Od króla jabłek do rolniczego eldorado? 25 lat wolności na polskiej wsi w obiektywie CNN

Jak zmienia się wieś?
Jak zmienia się wieś?
Video [2014 Cable News Network inc. All rights reserved]
Polska jest w tej chwili największym producentem jabłek w EuropieVideo [2014 Cable News Network inc. All rights reserved]

- To utrwalony obraz polskiej wsi: osobliwa, sielankowa i oparta na prostych, małych gospodarstwach rolnych. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, by zobaczyć, jak wali się dzisiaj ten stereotyp - twierdzą reporterzy CNN, którzy w ostatniej części cyklu reportaży "On the Road: Poland" sprawdzali, jak w ostatnich latach zmieniła się polska wieś. Według nich polscy rolnicy stoją dzisiaj przed wielką szansą.

* Mecz, który obudził "Solidarność". 25 lat wolności w obiektywie CNN

** Kawałek ziemi, o którym pamiętał diabeł, a zapomnieli Polacy. 25 lat wolności w obiektywie CNN

*** O papieskiej iskrze, która zapaliła Polaków. 25 lat wolności w obiektywie CNN

**** Szare mury socrealizmu i polska miłość przez zaciśnięte zęby. 25 lat wolności w obiektywie CNN

Przez tydzień dziennikarze CNN w cyklu "On the Road: Poland" sprawdzali, jak w ostatnich latach zmieniła się Polska. Opowiadali o różnych aspektach przemian, a także o tym, jak żyje się tutaj ludziom, czy lubią swój kraj, a jeśli tak, to za co.

Na koniec swojej podróży udali się na polską wieś, by zobaczyć, czy zmiany ostatnich 25 lat dotarły także na wieś i zmierzyć się ze stereotypowymi wyobrażeniami, jakie o niej mieli. - Te stereotypy znikają dzisiaj za rzędami dziewiczych sadów jabłoniowych - mówi już na wstępie reporterka Paula Newton.

Jabłkowe El Dorado

To właśnie jabłka posłużyły jej za pretekst do opowiedzenia o korzyściach z nowego myślenia i spojrzenia na rolnictwo. - Polska jest w tej chwili największym producentem jabłek w Europie. Ponad 30 procent spośród tych, które trafiają na rynek, pochodzi właśnie stąd - wskazuje Jerzy Iżewski, którego reporterka określa jako "przedstawiciela nowej generacji polskich przedsiębiorców".

Liczby nie kłamią. Według danych za ubiegły rok Polska jest dzisiaj największym eksporterem jabłek nie tylko w Europie, ale i na świecie. Właśnie wyprzedziliśmy na tym polu Chiny. Pod względem konsumpcji też nie mamy sobie równych. Z wyliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że statystyczny Polak w ubiegłym roku zjadł aż 27 kilogramów jabłek.

- Gdyby nie nasze wejście do Unii Europejskiej, "skok" sadownictwa na pewno byłby dużo wolniejszy. Dotacje unijne pomogły wielu ludziom rozwinąć działalność i osiągnąć z tych samych sadów więcej owoców - dodaje Iżewski.

Mierzyć wyżej

CNN przypomina, że od przystąpienia do UE Polska zainwestowała w nową rolniczą infrastrukturę ponad 50 miliardów dolarów. I inwestuje nadal. Chociaż - jak zauważają autorzy materiału - zaczyna mieć inne priorytety i coraz większe ambicje.

Oprowadzający reporterkę po rynku pod warszawską Halą Mirowską ekonomista Ryszard Petru zwraca uwagę, że efektywność produkcji i sprzedaży polskich gospodarstw mogłaby być dużo wyższa i wnosić więcej do PKB.

Jak to zrobić? - Potencjał nie tkwi w sprzedawaniu tych produktów w taki sposób - tłumaczy Petru, wskazując palcem na jeden ze straganów. - To musi być produkcja masowa - dodaje.

Myśleć inaczej

Ale musi to być także produkcja przemyślana, nastawiona na jakość. Petru podaje przykład jednej z polskich firm sprzedających do Chin produkty mleczne po czterokrotnie wyższej cenie niż w Polsce. - Dlaczego to się udaje? Bo jakość tych produktów jest tak wysoka - odpowiada.

Inny przykład innowacyjnego myślenia i szybkiej reakcji na potrzeby rynku? Skoro są jabłka, to może warto postawić na cydr?

Tak zrobili właśnie szefowie spółki "Warwin" z Warki, która nie chce być już tylko czołowym producentem koncentratów owocowych, pozwalających wyrabiać ten alkoholowy napój innym, w Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Firma ma to robić sama i - wykorzystując silną pozycje Polski na jabłkowym rynku - stać się w niedługim czasie ważnym graczem na tym rynku.

- Polscy rolnicy zaczęli mieć wyższe oczekiwania - konkluduje reporterka CNN. I - jeśli chcą się rozwijać - powinni je mieć nadal.

Autor: ŁOs//rzw/zp / Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium