Pozwali samorząd, bo zalała ich powódź

Grupa ok. 140 powodzian z powiatu Kędzierzyn-Koźle złożyła pozew zbiorowy przeciwko władzom gminy i powiatu. Mieszkańcy, którzy ucierpieli w czasie majowej powodzi, uważają, że woda zalała ich domy z powodu błędnych decyzji urzędników. To kolejny pozew zbiorowy składany przez powodzian przeciwko władzom.

Stolica i Mazowsze czekają na falę. Najgorzej pod Płockiem

Warszawa i północna część Mazowsza czekają na nadejście kolejnej fali kulminacyjnej na Wiśle. Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują we wszystkich powiatach nadwiślańskich. Najbardziej zagrożony jest Płock i jego okolice. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy południa kraju - tam poziom wody już stopniowo opada.

"Nie będę się znęcał nad Jarosławem Kaczyńskim"

Nie będę się znęcał nad Jarosławem Kaczyńskim, on ma wystarczająco wiele problemów - tak premier Donald Tusk skomentował wywiad prezesa PiS, w którym porównując PO do Samoobrony stwierdził, że partia Leppera jest bardziej kulturalna niż partia Tuska. Zdaniem szefa rządu, szef PiS nie zawsze wie, co mówi.

Remontować czy burzyć? Nadzór: sami sobie oceńcie

Rządowe pieniądze, niezbędne do odbudowy zniszczonych domów trafiły już do większości powodzian z gminy Wilków. Prace stoją jednak w miejscu, bo mieszkańcy nie wiedzą czy rozbierać domy, czy też nie. Powód? Brakuje ekspertyz o stanie budynków. Rzeczniczka MSWiA zapewniała na antenie TVN24, że dokumenty trafią do poszkodowanych w połowie września.

Piszą raport końcowy ws. katastrofy TU-154

Prace analityczne związane z badaniem okoliczności katastrofy TU-154M prowadzone przez ekspertów MAK zostały praktycznie zakończone - poinformował w poniedziałek rano wiceprzewodniczący Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Oleg Jermołow. Rosjanie przystępują do pisania raportu końcowego.

"Dobra droga, dobre warunki". Czworo nie żyje

Cztery osoby nie żyją, dwie walczą o życie w szpitalu - to bilans wypadku, do którego doszło między Borkiem Strzelińskim a Michałowicami w województwie dolnośląskim. - To był prosty odcinek drogi, panowały dobre warunki, nie było mgły. Nie wiemy, co mogło być przyczyną wypadku - tłumaczy tvn24.pl mł. asp. Marta Lachowiecka-Gil. Droga jest całkowicie zablokowana. - Nie wiemy, ile to może potrwać - dodaje policjantka.

Strzelał do ekspedientki. Potem do pogoni

Strzały w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim. Rabuś ranił jedną osobę, strzelał też do goniących go osób. Informację o niedzielnych wydarzeniach otrzymaliśmy od internauty @der.

Pięści i wyzwiska pod krzyżem

Pod Pałacem Prezydenckim wciąż niespokojnie. Wystarczy iskra, aby zwolennicy i przeciwnicy obecności krzyża na nowo rozpoczęli walkę ze sobą. Jak się wczoraj okazało, walkę nie tylko na słowa, ale i czyny. Filmy z niedzielnych zamieszek na Krakowskim Przedmieściu zamieścił w naszym serwisie Reporter 24, WRA. "Pięści pod Pałacem Prezydenckim stają się coraz częściej narzędziem dialogu" - zauważa WRA.

Abp Nycz kardynałem?

W drugiej połowie października papież Benedykt XVI ogłosi nazwiska nowych kardynałów. Ma być wśród nich metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz - wskazuje na to na swoim blogu emerytowany watykanista Marco Tosatii, o czym pisze "Gazeta Wyborcza". O nominacji kardynalskiej dla Polaka informuje też "Dziennik Polski".

Niemcy sprzedadzą nam rosyjski gaz?

