Posłowie "nowicjusze" zwiedzali dzisiaj Sejm. Po wstępnej rejestracji w holu głównym i odebraniu tymczasowej karty do głosowania, w towarzystwie pracowników Biura Informacyjnego po raz pierwszy weszli do sali plenarnej, hotelu sejmowego i kaplicy.

O dużym szczęściu może mówić 19-letni mieszkaniec województwa śląskiego, który miał dziś w Tatrach wypadek. "Zjechał" po oblodzonym szlaku 150 metrów w dół i przeżył.

Nowe, większe, skuteczniejsze - takie ma być nowe Centralne Biuro Antykorupcyjne. Platforma Obywatelska chce je zreformować na wzór podobnego urzędu... w Hong Kongu - pisze "Newsweek".

Prezydent Lech Kaczyński przyjdzie w poniedziałek na inaugurację Sejmu nowej kadencji, ale nie zabierze głosu. Przemówienie wygłosi premier Jarosław Kaczyński, który tego dnia poda rząd do dymisji.

- Postawa negocjacyjna byłego ministra MON była właściwa. Podczas rozmów w sprawie tarczy Sikorski zachował się profesjonalnie – broni swego ministra w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" Kazimierz Marcinkiewicz.

- Nie mam pojęcia co pan premier rozumie pod hasłem "putinizacja" demokracji. W każdym razie jeśli Jarosław Kaczyński pojawia się okolicy to ja nie wierzę w przypadki - tak skomentował wypowiedź Kaczyńskiego o zagrożeniu wolności mediów Janusz Korwin-Mikke.

Jedna osoba zginęła w pożarze, który w sobotę nad ranem wybuchł w domu jednorodzinnym w miejscowości Samborsko pod Złotowem w Wielkopolsce.

Polskie Siły Powietrzne nie mają pieniędzy na szkolenie pilotów i personelu technicznego. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu z którego wynika, że program wdrożenia do służby myśliwca F-16 jest zagrożony.

Jedynie 10 proc. Polaków chce likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za dalszym istnieniem, ale też zreformowaniem tej instytucji jest 41 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej". 29 proc. badanych uważa, że CBA nie potrzebuje zmian.

Małopolscy politycy PSL nadal chcą unieważnienia wyroku na Wincentego Witosa – skazanego przed wojną w procesie brzeskim. Kierowane przez Zbigniewa Ziobrę ministerstwo sprawiedliwości odmówiło im, powołując się na... carski kodeks karny z 1903 r. – donosi "Gazeta Krakowska".

Stratedzy PiS zrobili wiele, by zignorować oczekiwania wyborców - stwierdza "Dziennik", powołując się na wyniki sondaży wykonanych na zlecenie tej partii: wyborcy zdecydowanie źle reagowali na bombardowanie spotami o walce z układem i łapówkarstwem.

Fundacja "Lux Veritatis" związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem chce 27 milionów ze Skarbu Państwa na... poszukiwanie i wykorzystanie wód termalnych. Może ich nie dostać, bo sprzyjający dotąd Rydzykowi urzędnicy po wyborach stali się ostrożni - pisze "Super Express".

W tym roku podczas kwesty na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim zebrano rekordową kwotę ponad dwustu tysięcy złotych. Zostanie ona przeznaczona na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza.

– Do końca tej kadencji Sejmu zlikwidujemy obowiązkową służbę wojskową - deklarują przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Zdaniem byłego szefa MON Radosława Sikorskiego, to jedna z najważniejszych spraw, jakimi zajmie się nowy rząd.

- Boni powiedział nam o rozmowie ze Służbą Bezpieczeństwa, ale nie przyznał się do podpisania zgody na współpracę - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl "Celina", w latach 80-ch szefowa podziemnego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego.

- Jest zdrajcą. Zachował się podle. O swoich byłych kolegach z rządu powiedział: jeszcze jedna bitwa i dorżniemy watahę - tak na pytanie o Radka Sikorskiego odpowiada minister obrony Aleksander Szczygło w wywiadzie dla dziennika "Polska".

- Nie mam aspiracji politycznych, nie muszę być ministrem - stwierdził w Magazynie 24 Godziny w TVN24 Michał Boni, typowany na ministra pracy. - Od Tuska zależy, czy w jakikolwiek sposób zechce mnie wykorzystać - dodał Boni.

- Jako patriota nie zagrałbym w filmie antypolskim. "1612" to legenda, baśń - tłumaczył w programie "Bohater tygodnia" Michał Żebrowski, który wcielił się w rolę złego Polaka w rosyjskiej megaprodukcji. Film nakręcono na zamówienie Kremla.

W grudniu 2005 roku przedstawiłem Amerykanom długofalową listę oczekiwań sprzętowych dla Wojska Polskiego. Jest ona częściowo realizowana - tak w dzienniku.pl Radosław Sikorski odpowiada na zarzuty premiera Kaczyńskiego o "arcynieprofesjonalne" zachowanie podczas wizyty w USA.

- Jarosław Kaczyński jest ciągle szefem rządu. Wolałbym, żeby twardo stanął na ziemi i żeby widział wokół siebie to co dzieje się naprawdę, a nie jakieś swoje imaginacje - w ten sposób Donald Tusk komentował dla "Faktów" słowa premiera, który stwierdził dziś, że PO zagraża demokracji.

"Bazgroł" - mężczyzna, który na łódzkich kamienicach maluje antysemickie i obraźliwe hasła, nie zostanie ukarany. Choć w ciągu ostatnich dwóch lat w Łodzi pojawiły się setki jego napisów, prokuratura nie postawi mu zarzutów. Biegli uznali, że jest niepoczytalny.

Krakowska policja zatrzymała speca od francuskich samochodów. Na jego tropie funkcjonariusze byli od kilku tygodni. Efekty już są widoczne - po zatrzymaniu 29-letniego krakowianina kradzieże francuskich samochodów ustały.

Mamy do czynienia z politycznym prześladowaniem ludzi głoszących inne poglądy niż większość mediów i ekipa, która wkrótce będzie rządzić - tak premier skomentował decyzję sądu o doprowadzeniu na rozprawę naczelnego "Gazety Polskiej".