Największym zaufaniem społecznym spośród polityków cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Drugie miejsce zajmuje Waldemar Pawlak, który wyprzedza Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska. Notowania premiera są najniższe od początku sprawowania przez niego urzędu.

Kościół jest dziś "planowo atakowany" przez "różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie" - pisze przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Maskotki, które zostały w poniedziałek uprzątnięte z okolicy zrujnowanego kolejowego budynku, gdzie 3 lutego odnaleziono ciało półrocznej Magdy, zostaną zutylizowane. Urząd Miasta poinformował, że rodzina dziewczynki nie była zainteresowana pomysłem przewiezienia ich na cmentarz, gdzie pochowana została dziewczynka.

Nawet półmetrową pokrywę muszą kruszyć lodołamacze, które od wtorku rozbijają lód na Wiśle. Na jej dolnym odcinku pracuje sześć statków, które mozolnie płyną w górę rzeki. Zatory lodowe mogłyby przy gwałtownej odwilży doprowadzić do powodzi. Topniejący śnieg i opady deszczu podniosły poziom wody też w dolnośląskich rzekach. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 140 razy, usuwając m.in. zatory lodowe.

Narciarka porwana w niedzielę przez lawinę śnieżną w Tatrach nadal jest w stanie krytycznym - poinformował w poniedziałek wicedyrektor zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego dr Marian Papież. Lekarze utrzymują 52-latkę w stanie śpiączki farmakologicznej.

Blisko tona nielegalnego tytoniu o wartości ponad pół miliona złotych trafiła do policyjnego magazynu, po tym jak funkcjonariusze znaleźli prawdziwy "spichlerz" w jednej z miejscowości w okolicach Żarów (woj. lubuskie). Towar składowali dwaj bracia, a trzeci zamieszany w całą sprawę mężczyzna zajmował się prawdopodobnie jego sprzedażą.

Dopiero we wtorek ruszy piąty już proces byłego szefa MSW, 86-letniego generała Czesława Kiszczaka, który jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. Kiszczak pojawił się co prawda w poniedziałek w warszawskim Sądzie Okręgowym, ale zabrakło w nim jego obrońcy. Temu podobno pomylił się dzień wyznaczony na pierwszą rozprawę. W tej sytuacji Kiszczak nie zgodził się na rozpoczęcie procesu. Postępowanie sądowe wobec generała toczy się już 18 lat.

- Ciężko jest się przełamać, tym bardziej jeżeli chodzi o członków własnej rodziny. Ludzie myślą, że mogą zaszkodzić, ale nic nie robienie jest większą szkodą - powiedział w TVN24 Krzysztof Zahorowski ze straży pożarnej w Białymstoku, który w piątek przez telefon ratował życie 4-letniemu Michałowi, instruując matkę jak ma przeprowadzić reanimację. - Trzeba coś robić i działać, bo ważne są pierwsze chwile, pierwsze minuty - podkreślił. Do białostockiej straży dzwonią ludzie z gratulacjami i podziękowaniami.

Rządowy projekt wypłaty becikowego musi przejść poważne zmiany, inaczej zostanie uznany za sprzeczny z konstytucją - przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna". Rządowe Centrum Legislacji nie zostawiło suchej nitki na pomyśle ekipy Donalda Tuska, który chce je przydzielać w oparciu o dochody całej rodziny, a nie średnią przypadającą na każdego jej członka.

Zmusiłbym go do wycofania się z tych słów albo do opuszczenia koalicji - tak wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka skomentował w programie "Jeden na Jeden" szef SLD Leszek Miller. Chodzi o słowa szefa ludowców, który mówiąc, że nie wierzy w bezpieczeństwo wypłacalności emerytur przez ZUS, "zasiał wątpliwość w umysłach Polaków". - A to jest bardzo poważna sprawa - uznał polityk lewicy.

