Co najmniej 20 policjantów zginęło we wtorek w zamachu samobójczym w Pul-i Alam, stolicy prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. Zamachowcy ubrani w policyjne mundury wysadzili się w powietrze na terenie siedziby policji.

"Zamknięte" - taką tabliczkę mogą od poniedziałku zobaczyć turyści, którzy chcieliby zwiedzić mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie. Dwa miesiące potrwa konserwowanie "wodza rewolucji". Lenin dostanie nowy roztwór i nowy garnitur.

Kiedy jego ochroniarz otwierał bramę wjazdową do rezydencji, Mohammed Nisham siedzący za kierownicą hummera zdenerwował się, że trwa to zbyt długo. Wcisnął nagle pedał gazu i wjechał w ochroniarza przygniatając go do muru. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

Craig Hicks został oskarżony o potrójne morderstwo. Mężczyzna zastrzelił trójkę muzułmańskich studentów w Chapel Hill. Według policji strzelanina mogła być efektem kłótni - podaje BBC. Nie ma dowodów na to, że przyczyna morderstwa mogła mieć podłoże religijne.

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei skrytykował wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda film "Snajper" uznając, że nawołuje on do przemocy wobec muzułmanów. Wypowiedź Chameneia cytuje we wtorek dziennik "Iran Farsi".

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zaapelował we wtorek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o uchwalenie rezolucji, która dałaby mandat międzynarodowej koalicji do przeprowadzenia operacji zbrojnej w Libii. Operacja byłaby wymierzona w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Na Litwie ruszyły taktyczne ćwiczenia Saveika 2015 (Współdziałanie 2015). Bierze w nich udział 1,8 tys. litewskich żołnierzy. Te ćwiczenia różnią się od poprzednich tym, że zadaniem ich uczestników jest przeciwdziałanie zagrożeniom powstałym w trakcie tzw. wojny hybrydowej, gdy wróg nie prowadzi otwartych działań wojennych.

We wtorkowy poranek na chodniku przed wejściem do kawiarni, w której w sobotę po ataku prawdopodobnego islamisty zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne, duńska policja znalazła podejrzany pakunek. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze oddziału specjalnego, saperzy i psy tropiące. Okolicę ewakuowano.

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Islandzka policja odkryła w jednym z mieszkań w miejscowości Hafnarfjordur niedaleko stolicy kraju Reykjaviku ciało mężczyzny. Okazało się, że to Polak mieszkający na wyspie. Prawdopodobnie został zabity przez swoją partnerkę. Jest ona jedyną podejrzaną - podaje największy miejscowy dziennik "Visir".

Przyjęte w stolicy Białorusi dokumenty nie mają większego znaczenia. Rosja i tak nie zamierzała ich respektować. Dużo poważniejsze, fatalne konsekwencje ma sam fakt spotkania „normandzkiej czwórki”. Angela Merkel i Francois Hollande tylko zachęcili Rosję do dalszej zbrojnej agresji. Władimir Putin upewnił się co do skuteczności stosowania brutalnej siły i zastraszania, zaś Petro Poroszenko stracił iluzje, jeśli chodzi o wsparcie Europy.