Nowa ustawa hazardowa u prezydenta do końca listopada?

Platforma Obywatelska chce uchwalić ustawę w trybie pilnym. - W związku z tym, że terminy gonią zależy nam na tym, by do końca listopada sprawę zamknąć, projekt przyjąć w Sejmie i w Senacie, i wysłać panu prezydentowi Kaczyńskiemu do podpisu - zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Agencja: wyrażamy najwyższe zdumienie

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zaniechała wykonywania obowiązków służbowych - zapewniała na antenie TVN24 rzecznik ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przesłał w środę szef BBN Aleksander Szczygło. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w kopalni "Wujek".

BBN kontra ABW. "Mieli świadomość zagrożenia życia"

Prokuratura w Katowicach zajmie się zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez ABW, które do ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego skierował szef BBN Aleksander Szczygło. Jak ujawnił na antenie TVN24 rzecznik Biura zawiadomienie dotyczy konkretnych funkcjonariuszy. Zdaniem BBN nie dopełnili oni obowiązków po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek".

"Dopóki ludzie żyją, będą grać"

Jeden z jego pacjentów przegrał pół miliona dolarów, czym się nawet nie przejął. Inny każde pieniądze zarobione w taksówce wydawał na automaty. Doktor Bohdan Woronowicz, specjalista uzależnień uważa, że aby pomóc takim ludziom, jak jego pacjenci, trzeba ograniczyć dostęp do hazardu.

Poseł PiS broni żony: jej ciąża była zagrożona

Zagrożona ciąża, a potem wynikające z niej komplikacje - z takich właśnie przyczyn, jak oświadczył poseł PiS Adam Hofman, jego żona nie przychodzi do pracy w KGHM. To reakcja na medialne doniesienia, jakby spółka domagała się kontroli zasadności jej ciągle przedłużanego zwolnienia lekarskiego, ze względu na które nie można wręczyć jej wypowiedzenia.

Kaczyński musi przeprosić Dorna za alimenty

Jarosław Kaczyński ma przeprosić Ludwika Dorna za sugestie, jakoby nie płacił on alimentów. Musi także wpłacić 5 tys. zł na cel społeczny - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

"Czy jest coś czego obawia się premier?"

Dlaczego premier Tusk nie nadzoruje służb specjalnych i czy jest jakiś powód dlaczego akurat w stosunku do ABW zachowuje się w taki sposób? - te i inne pytania stawiał w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Wasserman. Pytania padły po decyzji premiera Donalda Tuska o utrzymaniu na stanowiskach wiceszefa ABW Jacka Mąki oraz szefa tej służby Krzysztofa Bondaryka.

"CBA nie wodziło nikogo na pokuszenie"

W sprawie afery gruntowej CBA działało legalnie. Mieliśmy wiarygodne, zmodyfikowane i wieloźródłowe materiały o przestępstwie płatnej protekcji - przekonywał przed komisją śledczą ds. nacisków były wiceszef CBA Ernest Bejda. Jego zdaniem, to były szef MSWiA Janusz Kaczmarek jest prawdopodobnym źródłem przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Greenpeace chce, by Tusk ratował klimat

Aktywiści Greenpeace protestują przy granicy polsko-białoruskiej (Lubelskie), gdzie wywiesili wielki baner z portretem Donalda Tuska i napisem "Węgiel to przeszłość. Czas na solidarność klimatyczną". Aktywiści chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko importowi węgla zza wschodniej granicy.

Policyjna obława na męża, który porwał żonę

Policja poszukuje 32-letniej kobiety uprowadzonej w nocy z wtorku na środę w Sieradzu (Łódzkie) przez męża, z którym jest w separacji. 45-letni mężczyzna ma zarzut znęcania się nad żoną i zakaz zbliżania się do niej.

Narodziny II linii metra

W środę, 28 października, dzień po rocznicy zakończenia budowy I linii metra warszawskiego, zostanie podpisana umowa na budowę centralnego odcinka II linii. Inwestycja o wartości ponad 4 mld zł ma być zakończona w 2014 roku.

