"Archiwum X" nie przejęło sprawy gen. Papały

Rzecznik komendy głównej policji Mariusz Sokołowski dementuje doniesienia "Dziennika", jakoby śledztwem w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały miała zając się nowa policyjna specgrupa.

Minuta ciszy w całym kraju

W południe, w całym kraju minutą ciszy uczczono 20 wojskowych, którzy zginęli w katastrofie samolotu CASA w okolicach Mirosławca. W wielu miastach rozległy się syreny. W Mirosławcu, gdzie doszło do katastrofy, odczytano list mieszkańców, dzieci zapaliły 20 zniczy i złożyły kwiaty, a trębacz odegrał utwór "Cisza".

Aneta K. dostała zarzut oszustwa

Główny świadek w tzw. seksaferze stanie przed sądem za finansowe oszustwa. Aneta K. usłyszała zarzut w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia pieniędzy wpłacanych na kampanię wyborczą Samoobrony. Grozi jej do ośmiu lat więzienia.

"System naprowadzania nie miał wpływu na katastrofę"

- W momencie katastrofy samolotu CASA w Mirosławcu wszystkie warunki mieściły się w normach - powiedział dowódca sił lotniczych gen. Andrzej Błasik. Powtórzył, że na lotnisku nie działał system naprowadzający ILS, ale samolot korzystał z innego systemu naprowadzania - radarowego.

MON: Ludzie prześcigają się z pomocą

Wsparcie psychologów, jednorazowa zapomoga w wysokości 15 tys zł dla każdej z rodzin, i pogrzeby na koszt MON - na taką pomoc mogą liczyć na początek bliscy ofiar katastrofy samolotu CASA.

"Ponowne podejście do lądowania zwiększa niebezpieczeństwo"

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. katastrofy samolotu CASA na lotnisku w Mirosławcu. Wciąż nie wiadomo co było przyczyną wypadku. - Drugie podejście samolotu do lądowania nie jest czymś wyjątkowym, ale zawsze jest to sygnał, że pilot ma jakieś rodzaju problemy, wątpliwości - tłumaczył w TVN24 Tomasz Szulc z „Nowej Techniki Wojskowej”.

Prokuratorzy grożą strajkiem

W prokuraturze pracy przybywa, a śledczych jest coraz mniej. Odchodzą, bo wolą lepiej płatną pracę w adwokaturze i bankach. Ci, którzy zostają, miesięcznie prowadzą nawet po 60 spraw. Teraz zastanawiają się nad przystąpieniem do strajku włoskiego - alarmuje "Polska".

Karateka usłyszy wyrok za morderstwo

W piątek w Świdnicy powinien zakończyć się proces 36-letniego Daniela K., oskarżonego o zabójstwo dwa lata temu 9-letniego Sebastiana. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie.

Oklaski dla Grossa w Krakowie

Ponad tysiąc osób, w tym Marek Edelman i Adam Michnik, uczestniczyło w Krakowie w spotkanie z Janem Tomaszem Grossem, autorem "Strachu". Ponad dwugodzinna dyskusja przebiegła bardzo spokojnie, a wiele wypowiedzi publiczność nagradzała oklaskami.

Jan Rokita do dziennikarzy: Dajcie mi spokój

Jan Rokita przerywa wielotygodniowe milczenie, ale tylko po to, by w liście na pierwszej stronie "Dziennika" zwrócić się do dziennikarzy, aby przestali się nim interesować. Jak pisze, wszystkie ostatnie informacje o nim samym i jego żonie Nelli są nieprawdziwe.

Komorowski: Nie chcieliśmy tworzyć dysonansu

- Ostatni punkt posiedzenia Sejmu, debata o służbie zdrowia, został przesunięty na następne, które było i tak planowane - tłumaczył w programie "Kropka nad i" TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Jak wyjaśnił, chodziło o to, by "nie tworzyć sytuacji, która mogłaby się okazać dysonansem" wobec żałoby narodowej.

Prezydent: Samolot jak zgnieciona kulka papieru

- Byłem na miejscu tragedii, wrażenie jest niezwykle przygnębiające. Samolot wygląda jak zgnieciona kulka papieru - mówił prezydent Lech Kaczyński, który odwiedził miejsce katastrofy transportowca CASA. Prezydent poinformował, że obecnie trwa identyfikacja ciał oficerów. - Uderzenie było tak mocne, że są trudności z rozpoznaniem ofiar - dodał.

Gdzie służyli żołnierze?

