Sepsa zabiła noworodka? Doniesienie do prokuratury

Prokuratura zbada przyczyny śmierci nowonarodzonej Oli, która zmarła dwa dni po wypisaniu ze szpitala. Lekarze uważają, że zawiniła sepsa i zapalenie płuc. Spór matki dziecka ze szpitalem dotyczy tego, gdzie doszło do zakażenia.

"Tylko tutaj można uratować jej zdrowie"

Poparzona Afganka, której pomocy postanowiło udzielić polskie wojsko jest już w Warszawie. Kobieta dobrze zniosła podróż. Do Afganistanu najprawdopodobniej wróci za kilka tygodni. Czekają ją liczne badania, zabiegi i rehabilitacja.

Mniejsza kara dla byłego posła SLD

Łódzki sąd apelacyjny zmniejszył wyrok wobec b. posła i lokalnego "barona" SLD Andrzeja Pęczaka. Za niegospodarność w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi skazał go na 3 lata i 8 miesięcy więzienia.

Pociągiem do Wrocławia okrężną drogą

Pociągi z Warszawy do Wrocławia przez Ostrów Wielkopolski nie pojadą zwykłą trasą. Ruch kolejowy między Ostrowem Wlkp. a Oleśnicą nie jest możliwy, bo wykoleił się tam pociąg towarowy. Składy muszą jechać okrężną drogą przez Krotoszyn - 40 minut dłużej.

"Antykontrolerzy", "bez błędów". Prasa o konferencji Millera

Antykontrolerzy ze Smoleńska popełnili wiele błędów, to nie pozostało bez wpływu na to, co wydarzyło się 10 kwietnia - tak "Rzeczpospolita" zareagowała na ujawnienie przez polską stronę rozmów z wieży w Smoleńsku. "Gazeta Wyborcza" zwraca z kolei uwagę, że to, co podała polska komisja nie odpowiada na wiele pytań, a jednostronnie skupiła się na jednej rzeczy - pracy kontrolerów.

Smoleńskie śledztwo teraz w Sejmie

Ocena działań kontrolerów lotu, pytania o konwencję chicagowską i współpracę z Rosją - dziś Sejm rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, na którym ma zapozna się z informacją premiera i rządu na temat działań zmierzających do ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Transmisja TVN24 i tvn24.pl.

Stenogramy MAK: Lądowania nie chcieli i piloci, i kontrolerzy

Piloci Tu-154 nie za wszelką cenę chcieli lądować w Smoleńsku; podobnie nie chcieli tego kontrolerzy lotów, którzy prosili przełożonych o przekazanie Tu-154, by był gotowy do odlotu na zapasowe lotnisko; piloci Tupolewa informację odebrali - taki obraz rysuje się z opublikowanych przez MAK stenogramów z rozmów prowadzonych na wieży kontroli lotów.

Piloci wiedzieli o jarze przed lotniskiem

Piloci Tu-154M wiedzieli, że tuż przed pasem lotniska w Smoleńsku znajduje się głęboki jar - wynika ze stenogramów rozmów przekazanych podczas wtorkowej prezentacji przygotowanej przez polską komisję wyjaśniającą okoliczności katastrofy smoleńskiej. Ujawnionych we wtorek zdań nie ma w opublikowanym wcześniej rosyjskim stenogramie z rozmów w kabinie pilotów.

Przeczytaj stenogramy z rozmów kontrolerów

"K...a!, k...a, k...a!" - tak wygląda dramatyczna końcówka rozmów kontrolerów lotu ze Smoleńska. Zapisy rozmów ze smoleńskiej wieży zamieszczono wieczorem na stronie internetowej MAK. Poniżej stenogram po polsku - przetłumaczony przez redakcję.

"Katastrofa nie leżała w interesie żadnego z państw"

- Katastrofa nie leżała w interesie żadnego z państw - twierdzi kryminolog, prof. Brunon Hołyst. - Nie ma żadnych przesłanek żeby realnie stwierdzić, że to był zamach - dodaje Jan Malicki, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UW. W ten sposób specjaliści odnieśli się do lansowanej m.in. przez Marcina Dubienieckiego, męża Marty Kaczyńskiej, tezy, że 10 kwietnia mogło dojść do zamachu.

Słów "wkurzy się" nie było?

Nawigator TU-154 nie obawiał się podczas lotu do Smoleńska, że prezydent Lech Kaczyński "się wkurzy", a dowódca załogi nie prosił Mariusza Kazany o "zapytanie szefa, co ma robić" - wynika z nagrań zaprezentowanych we wtorek przez polską komisję, badającą przyczyny katastrofy TU-154. We fragmentach, które dla Rosjan były kluczowym dowodem wywierania presji na załogę, nasi specjaliści usłyszeli inne, niż eksperci MAK, słowa. - Ten odczyt podważa rosyjską wersję o naciskach na załogę - mówi tvn24.pl mjr Michał Fiszer.

"Wieża nie panowała nad tym, co się dzieje"

- Rosja to kraj, w którym obowiązują dzikie procedury i dzikie zamieszanie. Rosjanie wystawili nasz samolot na samotny lot, wieża nie panowała nad tym, co się dzieje - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" Adam Hofman z PiS. Pozostali goście również nie zostawili na Rosjanach suchej nitki. Obwiniają też polski rząd - że za późno przedstawił materiał, którym dysponował już od miesięcy.

"Kluczowa decyzja pilotów o lądowaniu"

- Jestem laikiem, ale moje subiektywne odczucie jest takie, że kluczową sprawą dla katastrofy pod Smoleńskiem była decyzja pilotów o podejściu do lądowania - powiedział Marek Karpiniuk, ojciec Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie. Innego zdania jest Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalii-Świat. - Być może piloci popełnili jakieś błędy, ale nie były one decydujące. Jeśli były błędy to przez złą organizacje lotu i obsługę, która miała ten samolot szczęśliwie posadzić na ziemi - powiedział.