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz spotkają się dziś w Brukseli z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem, by rozmawiać o polskiej umowie gazowej z Rosją. Unia Europejska chce, by jej zapisy były zgodne z prawem. Do czasu zakończenia negocjacji surowiec może dostarczać niemiecki E.ON Ruhrgas - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Samoloty wróciły na Okęcie

Zakończył się pierwszy etap remontu warszawskiego Okęcia. Od rana mogą już lądować wszystkie samoloty - niezależnie od swej wielkości. W weekend Okęcie przyjmowało tylko małe maszyny pasażerskie oraz samoloty transportowe. Pozostałe rejsy przeniesiono do innych miast.

Pomóżmy im wrócić

Autorzy obywatelskiego projektu ustawy o repatriantach mają już 60 tysięcy podpisów. Jeśli uzbierają jeszcze 40 tys. i wszystko pójdzie dobrze, to państwo, a nie samorządy zajmą się repatriantami, a czas oczekiwania na powrót do ojczyzny będzie znacznie krótszy.

PiS lojalnie za prezesem

- Zgadzam się z oceną, jaką Jarosław Kaczyński wystawił swojej kampanii - komentuje list prezesa Jarosława Kaczyńskiego do członków PiS szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak. Prezes skrytykował sposób prowadzenia kampanii. Do samego listu pozytywnie odnosi się w rozmowie z TVN24 poseł Zbigniew Girzyński. - To doskonały pomysł - mówi. Ale zastrzega, że kampanię ocenia dobrze.

Zawalą się kolejne domy

W dalszym ciągu osuwa się ziemia na południowym stoku góry Prusów w gminie Milówka w Beskidzie Żywieckim. Jeden z ewakuowanych w piątek domów już runął, a pozostałe - według strażaków - zawalą się wkrótce. Aktualną fotorelację z miejsca osuwiska zamieścił w swoim serwisie Reporter 24 szymon00.

Szczegóły śmierci ojca Ziobry w internecie

Opinie ekspertów i dokumentacja medyczna to najważniejsze materiały opublikowane na stronie www.jerzyziobro.pl, dotyczącej śmierci ojca europosła PiS Zbigniewa Ziobry. - Wiem, że mężowi życia tym działaniem nie wrócę, ale jeśli wyciągniemy wnioski z tej sprawy, więcej pacjentów będzie mogło cieszyć się życiem – mówi Krystyna Kornicka-Ziobro, autorka strony i wdowa po zmarłym.

"Gdy krzyż wzbudza agresję, pytamy o bezpieczeństwo ducha"

Do szacunku dla krzyża i rodziny wezwał w niedzielę podczas uroczystości dożynek na Jasnej Górze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Z kolei pod Lublinem, tamtejszy metropolita abp Józef Życiński po raz kolejny zaapelował: nie wykorzystujmy krzyża do celów politycznych

"Wszelkie informacje o mojej abdykacji są nieprawdziwe"

Jarosław Kaczyński wystosował list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Zapewnia w nim, że "wszelkie informacje o jego abdykacji czy dymisji są całkowicie nieprawdziwe". Prezes stwierdza też, że w partii koniecznie trzeba uporać się ze zjawiskiem nielojalności. - Członkowie Klubu Parlamentarnego PiS i inne osoby z naszej partii zajmujące eksponowane stanowiska muszą wybrać lojalność lub pójść własną drogą - podkreśla.

Znani w Sejmie milczą

Posłowie od rozpoczęcia kadencji, przez trzy i pół roku z mównicy sejmowej wystąpili łącznie 34 tys. 136 razy. Rekordzistą jest Jerzy Gosiewski z PiS, który głos zabrał 542 razy. Okazuje się, że politycy często obecni w mediach występują o wiele rzadziej od swoich mniej znanych kolegów - i to nawet o kilkaset razy. W niechlubnym rankingu wygrywa Jarosław Gowin i Grzegorz Schetyna - politycy PO mają na koncie tylko po jednym przemówieniu.

Dziennikarze TVN i TVN24 czytają Wasze bajki dla Tomka

Widzowie i internauci TVN24 przesyłają nam coraz więcej bajek dla Tomka - sześciolatka, któremu przeszczepiono wątrobę, po tym gdy zatruł się grzybami - oraz innych chorych dzieci. Specjalnie dla nich, dziennikarze TVN i TVN24 postanowili przeczytać niektóre z nadesłanych opowiadań.

