Wstępne wyniki przeprowadzonej w piątek sekcji zwłok wykazały, że Maciuś zmarł, bo się udusił. Tuż przed śmiercią połknął fragment długopisu, który zatkał prawe oskrzele główne. - Nie ulega wątpliwości, że możemy mówić o nieszczęśliwym wypadku. Czekamy jednak na dokładne wyniki sekcji zwłok, które będą znane w ciągu kilkunastu dni - mówi Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.

"Sawicki musi odejść, to frajer" - tak protestujący rolnicy żądają głowy Marka Sawickiego. Minister rolnictwa uważa tymczasem, że nie wydarzyło się nic takiego, co uzasadniałoby blokowanie dróg. Na temat jednego z głównych problemów, o jakim mówią rolnicy - afrykańskiego pomoru świń - minister jednak milczy. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

- Płacimy 200 tys. zł rocznie za światła na S8. To rujnuje nasz budżet - żali się w rozmowie z tvn24.pl Jarosław Pepka, wójt Kowies (pow. skierniewicki). W ostatnich miesiącach podobne komentarze lawinowo spływały z samorządów, na terenie których są drogi ekspresowe. Posłowie ustosunkowali się do zastrzeżeń urzędników i szykują zmiany w prawie.

Kobiety w większości szpitali wciąż nie mogą liczyć na znieczulenie przy porodzie. To dane z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku. Ministerstwo Zdrowia miało zagwarantować darmowy dostęp do znieczulenia na życzenie, ale - jak tłumaczą lekarze - problemem jest brak anestezjologów i dodatkowe koszty. Materiał "Faktów" TVN.

- To nie jest jedyny szpital w Polsce, w którym mamy do czynienia z taką sytuacja - powiedziała w programie "Wstajesz i wiesz" rzecznik praw pacjenta. Krystyna Barbara Kozłowska komentowała śmierć małego Maciusia, który - jak twierdzi matka - nie został przyjęty do szpitala w Kutnie z powodu braku miejsc. Rzecznik wskazała, że choć nie można uogólniać, w szpitalach pacjent często musi liczyć na szczęście.

W następnym tygodniu prawdopodobnie poznamy nazwisko zastępcy komendanta głównego policji, nadzorującego pion prewencji. Nowy szef policji nadisnp. Krzysztof Gajewski zapowiada, że rewolucji kadrowej wśród funkcjonariuszy nie będzie.

- Gdybym dał rolnikom pieniądze, których potrzebują, dostałbym karę od Unii Europejskiej - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki. Przyznał, że rolnicy są słusznie niezadowoleni i mają prawo to demonstrować. Zarzucał im jednak, że są słabo zorganizowani wobec przetwórców.

O "podjęcie działań ratujących polską wieś" zaapelował prezes PiS w wysłanym w czwartek do premier Ewy Kopacz liście dotyczącym sytuacji rolników. "Bieda może zmusić rolników do wyprzedaży obcym polskiej ziemi" - napisał Jarosław Kaczyński. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska w reakcji na list prezesa PiS, powiedziała, że dialog z rolnikami cały czas trwa, dlatego nie ma powodu do dramatycznych apeli.

CBA zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej - poinformował w czwartek rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Ma to związek z ujawnieniem notatek po spotkaniach agentów z osobowymi źródłami informacji.