Rodzina królewska kupiła obraz zrabowany Żydom

Holenderska rodzina królewska jest w posiadaniu obrazu, który najprawdopodobniej został zrabowany żydowskim właścicielom przez nazistów podczas niemieckiej okupacji Holandii w czasie II wojny światowej - wynika z opublikowanych wyników dochodzenia.

Francuzi przeanalizują "słabości systemowe". Identyfikacja ofiar do końca tygodnia

We Francji zweryfikowane mają zostać obowiązujące procedury dotyczące badań pilotów oraz dostępu do ich kabiny po tym, gdy okazało się, że te obowiązujące mogły doprowadzić do katastrofy airbusa A320. Francuski prezydent Francois Hollande zapowiedział zaś, że "do końca tygodnia wszystkie 150 ofiar katastrofy samolotu Germanwings zostanie zidentyfikowanych".

"Dziewczyna Lubitza wiedziała o jego problemach"

Dziewczyna 27-letniego Andreasa Lubitza wiedziała, że miał on problemy psychiczne, ale nie znała ich skali - informuje telewizja CNN, powołując się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą niemieckiego pilota, który celowo - jak wszystko na to wskazuje - doprowadził do ubiegłotygodniowej kaastrofy airbusa we francuskich Alpach.

Chcą zakończyć 65-letnią partyzancką wojnę

Prezydent Birmy Thein Sein wziął udział w uroczystości podpisania wstępnego porozumienia o zawieszeniu broni między rządem a rebeliantami. Celem umowy jest zakończenie konfliktów zbrojnych, które wstrząsają krajem od ponad 65 lat.

Rebelianci opanowali okolice Mariupola? "W mieście jest spokojnie, nie ma paniki"

Donieccy rebelianci przejęli kontrolę nad wioską Szyrokino pod Mariupolem – poinformował rzecznik OBWE Michael Bociurkiw. Dowódcy batalionu ochotniczego Donbas otrzymali rozkaz wycofania się z tej miejscowości. "Żołnierze utrzymują pozycje pod Mariupolem. W mieście jest spokojnie, nikt nie panikuje" - podkreślił sztab ukraiński, dementując doniesienia w sprawie zajęcia Szyrokina.

Premier chce zakończenia stanu wojennego. Zadecyduje król

Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha poinformował we wtorek, że poprosił króla Bhumibola Adulyadeja o zgodę na zniesienie stanu wojennego, który obowiązuje od maja ub.r. Zapowiedział zastąpienie go przepisami, utrzymującymi szerokie uprawnienia armii.

Blackout w Turcji: dziesiątki miast bez prądu. "Cyberatak niewykluczony"

W ciągu kilkudziesięciu minut, w ponad 40 tureckich miastach na czele ze stolicą kraju Ankarą i Stambułem, odcięta została energia elektryczna. Działać przestał m.in. publiczny transport i wieże kontroli lotów. - Nie mogę potwierdzić, że jest to cyberatak. Badamy wszystkie możliwości, łącznie z atakiem terrorystycznym - powiedział premier kraju Agmet Davutoglu.

W Rosji rośnie popularność Stalina

W ciągu ostatnich 15 lat zmienił się stosunek Rosjan do Józefa Stalina, który jest obecnie pozytywnie oceniany przez 39 proc. badanych. Odbiór społeczny dyktatora w ostatnich latach jest coraz lepszy - wynika z opublikowanego we wtorek badania Centrum Lewady.

Chiny boją się amerykańskiej 7. Floty. Coraz bliżej morskiego sojuszu USA i Japonii

Już wkrótce amerykańskie okręty wojenne 7. Floty stacjonującej na zachodnim Pacyfiku będą mogły się pojawiać niedaleko wybrzeży Chin. Dostęp do regionu otworzy Amerykanom przewidywana na maj zmiana japońskiej konstytucji. Ma w niej zostać umieszczony zapis o możliwości stosowania "obrony kolektywnej" jej terytorium. Tokio chce w ten sposób zewrzeć szregi z Waszyngtonem i przeciwstawić się Chinom - zwraca uwagę agencja Reutera.

Za zbrodnie w Kosowie do polskiego więzienia? Sąd znów odroczył sprawę

Warszawski sąd po raz trzeci odroczył wydanie opinii dotyczącej serbskiego generała. Zapytanie dotyczy tego, czy może on odbywać w Polsce karę 14 lat więzienia. Vladimir Lazarević został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne, jakie popełniał na Albańczykach w Kosowie pod koniec lat 90.

Niemieccy śledczy: Lubitz bał się utraty licencji pilota

Niemiecki "Bild" napisał we wtorek, powołując się na jednego ze śledczych, że za najbardziej prawdopodobną przyjmuje się obecnie wersję, iż pilotem Andreasem Lubitzem - podejrzanym o celowe rozbicie samolotu - kierował strach przed utratą licencji.

Polska armia przeszkoli ukraińskich podoficerów

Polskie wojsko przyjmie w tym roku i przeszkoli trzy grupy ukraińskich podoficerów, w ramach programu DEEP mającego na celu przygotowywanie kadr dowódczych do zmian w systemie wojskowym kraju - poinformowało polskie ministerstwo obrony narodowej w wysłanym we wtorek komunikacie.

Narkotyki na statku Costa Concordia? "Także nas zrobił w konia"

Na pokładzie wycieczkowca Costa Concordia znajdował się duży ładunek narkotyków należących do włoskiej mafii - twierdzą włoscy śledczy, rozpracowujący mafię. 13 stycznia 2012 roku w pobliżu wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim statek uderzył o skały, przewrócił się i nabrał wody.

"Mamy przeczucie, że to ta chwila". Iran i mocarstwa blisko jak nigdy wcześniej?

Do późnych godzin nocnych trwały negocjacje ws. irańskiego programu atomowego odbywające się w szwajcarskiej Lozannie. Tam USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Francja próbują wypracować porozumienie z Teheranem. - Musimy to teraz zakończyć albo później będzie znacznie, znacznie trudniej - stwierdził jeden z przedstawicieli delegacji uczestniczących w rozmowach cytowany przez agencję Reutera.