W rządzącej koalicji coraz ostrzejszy spór o emerytury. A co o planowanych zmianach sądzą Polacy? Jak wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn opowiada się 7 proc. ankietowanych, a za przejściem na emeryturę kobiet w tym wieku - zaledwie 3 proc.

- Cały czas jest możliwe znalezienie porozumienia. Ale porozumienia, które respektuje podstawowe i kluczowe interesy społeczne tak, abyśmy mówiąc o tych reformach, mówili też na serio, szczerze i otwarcie z ludźmi, jaka przyszłość czeka każdego z nas na emeryturze - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas wtorkowej konferencji prasowej. Podkreślił również, że jeśli w środę PO postanowi poszukać rozwiązania ws. reformy emerytalnej wspólnie z PSL, to pewnie jeszcze tego dnia dojdzie do spotkania PO-PSL.

- PSL postawiło się. Nie chciało być już chłopcem do bicia w tej koalicji. Nie chciało być kwiatkiem do kożucha - w ten sposób fiasko rozmów PO z PSL ws. reformy emerytalnej podsumował w TVN24 polityk PiS Ryszard Czarnecki. Zdaniem europosła taki obrót spraw świadczy o kryzysie w koalicji, a jeśli premierowi nie uda się przekonać ludowców do poparcia projektu, to "będziemy mieli do czynienia z powstaniem trójkąta bermudzkiego PO-Ruch Palikota-SLD".

Miała być wspólna konferencja, ale ją odwołano, a Waldemar Pawlak opuścił kancelarię premiera. - Premier Pawlak poinformował premiera Tuska, że na chwilę obecną nie jest gotowy na poparcie rządowego projektu reformy emerytalnej - wyjaśnił lakonicznie rzecznik rządu Paweł Graś. Poinformował też, że w związku z tą sytuacją w środę o godz. 14 spotka się zarząd PO, który "omówi wszystkie możliwe scenariusze na rzecz budowania większości parlamentarnej, takiej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy".

Policja opublikowała nowy portret pamięciowy mężczyzny, który w poniedziałek w Łodzi mógł uprowadzić 11-letnią Julię. Za informacje o poszukiwanym policja wyznaczyła 3 tys. zł nagrody. Za porwanie grozi mężczyźnie do pięciu lat więzienia. Dziewczynka została już przesłuchana w obecności psychologa.

- Ruch Palikota już dawno powiedział, że jest w stanie pod pewnymi warunkami poprzeć reformę 67. Te warunki poznał pan premier Donald Tusk. Czekamy na reakcję z jego strony - powiedział w Sejmie Andrzej Rozenek. We wtorek odbyło się spotkanie koalicjantów ws. reformy emerytalnej. Po południu miała odbyć się wspólna konferencja liderów PO i PSL. Okazało się jednak, że została odwołana, bo nie ma porozumienia koalicji w sprawie reformy emerytalnej.

- To z pewnością jest sygnał kryzysowy (dla koalicji), bo nie ma kompromisu. Wręcz wydaje mi się, że do kompromisu jest dalej niż bliżej - powiedział Eugeniusz Kłopotek z PSL, odnosząc się do braku porozumienia koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej. Według niego "są różne scenariusze tego, co będzie dalej". Po godz. 17 w siedzibie PSL spotkali się liderzy partii, wśród nich m.in. Waldemar Pawlak.

Środowisko medyków podkreśla, że jest oburzone "lekceważeniem głosu lekarzy przez Ministerstwo Zdrowia w procesie tworzenia prawa". Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wystosował więc we wtorek list do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o interwencję.

Producenci alkomatów chyba powinni zastanowić się nad rozszerzeniem skali pomiarowej urządzeń. Okazuje się bowiem, że żyją w Polsce ludzie, których oddech potrafi wskazać ponad 8 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Przykładu dostarczyli rzeszowscy policjanci, których "wynik" drobnego złodzieja zmusił do ponownego zbadania delikwenta.