Niepowetowane straty podczas środowej katastrofy samolotu CASA poniosły 1. Brygada Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie skąd pochodziło dziewięciu oficerów i 12. Baza Lotnicza w Mirosławcu, gdzie służyło pięć ofiar wypadku.

Czy pilot podchodził za nisko?

- Sądzę że główna wina polega na tym, że być może to drugie podejście było wykonane na niskiej wysokości - powiedział w TVN24 gen. Gromosław Czempiński o ewentualnych przyczynach katastrofy w Mirosławcu.

Pilot CASY dwukrotnie podchodził do lądowania

Gen. Franciszek Gągor ujawnił w TVN24, że pilot wojskowego samolotu, który rozbił się w Mirosławcu miał problemy z wylądowaniem. Przy pierwszym podejściu pilot niewyraźnie widział pas startowy. Włączono więc wszystkie światła na lotnisku i przy drugim podejściu - pilot zgłosił, że widzi już dobrze - relacjonował szef sztabu generalnego Wojska Polskiego.

Ostatni lot generała

Pięć lat temu generał Andrzej Andrzejewski katapultował się z samolotu i cudem uniknął śmierci. - Los dał mu drugie życie - powtarzali znajomi. Wczoraj los odebrał swój podarunek.

MON przyznaje pomoc finansową dla rodzin

85 tysięcy złotych odszkodowania dla rodzin majorów, 150 tysięcy dla bliskich generała. Poza tym, 15 tysięcy złotych zapomogi dla rodzin każdej z ofiar. - To bardzo bolesna strata i wiem, że żadne pieniądze nie są w stanie jej pokryć - powiedział na konferencji prasowej szef MON Bogdan Klich.

Znaleziono czarną skrzynkę

Komisja badająca przyczyny katastrofy samolotu CASA C-295M odnalazła tzw. czarną skrzynkę - czyli rejestrator parametrów lotu - potwierdził informacje TVN24 rzecznik Sił Powietrznych ppłk Wiesław Grzegorzewski.

Zobacz, jak wygląda CASA od środka

To jeden z najnowocześniejszych na świecie taktycznych samolotów transportowych średniej wielkości. Kabina z czułymi ciekłokrystalicznymi wskaźnikami, 69 miejsc pasażerskich, miejsce na dziewięciotonowy ładunek. Wszyscy piloci zgodnie przyznają, że CASA C-295 to jedna z najlepszych maszyn, jakie ma polskie wojsko.

"To pierwsza taka katastrofa naszego samolotu"

- Łączymy się w bólu i na pewno wyślemy do Polski delegację, która zbada okoliczności katastrofy - powiedział TVN24 rzecznik firmy CASA. Podkreślił, że była to pierwsza katastrofa ich samolotu.

Tusk: Minuta ciszy w piątek

- Wasz ból jest bólem wszystkich Polaków - mówił do rodzin ofiar tragicznie zmarłych lotników premier Donald Tusk. Szef rządu poinformował, że Rada Ministrów ogłasza jutro o godzinie 12 minutę ciszy w całym kraju.

Piątkowe studniówki pod znakiem zapytania

Po ogłoszeniu przez prezydenta żałoby narodowej, dyrektorzy szkół i rodzice zastanawiają się, co ze studniówkami. Ci, którzy zaplanowali imprezy na sobotę, będą się bawić. - Piątkowe bale zależą od decyzji rodziców - mówią portalowi tvn24.pl kuratorzy.

PiS: Ziobro nie załatwiał posady Koteckiej

- Zbigniew Ziobro nie zabiegał u prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego o zatrudnienie Patrycji Koteckiej - zdementował rewelacje Janusza Kaczmarka na ten temat Mariusz Kamiński. Według rzecznika klubu PiS, Kaczmarek "po raz kolejny" kłamie.

Mieszkańcy wspominają lotników

- Byli z nami zawsze. W chwilach trudnych i radosnych. Byli dla nas wielką podporą... Już ich nie spotkamy w naszej szkole. Już ich nie będzie wśród nas - takimi słowami dyrektor świdwińskiej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Lotników Polskich przywitała uczniów. Przynajmniej czworo dzieci właśnie z tej szkoły w środowej katastrofie samolotu straciły swoich ojców.

"Wysiadłem 20 minut przed wypadkiem"

- Nic nie wskazywało, że może dojść do katastrofy. Gdyby tak było, lot zostałby przerwany – zapewnił w TVN24 gen. Włodzimierz Usarek. Generał był w samolocie CASA, który rozbił się koło lotniska w Mirosławcu. Wysiadł w Poznaniu, 20 minut przed katastrofą.