22 tony tytoniu, milion sztuk papierosów

CBŚ znów uderzyło w nielegalne fabryki papierosów. W dwóch akcjach - w Szczecinie i Łodzi - zabezpieczono około 22 tony tytoniu i prawie milion sztuk podrobionych papierosów. Aresztowano też 20 osób.

Parytetów raczej nie będzie

Ruszają prace nad ustawą o parytetach na listach wyborczych - to jedna z wyborczych obietnic kandydata PO. Inicjatorki ustawy liczą, że zacznie obowiązywać przy wyborach samorządowych. Policzyliśmy - to niemożliwe.

Kampania kosztowała 30 milionów

Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego kosztowało jego sztab 15 mln zł, na kampanię kandydata PiS wydano około miliona mniej - pisze "Rzeczpospolita" opierając się na wstępnych, szacunkowych danych.

Polska od A do B. Jak głębokie są podziały?

Na wyborczej mapie nasz kraj jest wyraźnie podzielony na zwolenników dwóch wizji Polski. Tej Kaczyńskiego i tej Komorowskiego. Ale czy rzeczywiście mamy do czynienia z Polską A i Polską B, dwiema krainami, w których ludzie żyją na innym poziomie i to wpływa na ich wyborcze decyzje?

Z Komorowa na miejsce Komorowskiego

Funkcji prezydenta nie można łączyć zgodnie z konstytucją z żadnym innym stanowiskiem. Oznacza to, że marszałek Bronisław Komorowski będzie musiał zrzec się mandatu poselskiego. Jego miejsce w sejmowych ławach zajmie wkrótce Barbara Czaplicka - radna z Komorowa.

Komorowski dostanie uchwałę PKW

Dziś w południe na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia prezydentowi-elektowi Bronisławowi Komorowskiemu uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na ten urząd. W uroczystości weźmie udział m.in. premier Donald Tusk.

Ruch 10 kwietnia zrywa knebel

- Kampania wyborcza to był taki knebel, który nam nie pozwalał się dopominać - mówi Przemysław Wipler współinicjator Ruchu 10 kwietnia, który domaga się od rządu intensyfikacji działań ws. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Teraz, gdy wybory już za nami, Ruch zapowiada, że jego działania będą znacznie bardziej zdecydowane i widoczne.

Kutz: Polska potrzebuje więcej Palikotów

- To, co powiedział Janusz Palikot o katastrofie smoleńskiej, to dość powszechne mniemanie. Wszyscy, którzy patrzyli na to z boku mówili, że to nieszczęście, ale przyczyny są w Kancelarii Prezydenckiej - stwierdził w TVN24 Kazimierz Kutz (PO) i dodał, że Polska potrzebuje więcej takich polityków, jak Palikot. - Jeśli przyszłością naszej polityki ma być Palikot, to następne wybory przegracie z kretesem - ripostował Zbigniew Girzyński z PiS.

Schetyna na marszałka Sejmu

Grzegorz Schetyna został wybrany przez zarząd krajowy PO kandydatem na marszałka Sejmu. Decyzja zapadła w poniedziałek wieczorem. We wtorek odbędzie się spotkanie szefów PO i PSL w sprawie wyboru nowego marszałka.

Pierwsza Dama: nie widzę się w roli paprotki

Żona opozycjonisty, matka piątki dzieci, harcerka, nauczycielka łaciny i - od sierpnia - Pierwsza Dama. Anna Komorowska zapewnia, że z najnowszą rolą też sobie poradzi. - Pani Kwaśniewska sobie z tym poradziła, pani Kaczyńska sobie z tym poradziła, to i myślę, że i ja sobie dam radę – stwierdziła.

Schetyna, Kopacz czy Zdrojewski? PO wybiera kandydata na marszałka

PO zwycięstwie Bronisława Komorowskiego PO musi wybrać marszałka Sejmu. Najpoważniejszym kandydatem jest Grzegorz Schetyna, ale szef klubu PO nie bardzo chce. Druga na giełdzie Ewa Kopacz woli być ministrem zdrowia. Wymieniany jest też minister kultury Bogdan Zdrojewski. Kwestię marszałka omawia zarząd krajowy PO.

9 na 10 więźniów postawiło na marszałka

Więźniowie zdecydowanie postawili na Bronisława Komorowskiego. - W aresztach i zakładach karnych marszałek zdobył 91,9 proc. poparcia. Jarosław Kaczyński z kolei uzyskał 8,1 proc. głosów - podał Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Lewica wskaże wicemarszałka

Posłowie Marek Wikiński i Jerzy Wenderlich są najczęściej wymieniani jako kandydaci Lewicy na stanowisko wicemarszałka. Czy któryś z nich otrzyma rekomendację, okaże się w środę. Wtedy klub Lewicy zdecyduje, kogo wskazać do Prezydium Sejmu.

Sondaż: Homoseksualizm nienormalny, ale należy tolerować

Co czwarty Polak zna geja lub lesbijkę; jedna trzecia uważa, że powinni mieć prawo do publicznych wystąpień; prawie połowa zalegalizowałaby ich związki, a dwie trzecie nie miałoby problemu z homoseksualnym szefem - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatnich dwóch lat staliśmy się bardziej otwarci wobec mniejszości seksualnych, choć wciąż tylko 8 procent Polaków uważa homoseksualizm za coś normalnego.

