"Gdzie był Kaczyński, gdzie Gosiewski?"

PiS osamotnione w krytykowaniu rządu i premiera za organizację uroczystości na Westerplatte. Po koalicyjnym PSL-u za Platformą otwarcie staje SLD i - ustami Jerzego Szmajdzińskiego - ostro pyta: "Gdzie był Jarosław Kaczyński, gdy inni premierzy demokratycznej Polski oddawali hołd poległym? Gdzie byli przedstawiciele klubów?". - To wy popełniliście poważny błąd - atakował wicemarszałek.

"Może musieli pokazać więcej niż trzeba?"

- Dlaczego nie posłuchali? Przecież do końca mieli warunki żeby się katapultować. Nie potrafię tego sobie racjonalnie wytłumaczyć - tak o katastrofie Su-27 podczas Air show w Radomiu mówił w "Faktach po Faktach" mjr Waldemar Łubowski. Tymczasem rosyjski dziennik "Izwiestija" podał, że samolot rozbił się, bo najprawdopodobniej zawiodła elektronika.

Leczyć można, ale za darmo

Dobra wiadomość dla chorych na nerki mieszkańców Wodzisławia Śląskiego - miasto ma nową stację dializ. Zła jest taka, że stacja nie działa, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje jej finansowania.

Szef IPN: Polska już spełnia warunki Putina

Należy się cieszyć z deklaracji premiera Władimira Putina, że archiwa rosyjskie będą nam udostępnione na zasadzie wzajemności – mówi szef IPN Janusz Kurtyka w TVN24. - Tym bardziej, że Polska w zasadzie spełnia warunek wyrażony w jego przemówieniu - dodaje. O tym samym zapewniają szefowie innych dużych polskich archiwów, choć mówią też, że zainteresowanie Rosjan zbiorami jest raczej małe.

Dymisja za nominacje

Krzysztof Łaszkiewicz, dyrektor kadr Komendy Głównej Policji, stracił pracę. Oficjalnie z powodu "zmian organizacyjnych". Nieoficjalnie za wpadki z życiorysami kandydatów na generałów, których nie zaakceptował prezydent. To właśnie Łaszkieiwcz odpowiadał za "prześwietlenie" ich CV przed zgłoszeniem nominacji.

Płać pani za nie swoje śmieci!

Pani Maria to emerytka, jakich wiele. Ale nagle znalazła się niemalże w oku cyklonu. Wszystko przez śmieci przed apteką i niefrasobliwość włocławskiej Straży Miejskiej.

Tusk melduje: nie jesteśmy państwem sezonowym

Premier Donald Tusk złożył - jak sam mówił - "meldunek" kombatantom. - Przywódcy państw z całego świata przyjechali na Westerplatte po to, żeby oddać Wam, bohaterom, hołd. Ale z polskiego punktu widzenia także po to, by nikt nie śmiał nigdy powiedzieć, że Polska jest państwem sezonowym, by nikt nie kwestionował jej niepodległości – mówił.

Zabawa policji z biznesem

Najwyżsi rangą policjanci, samorządowcy i biznesmeni, w tym jeden rozpracowywany przez Europol, na wspólnej imprezie z okazji święta policji zorganizowanej przez Związek Zawodowy Komendy Stołecznej Policji. O kontrowersyjnym bankiecie z lipca pisze "Polityka".

Prokurator odpowie za napaść na policjantów?

Włodzimierz K. został zawieszony przez przełożonych, a za napaść na policjantów odpowie prawdopodobnie przed prokuratorem. By przedstawić mu ewentualne zarzuty, trzeba będzie uchylić mu jednak immunitet, bo Włodzimierz K. sam jest prokuratorem.

Wietnamczyk pędził 218 km/h

Pędził po obwodnicy Paczkowa (woj. opolskie) 218 km/h i łamał przepisy drogowe. Pirata drogowego zatrzymała nyska policja. Audi A6 prowadził 34-letni mieszkaniec Warszawy. Dostał mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych.

Prezydent: Lekcja pokory - nie dla Polski

Nie może być tak, że lekcję pokory musieli odrobić pokonani, natomiast zwycięzcy do dzisiaj widzą co najwyżej swoje błędy. Czym innym są błędy, a czym innym zbrodnie - powiedział prezydent Lech Kaczyński, dzień po uroczystościach 1 września i wystąpieniu premiera Rosji Władimira Putina.

"Kwaśniewski był zarejestrowany jako TW"

W październiku ukaże się publikacja Instytutu Pamięci Narodowej na temat Aleksandra Kwaśniewskiego. - Nie ulega wątpliwości, iż były prezydent został zarejestrowany jako tajny współpracownik bezpieki - powiedział prezes IPN Janusz Kurtyka.

Tir zmiażdżył busa, naczepa przygniotła opla

Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wypadku trzech samochodów, do jakiego doszło w środę w miejscowości Morawin niedaleko Kalisza (woj. wielkopolskie). Bus zderzył się czołowo z tirem, którego naczepa uderzyła w osobowego opla.

Pijany wiózł polonezem tonę kradzionych kabli

Policyjna obława na złodziei kabli. Funkcjonariusze ze Sławy (woj. lubuskie) zatrzymali forda transita, którym jechało trzech mężczyzn. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że autem przewożą oni 250 m skradzionego kabla. Z kolei w Żeganiu (również lubuskie) wpadł pijany kierowca poloneza. W swoim samochodzie miał prawie tonę ołowiu.

