W dzisiejszym głosowaniu Sejmu nad wyborem marszałków przeciwko Markowi Kuchcińskiemu glosowało trzech posłów z jego partii - Antoni Macierewicz, Elżbieta Kruk i Michał Jach.

- Wtedy, kiedy będę miał już uzgodnione kandydatury ministrów z panem prezydentem i panem premierem Pawlakiem, kiedy będę miał pewność, że te kandydatury staną się faktem, wtedy o nich poinformuję - powiedział w Sejmie dziennikarzom premier Donald Tusk. - Do tego czasu będę zachowywał dyskrecję - oświadczył szef rządu.

Napastnika, który dokonał napadu na jeden z krakowskich banków, zarejestrowały kamery monitoringu: na nagraniu widać mężczyznę, który wchodzi do środka z pistoletem lub jego atrapą, terroryzuje pracowników, kradnie gotówkę i po ok. 2 minutach ucieka w stronę ul. Pszczelej. Krakowska policja opublikowała jego zdjęcie na swojej stronie internetowej, prosząc o kontakt osoby, które rozpoznają mężczyznę.

- Dziś w Sejmie PiS jest jedyną partią opozycyjną. To, jak zachowało się SLD i Palikot w głosowaniu ws. wyboru marszałka Sejmu, jest dowodem na to, że dziś mamy koalicję PO-PSL-SLD-Ruch Palikota - ocenił w rozmowie z TVN24 Mariusz Błaszczak. Szef klubu parlamentarnego PiS spodziewa się, że nowy gabinet Tuska będzie słaby, nieudolny i bardziej lewicowy.

Premier w trybie konstytucyjnym nie ma obowiązku zabierać głosu na sali plenarnej w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu, by złożyć dymisję swojego rządu. Dotychczas prezes rady ministrów przemawiał, bo taki był zwyczaj. Dziś po raz pierwszy Tusk przedstawił rezygnację na piśmie. Wywołało to oburzenie opozycji, zwłaszcza lewicy.

Już wygraliśmy! - na kilka dni przed zakończeniem konkursu na nowe cudy natury ogłosili warmińsko-mazurscy samorządowcy. Jak twierdzą, dzięki uczestnictwie w prestiżowym plebiscycie, Mazury znowu stały się popularne.

Do pożaru samochodu osobowego zaparkowanego w garażu doszło we wtorek popołudniu w Cieszynie (woj. śląskie). Po ugaszeniu ognia wewnątrz wraku strażacy znaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny.

Po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767 na warszawskim lotnisku, w sobotę za szczęśliwe zakończenie tej historii odprawiona zostanie msza św. dziękczynna w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczyć będzie prymas senior kard. Józef Glemp wraz z jednym z pasażerów lotu, dominikaninem, o. Piotrem Chyłą.

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu PO-PSL i jednocześnie desygnował Donalda Tuska na premiera. Szef rządu poinformował, że do czasu powołania nowego gabinetu osobiście przejmie obowiązki ministra zdrowia i ministra infrastruktury. Wcześniej Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora Sejmu VII kadencji Józefa Zycha.

- Polskie Linie Lotnicze LOT są bezpieczne dla pasażerów, a flota przewoźnika przechodzi regularne przeglądy techniczne zgodnie z zaleceniami producentów - zapewnił we wtorek prezes PLL LOT Marcin Piróg, podczas konferencji prasowej. LOT pokazał dziś dziennikarzom zdarty "brzuch", osmalone silniki oraz wejścia zaklejone czarną taśmą Boeinga 767, który 1 listopada wylądował awaryjnie na warszawskim Okęciu.

- Jeśli prezydent mówi, że potrzebna jest odważna kontynuacja, to znaczy, że poprzedniej kadencji nie uważa za odważną - komentował przemówienie prezydenta w Sejmie szef klubu SLD Leszek Miller. Większość pytanych o opinie polityków była zgodna - Bronisław Komorowski, wytknął pewną opieszałość Sejmowi i zasiadającym w jego ławach posłom koalicji, ale samego rządu nie skrytykował. Janusz Palikot orędzie do parlamentarzystów odczytał inaczej - to wejście Bronisława Komorowskiego "do gry". - Wreszcie to wezwanie do budowania społeczeństwa obywatelskiego, do ograniczenia biurokracji, która jest największą wpadką tego poprzedniego rządu, kiedy to przybyło, a nie ubyło urzędników - stwierdził Palikot.

Dawno nie widziany i nie słyszany Donald Tusk pojawił się we wtorek w Sejmie, i to w obecności Grzegorza Schetyny. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie mediów. Byłego już marszałka i premiera otoczył tłum dziennikarzy, którzy wypytywali: "Panie premierze, co ze Schetyną?". - Żyje - odpowiedział Tusk. Rozśmieszył samego Schetynę.

Znów głośno o byłym ministrze sportu i turystyki. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące oświadczeń majątkowych Mirosława Drzewieckiego. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło CBA. Na razie śledczy nie zdradzają o jakie nieprawidłowości chodzi. Jak jednak podaje RMF FM, Drzewiecki nie wykazał w swoich oświadczeniach m.in. pieniędzy zdeponowanych w USA oraz faktu posiadania domu na Florydzie.

Spór wokół kandydatury Ewy Kopacz na marszałka Sejmu skupił się na katastrofie smoleńskiej. Posłowie PiS z mównicy sejmowej zarzucali byłej minister zdrowia, że kłamała w swoich wypowiedziach m.in. na temat sekcji zwłok ofiar katastrofy. - Proszę was, nie żerujcie więcej na tej tragedii - odpowiadał na zarzuty poseł PO Sławomir Nowak.

Z powodu usterki Boeing 737 lecący z katowickich Pyrzowic do Egiptu musiał wrócić na lotnisko. Wkrótce po starcie pilot zgłosił awarię systemu uszczelniającego. Wcześniej maszyna miała problemy z silnikiem.

Trzy stuknięcia laską marszałka seniora Józefa Zycha i Mazurek Dąbrowskiego otworzyły pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. W swoim wystąpieniu Zych oddał hołd poprzedniemu marszałkowi seniorowi Zbigniewowi Relidze oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej. Potem głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski.

Na Wiejskiej pierwsze posiedzenie Sejmu, a pod Sejmem "mini-manifestacja" z krzyżem. Zdjęcia grupy osób, trzymających w dłoniach krzyż przesłał do Redakcji Kontaktu @Bus24.