Policja zatrzymała jednego mężczyznę, nie wyklucza też dalszych zatrzymań po tym, jak w poniedziałek po południu kilkunastu chuliganów napadło na grupę blisko 90 dzieci z Liniewa. Dzieci jechały na mecz Lechia Gdańsk - Korona Kielce na gdańską PG Arenę. Kilkoro z nich napastnicy poturbowali, zabrali również szaliki i ubrania z emblematami klubu Lechii. Najciężej poszkodowany 15-latek ma spuchniętą wargę i złamany nos.

Zabytkowy mur Cmentarza Powązkowskiego jest w złym stanie. Uszkodzony odcinek trzeba szybko zabezpieczyć, zanim kolejne fragmenty zaczną się rozsypywać. Nadzór budowlany, konserwator zabytków i zarząd Cmentarza Powązkowskiego mają w czwartek zdecydować jak to zrobić. Na rozstrzygnięcie kto zapłaci za zniszczone nagrobki przyjdzie poczekać dłużej.

Tylko jedna piąta (21 proc.) dorosłych Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Aż dwie trzecie badanych (65 proc.) ma przeciwne zdanie, a 14 proc. nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Mamy złe wieści dla pragnących witać astronomiczną wiosnę 21 marca. W Polsce zdarzy się to bowiem dopiero w 2102 roku. Jeśli jednak bardzo chcecie rozpocząć wiosnę dokładnie tego dnia, w 2014 roku zapraszamy do... Japonii.

11 osób trafiło do szpitala w Nysie po wypadku, do którego doszło we wtorek rano między miejscowościami Frydrychów i Ścibórz (woj. opolskie). Autobus po zderzeniu z ciężarówką zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowało 14 osób.

- Wstała ta młoda dziewczyna, wyjęła z kieszeni telefon i powiedziała, że dzwoni na policję. Zareagowałem, jak zareagowałem. Uderzyłem ją raz - mówił w sobotę przed sądem 57-letni Stefan B., któremu grozi siedem lat więzienia za pobicie kobiety w ciąży. Sam oskarżony też został pobity - przez swoich sąsiadów, mieszkańców wsi Mielęcin (woj. zachodniopomorskie). - Jednego uderzył, drugiego, to wszyscy rzuciliśmy się na niego i wtedy od nas dostał - mówi jeden z piątki mężczyzn, którym za lincz grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

- Decyzja jest przełomowa. Sąd przywrócił mi wiarę w to, że prawo w Polsce coś znaczy - w ten sposób adwokat Dariusz Pluta skomentował orzeczenie sądu, który uznał za bezprawne występowanie przez poznańską prokuraturę wojskową o billingi i smsy dwóch dziennikarzy. Z decyzją zgadza się Prokuratura Generalna.

Ważący kilkadziesiąt ton mur oporowy zabezpieczający austriacką autostradę A13 przed osunięciami ziemi ze wzgórz, zawalił się pod naporem gleby ciężkiej od topniejącego śniegu. Gruz zasypał niemiecką ciężarówkę, pozbawiając życia jej kierowcę.

Podejrzany o korupcję b. szef UOP gen. Gromosław Czempiński będzie ubiegał się o odszkodowanie za zatrzymanie go przez katowicką prokuraturę w listopadzie 2011 r. Nie wiadomo na razie, jakiej kwoty zażąda on od Skarbu Państwa.

- Jest to przestępstwo pierwszej kategorii, czyli wdrażane są najwyższe procedury i angażowane wszystkie siły i środki policyjne - powiedziała w TVN24 oficer operacyjna policji wchodząca w skład grupy zajmującej się sprawą uprowadzenia 11-letniej Julii. W rozmowie z reporterką TVN24 odsłoniła nieco kulisy pracy operacyjnej policji w tym przypadku.

Na stacji Metro Centrum doszło do wypadku. Człowiek wpadł pod koła pociągu i zginął na miejscu. Składy kursują z opóźnieniem. Ruch pociągów w kierunku stacji Kabaty został na kilkadziesiąt minut całkowicie wstrzymany.