Kaczyński: Putin stał się bohaterem, Tusk popełnił błąd

Nic nie uzasadnia zaproszenia Władimira Putina. Rosyjski premier stał się głównym bohaterem obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie było przeprosin, a on snuł opowieści charakterystyczne dla nacjonalizmu rosyjskiego - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. A ponieważ jego zdaniem nie załatwiono najważniejszych spraw gospodarczych, rząd Donalda Tuska poniósł porażkę.

Śmierć za sałatkę?

Dożywocie grozi 31-letniemu Krzysztofowi J., który w trakcie libacji alkoholowej śmiertelnie ranił nożem swojego wuja. Według policjantów, powodem kłótni mogła być sałatka.

Niemieckie media: Merkel przyćmiła Putina

Wtorkowe uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej są szeroko komentowane w mediach zagranicznych. Niemiecki "FAZ" chwali kanclerz Angelę Merkel, że znalazła się na uboczu sporu o historię, widocznego w wypowiedziach Lecha Kaczyńskiego i Władimira Putina. Natomiast amerykańskie media wstrzymują się od ostrych komentarzy i relacjonują jak wyglądała uroczystość.

Dwóch żołnierzy, dwie historie, jedna wojna

Pierwszego września 1939 roku stanęli naprzeciw siebie na Westerplatte - polski kapral uzbrojony w karabin i niemiecki kadet, za którym stała siła potężnego pancernika. Obaj przeżyli wojnę i obaj są dumni ze swojej roli. Ale historię wojny pamiętają zupełnie inaczej.

"Pomóżmy Rosji oderwać się od stalinizmu"

- Trzeba pomóc Rosji w oderwaniu się od złej przeszłości. Od stalinizmu - powiedział w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. I przyznał jednocześnie, że spodziewa się kolejnych zakrętów w stosunkach polsko-rosyjskich bo - jak stwierdził - taka jest Rosja.

Kurtyka: Putin nie kłamał, ale manipulował historią

Rosyjska wizja roku 1939 nie ma nic wspólnego z prawdą. Jedynym krokiem do przodu jest postawienie przez premiera Putina rosyjskiego znaku zapytania przy pakcie Ribbentrop-Mołotow - ocenił w RMF FM prezes IPN Janusz Kurtyka.

"Precz z Putinem terrorystą!"

Około 30 osób pikietowało we wtorek pod ambasadą Rosji i na Placu Zamkowym w Warszawie przeciwko wizycie premiera Władimira Putina w Polsce i fałszowaniu historii przez Rosjan. Krzyczeli "Precz z Putinem" i "Putin terrorysta".

Bój o zmiany w konstytucji

Takiego wysypu propozycji zmian w konstytucji jeszcze nie było. W środę aż trzy przedstawi Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, jutro swoją wersję ujawnią byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego: Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll.

Biegli zbadają legalność sterylizacji

Prawdopodobnie jeszcze w środę prokuratura powoła zespół biegłych, który zbada, czy lekarze mieli prawo wysterylizować Wiolettę Woźną - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24. Kobieta zeznała we wtorek, że nie miała pojęcia o zabiegu. Lekarze twierdzą, że podpisała wszystkie wymagane zgody.

Znane twarze przeciw przemocy wobec dzieci

Każde dziecko ma prawo być szczęśliwe i wychowane w miłości i rodzinnym cieple - przekonują autorzy kampanii "Kocham. Nie biję", która właśnie rusza. Na ulicach i w szkołach pojawią się billboardy i plakaty, a w mediach spoty. W kilku wariantach, z udziałem kilku celebrytów.

Nagranie z wieży: "Uważajcie, ostrożnie. Katapultujcie się!"

Co było przyczyną tragicznego wypadku SU-27 podczas pokazów Air Show w Radomiu? Nagranie z wieży kontrolnej, do którego dotarła TVN24 potwierdza nieoficjalne informacje portalu tvn24.pl, że piloci usłyszeli komendę: "katapultujcie się!". Zapisu rozmowy białoruskiego kontrolera z lotnikami słucha się z trudem: - Po skończeniu figury odezwijcie się...

"Filmowałem walkę i agonię. Horror nowoczesnej wojny"

Amerykański reporter Julien Bryan w Warszawie spędził niemal cały wrzesień 1939 roku. Filmował, fotografował i opisywał życie i śmierć w ogarniętym wojną mieście. Choć dzięki jego relacjom o okrucieństwie Niemców usłyszała cała Ameryka, dziś w Polsce mało kto o nim pamięta.

Putin "twardy i ostry" lub "łagodny i miękki"

Jedni uważają, że premier Putin wystąpił na Westerplatte "twardo i ostro", inni oceniają, że "miękko i łagodnie". Historycy i politolodzy "na gorąco" przedstawili rozbieżne opinie na temat wymowy słów Putina, które padły z Westerplatte. - Być może Putin był przygotowany i skorzystał z ostrzejszego wariantu mowy - sugeruje politolog, prof. Wojciech Materski.

Zoofile na podsłuchu

Pluskwy w telefonach i szperanie w komputerach nie tylko gangsterów, lecz także trucicieli środowiska, oszustów giełdowych i uczestników bójek. W takie metody inwigilacji chce wyposażyć policję rząd - pisze "Metro".