Senator PiS Zbigniew Romaszewski zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z kandydowania na wicemarszałka Senatu. - Już w trudniejszych sytuacjach bywałem i nie rezygnowałem - podkreślił. Wcześniej większość senatorów nie zgodziła się na uzupełnienie porządku obrad o ponowne głosowanie nad jego kandydaturą.

- Mam nadzieję, że będzie dobrze - uśmiechał się tajemniczo po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim Donald Tusk. Szczegółów rozmowy nie zdradził. - Najpierw podzielę się nimi z władzami PO - powiedział Tusk. Skończyło się także spotkanie prezydenta z liderem PSL Waldemarem Pawlakiem.

Polacy najbardziej lubią polityków spokojnych i niekonfliktowych - tak można interpretować wyniki sondażu przeprowadzonego dla programu "Forum" TVP. Połowa ankietowanych zapytanych o to, któremu politykowi ufa najbardziej, wskazała lidera Ludowców Waldemara Pawlaka.

- Dziś nie ma miejsca dla nowych partii. Dlatego myślę, że to właśnie do PO powinni przejść Kazimierz Michał Ujazdowski i Paweł Zalewski - powiedział poseł Antoni Mężydło w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek". Były polityk PiS, który jest obecnie w PO uważa, że byli wiceprezesi Prawa i Sprawiedliwości mogą pójść w jego ślady.

Dzisiejsze rozmowy Lecha Kaczyńskiego z liderami partii są jednym z ostatnich kroków przed desygnowaniem nowego szefa rządu. - Procedura jest taka: najpierw rozmowy z liderami wszystkich partii, potem desygnowanie premiera, potem ta osoba przedstawia skład swojego rządu - mówił TVN24 Michał Kamiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce 70 Ukrainkom, którym wcześniej Straż Graniczna nakazała opuszczenie kraju. Kobiety zatrzymano przy pracy pod Pyrzycami: miały urzędową zgodę na zatrudnienie, ale zamiast w polu znaleziono je przy wyplataniu ozdób w hali.

"Jesteśmy przekonani, że zanik kolegialnych procedur jest podstawową przyczyną kryzysu stronnictwa i błędów popełnionych" - tak napisali w liście do Jarosława Kaczyńskiego trzej dotychczasowi wiceprezesi PiS - Ludwik Dorn, Paweł Zalewski i Kazimierz M. Ujazdowski. Obszerne fragmenty tego memoriału publikuje dziś "Dziennik".

Niewiele brakowało, a Donald Tusk nie zdążyłby na inaugurację Sejmu. O 8.30 LOT odwołał samolot, którym lider PO miał lecieć z Gdańska do stolicy. Kandydat na premiera dotarł do Warszawy sportowym subaru. Trudną trasę przejechał w ledwie cztery godziny. Historię opisał dziennik "Polska".

Janusz T., ps. Krakowiak został prawomocnie skazany na 15 lat więzienia za zlecenie napadu i pobicia oraz za podżeganie do zabójstwa świadka koronnego. Duża część zarzutów stawianych "Krakowiakowi" i pięciu innym członkom jego gangu musi jednak zostać zbadanych ponownie.

- W negocjacjach pozostały już tylko drobne niuanse. Z rządem czekamy, aż prezydent desygnuje Donalda Tuska na premiera - powiedział w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Według posła, jeśli desygnowanie nastąpi w przeciągu kilku dni, to nowy rząd powstanie już w przyszłym tygodniu.

Platforma pokazała w Senacie gigantyczne partyjniactwo. Zostałem skrzywdzony. Będę teraz mniej zarabiał i więcej pracował, nie będę miał samochodu - tak Zbigniew Romaszewski z PiS skomentował w TVN24 odrzucenie przez PO jego kandydatury na wicemarszałka Senatu.

- Nie chcę anty-Ziobry, chcę, by ministrem sprawiedliwości został lepszy Ziobro - mówił niedawno przyszły premier Donald Tusk. Zbigniew Ćwiąkalski, jeden z kandydatów na stanowisko ministra sprawiedliwości, zapowiada, że "nie byłby anty-Ziobrą". A lepszym Ziobrą? - Lepiej można wiele rzeczy zrobić - mówi Ćwiąkalski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Buzek, Saryusz-Wolski albo Tuge-Erecińska - to ewentualni kandydaci Platformy na szefa MSZ, gdyby nie doszło do nominacji Radka Sikorskiego. Podczas zaplanowanego na dziś spotkania Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem prezydent ma przekazać przyszłemu premierowi tajne informacje na temat byłego szefa MON i kandydata na ministra w rządzie PO-PSL.