"Stała się rzecz skandaliczna, a premier ją przykrywa"

Doszło do złamania prawa, a premier zamiast zdymisjonować wiceszfa ABW Jacka Mąkę, który wykorzystał podsłuchy z rozmów dziennikarzy do prywatnego procesu, robi konferencję dotyczącą hazardu. Tylko po to, by przykryć - skrytykował szefa rządu w TVN24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Chciał wyjaśnić sprawę Olewnika, skończył w areszcie

W środę przed komisją śledczą staje jeden z kluczowych świadków w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika - detektyw Marcin Popowski. To on jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na to, że w śledztwie policjanci popełniają fatalne błędy. Wyjaśnić sprawy nie mógł, bo trafił do aresztu. - Popowski padł ofiarą swojej wiedzy - ocenił w Poranku TVN24 Włodzimierz Olewnik.

Ograniczenie gier? "Prezydent aprobuje"

Donald Tusk zapowiedział stopniową likwidację hazardu w Polsce. - Jest pomysł, nie negujemy go, warto mu się przyjrzeć - powiedział gość Kontrwywiadu RMF FM Paweł Wypych z Kancelarii Prezydenta.

Branża hazardowa: Zejdziemy do podziemia

Branża hazardowa oponuje przeciwko znacznemu ograniczeniu hazardu w Polsce i temu, by zniknęli jednoręcy bandyci. - Premier strzelił sobie w stopę, cały hazard zostanie wepchnięty w szarą strefę - komentuje prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych Stanisław Matuszewski. - To niemożliwe. Trudno ukryć taką działalność - przekonywał w programie "24 Godziny" wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dłużnik też ma prawa

Zastraszanie, wyzwiska, telefony z samego rana, nachodzenie rodziny i sąsiadów. Wbrew pozorom nie jest to relacja z akcji sowieckich służb bezpieczeństwa, a firm windykacyjnych, pracujących dla tak przecież uprzejmych instytucji finansowych. Pamiętajmy jednak, że jako dłużnicy mamy też prawa.

ABW lepsza od FBI

Gdyby w wywiadzie liczyły się tylko najnowsze technologie, to polskie służby byłyby światową potęgą. Nowa strona ABW przyćmiewa bowiem największe wywiady świata. Analizuje ją środowa "Rzeczpospolita".

Poseł już nie pojedzie do telewizji sejmowym autem

Koniec z wożeniem posłów do telewizji, bo występy przed kamerami to ich prywatna sprawa - uznał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Sejmowi dyspozytorzy odmawiają parlamentarzystom transportu, a ci nie kryją oburzenia. Nawet PO stwierdza: To dziadowanie. Sytuację komplikuje to, że brakuje w tej sprawie rozporządzenia marszałka - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Policyjne "progi satysfakcji": zginie 314 osób

W wypadkach zginie 314 osób, 35,2 proc. podejrzanych wpadnie na gorącym uczynku, a 15,4 proc. przestępstw popełnią nieletni. To nie są przewidywania jasnowidza tylko… "progi satysfakcji" ustalone przez stołecznych policjantów. "Życie Warszawy" dotarło do dokumentu, w którym warszawska policja wypisała, jakie chce mieć wyniki w tym roku.

Zalewski i Ziemkiewicz znikają. "SLD mebluje TVP Info"

Z anteny TVP Info znikają dziennikarze Igor Zalewski i Rafał Ziemkiewicz - informuje "Rzeczpospolita". Według serwisu Newsweek.pl, który także donosi o roszadach w TVP, jest to dowód na to, iż lewica - po tym jak zawarła medialną koalicję z PiS - teraz "mebluje sobie" antenę.

Żona posła PiS na dwuletnim zwolnieniu

Spółka KGHM chce, by ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie Joanny Hofman – żony posła PiS Adama Hofmana. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", kobieta nie pojawiła się w pracy od dwóch lat - w tym czasie była już na zwolnieniu chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie macierzyńskim, urlopie wypoczynkowym oraz urlopie wychowawczym, z którego wróciła 4 września tego roku, by dzień później przedstawić zwolnienie lekarskie, na którym jest do dziś.