Pensja zależna od pogody w kraju? Na to wygląda. Senat odrzucił właśnie poprawkę opozycji do ustawy budżetowej na 2012 roku, która zakładała obligatoryjną podwyżkę w wysokości 300 zł dla strażaków, Służby Więziennej i Biura Ochrony Rządu. Pieniądze trafią w ręce tych służb tylko wtedy, gdy nie zostaną wykorzystane środki np. na walkę z powodzią - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Piękny poniemiecki zamek ukryty w zachodniopomorskich lasach. W nim ośrodek dla upośledzonych dzieci, które nazywają go swoim "drugim domem". Budynek został przez lata wyremontowany i dostosowany do wymagań dzieci. Jednak po 40 latach istnienia ośrodka, może nadejść jego kres. Lokalne władze chcą przenieść dzieci do lokalu zastępczego, a wartościową nieruchomość sprzedać.

Kosztował już 400 milionów złotych, jest budowany od ponad dekady i może utrzymać się na wodzie, ale nadal jest, jak to określił szef MON, "najdroższą motorówką świata". To korweta Gawron - miała być pierwszym okrętem z serii, która odmieniła by polską Marynarkę Wojenną. Jednak pomimo zainwestowania znacznych środków, polskie wojsko jest coraz bliższe porzucenia budowy okrętu. W najnowszym wykazie ważnych inwestycji brak jest wzmianki o Gawronie.

- Dziękujemy panu Pawlakowi za takie rady. (...) Głównie postrzegamy pana premiera jako przedstawiciela rządu, który ma nas upewnić, że emerytury państwowe będą rozsądne i pewne. I tego od niego oczekuję i dlatego ta wypowiedź była skandaliczna - tak Andrzej Olechowski skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, który oznajmił, że "nie bardzo wierzy w państwowe emerytury", więc oszczędza we własnym zakresie.

Olsztyńscy policjanci zatrzymali w niedzielę mężczyznę, który odebrał od kuriera 8 kilogramów marihuany. Dostawca narkotyków zdołał uciec. Podczas ucieczki staranował policyjny radiowóz. Policjanci oddali strzały ostrzegawcze.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro powiedział w Lublinie, że nowa formacja, którą tworzy, będzie "drugim płucem" na prawicy i pozwoli w przyszłości na budowę koalicji rządzącej przez ugrupowania prawicowe. - Jest wielka potrzeba budowania drugiego płuca na prawicy - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Ponad stu miłośników historii z 15 grup rekonstrukcyjnych z całego kraju wzięło udział w niedzielnej inscenizacji "Bitwy o Poznań" z 1945 roku. Po raz pierwszy w rekonstrukcji szturmu wziął udział czołg, który brał udział w walkach podczas II Wojny Światowej.

- O Jezu dziecko umiera, nie oddycha. Szybko przyślijcie pogotowie. - krzyczy do słuchawki zdenerwowana kobieta, która w piątek ok. godz. 18 dodzwoniła się do oficera dyżurnego białostockiej straży pożarnej. Ten, nie zwlekając ani chwili tłumaczy jej, jak udzielić pierwszej pomocy. Historia kończy się szczęśliwie, ale cały dramatyzm zachował się w jej nagraniu. W niedzielę opowiadają o niej koledzy bohaterskiego strażaka, ale w poniedziałek opowie o niej osobiście.

Policja zatrzymała mężczyzn, podejrzanych o to, że w ciągu ostatnich dwóch lat obrabowali co najmniej 17 placówek bankowych w Katowicach i okolicznych miastach. Łącznie ukradli kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Straty kopalni po pożarze pójdą w miliony - mówi rzecznik Kompani Węglowej, do której należy kopalnia KWK "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Strażacy dopiero przed godziną 15 zakończyli formalnie akcję ratowniczo-gaśniczą. W pożarze, który wybuchł tam w nocy spłoną taśmociąg do wyciągania węgla. Nikomu nic się nie stało, ale wiadomo, że praca zakładu zostanie przeorganizowana, a wydobycie będzie musiało być zmniejszone.