2 listopada Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny, popularnie zwany Zaduszkami. Jest to czas modlitw za dusze zmarłych, które do pełnej świętości potrzebują wsparcia wiernych i całego Kościoła. To dzień odwiedzania grobów i składania ofiar na tzw. wypominki. W ten sposób poleca się dusze bliskich zmarłych Bogu.

Mija termin zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory swoje kandydatury przedstawiły Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oeaz Polskie Stronnictwo Ludowe. Z ujawnieniem kandydata wciąż zwleka Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Ta wizyta wzbudza poważne kontrowersje - tak w liście do marszałka Senatu zareagowało na przyjazd do Polski przewodniczącego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Jia Qinglin, Centrum Informacyjne Falun Dafa.

Do dziś nie wiadomo, dlaczego i jak zginął. Niektórzy mówią o nieszczęśliwym wypadku, inni - o morderstwie politycznym. W tym roku mija 30. rocznica śmierci Jerzego Zielińskiego, jednej z legend życia artystycznego lat 60. i 70. w Warszawie.

Jedna z sieci handlujących dopalaczami przeniosła biznes za granicę i wysyła towar do Polski pocztą - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, inni zrobią tak samo, bo na używkach zarabia się 50 razy więcej niż na alkoholu.

Prostytutki, bójki, libacje i przecieki egzaminacyjne. W pokojach wymiociny i potłuczone szkło - tak zdaniem policjantów miały wyglądać w ostatnich latach kursy oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. - To wydaje się nieprawdopodobne, ale musimy to sprawdzić - komentuje rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Komendant zarządził w Szczytnie kolejną kontrolę.

240 tysięcy złotych zebrali artyści kwestujący na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starych Powązek - dowiedziała się TVN Warszawa. To ponad 40 tysięcy złotych więcej niż udało się zebrać przed rokiem.

W słowackich Tatrach zginęła znana polska alpinistka, Zofia Cybulska - informują Polskie Radio i "Tygodnik Podhalański". Do wypadku doszło w rejonie szczytu Hawrań. Kobieta upadła z dużej wysokości, zmarła na miejscu.

- To trwało dosłownie chwilę. Starałem się, by statek wyprowadzić tak, by złamane maszty wpadły do wody i nie zrobiły krzywdy nikomu na pokładzie - relacjonował w "Faktach po Faktach" Ziemowit Barański, kapitan uszkodzonego żaglowca "Fryderyk Chopin". Żeglarz powiedział, że przy optymistycznej wersji dalszych zdarzeń istnieje szansa, by za około miesiąc wrócić na szlak. W pesymistycznej wersji - Szkoła pod Żaglami może zostać rozwiązana.

Przychodzili w milczeniu i klękali przy sarkofagu pary prezydenckiej i pod tablicą z nazwiskami zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na Wawelu Polacy tłumnie oddawali hołd ofiarom tragedii. A pod Pałacem Prezydenckim wyrósł ułożony ze zniczy krzyż.

W Dzierzgowie k. Mławy (woj. mazowieckie) fiat 126p potrącił policjanta drogówki. Kierowcą samochodu okazał się 60-letni mężczyzna. Był pijany. Odpowie za czynną napaść na policjanta oraz za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

W Dzień Wszystkich Świętych, stacjonujący na Antarktydzie polscy naukowcy zapalili znicz na grobie Włodzmierza Puchalskiego. Przyrodnik, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych został pochowany 14 tysięcy kilometrów od ojczyzny - na Wyspie Króla Jerzego.

W sobotę 10 kwietnia 2010 około godziny 9 rano cała Polska zamarła. W telewizji, radiu i na portalach internetowych zaczęły się pojawiać pierwsze informacje o prezydenckim samolocie - najpierw o awarii, potem o katastrofie, w której zginęli wszyscy pasażerowie, z prezydencką parą na czele. Przez kolejne dni do Polski wróciło 96 trumien.

1 listopada to dzień refleksji i zadumy. Jednak wspominanie zmarłych bliskich może odbywać się na różne sposoby, w zależności od kultury i religii. I tak w islamie nie ma świąt ku czci zmarłych, jednak zwyczaj odwiedzania grobów upowszechnił się wśród muzułmanów żyjących w Polsce. Prawosławni będą wspominać swoich bliskich dopiero 6 listopada, ale już dziś odwiedzają cmentarze. Dla Romów z kolei Wszystkich Świętych to dzień radości, w którym tańczy się i pije za dusze tych, którzy odeszli.

Nie żyje siedmioletnia dziewczynka, jedna z poszkodowanych w zderzeniu busa z samochodem osobowym. W wypadku rannych zostało jeszcze siedem innych osób, w tym czworo dzieci.

Kibicowanie było jego największym hobby. Przez 12 lat Artur Zaborowski był niemal na każdym meczu Ruchu w Chorzowie. Niestety niemal rok temu, podczas walk pseudokibiców z policją na trybunach, został ranny i dzisiaj niemal nie widzi na jedno oko. Mężczyzna walczy o odszkodowanie, ale nikt nie poczuwa się do winy za to, co go spotkało.

Pierwszy Listopada, dzień zadumy i wspomnienia tych, którzy juz odeszli, dzień Wszystkich Świętych. Dzień, w którym większość Polaków odwiedza groby swoich bliskich.

1 listopada to czas, gdy wspominamy nie tylko naszych zmarłych bliskich, ale także tych wielkich Polaków - polityków, artystów, działaczy społecznych, żołnierzy - którzy odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy.

Polski żaglowiec "Fryderyk Chopin", który w piątek stracił oba maszty, znowu ma problemy. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, jednostka nie dotarła w niedzielę przed południem do portu Falmouth w Kornwalii. Straż ochrony wybrzeża zdecydowała, że uszkodzony żaglowiec "Fryderyk Chopin" wpłynie do portu w poniedziałek rano z uwagi na lepszą widoczność za dnia.

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina, że niebo nie jest zarezerwowane dla jakieś szczególnej kategorii ludzi - mówił podczas orędzia telewizyjnego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Każdy człowiek, który współpracuje z duchem świętym może się tam dostać - dodał.