PKP wybuduje... parkingi swoim klientom

PKP zamierza do 2012 roku wybudować w siedmiu największych miastach parkingi dla rowerzystów i kierowców. Przewoźnik liczy, iż w ten sposób przyciągnie nowych klientów – informuje "Rzeczpospolita".

Cierpiący na autyzm rysuje miasta z pamięci

Cierpiący na autyzm Stephen Wiltshire zadziwia swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Ma fotograficzną pamięć, dzięki której rysuje z pamięci ogromne panoramy miast – Nowego Jorku, Londynu, Rzymu, Tokio czy Hong Kongu - w których zachowane są najmniejsze detale (np. liczba okien w budynkach, które zobaczył).

Wassermann: wiarygodność Tuska tematem dla komisji

- To jest żenujące – w taki sposób poseł Paweł Olszewski z PO komentował dzisiejszą wypowiedź b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego na temat tzw. „tarczy antykorupcyjnej”. – Pytanie podstawowe: kto kłamie? – pytał z kolei w programie „24 godziny” Zbigniew Wassermann. Zdaniem posła PiS, odpowiedź na to pytanie powinna przynieść komisja śledcza.

"Miało mnie tutaj nie być, a mój kraj miał nie istnieć"

- Miało mnie tutaj w tej chwili nie być, a mój kraj miał nie istnieć - mówił gruziński prezydent podczas spotkania z Lechem Kaczyńskim. Micheil Saakaszwili dziękował w Warszawie za "przesłanie polityczne z Polski", które Gruzja otrzymała w sierpniu 2008 roku. - Gruzja dalej jest państwem integralnym - podkreślił polski prezydent.

Noworodek porzucony w gimnazjum

Porzuconego noworodka znaleziono w jednym z gimnazjów na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie). Policja poszukuje matki.

"Tusk powinien był od razu wyrzucić Kamińskiego"

- To był błąd premiera, że zostawił go na stanowisku. Dzisiaj płaci za to dużą cenę - mówi o konflikcie Donalda Tuska ze zdymisjonowanym szefem CBA Mariuszem Kamińskim Aleksander Kwaśniewski. Problemu w ogóle by nie było, gdyby nie... powołanie CBA, które b. prezydent ocenia jako wielki błąd.

"PO nie jest uzależniona od baronów hazardu"

- Jeżeli rząd przedstawia racjonalną, dobrą z punktu widzenia moralnego i budżetowego propozycję, to dla mnie jest całkowicie obojętne, czy robi to ze względu na PR, czy na szczerą troskę o dobro ojczyzny. To dobry projekt - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn przedstawiony we wtorek przez rząd projekt ustawy hazardowej. Podkreśla jednak, że jest już za późno, by zmiany weszły w życie od przyszłego roku.

"Łatwiej zadzwonić do astronauty niż do stołecznego ZTM"

Rozmowa z astronautą przez telefon? Dzisiejsze doświadczenie Centrum Nauki Kopernik pokazało, że to nic trudnego. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną udało się nawiązać od ręki i bez problemu. Schody pojawiły się dopiero przy próbie połączenia się z... automatyczną infolinią Zarządu Transportu Miejskiego.

Co się stało ze starym mięsem?

Stare, 26-letnie szwedzkie mięso wciąż tkwi w polskich magazynach. Firmy, które je kupiły, by przerobić je na pierogi, gołąbki i krokiety, wbrew nakazowi Głównego Lekarza Weterynarii nie chcą go zniszczyć. Tłumaczą, że mięso kupiły w dobrej wierze i nie zamierzają teraz pokrywać kosztów jego utylizacji. Wiadomo też o jeszcze jednej partii starego mięsa, które trafiło do Polski, ale nie wiadomo co się z nią stało.