W Krakowie trwa VII Małopolski Piknik Lotniczy - "największa impreza lotnicza w Polsce południowej". Nad miastem już w sobotę można było zobaczyć maszyny z czasów II Wojny Światowej i niezwykłe akrobacje w wykonaniu najlepszych pilotów. W niedzielę kolejne atrakcje.
Piknik odbywa się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na historycznym lotnisku Rakowice - Czyżyny, dokładnie pośrodku stolicy Małopolski.
Powietrzne rozmaitości
W sobotę głównymi atrakcjami były pokazy samolotów North American AT-6 Texan, na których wyszkoliło się tysiące alianckich pilotów walczących w II Wojnie światowej, a także znane z wojny w Wietnamie maszyny Rockwell OV-10 Bronco. Została również rozegrana finałowa kolejka skoków 42. Spadochronowych Mistrzostw Wojska Polskiego.
Pierwszego dnia pikniku wystąpili też znakomici piloci akrobacyjni, między innymi Jurgis Kairys na Su-26, Marek Szufa za sterami dwupłatowca Christen Eagle II - pierwszego takiego samolotu w Polsce i Jerzy Makula za sterami szybowca Solo Fox.
Ich umiejętności będzie można podziwiać także w niedzielę. W powietrzu zaprezentują się także samolot Luscombe Silvaire Phantom II i replika Curtissa Jenny z I wojny światowej. Jak w poprzednich latach w Kraowie pojawią się też samoloty Piper Cub, replika przedwojennego RWD-5, wiatrakowiec Xenon i polski samolot transportowo - pasażerski M28 Skytruck z PZL Mielec, oraz lekkie niemieckie samoloty transportowe Dornier Do-27 i Do-28.
Swoje umiejętności zaprezentuje też słynna grupa akrobacyjna Żelazny.
Lądowe ciekawostki
W przerwach między lotami zaplanowano szereg naziemnych atrakcji dla widzów w każdym wieku, bo piknik z założenia jest imprezą rodzinną. Grupy rekonstrukcji historycznej prezentują umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy stosowane podczas walk II Wojny Światowej. Jest też kiermasz, a dla najmłodszych - wesołe miasteczko.
Na zwiedzających czeka stała ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego z nowymi nabytkami - samolotami Fouga Magister, SEPECAT Jaguar, An-26 oraz śmigłowcami Alouette III i Bell CH-136 Kiowa.
Lotnisko z tradycjami
Dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny należy do najstarszych w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej. Po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego ma w zbiorach ponad 200 samolotów, śmigłowców i szybowców, z czego ok. 20 to egzemplarze jedyne na świecie. Muzeum posiada też jedną z najciekawszych kolekcji silników lotniczych
Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego