- Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, prezes Kompani Węglowej oraz dziewięć innych osób usłyszało w czwartek zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w górnictwie prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach. Osoby te miały faworyzować kooperantów za pieniądze.

- Przedłużanie dotychczasowego stanu rzeczy groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Jest to pierwsza wypowiedź głowy państwa w tej sprawie.

Zniszczenia całego nakładu książki Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie, domaga się od wydawcy autor zamieszczonej w niej zdjęć Józef Drogoń. Zdaniem fotografa, zdjęcia zostały użyte w książce bezprawnie, ponieważ on udzielił zgody tylko na wykorzystanie ich w pracy magisterskiej.

- Jeśli kolejne krzyże, zdjęcia i inne rzeczy, tak jak do tej pory, będą się dalej pojawiały, to, tak jak w innych państwach, takim osobom będzie zwracana uwaga, a jeśli uwaga nie będzie wysłuchana, to normalnie dostaną mandat, tak jak w każdym innym przypadku, w każdym innym miejscu - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że "jak ktoś ma ochotę modlić się pod krzyżem, to może to robić 100 metrów dalej na Placu Piłsudskiego".

- Nie róbmy z krzyża przetargu dla osiągania celu, który nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim uszanowaniem zmarłych - powiedział w czwartek w Poznaniu prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentując przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. - Mamy szanować modlących się tam, czy mamy szanować zmarłych? - pytał.

51 proc. ankietowanych jest zdania, że "katastrofa smoleńska i jej ofiary powinny mieć pomnik w centrum Warszawy" - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez OBOP. W tym samym badaniu zapytano Polaków co sądzą na temat decyzji pochówku pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu. 63 proc. pytanych odpowiedziało, że była ona niesłuszna.

Przez dwie godziny kierowcy w Kostrzynie koło Poznania stali przed szlabanem kolejowym. Niektórym zabrakło cierpliwości i pokonali torowisko mimo wciąż opuszczonych barierek. Polskie Linie Kolejowe przepraszają. Informację i film otrzymaliśmy od @t-maca.

Rzeszowski Urząd Miasta wypowiedział wojnę ulicznym korkom. By rozładować ruch samochodowy, przy sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach, pojawiły się elektroniczne sekundniki. - Nie jest to rewolucyjny pomysł. W krajach europejskich stosowany jest od dawna - powiedział rzecznik Urzędu Miasta, Maciej Chłodnicki.

Najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym prezydent Polski uhonorował prezydenta Warszawy, który bohatersko kierował obroną stolicy we wrześniu 1939 roku. - To wielki przywilej prezydenta, że może wręczać odznaczenia jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił Bronisław Komorowski.

Ruszył ponowny proces 28-letniego Damiana K., oskarżonego o podpalenie kamienicy w centrum Łodzi i zabójstwo trzech osób, które zginęły w pożarze. Sąd Okręgowy w tym mieście jeszcze raz rozpatruje sprawę, ponieważ sąd apelacyjny uznał, że kara jest zbyt łagodna. Damian K. został skazany na 14 lat więzienia. Grozi mu jednak kara dożywotniego więzienia.

- Jestem w tak dużym szoku, że aż trudno mi zebrać myśli. To, co się stało, jest haniebne - powiedziała TVN24 Małgorzata Wassermann, córka tragicznie zmarłego Zbigniewa Wassermanna. - Żenujące postępowanie władzy. Zabranie krzyża nie rozwiąże problemu - stwierdziła Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim. Innego zdania jest Paweł Deresz, wdowiec po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz. - Dobrze się stało - ocenił. I podkreślił, że ma nadzieję, że usunięcie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego przybliża moment przeniesienia go do kościoła św. Anny.

Ahmed Zakajew jest już w Polsce - dowiaduje się nieoficjalnie TVN24. Wcześniej rosyjska Prokuratura Generalna podkreśliła, że jeśli szef emigracyjnego rządu Czeczenii dziś pojawi się nad Wisłą, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji. Dziś w Pułtusku pod Warszawą rozpoczyna się Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego. Szef czeczeńskiego rządu na emigracji oskarżony jest przez Rosjan o terroryzm.

Gen. Sławomir Marat, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia (IWSZ), złożył wniosek o odejście do cywila. I to zaledwie po ośmiu miesiącach na tym stanowisku – pisze "Rzeczpospolita". Jego dymisja na razie nie została przyjęta.

Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne w zderzeniu osobowego mercedesa z samochodem ciężarowym w miejscowości Subkowy koło Tczewa. Jak podaje straż pożarna, kierowca osobówki najprawdopodobniej zasnął za kierownicą.

Platforma Obywatelska chce, by prezydent Bronisław Komorowski wycofał z Trybunału Konstytucyjnego ustawy, które skierował tam prezydent Lech Kaczyński. - Liczę, że w przyszłym tygodniu porozmawiamy o tym z szefem Kancelarii Prezydenta - mówi "Gazecie Wyborczej" Rafał Grupiński, wiceszef klubu PO.

W wielu miastach karty na najwyższych szczeblach władzy zostały już rozdane. Sondażowe badania wskazują, że na podobnie jest w mniejszych miejscowościach i aż 70 procent obecnych samorządowców może liczyć na reelekcję. Czy czekają nas zatem najnudniejsze wybory w ostatnich latach? – Niekoniecznie. Im mniej miejsca, tym ciężej trzeba walczyć o swoje – mówią politolodzy. A walczyć będzie komu, bo wybory samorządowe, bardziej niż jakiekolwiek inne, faworyzują tych najmniejszych.

Premier Donald Tusk weźmie dzisiaj udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Szczyt będzie poświęcony polityce zagranicznej Unii oraz wzmocnieniu zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej. Premier przedstawi też stanowisko Polski w kwestii polityki sąsiedztwa.

Mieszkańcy Zabrza od kilku dni częstowani są "krówkami", owiniętymi w papierek z logo PO i napisem "Mirosław Sekuła - prezydent dla Zabrza". Państwowa Komisja Wyborcza bada, czy polityk Platformy złamał przepisy ordynacji wyborczej - informuje "Rzeczpospolita".

Wakacje pod palmami za 1,2 tys. zł to już przeszłość - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Biura podróży zapowiadają podwyżki cen zagranicznych wyjazdów.