Radni PiS "sami postawili się poza partią"

Świętokrzyskie PiS wyrzuciło ze swoich szeregów czterech radnych z Kielc. Jak poinformował pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w regionie Krzysztof Lipiec, politycy "sami postawili się poza partią" głosując przeciw jego zarządzeniu. Radni nie zgadzają się z tą decyzją.

Pakt fiskalny już w Warszawie

Projekt umowy międzyrządowej ws. paktu fiskalnego jest już w Warszawie - poinformował rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz. Zapoznał się z nim już m.in. minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tymczasem trwa dyskusja, czy do ratyfikacji umowy wystarczy zwykła większość, czy 2/3 posłów. W piątek marszałek Ewa Kopacz powiedziała, że decyzja zostanie podjęta, gdy poznamy ostateczne zapisy umowy.

"Gabinet ten sam, ale atmosfera ewakuacji"

- Niewiele się zmieniło. Trochę innych twarzy, innych sprzętów, ale atmosfera i okoliczności dosyć podobne - powiedział w "Faktach po Faktach" szef SLD Leszek Miller, pytany jak to jest wrócić po latach na partyjny szczyt. I dodał, że "przez siedem lat sporo się jednak unowocześniło". - Pojawiły się nowe komputery i telefony - zauważył były premier.

"Ich ofiara przygotowała drogę do polskiej wolności"

- Ich ofiara przygotowała drogę do polskiej wolności - tak o poległych górnikach w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" mówił uczestniczący w obchodach Bronisław Komorowski. Wcześniej prezydent spotkał się z rodzinami ofiar. Zaprosił ich też do prezydenckiej rezydencji w Wiśle.

Nowy rząd, stare odczucia

Zmiany w rządzie Donalda Tuska nie wpłynęły na jego ocenę przez Polaków. Choć ponad połowę jego składu stanowią nowi ministrowie, to - jak wynika z sondażu CBOS - w porównaniu do starego gabinetu ma on niemal tyle samo i zwolenników, i przeciwników.

Sikorski się tłumaczył i "bronił reputacji śp. prezydenta"

Ustalenia szczytu ws. ratowania strefy euro to sukces negocjacyjny premiera Donalda Tuska - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Opozycja pytała go w piątek na posiedzeniu Komisji ds. Unii Europejskiej m.in. o pożyczkę Polski dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie obyło się bez przepychanek słownych.

Można grać na Narodowym. Ale nie w piłkę, bo brakuje trawy

Formalnie Stadion Narodowy jest już gotowy, a jego operator dostał właśnie pozwolenie na użytkowanie. Od użytkowania do grania droga już nie daleka. Potrzeba tylko przygotować murawę. 2 lata, 2 miesiące i 10 dni – tyle trwała budowa Stadionu Narodowego. W piątek popołudniu Narodowe Centrum Sportu otrzymało pozwolenie na użytkowanie areny.

Informował Leppera o talibach. Nie odpowie przed sądem

Z powodu przedawnienia stołeczny sąd okręgowy umorzył w piątek proces o fałszywe zeznania Bogdana Gasińskiego z Klewek, który był źródłem informacji dla Andrzeja Leppera o rzekomej korupcji polityków z PO i SLD. W sierpniu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Gasińskiego za fałszywe zeznania w tej sprawie.

Kopacz: Eksperci są za tym, by krzyż został na miejscu

Spór wokół krzyża w Sejmie nie gaśnie. - Zamówiliśmy własną opinię, która będzie po świętach. Z czterech ekspertyz zamówionych przez marszałkinię Kopacz wynika jedna konkluzja: nie ma w Polsce ustawy, która regulowałaby relacje między państwem a Kościołem - ocenił Janusz Palikot (RP). Dodał, że krzyż wpływa na podejmowanie decyzji przez członków jego partii. Dla Ewy Kopacz wyniki ekspertyz świadczą o tym, że "obecność krzyża nie przeszkadza", ją samą zaś "krzyż inspiruje". Marszałek zaapelowała też, by "nie mylić demokracji z dyktatem mniejszości".

Oskarżał 16 osób o zniesławienie. Proces umorzono

Z powodu przedawnienia umorzono w piątek proces karny grupy dyplomatów i dziennikarzy, których w trybie prywatnym o zniesławienie oskarżył Jan Kobylański, polonijny biznesmen, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ). Umorzenie nie rozstrzyga ani o winie, ani niewinności - poinformował sąd.

Gang w Marynarce Wojennej

Ustawianiem przetargów, fałszowaniem dokumentacji i wyłudzaniem pieniędzy miała zajmować się grupa przestępcza działająca w Marynarce Wojennej, którą rozpracowuje prokuratura wojskowa. W sprawie zatrzymano do tej pory siedem osób. Grozi im do 10 lat więzienia.

Transport kolosa ulicami Gdyni

W Gdyni trwa skomplikowana operacja przetransportowania ważącego 370 ton okrętu podwodnego typu Kobben. Nieużywana od lat jednostka wyruszyła ze Stoczni Marynarki Wojennej w środę. Na miejsce swojego przeznaczenia (teren Akademii Marynarki Wojennej) okręt ma dotrzeć w sobotę. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę na laboratorium. Transport kolosa obserwował internauta o nicku @mawo.gdynia.

Tylko pełnopłatne recepty? Rada się wycofuje, OZZL nie

Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję w sprawie wypisywania pełnopłatnych recept. To efekt spotkania lekarzy z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie zamierza jednak zastosować się do porozumienia. NRL i OZZL sprzeciwiały się proponowanym zmianom w ustawie refundacyjnej dotyczącym kar dla tych medyków, którzy wystawią receptę na lek refundowany przez NFZ osobie nieubezpieczonej.

