Czy pożar miał związek ze sprawą Olewnika?

Józef B., właściciel spalonego zakładu w Łysych i - jak twierdzi "Polska" - jeden ze świadków w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, był zastraszany i szantażowany. Dziennik powołuje się na rozmowy z policjantami i funkcjonariuszami CBŚ, którzy mówią o zastraszaniu biznesmena i utrzymują, że pożar jego zakładu nie był przypadkowy. Biznesmen wszystko dementuje.

Tir wjechał pod pociąg. 4 rannych, blokada torów

Około godziny 05:30 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym niedaleko miejscowości Stara Łubianka (Wielkopolska) doszło do zderzenia pociągu z tirem. Ranny jest kierowca ciężarówki i trzy osoby z pociągu. - Składy będą jeździły obwodnicą. Opóźnienie sięgać może 2-3 godzin – powiedział Paweł Ney rzecznik PKP. Utrudnienia w ruchu drogowym mogą potrwać kilka godzin. Informację o tym wypadku otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24.

Polska armia ujawnia sekrety

Systemy pozwalające widzieć przez ścianę, inteligentne miny zdalnego rażenia, które obrócą w proch śmigłowce i "wolne od ludzkich wad" inteligentne systemy pozwalające na zauważenie niewidocznych dla człowieka rzeczy. To tylko niektóre z tajnych dotychczas rzeczy, którymi MON postanowił pochwalić się w internecie.

Były minister zdrowia chciał kupić kopalnię złota

Mariusz Łapiński, minister zdrowia w rządzie SLD szuka swojego miejsca w świecie biznesu. Założył Uzbecko-Polski Dom Handlowy, sprzedawał brykiet elektrowniom, chciał kupić kopalnię złota w Mongolii. W prowadzeniu interesów pomagali mu koledzy z minionych czasów - tzw. "grupa hakowa" - pisze "Dziennik".

Partie liczą kasę

Partie szukają oszczędności. Wszystko z powodu planowanych ograniczeń subwencji dla poszczególnych ugrupowań. Jednak nie wszyscy muszą tak samo dbać o pieniądze. Podczas gdy Platformę Obywatelską spokojnie stać na grę w piłkę nożną, SLD oszczędza na każdej kartce papieru.

PiS boi się o tajemnicę państwową

- To niebezpieczne - ostrzegają politycy PiS, którzy komentują przygotowaną przez rząd nową ustawę o ochronie informacji niejawnych. Posłów opozycji niepokoi fakt, że nowa ustawa daje większą swobodę urzędnikom, którzy będą decydować o utajnianiu dokumentów - donosi "Rzeczpospolita". Argumenty PiS-u odrzucają autorzy projektu: - Obecne przepisy są zbyt szczegółowe - mówią.

Puszczą z dymem warszawskie metro

Specjaliści wrzucą do wagonu stołecznego metra race dymne - zapowiada "Życie Warszawy". Chodzi o to, by udowodnić rosyjskiemu producentowi, że sprzedał nam wadliwe pociągi - w upalne dni nie da się w nich wytrzymać.

Coraz więcej napadów na banki

Przybywa naśladowców Bonnie i Clyde - donosi "Puls Biznesu" przytaczając statystykę napadów na banki. Rabusiów wcale nie popycha do tego kryzys. Po prostu z więzień wychodzą recydywiści - pisze gazeta.

Upadek tajnego sojuszu w mediach

Niewiele brakowało, by mediami publicznymi przez najbliższe trzy lata rządziła nowa-stara koalicja ludzi PiS i Romana Giertycha - twierdzi "Dziennik".

"Perfidna prowokacja ukraińskich nacjonalistów"

Rajd rowerowy tropami Stepana Bandery, który ma przebiegać przez Polskę, budzi ogromne kontrowersje. - To perfidna prowokacja nacjonalistów ukraińskich - mówił w TVN24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Ja podchodzę do tego bardzo spokojnie, potrzebujemy pojednania - ripostował przewodniczący forum ukraińsko-polskiego Henryk Wujec.

