100 tys. odebranych dzieci

Prawie 100 tysięcy dzieci wychowuje się w Polsce poza rodziną: w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. To o blisko 10 proc. więcej niż w 2004 roku - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na dane z Ministerstwa Pracy.

IPN w tajemnicy szuka "Nila"

Instytut Pamięci Narodowej w tajemnicy szuka grobu gen. Augusta Fieldorfa "Nila", straconego przez komunistyczne władze w 1953 roku. Już w tym roku będą przeprowadzone badania georadarem, a w dalszej kolejności - ekshumacja.

Eksmisja za przemoc domową

Eksmisja dla sprawców przemocy domowej. Te radykalne zmiany forsują Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej. O całej sprawie pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

PiS: Niepowodzenia zrzucacie na prezydenta

- PO ma taką strategię medialną, żeby własne niepowodzenia zrzucać na prezydenta - w programie "24 godziny" mówi posłanka PiS Elżbieta Jakubiak. Jak wyliczyli dziennikarze TVN24, Lech Kaczyński zawetował tylko 3 proc. ustaw zgłoszonych przez rząd. - Nie jest ważne ile, ale jakie ustawy. Prezydent blokuje kluczowe z punktu widzenia polityki rządu - odpowiedział Paweł Olszewski z PO.

Policyjny bus miał wypadek

Pięciu policjantów zostało rannych w wypadku do jakiego doszło późnym wieczorem w Poznaniu. Ruch w centrum miasta jest utrudniony.

"Rzeczywiście, mógłbym iść do psychiatry"

Rzeczywiście, mógłbym iść do psychiatry, gdybym wsłuchiwał się we wszystkie inwektywy pod moim adresem - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Zaznaczył, że dopiero po jutrzejszym spotkaniu rady pandemicznej zadecyduje, czy łoży przeciwko minister zdrowia doniesienie do prokuratury za zaniechania ws. szczepionki przeciwko A/H1N1.

"Jak usłyszałem Tuska, to aż się podniosłem"

Jeden z dawnych trzech tenorów - założycieli Platformy Obywatelskiej - ocenia dwa lata rządu Donalda Tuska. - Jak usłyszałem premiera mówiącego, że jego największym sukcesem jest zaufanie Polaków do rządu, to aż się podniosłem - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Olechowski. Jego zdaniem obywatele nie mają zaufania, bo rząd zawiódł w takich sprawach jak ratowanie stoczni czy ochrona Polaków przed grypą.

"Epidemię mamy co roku, tym razem dominuje wirus A/H1N1"

- Nastąpiło zamieszanie - powiedział w TVN24 konsultant krajowy ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński w odpowiedzi na reakcje po jego wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej". Zieliński powiedział wcześniej gazecie: "sytuacja upoważnia nas do twierdzenia, że w Polsce mamy epidemię grypy. Wszystko wskazuje na to, że spowodował ją wirus nowej grypy A/H1N1".

Prawdopodobnie nowa grypa zabiła mieszkańca Pucka

Zapalenie płuc wywołane prawdopodobnie przez wirus A/H1N1 było przyczyną śmierci mieszkańca Pucka - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Sekcja zwłok ma jeszcze wyjaśnić przyczynę śmierci dwóch innych mężczyzn.

57 proc. Polaków źle ocenia rząd

Dwa lata po objęciu władzy, negatywne oceny rządu PO-PSL przewyższają te pozytywne – wynika z sondażu zrealizowanego dla „Faktów” TVN. Polacy najbardziej chwalą rząd za politykę zagraniczną oraz wycofanie wojsk z Iraku. Ganią natomiast za brak reformy zdrowotnej oraz za zaniechania w reformowaniu KRUS i ZUS.

"Jestem dumny, że udało się nam zbudować zaufanie"

- Mój rząd nie jest rządem, który zrealizował wszystkie marzenia wszystkich Polaków - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla "Faktów". Mimo to, po dwóch latach rządów, premier wystawia sobie "mocną czwórkę" i podkreśla, że "zmienia Polskę" mimo "wybrzydzania opozycji ponad miarę". - A bezwzględna opozycja, która ma silne wsparcie prezydenta tak niechętnie nastawionego, to plaga porównywalna do kryzysu - ocenia.

Prezydent leci na szczyt. Mimo choroby

Lech Kaczyński poleci na czwartkowy szczyt Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Przed południem prezydent odwołał swoją wizytę w Starachowicach z powodu przeziębienia.

Dyspozytorka sprawdzała trzeźwość. Pacjent zmarł

Kilkaset metrów od szpitala w Tarnobrzegu na ulicy znaleziono mężczyznę. Przypadkowe osoby podjęły reanimację i zadzwoniły na pogotowie z prośbą o jak najszybszy przyjazd karetki. Dyspozytorka przed wysłaniem ratowników zawiadomiła jednak policję, bo chciała się upewnić, czy nieprzytomny mężczyzna nie jest pijany. Nie był. Nie udało się go jednak odratować. Sprawę bada prokuratura.

"To jest rząd zdumiewającej nieudolności"

- Rząd Tuska, to rząd zdumiewającej nieudolności - w drugą rocznicę zaprzysiężenia gabinetu PO ocenił Jarosław Kaczyński na antenie Radia Maryja. Wcześniej na konferencji prasowej PiS kompleksowo oceniało działanie rządu, a Mariusz Błaszczak zarzucał premierowi: - Doliczyliśmy się w expose 125 obietnic, żadna nie została zrealizowana.

