"Fakt" ma przeprosić Michała Tuska

Wydawca "Faktu" ma przeprosić Michała Tuska za "nieprawdziwe informacje" tabloidu, że grozi mu do 10 lat więzienia w związku z możliwością przestępstwa przy jego współpracy z OLT Express - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Pismo pytało w sierpniu w tytule, czy "Michałowi Tuskowi grozi 10 lat więzienia?!". Zdaniem sądu zdanie to przekroczyło granicę swobody wypowiedzi i służyło jedynie wywołaniu sensacji.

Ludwik Dorn kandydatem Solidarnej Polski na wicemarszałka

Klub Solidarnej Polski rekomenduje Ludwika Dorna na stanowisko wicemarszałka Sejmu - poinformował lider SP Zbigniew Ziobro. Dorn, który o fotel wicemarszałka będzie walczył ze zgłoszoną przez Ruch Palikota Anną Grodzką, stwierdził, że jej funkcjonowanie jest oceniane "jako rodzaj dziwacznej ciekawostki".

Liczba godzin pracy nauczycieli bez zmian

Zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie obejmą pensum nauczycieli - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Zmienić się mają natomiast zasady udzielania urlopu zdrowotnego oraz - w niewielkim stopniu - urlopu wypoczynkowego.

Kokaina, porsche i prawie 170 km/h

Patrolujący trasę S3 policjanci zatrzymali 29-letniego kierowcę porsche, który, jak się okazało, był pod wpływem kokainy. Wcześniej mężczyzna wyprzedzał na podwójnej ciągłej i jechał prawie 170 km/h.

Prezydent Starachowic skazany na więzienie za łapówki

Prezydent Starachowic został skazany na 3,5 roku więzienia, 100 tys. zł grzywny, 8 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa. Wojciech B. był oskarżony o przyjęcie łapówek i nakłanianie do fałszywych zeznań.

Francja zawiesza sprzedaż Diane-35. Polska ostrzega. Producent "zdumiony"

Francja zawiesza sprzedaż pigułki antykoncepcyjnej Diane-35, która w ostatnich latach - według raportu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków - spowodowała co najmniej cztery zgony. Tabletka dostępna jest także w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał w jej sprawie ostrzeżenie. Producent leku w komunikacie zaznacza, że jest zaskoczony działaniami podjętymi przez Francję, ale zapowiada współpracę z urzędami regulującymi kwestie zdrowotne.

Przychodnia nie dla niepełnosprawnych. "Jeżeli chcą się dostać, to się dostają"

Niepełnosprawny mieszkaniec Płońska nie może dostać się do jedynego w mieście okulisty na kontrakcie NFZ. Choć przychodnia została wyremontowana, nie ma w niej windy ani podjazdu. Jest za to "schodołaz", ale zamknięty na klucz. - Jeżeli komuś bardzo zależy na tym, żeby tu przyjść, to rodzina zawsze zorganizuje to, żeby dotrzeć tutaj - kwituje pracownica. Materiał reportera programu "Blisko ludzi" telewizji TTV.

"Grodzka jako wicemarszałek to wydarzenie w skali świata"

Anna Grodzka nie uzyska poparcia klubu na wicemarszałka Sejmu? - Ja takiego scenariusza w ogóle nie biorę pod uwagę - powiedział w TVN24 poseł Ruchu Artur Dębski. I dodał: - Osoba Anki Grodzkiej jako kandydatki na wicemarszałka to jest wydarzenie, ale jako wicemarszałek jest to wydarzenie w skali świata - podkreślił Dębski.

Wiceszef GDDKiA: nie będzie opóźnień ani wstrzymania prac na drogach

- Nie będzie opóźnień w budowie dróg, wstrzymania prac ani zrywania kontraktów - zapewnił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceszef GDDKiA Andrzej Maciejewski, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej ws. zamrożenia funduszy dla Polski. Jak zaznaczył Maciejewski, w Krajowym Funduszu Drogowym są środki na finansowanie inwestycji.

Oleksy o Grodzkiej: Sejm powinien uznać tę kandydaturę

Sejm powinien uznać rekomendację Ruchu Palikota na wicemarszałka - uważa były premier Józef Oleksy. Wiceszef SLD powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że Anna Grodzka jest "znaną posłanką i nie jest to tylko znajomość związana z korektą płci", ale też z jej działalnością.