Minister zgrał tylko jeden kanał

- We wtorek upublicznione zostały nagrania rozmów kontrolerów jedynie z jednego kanału - poinformował szef MSWiA Jerzy Miller, który przewodniczy pracom polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jak dodał polscy eksperci zgrywali je "metodą chałupniczą" z magnetofonów szpulowych na laptopy, ponieważ Rosjanie nie pozwolili zrobić tego w laboratorium.

Nie udało się otworzyć S8

Po raz kolejny przesuwa się otwarcie ekspresówki przez warszawskie Bemowo. - Trasa zostanie otwarta w środę – powiedział we wtorek po południu Marcin Hadaj, rzecznik prasowy GDDKiA. Powodem opóźnienia są nieprawidłowości, wykryte przez komisję, która miała dopuścić drogę do ruchu.

"Nie chcę być w środku wojny"

Jacek Swakoń, były poseł na Sejm, obecnie senator z okręgu legnickiego, jako pierwszy parlamentarzysta klubu Platformy Obywatelskiej przechodzi do klubu Polska Jest Najważniejsza. - Nie chcę być w środku wojny polsko-polskiej - tłumaczy swoją decyzję senator.

Ujawnienie zapisów rozmów z wieży opóźnia się

Co działo się na wieży kontroli lotów w Smoleńsku, dowiemy się dziś po południu. Szef MSWiA Jerzy Miller, a jednocześnie przewodniczący polskiej komisji do spraw wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem miał o godz. 14 przedstawić na specjalnej konferencji zapisy rozmów. Konferencja może jednak opóźnić się nawet o godzinę. Transmisja w tvn24.pl i TVN24.

"Czy Lubelszczyzna to jeszcze Polska?"

Z transparentami "Nie róbmy polityki, budujmy S17", "Czy Lubelszczyzna to jeszcze Polska?" oraz bębnami i gwizdkami ponad 100 osób pikietowało przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w obronie budowy drogi S17. Rząd postanowił odłożyć inwestycję w czasie.

Ryszard C. w areszcie do końca kwietnia

Areszt dla Ryszarda C. został przedłużony do 30 kwietnia - zadecydował łódzki sąd okręgowy. W przyszłym tygodniu biegli mają orzec o poczytalności mężczyzny, który w październiku zastrzelił jednego z pracowników łódzkiego biura PiS, a drugiego ciężko ranił.

"Trochę się przejmuje uwagami innych"

Trzy ostre listy, w których ich nadawcy zarzucali m.in. Wisławie Szymborskiej, że "zabrała" Herbertowi Nagrodę Nobla, otrzymała w ostatnich latach poetka - ujawnił na antenie TVN24 jej osobisty sekretarz Michał Rusinek. Przyznał, że poetka trochę się przejmuje uwagami innych.

Śmiertelne wypadki na krajowej "4"

Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych w dwóch wypadkach, do których doszło we wtorek rano na podkarpackim odcinku drogi krajowej nr 4. Przez kilka godzin trasa była zablokowana w miejscowości Nowosielce, zaś w Mirocinie ruch odbywał się wahadłowo.

Wody przybywa, wały puszczają. "Zagrożenie jest poważne"

Lody topnieją, a stan wód niebezpiecznie rośnie na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w okolicach Łodzi. Pod Trzebnicą rzeka przerwała wał i zalała na niewielkim odcinku drogę krajową nr 5. - Zagrożenie dla okolicznych mieszkańców jest poważne - ostrzegają strażacy, którzy pomagają przy układaniu worków z piaskiem. Prognozy mówią, że wody będzie przybywać.

Skopał samochody, grozi mu do 5 lat więzienia

Kopał w zaparkowane samochody i wybił szybę w salonie fryzjerskim na Placu Konstytucji w Warszawie. Wszystko zarejestrował miejski monitoring. Dzięki zdjęciom 27-letniego Wietnamczyka udało się zatrzymać już po dwóch minutach. Mężczyzna był pijany.

Wyciągnęli ciężarówkę z rowu

Przez ponad dwie godziny w nocy z poniedziałku na wtorek strażacy z okolic Tenczyna w Małopolsce wyciągali z rowu ciężarówkę, która wpadła tam po wczorajszym zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku rannych zostało pięć osób. Zakopianka jest już przejezdna.

"Królowa wszystkich dziur"

To królowa wszystkich drogowych dziur - tak jeden z Reporterów 24 opisał wyrwę, jaka pojawiła się na jednej z sopockich ulic. Ma ona - jak oszacował - od 1 metra do 1,5 metra szerokości. Do czasu jej załatania droga została zamknięta.

Nocna walka na wale

Woda przerwała wał w gminie Żmigród na Dolnym Śląsku. Strażacy przez całą noc starali się załatać wyrwę, na razie bez skutku, więc wciąż pracują. Udało się jednak nie dopuścić do zalania drogi krajowej nr 5. Poziom rzek wzrasta w całym kraju, w gminie Wyszogród na Mazowszu zapadła decyzja o ewakuowaniu ok. 300 mieszkańców.

Droga-pułapka. Każdy tu utknie

"Nie ma dnia, żeby kilku kierowców w niej nie utknęło" - tak o jednej z łódzkich dróg pisze na Kontakt 24 internauta smile. Uliczka w obiektywie internauty idealnie obrazuje problem polskich dróg, odsłaniany przez każdą odwilż.