Surogatka walczy w sądzie o dziecko

"Skomplikowaną sytuacją życiową i szokiem poporodowym" łodzianka tłumaczy dlaczego tuż po porodzie oddała dziecko jego biologicznemu ojcu. Według "Dziennika" kobieta zgodziła się urodzić dziecko, które genetycznie nie będzie miało z nią nic wspólnego za 30 tysięcy złotych. We wniosku do sądu 32-latka o tym jednak nie wspomina.

Mężczyzna i kobieta wypadli z pociągów

Młoda kobieta wypadła z pociągu podmiejskiego relacji Warszawa Wileńska-Zielonka. Do tragedii doszło w okolicach wiaduktu przed Dworcem Wileńskim. 18-latka wypadła prawdopodobnie przez otwarte drzwi. Na szczęście udało jej się przeżyć. W tym samym czasie do podobnego wypadku doszło w okolicy stacji Warszawa Włochy. Młody mężczyzna wypadł z pociągu wiozącego uczestniku Przystanku Woodstock. Poszkodowanego zabrało już pogotowie.

MON o druzgocącym raporcie: potrzeby nie zawsze są potrzebą

Mieli odpowiedzieć na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli i odpowiedzieli. Zdumieniem, że NIK "właśnie teraz nagłaśnia w taki sposób wyniki kontroli" zakończonej we wrześniu 2008 roku. I tłumaczeniem, że przecież rozdziałem sprzętu zajmuje się specjalny zespół, którego praca jest na bieżąco monitorowana i bardzo trudna.

Strasburg pyta Polskę o wolność słowa

Czy Polska naruszyła prawo do wolności wypowiedzi w sprawie dziennikarki i redaktora naczelnego tarnowskiego tygodnika? Z takim pytaniem do naszych władz zwrócił się Trybunał w Strasburgu. Dziennikarze poskarżyli się do niego na wyrok polskiego sądu, który skazał ich za krytykowanie jednego z radnych.

PiS uderza w PO, a Platforma na urlopach

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziś nie jeździ walcem, a odpoczywa. Nowego spotu PiS, którego jest główną bohaterką, nie widziała i wcale ją on nie interesuje. - Jestem na urlopie. Nie chcę tego komentować - mówi w rozmowie z tvn24.pl. Do środy w pracy nie będzie też rzecznika rządu Pawła Grasia. Jego szef gra w reklamówce drugie skrzypce i... w piłkę.

Przesadzili pod KDT? Kontrola w agencji ochrony

MSWiA rozpoczęło kontrolę agencji ochrony Zubrzycki, która w połowie lipca asystowała komornikowi przy wejściu do KDT. Doszło do gwałtownych starć ochroniarzy z kupcami, które po kilku godzinach spacyfikowała policja. Kupcy chcą cofnięcia agencji koncesji.

Jest już następca Farfała w TVP?

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Lech Haydukiewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa rady Witolda Kołodziejskiego. Jego zdaniem, Kołodziejski tak pokierował pracami rady 30 lipca, aby on nie mógł wziąć udziału w głosowaniu, w którym wybrano nowe rady nadzorcze. Tymczasem media spekulują już, kto zastąpi Piotra Farfała na stanowisku szefa TVP.

Zarzut za Powązki "Nawoływał do waśni"

Prokuratura potwierdziła policyjny zarzut dla Mirosława B. Mężczyzna, który miał grozić prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas sobotnich uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego, jest podejrzany o nawoływanie do waśni narodowościowych.

Raport: śmierć strażnika bez związku z Olewnikiem

- Nie ma dowodów, by samobójstwo Mariusza K. miało związek ze sprawą Krzysztofa Olewnika - to wniosek, który płynie z raportu przygotowanego przez specjalną komisję powołaną do ustalenia okoliczności śmierci sierżanta Mariusza K. Jako strażnik więzienny pilnował on Wojciecha Franiewskiego, lidera grupy, która porwała i zabiła Olewnika. Ale raport nie kończy sprawy.

