Niespodziewane bankructwo biura podróży Selectours pozostawiło za granicą ponad dwa tysiące poszkodowanych turystów. Już wiadomo, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy na pokrycie strat i odszkodowania. Co można zrobić, żeby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych okoliczności na wakacjach?

- To było życiowe marzenie wyczynu sportowego. Niejako wejście Polski do Europy - wspomina Teresa Zarzeczańska, która 35 lat temu jako pierwsza Polka przepłynęła wpław Kanał La Manche. Z tej okazji w Poznaniu otwarto wystawę i zorganizowano spotkanie z uczestnikami wyprawy.

Tragedia w Szczytnie: pijany kierowca uderzył w latarnię, która przewróciła się na przechodzące obok dzieci. 10-letnia dziewczynka nie żyje.

- W tym momencie status Polski wygląda jak wrak tego samolotu - tak eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" polsko-rosyjską współpracę przy śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego TU-154 w Smoleńsku. Jego zdaniem, wypowiedzi premiera Donalda Tuska w tej kwestii są "kompromitujące". - Wrak przypomina polską debatę publiczną - odpowiedział Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej i podkreślił, że Rosja jest partnerem "trudnym i nierównym".

- Pamiętajcie: rak to nie wyrok! Musicie być silni i podjąć walkę - piszą na swoim blogu rodzice małego Igorka z Oświęcimia. Jak twierdzą, dzięki opatrzności, wspaniałym ludziom oraz blogowi wygrali wojnę z nowotworem swojego dziecka. Teraz chcą pomagać innym.

30 zarzutów, w tym fałszowania dokumentów, usłyszał właściciel biura podróży Kopernik. Biuro upadło przed rokiem, śledztwo w sprawie wciąż trwa.

Grzegorz Schetyna dziwi się oburzeniu Janusza Palikota na sprawdzanie jego oświadczenia majątkowego przez CBA. - Uważam, że polityk jak żona Cezara powinien być przezroczysty - stwierdził Marszałek Sejmu.

- Polska nie będzie odwoływała się od orzeczenia Trybunału w Strasburgu dotyczącego nauczania etyki w naszych szkołach - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecuje zaś, że doprecyzuje przepisy, tak aby etyka była realną alternatywa dla religii.

Prawie 70 tys. zł - taki rachunek za służbową komórkę zgotowała swojej gminie wójt Łęczyc. Pani Bożena Chmielewska tłumaczy, że rachunki są wysokie, bo było dużo spraw do załatwienia. Radni i mieszkańcy są wściekli, bo największe rachunki przychodziły, gdy pani wójt odpoczywała w Egipcie, a niezamożnej gminie brakuje pieniędzy na podstawowe działania.

- Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, jest ścigany międzynarodowym listem gończym i jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez policję lub straż graniczną - powiedział w środę rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk. Potwierdza to rzecznik Policji Mariusz Sokołowski. Zakajew podróżuje na dokumencie wydanym na podstawie konwencji genewska. W ostatnim czasie był m.in. w Polsce, Francji czy Niemczech.

Spodziewał się prawdziwków, a znalazł prawdziwe zagłębie trufli. Internauta Paweł chwali się na Kontakcie 24 grzybowym łupem, którym padło półtora kilo trufli. Szczęśliwy znalazca chce sprzedać te ekskluzywne grzyby. Nie wiadomo jednak, czy to się uda. W Polsce trufle są pod ochroną.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 47-proc. poparcie - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. PiS, według sondażu, może liczyć na 34 proc. poparcia, a SLD - na 12 proc.

Elżbieta Jakubiak z PiS przegrała proces z TVN. Posłanka PiS zarzuciła w marcu 2010 r. stacji, że "miała dostać pół miliarda na stadion w Warszawie" oraz, że, jako nadawca telewizyjny, popiera jedną z sił politycznych.

Tatrzańscy ratownicy odnaleźli ciało kobiety. Najprawdopodobniej jest to fotoreporterka "Gazety Krakowskiej", której poszukiwania trwały od kilku tygodni.

- Wydaje się, że jeżeli chodzi o powroty, to sytuacja jest pod kontrolą - stwierdził wicemarszałek województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski. Do Polski wróciło już około tysiąca klientów biura podróży Selectours, które w poniedziałek ogłosiło bankructwo.

Pieniądze z polisy firmy Selectours w pierwszej kolejności idą na sprowadzenie do Polski turystów, którzy o bankructwie firmy dowiedzieli się za granicą. A co z tymi, którzy wakacje mieli dopiero przed sobą i zapłacili zaliczki bądź pełne kwoty? Według ekspertów, szansa na odzyskanie wszystkich wpłaconych pieniędzy jest mało realna. Sceptyczni są również niedoszli turyści, którzy rok temu mieli jechać na wczasy z biurem podróży Kopernik. Ono również splajtowało.

- Sześcioletni Tomek opuścił już oddział pooperacyjny i trafił na oddział chirurgiczny - poinformował rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński. Jak dodał, chłopiec czuje się lepiej, choć lekarze zdecydowali, że ponownie podłączą go do respiratora. Rzecznik zapewnił, że stan dziecka jest "stabilny i nie zagraża jego życiu".

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z aptek w całym kraju krople doustne Vigantol. Powodem - jak pisze GIF - jest chemiczne zanieczyszczenie leku. Producent leku uspokaja w rozmowie z tvn24.pl, że zanieczyszczenie kropli zaobserwowano jedynie w ośmiu przypadkach na terenie Niemiec, a stężenie substancji chemicznych jest niegroźne dla zdrowia nawet najmniejszych dzieci.

Ma lusterka, światła, armatę i wyrzutnię granatów. Waży 250kg i kosztuje tyle, co średniej klasy samochód. Tyle, że jest... nadmuchiwany. Grudziądzka firma Lubawa, proponuje polskiej armii makietę, która na placu boju ma dezorientować przeciwnika.

W ubiegłym roku 54 proc. programów komputerowych używanych przez Polaków było nielegalnych. Obniżenie tej liczby o 10 proc. w latach 2010-2013 oznaczałoby wzrost wpływów z podatków o 446 mln zł - uważa Bartłomiej Witucki z Bussines Software Alliance.