"Agresja i chamstwo. Gorsi od Samoobrony"

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu blogpress.pl zarzucił "agresywne, wręcz chamskie zachowanie" członkom Platformy Obywatelskiej. Jako przykład prezes PiS przytoczył sytuację z sejmowej restauracji, gdzie jeden z posłów PO podsiadł koleżankę z PiS.

Biskupi z ambony bronią religii w szkołach

"Nie da się w pełni wychować człowieka bez uwzględnienia także jego sfery religijnej" - podkreślają biskupi w liście, który jest dziś czytany w kościołach z okazji 20-lecia wprowadzenia katechizacji do szkół. We wrześniu 1990 roku na mocy instrukcji Ministra Edukacji po 30 latach przerwy religia powróciła do szkolnych klas.

Zmarł wiceprezydent Leszna

Wiceprezydent Leszna Zdzisław Adamczak nie żyje. Zmarł nagle przeżywszy 62 lata. Informację na swojej stronie internetowej zamieścił Urząd Miasta w Lesznie.

Po co premier leci do  Indii i Wietnamu?

Premier Donald Tusk jedzie razem z żoną na pięć dni do Indii i Wietnamu. Celem wizyty - według rządu - jest zachęcenie azjatyckich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Premier spotka się też z najwyższymi przedstawicielami władzy obu krajów.

Łódź: daliśmy radę. Pasażerowie: nie wiedzieliśmy, gdzie lądujemy

Za nami pierwsza doba remontu pasa startowego na warszawskim Okęciu. Jak inne lotniska poradziły sobie z przejęciem lotów do i z Warszawy? - Sobota pokazała, że daliśmy radę - mówi rzeczniczka łódzkiego portu lotniczego Katarzyna Dobrowolska. Ale pasażerowie narzekają na brak informacji. - Dopiero jak wysiadłam z samolotu, zobaczyłam, gdzie jestem - skarży się jedna z nich.

Kaczyński: pełna kapitulacja, 100-proc. serwilizm wobec Rosji

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu blogpress.pl stawia kolejne pytania o katastrofę smoleńską. - Dlaczego bombowiec, bo TU-154 to przecież przerobiony bombowiec, (...), w tym wypadku się kompletnie rozsypał? - pyta prezes PiS. Działania rządu ws. katastrofy ocenia zaś jednoznacznie negatywnie.

Śniadek: "Solidarność" jest jedna i wciąż żyje

- "Solidarność" jest jedna i wciąż żyje - mówił podczas uroczystych obchodów 30-lecia związku w Krakowie przewodniczący NSZZ "S" Janusz Śniadek. Dodał, że on i jego koledzy poczuli się wystąpieniem premiera Tuska w Gdańsku "głęboko urażeni i obrażeni". - Nie podając daty śmierci tej pierwszej ani narodzin tej drugiej w zasadzie wytworzył sytuację, że przestaliśmy wiedzieć, na jakiej uroczystości jesteśmy. Została zakwestionowana tożsamość jubilata - uważa Śniadek

Mają być samoloty szkolne, będą też langusty

27,5 mld złotych - taką kwotą, według przyjętego w piątek wstępnego projektu budżetu, będzie dysponował w 2011 roku minister obrony. To o 7,1 proc. więcej, niż ministerstwo dostało w tym roku. - Przyszłoroczny budżet to budżet rozwoju - powiedział w sobotę minister obrony Bogdan Klich.

"Przystawili nam broń do głowy i w pidżamach wyrzucili na dwór"

W sobotę wczesnym rankiem czterech mężczyzn próbowało wejść do domu na Okęciu. Podawali się za prokuratorów i nowych właścicieli. Gdy nie zostali wpuszczeni, wyważyli drzwi i, grożąc bronią, wyrzucili trzy rodziny na bruk prosto z ich łóżek. Wezwani policjanci zatrzymali trzech napstników. Czwarty, który miał grozić bronią, uciekł.

Władze TVP i PR zaczęły się pakować

W sobotę wygasły kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Władze mediów publicznych pełnić będą swoje funkcje do czasu powołania następców. Konkursy na nowe rady nadzorcze mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu według całkiem nowych zasad.