Głosowała za siebie i ciocię. Śledztwo w toku

W Bytowie (woj. pomorskie) jeden z wyborców oddał głos za siebie, a potem… za drugą osobę. Wszystko za wiedzą członka obwodowej komisji wyborczej. Gdy sprawa wyszła na jaw, członek komisji postanowił złożyć poszkodowanej osobie domową wizytę. Wtedy też miały paść ostre słowa. Nagranie tej rozmowy ukazało się w internecie. Bytomska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Porządne korki tylko w Amsterdamie

Amsterdam to europejskie miasto, w którym najdłużej stoi się w korkach - wynika z badań przeprowadzonych przez koncern IBM, które opublikował holenderski dziennik "De Telegraaf". Na liście najbardziej zakorkowanych miast nie ma polskich. Nie oznacza to jednak, że w nad Wisłą korków nie ma. W badaniu IBM Polska po prostu nie brała udziału.

Wąż wypełzł na ulice Wrocławia

Dzień dobry Pani, dzień dobry Panu, dzień dobry wężu... Wielki boa stał się na chwilę straszną atrakcją pewnego osiedla we Wrocławiu. Pełzał sobie po nim swobodnie, nie przejmując się obecnością ludzi.

Ustalono przyczynę śmierci Nigeryjczyka

Rana przestrzałowa uda przyczyniła się do śmierci Nigeryjczyka Maxwella Itoyi - wynika z opinii Zakładu Medycyny Sądowej. Mężczyzna został postrzelony przez policjanta na warszawskiej Pradze w maju.

Trochę oddechu, potem znów żar tropików

W miniony weekend dotkliwe upały nękały Włochy, a temperatura na Półwyspie Apenińskim sięgnęła 40 stopni. W najbliższą sobotę i niedzielę, niewiele chłodniej będzie... w Polsce. W sobotę temperatura na zachodzie kraju wyniesie 35 stopni.

"Co jeszcze musi powiedzieć, by się go pozbyli"

- Na określenie tego, co mówi, brakuje słów. Powrócił Palikot w swojej najgorszej formie - mówi tvn24.pl europoseł PiS Marek Migalski komentując wypowiedź Janusza Palikota o Lechu Kaczyńskim. Polityk PO stwierdził w poniedziałek, że to zmarły prezydent "ponosi moralną odpowiedzialność" za smoleńską katastrofę i że "ma krew na rękach".

Dwie ofiary wypadku

Dwaj mężczyźni zginęli w wypadku na drodze krajowej nr 65, 6 kilometrów za Gródkiem w województwie podlaskim. Trasa do przejścia granicznego w Bobrownikach zablokowana przez kilka godzin, jest już przejezdna.

Pijana matka wiozła małe dzieci

Kobietę, która po pijanemu wiozła troje małych dzieci, zatrzymali policjanci z Chojnowa (woj. dolnośląskie). Zatrzymanej grożą dwa lata więzienia.

Nadchodzi czas spełniania obietnic. Co obiecał kandydat?

1000 km nowych dróg w ciągu 500 dni prezydentury, 50-procentowe zniżki na przejazdy dla studentów, wyprowadzenie wojsk z Afganistanu do 2012 roku, powołanie Rady Zdrowia Publicznego, by "przyspieszyć proces modernizacji służby zdrowia" - to tylko niektóre z wyborczych obietnic Bronisława Komorowskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiąc o realizacji obietnic skierowanych do elektoratu Grzegorza Napieralskiego powiedziała: - Myśmy w ogóle tego nie obiecali.

Jego droga do Pałacu

Bronisław Komorowski - kim jest i jaką drogę przeszedł, by dotrzeć do Pałacu Prezydenckiego?

Im większa gmina, tym bardziej za Komorowskim

Mimo, że całościowe wyniki wyborcze są bardzo wyrównane, Bronisław Komorowski zdecydowanie zwyciężył w miastach. Im większe miasto, tym większa przewaga Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim. W gminach powyżej pół miliona mieszkańców Komorowski uzyskał średnio 64.29 proc poparcia - podaje PKW.

Komunikat PKW, który rozgrzał internautów

"Po obliczeniu 51,5 procent ogólnej liczby obwodów 50,41 procent głosów przypada dla Jarosława Kaczyńskiego, a 49,59 procent dla Bronisława Komorowskiego" - ogłosiła tuż po północy Państwowa Komisja Wyborcza. Zaraz po tym, na forum tvn24.pl zawrzało. W zwolennikach kandydata PiS, który dotychczas zajmował drugie miejsce, obudziła się nadzieja. Popierający Komorowskiego pocieszali się faktem, że policzono głównie głosy w miejscach mu nieprzychylnych.

"Władek" stawia czoła Rewalowi

Po opublikowaniu danych z 95,01 proc. obwodowych komisji, mamy zaskakującego lidera. Ale nie w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego, a w wynikach frekwencji. Na razie najchętniej do urn poszli mieszkańcy jednego z najpopularniejszych letnich kurortów - Władysławowa (82,13 proc.). Obwieszczać zwycięstwo jeszcze nie czas, bo wciąż nie znamy wyniku ze zwycięzcy pierwszej tury - zachodniopomorskiego Rewala.

Tu się podzielili 50:50

Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku, Korfantów w Opolskiem, Dąbrowa Biskupia na Kujawach - tam mieszkańcy zagłosowali wyjątkowo niezgodnie. Każdy z kandydatów otrzymał tu dokładnie połowę poparcia.