Lech Kaczyński zgodził się na spotkanie z szefami sejmowej i senackiej komisji spraw zagranicznych. Krzysztof Lisek i Leon Kieres chcą porozmawiać z prezydentem między innymi o tym, dlaczego ociąga się z podpisaniem listów uwierzytelniających dla sześciu ambasadorów. Do spotkania dojdzie jeszcze w tym tygodniu.

Sąd Okręgowy w Płocku nie przedłużył tymczasowego aresztowania Jackowi K., byłemu wspólnikowi i przyjacielowi Krzysztofa Olewnika - informuje "Rzeczpospolita". Mężczyzna jest podejrzany o współudział w porwaniu biznesmena.

Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza" - Telimeny i Zosi. Z takimi tematami musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, którzy pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na poziomie rozszerzonym maturzyści musieli natomiast m.in. porównać mądrość i wiedzę na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego.

- Przewodniczący był idealnym modelem. Współpracował, wypełniał polecenia - zdradza Andrzej Wiktor, fotograf, który na zlecenie "Wprost" sfotografował Wojciecha Olejniczaka z obnażonym, opalonym torsem. Zdjęcie trafiło na okładkę opatrzone tytułem "politycy wylaszczają się do Brukseli". Szef klubu SLD na konferencji najpierw się krygował, ale potem nie krył dumy: - Taki jestem w oryginale.

To za rządów AWS podpisano pierwsze dokumenty, które były podstawą do powstania na Mazurach bazy wywiadu USA - twierdzi "Rzeczpospolita". Były premier Jerzy Buzek zaprzecza: - Żadnych umów z CIA nie było, to fałszywa informacja.

Sześciomiesięczne niemowlę z sińcami i otarciami skóry trafiło do szpitala w Szczecinie. Policja przesłuchuje 17–letnią matkę i 19–letniego ojca dziecka. Istnieje podejrzenie, że znęcali się nad niemowlęciem.

3,5 roku za kratkami posiedzi ksiądz Piotr T., były proboszcz z Dębnicy, który został skazany przez Sąd Okręgowy w Słupsku za namawianie nieletniego ministranta do samobójstwa. Do nieudanej próby samobójczej doszło 16 maja.

Czy parlamentarzyści zostaną zwolnieni z obowiązku wpisywania w oświadczeniach majątkowych wartości ich domów i mieszkań? Takie zmiany zamierza zaproponować marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W zamian posłowie i senatorowi mieliby podawać wszelkie darowizny, czyli co dostali i dali.

Wyjątkową bezczelnością wykazał się 44-letni bytomianin, który znalazł łatwy sposób na wzbogacenie się. Mężczyzna wykradał ze skrzynek pocztowych wysyłane do klientów nowe karty bankomatowe oraz przyporządkowane im kody PIN. Potem wypłacał pieniądze - w sumie pobrał około 50 tysięcy złotych.

Rząd nie powinien obawiać się, że wypowiedź polskiego prezydenta może rozzłościć Rosję. I jeszcze publicznie dawać temu wyraz - powiedział w TVN24 poseł PiS Paweł Kowal. Odniósł się w ten sposób do informacji, iż Donald Tusk waha się, czy pojechać na szczyt UE w Pradze razem z Lechem Kaczyńskim.

Ponad 440 tys. maturzystów uzbrojonych jedynie w czarne długopisy przystąpiło dziś o godzinie dziewiątej do matury z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewniła, że nie będzie powtórki z tegorocznego testu gimnazjalnego i w internecie nie pojawią się przecieki.

To nie klucz egzaminacyjny, tylko źli nauczyciele odpowiadają za słabe wyniki uczniów na maturach. Tak uważa minister edukacji Katarzyna Hall, która stwierdziła w Polskim Radiu, że źle przygotowani uczniowie "nie potrafią w sposób jasny i rzeczowy odpowiadać na pytania".

Po popołudniowym horrorze związanym z masowymi powrotami, późny wieczór na drogach był już spokojny i około 22 wielokilometrowe wcześniej korki zaczęły się rozładowywać - dowiedzieliśmy się od dyżurnej GDDKiA. Wcześniej kierowcy stali m.in. w 30-kilometrowym korku na krajowej "trójce". Źle było też na "ósemce" i drodze krajowej nr 7. Porządku na drogach strzegło około 10 tysięcy policjantów. Niestety doszło do ponad 400 wypadków, w których zginęło 58 osób

Inspektorzy sanitarni żądali jej natychmiastowego zamknięcia, prokuratura błyskawicznie wszczynała śledztwo. Ale od czasu otwarcia wystawy wypreparowanych ludzkich organów minęły już prawie trzy miesiące, a chętni nadal mogą oglądać eksponaty. I wszystko wskazuje, że to się nie zmieni. - Mamy związane ręce przestarzałymi przepisami - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl prokurator Zdzisław Hut. Już raz śledztwo chciał umorzyć.

Premier Donald Tusk wciąż nie zdecydował, czy weźmie udział w czwartkowym unijnym szczycie w Pradze. Waha się, choć ma tam być zainaugurowany program Partnerstwa Wschodniego, będący zwieńczeniem najważniejszej inicjatywy rządu w polityce zagranicznej. Według "Dziennika", Tusk obawia się, jak wobec Rosji może się zachować prezydent.

Więźniowie odsiadujący karę w Małopolsce zostaną poddani terapii szokowej. Skazani - pod dozorem strażników - będą jeździć do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - pisze "Gazeta Wyborcza". Więźniowie usłyszą tam m.in. o blokach śmierci, zagazowywaniu ludzi, publicznych egzekucjach, głodzie i eksperymentach medycznych.

Najważniejszym osiągnięciem ostatnich 20 lat jest wejście naszego kraju do Unii Europejskiej. Tak uważa 52 proc. Polaków w sondażu "Rzeczpospolitej" na temat transformacji gospodarczej.

2 osoby z poważnymi obrażeniami trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego. 29-letni spadochroniarz podczas lądowania uderzył w fotografującego go kolegę.

Działacz PiS Adam Bielan stanowczo odrzucił sugestie Wojciecha Wierzejskiego, że na kongresie partii Libertaas w Rzymie to członkowie Prawa i Sprawiedliwości przerywali obraźliwymi okrzykami wystąpienie legendy Solidarności. Gośćmi "Magazynu 24 godziny" byli też Julia Pitera (PO) i Wojciech Wierzejski (Libertas).