"Chciałem wywrzeć nacisk. Teraz poczekam"

- Problem został upolityczniony. Obowiązkiem władz jest zapewnienie obywatelom szczepionek, a obowiązkiem Rzecznika Praw Obywatelskich jest żądać wyjaśnienia każdej sprawy, jeśli dotyczy ona wolności i praw obywatelskich - tłumaczy Janusz Kochanowski. Właśnie od tych wyjaśnień zależeć będzie czy RPO złoży przeciwko minister zdrowia doniesienie do prokuratury. Kochanowski ma usłyszeć je we wtorek.

Zarzuty za atak na rzeźbę papieża

Były europoseł Witold Tomczak usłyszy prokuratorskie zarzuty za zniszczenie w 2000 r. rzeźby papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem w galerii Zachęta. Tomczak mógł zarzuty poznać już w poniedziałek, ale nie stawił się w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Wraca sprawa podsłuchów z czasów PiS

Prokuratura Krajowa zdecydowała, że będzie wznowione śledztwo ws. stosowania za rządów PiS z lat 2005-2007 podsłuchów telefonicznych wobec polityków i dziennikarzy przez policję, CBA i ABW. Decyzja ta została ogłoszona po tym, jak prokuratura zdecydowała się odmówić wszczęcia śledztwa ws. podsłuchiwania dziennikarzy za rządów PO.

Kownacki usłyszy zarzuty

Były szef kancelarii prezydenta Piotr Kownacki usłyszy prokuratorskie zarzuty - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Zdaniem śledczych, to on ujawnił mediom raport ABW odnośnie tzw. incydentu gruzińskiego, przez co miał zdradzić tajemnicę państwową i przekroczył swoje uprawnienia.

Policja postrzelała, on dalej kradnie

Chciał ukraść drogiego jeepa – wpadł w ręce funkcjonariuszy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że 30-letni Rafał T. został już w tym roku, w czerwcu zatrzymany przez policję. I to po głośnej akcji z nocnym pościgiem, strzelaniną i staranowanym radiowozem. Okazuje się, że raptem pięć miesięcy później mężczyzna, który postawił na nogi stołeczną policję znów był na wolności i mógł kontynuować przestępczy proceder.

Wiózł dziecko, rozjeżdżał policjantów

33-letni łódzki handlarz narkotyków chciał przejechać policjantów podczas próby zatrzymania. Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem narkotyków, a kolejne działki miał przy sobie. W aucie wiózł swoją 8-letnią pasierbicę. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Graś: Byłoby łatwiej, gdyby kto inny był w Pałacu

- Byłbym zadowolony, gdyby udało się dokonać większych zmian tam, gdzie jest to dla ludzi szczególnie bolesne, czyli w systemie ochrony zdrowia – oświadczył Paweł Graś z PO zapytany o podsumowanie dwulecia rządu PO-PSL. Według Grasia, plusy przewyższają jednak minusy: sukcesami rządzącej ekipy jest - wg niego - skuteczna walka z kryzysem, autostrady i wizerunek Polski w Europie. Graś przyznał jednocześnie, że wielu rzeczy nie udało się przeprowadzić, ale - jak zastrzegł - plany rządu zostały "brutalnie zweryfikowane przez kryzys gospodarczy" oraz przez prezydenta.

"Tusk niósł nadzieję. Ale się zatrzymał"

- Dobre rzeczy udało się zrobić dzięki pomocy SLD. Niestety jest ich niewiele - podsumowuje półmetek rządu Donalda Tuska lider Sojuszu Grzegorz Napieralski. Lewica "ma żal" do premiera przede wszystkim o to, że "niósł nadzieję rozmontowania IV RP, ale się zatrzymał i tego demontażu nie ma".

Kradli za granicą, wpadli w Polsce

Gang, który zajmował się kradzieżą sprzętu budowlanego i samochodów z Anglii, Niemiec i Francji rozbiły CBŚ i mazowiecka policja. Złodzieje interesowali się tylko luksusowymi autami.

Dyscyplinarka dla strażników. Nie dopilnowali więźnia

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy aresztu w Krasnymstawie. Ciąży na nich zarzut niedopilnowania więźnia, Radosława K., który w zeszłym tygodniu powiesił się w celi. Kilka dni wcześniej mężczyzna pijany staranował grupę dzieci.

Chory z AH1N1. "Nie wiemy, czy wygrywamy"

W Gorzowie Wielkopolskim zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. grypy AH1N1. Dyrektor szpitala Andrzej Szmit, w którym przebywa zarażony wirusem 27-letni ksiądz oświadczył, że stan chorego jest ciężki, ale stabilny. - Nie wiemy na razie, czy wygramy czy przegrywamy tę walkę. Ale robimy wszystko, żeby ją wygrać - powiedział na konferencji prasowej.

Gucwiński odpowie za misia

Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego zoo, ponownie stanie przed sądem. Sąd Najwyższy uchylił wyrok, który zdejmował z Gucwińskiego winę za złe warunki życia niedźwiedzia Mago, podaje "Polskie Radio".

Wojewódzki niewinny. A za szybę zapłaci

Kuba Wojewódzki wybił szybę w cudzym samochodzie nieumyślnie, dlatego został uniewinniony - uznał stołeczny sąd. Gwiazda TVN tłumaczyła, że właściciel auta pokazał mu środkowy palec, a szkło poszło podczas wyjaśniania incydentu.

Tusk to męska modliszka? Rokita: tak

Męska modliszka, pająk w polityce - tak myśli o premierze Jan Rokita. Jego zdaniem, dwa lata rządów ekipy Donalda Tuska nie odbiegają dramatycznie od standardów ostatniego 20-lecia. Bywało trochę lepiej, bywało trochę gorzej, ale to jest właśnie ten średni standard rządów. - Dość przeciętne, ale nie ma powodów, żeby załamywać ręce i rozrywać szaty - ocenił Rokita.