Jest szansa na to, że zakopiańska trasa narciarska na Gubałówce zostanie uratowana. Z propozycją jej alternatywnego przebiegu wystąpiła rodzina Byrcynów, która dwa lata temu doprowadziła do zamknięcia starej trasy. Czy to rzeczywiście przełom w sporze o Gubałówkę? - pyta "Dziennik Polski".

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje zgodnie z konstytucją, nakłaniając opiekunów osób niepełnosprawnych do ubezwłasnowolniania podopiecznych, dlatego że nie potrafią lub nie mogą się podpisać pod drukami z ubezpieczalni.

Lipiec lub sierpień przyszłego roku to realny termin wycofania polskich żołnierzy z Iraku - tak według "Rzeczpospolitej" uważają politycy Platformy Obywatelskiej.

Tomasz Lipiec, były minister sportu oskarżony przez prokuraturę o korupcję, utrzymuje, że padł ofiarą konkurencji między ABW a CBA - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

- Otwieram pierwsze posiedzenie - to najprawdopodobniej najważniejsze słowa wypowiedziane w Polsce w tym tygodniu. To one rozpoczęły prace nowego Sejmu i Senatu. A że początki bywają trudne, to zaraz po tych słowach nie obeszło się bez spięć, pytań - i zarzutów.

Nowa koalicja PO z PSL jeszcze nie powstała, a ludowcy już szykują pierwsze zmiany, na których skorzystają przede wszystkim rolnicy - tak dziennik "Polska" pisze o planach poszerzenia kręgu uprawnionych do ulgi podatkowej na dzieci.

Premier, ministrowie i ich najbliżsi współpracownicy, czyli w sumie ponad sto osób, otrzymają na odchodne sute odprawy. Wypłacą sobie w sumie prawie 3 miliony złotych - wylicza "Fakt".

Na drodze Poznań - Warszawa na odcinku Konin - Kutno w miejscowości Hojny (pow. kolski) zginęła kobieta, potrącona przez dwa samochody - poinformowała Hanna Wachowiak z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia opinia publiczna i prezydent poznają deklarację koalicyjną - zapowiedział szef PO Donald Tusk. - To nie będzie "intercyza" - dodał.

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie budowy domu byłego wicepremiera i lidera LPR Romana Giertycha - informuje "Newsweek". Sprawa ma dotyczyć podejrzenia oszustwa i samowoli budowlanej.

Zbigniew Romaszewski nie został wicemarszałkiem Senatu, bo jego kandydaturze sprzeciwiła się Platforma Obywatelska. To powtórka sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy PiS nie zgodziło się, aby tę funkcję sprawował Stefan Niesiołowski z PO. Wtedy jednak Platforma zgłosiła inną kandydaturę, która zyskała poparcie

- Część posłów PiS strasznie czeka na działania odwetowe PO. Platforma musi pewne mroczne sprawy poprzedniego rządu wyjaśnić, ale o odwecie nie ma mowy - powiedział w "Kropce nad i" TVN24 Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że nie będzie apolityczny, ale postara znaleźć się porozumienie między partiami.

Sejmowa debiutantka Elżbieta Jakubiak z PiS, jedna z najbliższych współpracowniczek prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zagłosowała za kandydaturą Bronisława Komorowskiego na stanowisko marszałka Sejmu. - Robiłam wszystko, co mówił Zbigniew Religa, ale najwyraźniej popełniłam błąd. Chciałam głosować na Putrę - tłumaczy portalowi tvn24.pl.

Europejscy dyplomaci potwierdzili Polskiemu Radiu, że jeszcze w tym roku Polska zostanie włączona do strefy Schengen. Zniesienie kontroli na granicach lądowych i morskich wewnątrz Unii nastąpi już w nocy z 20 na 21 grudnia.

Nowym-starym marszałkiem Senatu został popierany przez PO Bogdan Borusewicz. Poparło go 61 senatorów. Wicemarszałkami zostali Krystyna Bochenek i Marek Ziółkowski oboje z rekomendacji PO. Zgłoszonemu przez PiS Zbigniewowi Romaszewskiemu zabrakło głosów poparcia.

LiD nie próżnuje - tuż po wyborze nowego marszałka złożył na jego ręce projekt uchwały o komisji śledczej. To pierwszy dokument legislacyjny, który trafił na biurko nowego marszałka. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami lewica żąda zbadania okoliczności samobójczej śmierci Barbary Blidy. We wniosku mocno atakuje PiS.