Obława na pedofilów. W Polsce 17 zatrzymanych

Polska policja zatrzymała 17 osób podejrzewanych o rozpowszechnianie w sieci i udostępnianie materiałów z pornografią dziecięcą. Cztery z nich usłyszały już zarzuty. Akcja została zainicjowana przez funkcjonariuszy z Danii. Wzięło w niej udział kilkanaście krajów europejskich.

Zarzuty dla Olewników? "Niemożliwe"

- Policjanci z CBŚ chcą, by prokuratura postawiła Danucie i Włodzimierzowi Olewnikom zarzuty związane z utrudnianiem im pracy - napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Danuta Olewnik w rozmowie z TVN24 zaprzecza, jakoby rodzina ukrywała jakiekolwiek dowody i ma nadzieję, że śledczy zanim zaczną działać, dokładnie przeanalizują zeznania.

Co Lech Kaczyński mówił w 2006 r. w Berlinie

Cytat z berlińskiego wystąpienia Lecha Kaczyńskiego z 2006 roku dzieli polityków, którzy interpretują go na swój sposób. Według premiera Tuska, Kaczyński mówił o europejskiej federacji, zdaniem posłów PiS - to nieprawda. Co naprawdę mówił w Berlinie prezydent?

Raport z ekshumacji Wassermanna gotowy

Do prokuratury wpłynął raport komisji Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu z badania materiału pobranego podczas ekshumacji zwłok Zbigniewa Wassermanna. Poseł i były prokurator zginął w katastrofie smoleńskiej.

Pamiętają o Grudniu'70

Rozpoczęły się obchody rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 roku. Delegacja pracowników Stoczni Gdańskiej złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wieniec złożył także były prezydent Lech Wałęsa.

SLD chce wysłać budżet przed Trybunał

Klub SLD opracuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tegorocznej ustawy budżetowej - zapowiedział rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński. Według SLD, w pracach nad projektem budżetu naruszono przepisy ustawy o Komisji Trójstronnej. Innego zdania jest premier Donald Tusk, który przekonywał w Sejmie, że procedury konsultacji nad budżetem są zgodne z prawem.

Robił zdjęcia w Wujku. "Miałem dowód na prawdę"

- W życiu rządzą nami przypadki i tak ten dzień wypełnił się takimi przypadkami - mówił w "Poranku TVN24" Marek Janicki, autor wstrząsających zdjęć z wydarzeń w Katowicach 16 grudnia 1981 roku. Wtedy, 19-letni uczeń klasy maturalnej, podczas powrotu do domu został zatrzymany przez milicję. Było to tuż przy kopalni Wujek. - Skoro miałem aparat postanowiłem z niego skorzystać - wspomina Janicki.

"Nasza polityka europejska ma akceptację lewicy"

- Wiedzieliśmy po debacie, że minister Sikorski i nasza polityka europejska mają akceptację lewicy, nie było więc poczucia ryzyka czy hazardu - mówił po głosowaniu nad wotum nieufności dla Sikorskiego premier Donald Tusk. Sejm w piątek odrzucił wniosek PiS o odwołanie szefa dyplomacji większością 292 do 152 głosów. W niemal identycznym stosunku przyjął informację premiera na temat przyszłości UE.

Dlaczego krzyż może wisieć?

Krzyż w Sejmie nie narusza konstytucji ani prawa unijnego. Jest nie tylko znakiem religii, ale kultury. Dlatego nie ma podstaw do jego usunięcia - wynika z ekspertyz przygotowanych dla marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Sikorski obroniony w Sejmie

Minister Radosław Sikorski zostaje na stanowisku. Sejm większością głosów odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw zagranicznych. Za odrzuceniem wniosku było 292 posłów, przeciwko 152.

Popatrz z góry na Pałac Kultury

Jak wygląda Warszawa widziana z najwyżej położonego lokalu w stolicy? Dzięki kamerze tvnwarszawa.pl możesz zobaczyć widok z penthouse'a wieżowca Żagiel. Pozwala on spojrzeć z góry nawet na odwiedzających taras widokowy w Pałacu Kultury.

Ks. Boniecki o Rydzyku, Nergalu i śmierci

Ksiądz Adam Boniecki "przerwie" milczenie - w sobotę z okazji promocji swojej najnowszej książki weźmie udział w spotkaniu z czytelnikami. Poprowadzi je Monika Olejnik, dziennikarka TVN24 i Radia Zet. Wizyta w jej w programie zbiegła się z nałożeniem ks. Bonieckiemu zakazu wypowiadania się w mediach

30 lat od krwawej pacyfikacji kopalni Wujek

Dokładnie 30 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, odział ZOMO strzelał do strajkujących w kopalni Wujek górników. Zginęło wtedy dziewięć osób, a 21 zostało rannych. W piątek w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające tę masakrę. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski.

Miller czy Palikot? Kto weźmie lewicę?

Wielki kongres zjednoczeniowy albo decydujące starcie - to dwa możliwe scenariusze wydarzeń po lewej stronie sceny politycznej. Który zostanie zrealizowany, to zależy od Leszka Millera i Janusza Palikota. Ten ostatni zarezerwował już nawet na 1 maja salę kongresową Pałacu Kultury i Nauki. Problem polega na tym, że w roli lewicowego mesjasza wystąpić chce też Leszek Miller.

Nie wierzą w szczepionki, więc zakażają dzieci

W coś takiego trudno uwierzyć w XXI wieku, a na dodatek staje się to coraz modniejsze: celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi. Część rodziców uważa bowiem, inaczej niż spece od epidemii, że to nie szczepionka, a przebycie choroby najlepiej uodparnia. W internecie pojawiły się nawet ogłoszenia o "ospa-party", na które można wpaść z dzieckiem i świadomie je zarazić. A lekarzom włos jeży się na głowie.