Wałęsa: ohydna gra Kaczyńskiego

Lech Wałęsa jest gotowy uczestniczyć w przyszłym roku w obchodach 30. rocznicy powstania Solidarności razem z Lechem Kaczyńskim. Zaznacza jednak, że propozycja wspólnego świętowania ze strony obecnego prezydenta to "ohydna i bezczelna gra".

Zaparkowali na torach

Chwilę grozy przeżył maszynista rozpędzonego pociągu relacji Kołobrzeg–Kraków, który na niestrzeżonym przejeździe kolejowym z impetem uderzył w samochód, na szczęście bez pasażerów. Wygląda, jakby ktoś po prostu zaparkował na torach.

PiS przedstawia: HGW z pałą w ręku jedzie "waltzem"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz trzymając kij bejsbolowy jedzie drogowym "waltzem" i miażdży wszystko, co spotka po drodze, w stolicy, gdzie "panuje". W tym czasie premier Donald Tusk beztrosko kopie piłkę. Taki jest scenariusz najnowszej kreskówki wyprodukowanej przez PiS.

Ponad 20 rannych w dwóch wypadkach autobusów

Ponad dwadzieścia osób ucierpiało w dwóch wypadkach z udziałem autobusów, do jakich doszło w poniedziałek rano na terenie województwa łódzkiego. W obu przypadkach, w zdarzeniach brały ciężarówki.

Hołd czy test?

Sobota 1 sierpnia, godz. 17. W wielu regionach Polski wyją syreny alarmowe. Są one jednak nie tylko hołdem składanym powstańcom, ale jednocześnie próbą systemu alarmów akustycznych.

Czuma bada, czy można zamknąć agencje wynajmu brzucha

Ministerstwo sprawiedliwości bada, w jaki sposób można by zakazać działalności agencji, które pośredniczą w tzw. wynajmowaniu brzucha. Ujawnił to w rozmowie z "Dziennikiem" minister sprawiedliwości. Andrzej Czuma komentował precedensowy przypadek kobiety, która najpierw wynajęła swój brzuch obcym ludziom, a potem zmieniła zdanie i walczy o opiekę nad chłopcem.

ABW w wodociągach. RPO i PiS zaniepokojeni

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie spodobał się rządowy projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym, który daje służbom nowe, szersze uprawnienia - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Wątpliwości budzi fakt, że szef ABW będzie mógł wydawać specjalne zalecenia przedsiębiorstwom zarządzającym tzw. infrastrukturą krytyczną (to np. wodociągi, teleinformatyka, transport). ABW odpiera te zarzuty: wszystko to, by zwalczać terroryzm.

Grypy się nie boimy, ale że zabraknie szczepionek już tak

"Świńska grypa" nam nie straszna - taki wniosek można wyciągnąć z wyników sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". A choć większość Polaków nie boi się zarażenia wirusem A/H1N1, to jednak ma pewne obawy - ich zdaniem kraj nie jest przygotowany na wybuch pandemii.

Alkomat w policji rzecz deficytowa

Wypiła jeden toast i chciała sprawdzić, czy może prowadzić auto. Poszła na komendę w Szczecinie - pierwszą, drugą, kolejną - tam jednak każdy ją zbywał mówiąc, że nie ma alkomatu. - Oni po prostu nie chcieli zbadać mi promili - irytuje się pani Olga w programie "24 Godziny".

Uwaga! Leje i wieje!

Tegoroczne lato zdążyło nas już przyzwyczaić do zmiennej aury w ciągu dnia. Po niedzielnych upałach znów nadciągają burzowe chmury. Meteorolodzy ostrzegają przede wszystkim mieszkańców południowej i zachodniej Polski. Juz mocno pada na Dolnym Śląsku i w Łodzi.