51 proc. ankietowanych jest zdania, że "katastrofa smoleńska i jej ofiary powinny mieć pomnik w centrum Warszawy" - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez OBOP. W tym samym badaniu zapytano Polaków co sądzą na temat decyzji pochówku pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu. 63 proc. pytanych odpowiedziało, że była ona niesłuszna.

Przez dwie godziny kierowcy w Kostrzynie koło Poznania stali przed szlabanem kolejowym. Niektórym zabrakło cierpliwości i pokonali torowisko mimo wciąż opuszczonych barierek. Polskie Linie Kolejowe przepraszają. Informację i film otrzymaliśmy od @t-maca.

Rzeszowski Urząd Miasta wypowiedział wojnę ulicznym korkom. By rozładować ruch samochodowy, przy sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach, pojawiły się elektroniczne sekundniki. - Nie jest to rewolucyjny pomysł. W krajach europejskich stosowany jest od dawna - powiedział rzecznik Urzędu Miasta, Maciej Chłodnicki.

Najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym prezydent Polski uhonorował prezydenta Warszawy, który bohatersko kierował obroną stolicy we wrześniu 1939 roku. - To wielki przywilej prezydenta, że może wręczać odznaczenia jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił Bronisław Komorowski.

Ruszył ponowny proces 28-letniego Damiana K., oskarżonego o podpalenie kamienicy w centrum Łodzi i zabójstwo trzech osób, które zginęły w pożarze. Sąd Okręgowy w tym mieście jeszcze raz rozpatruje sprawę, ponieważ sąd apelacyjny uznał, że kara jest zbyt łagodna. Damian K. został skazany na 14 lat więzienia. Grozi mu jednak kara dożywotniego więzienia.

- Jestem w tak dużym szoku, że aż trudno mi zebrać myśli. To, co się stało, jest haniebne - powiedziała TVN24 Małgorzata Wassermann, córka tragicznie zmarłego Zbigniewa Wassermanna. - Żenujące postępowanie władzy. Zabranie krzyża nie rozwiąże problemu - stwierdziła Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim. Innego zdania jest Paweł Deresz, wdowiec po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz. - Dobrze się stało - ocenił. I podkreślił, że ma nadzieję, że usunięcie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego przybliża moment przeniesienia go do kościoła św. Anny.

Ahmed Zakajew jest już w Polsce - dowiaduje się nieoficjalnie TVN24. Wcześniej rosyjska Prokuratura Generalna podkreśliła, że jeśli szef emigracyjnego rządu Czeczenii dziś pojawi się nad Wisłą, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji. Dziś w Pułtusku pod Warszawą rozpoczyna się Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego. Szef czeczeńskiego rządu na emigracji oskarżony jest przez Rosjan o terroryzm.

Gen. Sławomir Marat, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia (IWSZ), złożył wniosek o odejście do cywila. I to zaledwie po ośmiu miesiącach na tym stanowisku – pisze "Rzeczpospolita". Jego dymisja na razie nie została przyjęta.

Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne w zderzeniu osobowego mercedesa z samochodem ciężarowym w miejscowości Subkowy koło Tczewa. Jak podaje straż pożarna, kierowca osobówki najprawdopodobniej zasnął za kierownicą.

Platforma Obywatelska chce, by prezydent Bronisław Komorowski wycofał z Trybunału Konstytucyjnego ustawy, które skierował tam prezydent Lech Kaczyński. - Liczę, że w przyszłym tygodniu porozmawiamy o tym z szefem Kancelarii Prezydenta - mówi "Gazecie Wyborczej" Rafał Grupiński, wiceszef klubu PO.

W wielu miastach karty na najwyższych szczeblach władzy zostały już rozdane. Sondażowe badania wskazują, że na podobnie jest w mniejszych miejscowościach i aż 70 procent obecnych samorządowców może liczyć na reelekcję. Czy czekają nas zatem najnudniejsze wybory w ostatnich latach? – Niekoniecznie. Im mniej miejsca, tym ciężej trzeba walczyć o swoje – mówią politolodzy. A walczyć będzie komu, bo wybory samorządowe, bardziej niż jakiekolwiek inne, faworyzują tych najmniejszych.

Premier Donald Tusk weźmie dzisiaj udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Szczyt będzie poświęcony polityce zagranicznej Unii oraz wzmocnieniu zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej. Premier przedstawi też stanowisko Polski w kwestii polityki sąsiedztwa.

Mieszkańcy Zabrza od kilku dni częstowani są "krówkami", owiniętymi w papierek z logo PO i napisem "Mirosław Sekuła - prezydent dla Zabrza". Państwowa Komisja Wyborcza bada, czy polityk Platformy złamał przepisy ordynacji wyborczej - informuje "Rzeczpospolita".

Wakacje pod palmami za 1,2 tys. zł to już przeszłość - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Biura podróży zapowiadają podwyżki cen zagranicznych wyjazdów.

Niespodziewane bankructwo biura podróży Selectours pozostawiło za granicą ponad dwa tysiące poszkodowanych turystów. Już wiadomo, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy na pokrycie strat i odszkodowania. Co można zrobić, żeby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych okoliczności na wakacjach?

- To było życiowe marzenie wyczynu sportowego. Niejako wejście Polski do Europy - wspomina Teresa Zarzeczańska, która 35 lat temu jako pierwsza Polka przepłynęła wpław Kanał La Manche. Z tej okazji w Poznaniu otwarto wystawę i zorganizowano spotkanie z uczestnikami wyprawy.

Tragedia w Szczytnie: pijany kierowca uderzył w latarnię, która przewróciła się na przechodzące obok dzieci. 10-letnia dziewczynka nie żyje.

- W tym momencie status Polski wygląda jak wrak tego samolotu - tak eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" polsko-rosyjską współpracę przy śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego TU-154 w Smoleńsku. Jego zdaniem, wypowiedzi premiera Donalda Tuska w tej kwestii są "kompromitujące". - Wrak przypomina polską debatę publiczną - odpowiedział Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej i podkreślił, że Rosja jest partnerem "trudnym i nierównym".

- Pamiętajcie: rak to nie wyrok! Musicie być silni i podjąć walkę - piszą na swoim blogu rodzice małego Igorka z Oświęcimia. Jak twierdzą, dzięki opatrzności, wspaniałym ludziom oraz blogowi wygrali wojnę z nowotworem swojego dziecka. Teraz chcą pomagać innym.

30 zarzutów, w tym fałszowania dokumentów, usłyszał właściciel biura podróży Kopernik. Biuro upadło przed rokiem, śledztwo w sprawie wciąż trwa.