Coraz więcej Polaków narzeka na stalking

Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane Komendy Głównej Policji.

Artykuł 18 nie do dyskusji?

Na jakiej podstawie minister sprawiedliwości uznał, że każdy z dyskutowanych projektów ustawy o związkach partnerskich jest niekonstytucyjny? Pytanie zadane trochę poniewczasie, bo wystąpienie Jarosława Gowina mogło wpłynąć na decyzję posłów, którzy odrzucili wszystkie projekty, ale i tak jest warte odpowiedzi. Z tą spieszy wiceminister, który dzień wcześniej zasugerował, że przy tworzeniu Konstytucji jej Artykuł 18. celowo został tak napisany, aby uniemożliwić w przyszłości dyskusję o innych formach rodziny.

Piechociński i związkowcy mają "mapę drogową"

Pięć zespołów roboczych ma zająć się postulatami wysuwanymi przez komitet protestacyjno-strajkowy powołany przez największe na Śląsku centrale związkowe. 11 marca z udziałem przedstawicieli rządu będą kontynuowane rozmowy na temat związkowych żądań. Wyznaczenie terminu kolejnych rozmów na 11 marca oznacza, że nie dojdzie - przynajmniej do tego czasu - do zapowiadanego ostrzegawczego strajku generalnego w regionie.

Karta Nauczyciela do zmiany. Co zaproponuje MEN?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela. O zmianach w ustawie MEN rozmawia od lipca ubiegłego roku z przedstawicielami samorządów i nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Janosikowe przed Trybunałem Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek zgodnością z konstytucją przepisów nakładających na niektóre samorządy obowiązek ponoszenia wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów - tzw. janosikowego. Najwięcej na tych zapisach traci Warszawa.

Cena błędów

Trudno nie wątpić w wymiar sprawiedliwości słuchając tej historii. A przykładów takich zderzeń obywateli z organami państwa, które teoretycznie powinno im służyć, bez trudu znaleźliśmy więcej. Jacek Smaruj przypomina historię pana Andrzeja, którego uznano przez pomyłkę za zmarłego i teoretycznie dla urzędów nie istnieje. Rozmawiał też z panią Niną, którą urzędnik, niestety, się zainteresował, nie mając pojęcia o sprawie, którą bada.

Logika komornika

Wszystko jest zgodne z polskim prawem, które - jak w przypadku przepisów regulujących zasady pracy komorników - ma niewiarygodne luki. Politycy obiecali, że mają one zostać niebawem załatane, ale ktoś za to, żeby się problemem zainteresowali, już zapłacił. Dosłownie.

Zmarła, niesłusznie oskarżona

Dorota Mrugała trafiła do aresztu oskarżona o zlecenie zabójstwa byłego męża. Po dziewięciu miesiącach zmarła na atak serca. Nie doczekała wyroku skazującego prawdziwych morderców i jednoznacznego stwierdzenia sądu, że została oskarżona bezpodstawnie. Co ciekawe - jak przekonał się Leszek Dawidowicz - dziś tylko prokurator uważa, że nic się nie stało.

"75 proc. już wykorzystaliśmy". GDDKiA wyjaśnia, ile pieniędzy dostała, a ile zamrożono

4 mld euro zablokowane przez Komisję Europejską na budowę polskich dróg to 25 proc. środków, które mieliśmy otrzymać na ten cel od Brukseli do końca 2015 roku - wyjaśnia GDDKiA. Do tej pory wykorzystać udało się prawie 28 mld zł. Przedstawiciele GDDKiA cały czas powtarzają, że zamrożone przez Komisję Europejską pieniądze jeszcze do nich wrócą. - Środki zostały zablokowane czasowo - podkreślają w komunikacie przesłanym tvn24.pl.

Cimoszewicz o zamrożeniu funduszy na drogi: To wymaga osobistej interwencji Tuska

- Tutaj przecież nie chodziło o brak poprawności w wypełnianiu formularzy, tylko o coś gorszego - mówił Włodzimierz Cimoszewicz w "Faktach po Faktach" o nieprawidłowościach strony polskiej, które doprowadziły do wstrzymania Polsce przez Komisję Europejską wypłaty pieniędzy na budowę dróg. Senator uważa, że sytuacja wymaga osobistej interwencji premiera Tuska.