Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w środę kolejnych 18 komitetów wyborczych, w tym m.in. Komitet Wyborców Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu, Komitet Wyborców Krzysztofa Piesiewicza, a także komitet Edmunda Klicha (byłego polskiego akredytowanego przy MAK - red.)

- Można powiedzieć, że jestem teraz na emeryturze pomostowej, bo może za trzy miesiące zdecyduję, że to co robię teraz, czyli odpoczywanie, nie jest dla mnie i postaram się wtedy znaleźć jakiś klub, który wyzwoli we mnie mobilizację - zdradził w "Faktach po Faktach" Jerzy Dudek. Nie wykluczył, że może powrócić do gry w polskim klubie.

- To dla nas dobry krok. Bo klęska Eurogrupy byłaby dla polskiej gospodarki fatalna. Ale ja to odbieram głównie jako sygnał, że maszyna napędowa UE, czyli sojusz niemiecko-francuski znowu działa i znowu jest świetnie naoliwiony - tak Jan Krzysztof Bielecki skomentował wczorajszą propozycję kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego budowy "faktycznego rządu gospodarczego" w strefie euro.

Czteromiesięczna suka o imieniu Ciuchcia cudem uniknęła śmierci. Miesiąc temu ktoś okaleczył ją i sparaliżowaną, ale żywą, zostawił na torach. Psa uratował maszynista, potem zajęli się nim wolontariusze w schronisku. Ludzie zbudowali psu nawet specjalny wózek inwalidzki. Teraz Ciuchcia czeka na adopcję.

Ponad czternaście tysięcy mieszkańców - niemal cały Chojnów - nie ma wody zarówno pitnej, jak i tej używanej do celów gospodarczych. Sanepid stwierdził w niej obecność bakterii E. coli.

Przytrzymywał ją za ręce i za nogi. Zakrywał jej usta. Według śledczych przemocą chciał zmusić do "obcowania płciowego". Jest akt oskarżenia dla 49-letniego pielęgniarza z częstochowskiego pogotowia ratunkowego. Witold N. stanie przed sądem za usiłowanie gwałtu na koleżance z pracy. - Starsze pielęgniarki, jak na przykład złapał je za tyłek, czy za pierś, na to pozwalały, "bo Witek jest taki". Ja powiedziałam, że na to nie pozwolę - mówi pokrzywdzona pielęgniarka.

PiS złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra infrastruktury. – Donald Tusk wielokrotnie mówi, że czegoś nie może. Odwołać ministra może. Czas na odważne decyzje – zachęcał Jarosław Kaczyński. Poparcie wniosku zapowiedziały już SLD i PJN. Bronić ministra w czasie głosowania będą PO i PSL.

- Skrzynka, która wyglądała jak atrapa bomby, okazała się być nietypowym urządzeniem pozostawionym przez pracowników firmy, która na zlecenie MPK dokonywał prac przy torach - poinformował asp. Paweł Petrykowski, rzecznik KWP we Wrocławiu. Dziś rano ewakuowano 450 osób z okolic Ronda Reagana po tym, jak jeden z mieszkańców znalazł na przystanku tramwajowym pakunek niewiadomego pochodzenia.

PiS odkłada decyzję o kształcie list do Sejmu na przyszły tydzień, po sobotniej inauguracji kampanii. Listy mają być uzupełnione o kandydatów spoza partii - twierdzą źródła Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy miło i merytorycznie zaskoczyć opinię publiczną - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

- Pasażerowie mają prawo do czystych dworców, punktualnych szybkich pociągów. (...) Rozwiążemy problemy przewozów regionalnych - mówił premier Donald Tusk. Nie, nie dziś, w dniu strajku na kolei, ale cztery lata temu, w swoim expose, gdy jesienią 2007 roku jego partia obejmowała w Polsce władzę. Przypominamy jego treść i obietnice składane przez obecny rząd.

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy postanowienie Sądu Okręgowego w Radomiu o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z więzienia byłego posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego. Łyżwiński został w marcu skazany na trzy i pół roku więzienia w procesie dotyczącym seksafery w Samoobronie.

Klub PJN przestał istnieć. Do tej pory liczył 15 posłów - dokładnie tylu trzeba, by klub parlamentarny mógł działać. Z członkostwa zrezygnował w środę Wiesław Kilian. Partia ma więc za mało posłów, by tworzyć klub. - To nic nowego, wiadomo było o tym od miesiąca. Koncentrujemy się na wyborach, o klubie w Sejmie pomyślimy po nich - mówi szef PJN Paweł Kowal. A Elżbieta Jakubiak dodaje: - Wolę być w kole niż w partii kupionych polityków. A Platforma Obywatelska dzisiaj jest partią kupionych polityków i zaprzecza to wszelkim regułom demokracji.

Kandydatem partii Polska Jest Najważniejsza w zbliżających się wyborach parlamentarnych na liście w Białymstoku będzie Jarosław Kaczyński. Poinformował o tym na Twitterze szef PJN Paweł Kowal.

SLD przekazał w środę kwiaty "za nieudolność" dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i zaapelował do premiera Donalda Tuska o jego zdymisjonowanie. Bukiet odebrała asystentka, bo samego szefa resortu w gabinecie nie było.

Ich zarobki niewiele odbiegają od średniej krajowej, mimo to zdecydowali się zatrzymać niemal wszystkie pociągi na 24 godziny. - Ostatnią podwyżkę mieliśmy na początku 2008 roku, od tego czasu zarobki kolejarzy spadły realnie o 12 proc. - skarżą się związkowcy. Sprawdziliśmy, ile tak naprawdę zarabiają kolejarze i jakie podwyżki zaproponował im zarząd Przewozów Regionalnych.

Mimo środowego strajku Przewozów Regionalnych, część pasażerów radzi sobie z dojazdami: przesiada się do innych pociągów i w autobusy. Wielu podróżnych przyznaje, że rozumieją płacowe żądania kolejarzy. Inni są jednak zdenerwowani, że nie mogą dojechać do pracy.

- Spółka jest zadłużona na około 500 mln zł, ale musi pracować, a wynagrodzenia to element naszej bieżącej działalności - powiedziała w TVN24 Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes spółki Przewozy Regionalne. Jak dodała, zarząd spełnił postulaty związkowców dotyczące podwyżek. Dostaną 280 zł w trzech transzach.

Skandal, masakra, przesada. Nie można walczyć o godne życie kosztem innych - tak na wiadomość o 24-godzinnym strajku na kolei reagowali zdenerwowani pasażerowie, którzy utknęli na dworcach w całej Polsce. Do godziny 7. na 590 rozkładowych pociągów w trasy ruszyło tylko 38.