Architekt zjednoczenia Niemiec: stabilna Europa tylko z Rosją

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix polityk powiedział, że stabilizacja w Europie jest bez Rosji niemożliwa.

Uzdrowiony ojciec trzech córek. Rusza proces o uznanie cudu ks. Popiełuszki

W sobotę w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż) rozpocznie się proces o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli cała procedura przebiegnie pozytywnie, polski duchowny, kapelan warszawskiej "Solidarności" brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa będzie mógł zostać ogłoszony świętym.

"Sueddeutsche Zeitung": Putin groził, że Rosjanie mogą być w dwa dni w Warszawie

Władimir Putin miał grozić militarnie nie tylko Ukrainie, ale również innym krajom - twierdzi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Groźby miały paść podczas rozmów prezydenta Rosji z prezydentem Ukrainy. Petro Poroszenko miał je zaś zrelacjonować szefowi Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso podczas niedawnego spotkania. Redakcja "SZ" dotarła do streszczenia rozmowy Poroszenko-Barroso sporządzonej przez służbę zagraniczną UE.

Co się stało z chińskim ambasadorem? Wyjechał z Islandii, już nie wrócił

W styczniu wyjechał na dwumiesięczny urlop i już nie wrócił. Ambasador Chin na Islandii został odwołany z placówki przez Pekin i przebywa w kraju - pisze czwartkowy "Guardian". Powołując się na doniesienia jednego z chińskich portali informacyjnych działających w Nowym Jorku, brytyjski dziennik podaje, że został on aresztowany wraz ze swoją żoną przez chińskie służby bezpieczeństwa.

Rodzina imigrantów rozsadza budżet szwajcarskiej wioski

Licząca nieco ponad tysiąc mieszkańców cicha szwajcarska wioska Hagenbuch ma poważny problem ze swoim budżetem. Jedną trzecią miesięcznych wydatków pochłania liczna rodzina emigrantów z Erytrei. Z powodu obfitego szwajcarskiego "socjalu" wioska będzie musiała albo podnieść podatki, albo zaciągnąć kredyt - donosi dziennika "Blick".

Jest rozejm czy nie ma? OBWE zabierze głos

Szef obserwatorów OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan złoży w czwartek sprawozdanie z przestrzegania rozejmu na wschodzie tego kraju między stroną ukraińską a prorosyjskimi separatystami. Kijów twierdzi, że przeciwnik naruszył zawieszenie broni blisko 300 razy.

Patriarcha Cyryl dostał model Su-35

Głowa rosyjskiej cerkwi prawosławnej, Cyryl I, może pochwalić się wyjątkową "zabawką", jakiej być może nie ma żaden inny kościelny hierarcha. Dostał bowiem model myśliwca Su-35, jednego z najnowszych dzieł rosyjskiej zbrojeniówki.

Wybierając niepodległość, Szkoci wyjdą z UE. Będą mogli wrócić?

Jeśli Szkoci zagłosują w czwartkowym referendum za niepodległością, to będą musieli pogodzić się z wyjściem z Unii Europejskiej. Nacjonaliści przekonują, że powrót na łono Wspólnoty będzie szybki i bezproblemowy. Może się to jednak okazać pobożnym życzeniem i proces przeciągnie się ze względu na opór części państw. Życie imigrantów z krajów UE nie powinno jednak znacząco się zmienić.

Rusza budowa amerykańskiej tarczy w Polsce

Pod Słupskiem, na terenie byłego wojskowego lotniska, na poważnie zaczyna się budowa amerykańskiej instalacji antyrakietowej. Właśnie ogłoszono przetargi, na miejscu budowy też zaczyna się coś dziać. Tarcza w Polsce ma być gotowa za cztery lata.

Poroszenko w Kanadzie: płacimy wysoką cenę za to w co wierzymy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przemawiając w środę przed połączonymi izbami kanadyjskiego parlamentu wyraził nadzieję, że gdy następnym razem spotka się z premierem Kanady, porozumienie o strefie wolnego handlu między oboma krajami będzie podpisane. W czwartek Poroszenko ma w Waszyngtonie spotkać się z Barackiem Obamą.

Atak Boko Haram na uniwersytet. 15 osób nie żyje

Co najmniej 15 osób zginęło, a 34 zostały ranne wskutek ataku, jaki fanatyczni zamachowcy-samobójcy z Boko Haram przypuścili w środę na kampus uniwersytecki w Kano na północy Nigerii. Islamska sekta terrorystyczna związana z Al-Kaidą zabiła już 4 tysiące osób.

Rosja wypycha USA z Egiptu. Umowa zbrojeniowa na 3,5 mld dolarów

Kair i Moskwa podpisały wstępną, opiewającą na 3,5 mld dol. umowę na sprzedaż broni - poinformował dyrektor Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej FR Aleksandr Fomin. Przez ostatnie dekady Egipt był strefą zdominowaną przez amerykański przemysł zbrojeniowy. Rozwój relacji Kairu z Moskwą uwidacznia ochłodzenie kontaktów z Waszyngtonem.

"Nie ma w Rosji nikogo, kto miałby odwagę sprzeciwić się Putinowi"

Putin jest inteligentny, jego współpracownicy są inteligentni. To wyszkoleni w KGB ludzie, którzy wyczuli, że Rosjanie mają syndrom postimperialny, postradziecki. Stąd ich poparcie dla polityki prezydenta - ocenił w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Federacji Rosyjskiej Michaił Kasjanow. Jego zdaniem Władimir Putin postawił na szowinizm i wojnę, bo po 2008 r. i inwazji na Gruzję "Zachód zachował neutralność i Putin zrozumiał, że ma wolną rękę". Aneksja Krymu i inwazja w Donbasie to tego efekt.

Pierwsza nowa Warszawianka we flocie Rosji. Trafi na Morze Czarne

Do służby we Flocie Czarnomorskiej wszedł konwencjonalny okręt podwodny Noworosyjsk - informuje rosyjskie wojsko. Jest to deklaracja nieco na wyrost, bowiem jednostkę dopiero co zwodowano w Sankt Petersburgu i musi ona jeszcze przejść wielomiesięczne próby we Flocie Północnej. Jest to niezależnie od tego pierwszy nowy okręt podwodny, który trafi na Morze Czarne od rozpadu ZSRR.