Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak działa w Polsce nocna i świąteczna opieka medyczna. O kontrolę zwróciła się Kancelaria Premiera - powiedział w środę rzecznik NIK Paweł Biedziak. Kilka miesięcy temu NIK kontrolowała szpitalne oddziały ratunkowe. Wynikało z nich, że ok. 30 proc. pacjentów zgłaszających się na Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) nie wymaga podjęcia pilnej interwencji ratującej życie lub zdrowie.

Szkolenia dla dyspozytorów pogotowia oraz opracowanie algorytmu przyjmowania przez nich zgłoszeń - zapowiedział w środę na konferencji podsumowującej 21. Finał WOŚP szef Orkiestry Jerzy Owsiak. - Chcemy bardzo wesprzeć naszym doświadczeniem ministerstwo zdrowia - deklarował Owsiak. Z kolei minister zdrowia zapowiedział "korektę systemu nocnej i świątecznej pomocy medycznej". Konferencja była efektem głośnej sprawy śmierci 2,5-letniej Dominiki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu Euro 2012, uchwalona już po zakończeniu mistrzostw, która miała umożliwić dalsze stosowanie szczególnych procedur do inwestycji nieukończonych przed turniejem, nie wejdzie w życie - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. TK zbadał nowelizację na wniosek prezydenta, który zakwestionował ją jeszcze przed jej podpisaniem.

Kierownictwo MSWiA naruszyło prawo o zamówieniach publicznych i przekroczyło swoje uprawnienia - ocenia Centralne Biuro Antykorupcyjne i zawiadamia prokuraturę. A ta wszczyna śledztwo. To efekt kontroli Biura ws. systemu informatycznego CEPIK.

Od kilku godzin polscy himalaiści, którzy we wtorek jako pierwsi zdobyli zimą szczyt Broad Peak, próbują bezpiecznie zakończyć wyprawę. Sytuacja jest "ekstremalnie trudna", z dwoma wspinaczami nie ma od świtu kontaktu. Uznano ich oficjalnie za "zaginionych". - Decyzja o przerwaniu ataku jest zawsze najtrudniejsza. Nie oceniajmy tego, że postanowili kontynuować wspinaczkę (mimo późnej pory) - apeluje Artur Hajzer, kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Koniec polskiej wyprawy na Broad Peak. Himalaiści dziś po godz. 14 czasu lokalnego opuścili bazę. Krzysztof Wielicki w rozmowie z "Faktami" TVN powiedział, że można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, czas, jaki minął od wyjścia z obozu i doświadczenie kierownika wyprawy - nie ma szans, by którykolwiek z nich przeżył. Polska wyprawa zmierza do Skardu. Himalaiści powinni tam dotrzeć za 5 dni.

Rząd zaakceptował we wtorek możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wysokość dobrowolnego odpisu na instytucje religijne zaakceptowali we wtorek także biskupi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski.

Wczesnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy SLD, który zdecyduje, czy ukarać Ryszarda Kalisza za współpracę z Europą Plus - inicjatywą Janusza Palikota, Marka Siwca i Aleksandra Kwaśniewskiego. Politycy Sojuszu przewidują, że może zapaść decyzja o zawieszeniu go w prawach członka partii.

- To jest nieprawda. Pamiętam jak ja chodziłem do szkoły, to wtedy rzeczywiście jeśli ktoś miał bułkę, kawałek czekolady to było "daj gryza". Myśmy grali w piłkę, to wyjedliśmy cały szczaw z nasypu i wszystkie śliwki mirableki jedliśmy - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, z niewiarą podchodząc do doniesień, że w Polsce 800 tys. maluchów jest niedożywionych.

- Chamski i prostacki list. Co tu komentować. Takie obelgi nie zasługują na komentowanie. To jest poziom napisów w toaletach i na murach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, komentując treść listów opublikowanych przez Lecha Wałęsę w internecie.

- Nie chodzi mi o to, żeby walczył o prawa gejów, ale żeby przynajmniej uznał ich za takich samych - powiedział Janusz Palikot w "Faktach po Faktach" komentując słowa Lecha Wałęsy o homoseksualistach wypowiedziane w piątek. Zdaniem przewodniczącego Ruchu Palikota były prezydent to "dobro narodowe", a ktoś, "kto stanowi tyle dla kraju", nie powinien mieć złej opinii o mniejszościach seksualnych.

27-latek poszukiwany trzema listami gończymi wpadł w ręce policji w swoim mieszkaniu w Rzepinie (woj. lubuskie). Mężczyzna do ostatniej chwili próbował ukryć się przed funkcjonariuszami i schował się w szafce na obuwie.

To minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, a nie premier Donald Tusk jest zwycięzcą konfliktu, który od kilku tygodni toczył się pomiędzy tymi politykami - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla "Faktów" TVN. Sądzi tak 35 proc. ankietowanych. Premiera w roli zwycięzcy widzi 29 proc. Polaków.

Lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk - w takim składzie miałyby działać Zespoły Żywieniowe w szpitalach ustalające dietę dla każdego chorego. O ich powołanie zaapelowało do ministra zdrowia środowisko medyczne i sami pacjenci. Jak przekonują, zwiększy to skuteczność leczenia, a także obniży koszty.

Po słowach o homoseksualistach Lech Wałęsa nie tylko nie zamierza przepraszać, ale publikuje listy od swoich zwolenników, którzy popierają jego wypowiedzi. Listy są ostre, ich autorzy też nie przebierają w słowach. "Również jestem zdania, że pedały i lesbijki to ludzie chorzy na własne życzenie, to zboczeńcy, niech sobie spokojnie żyją, a nie domagają się publicznego okazywania dewiacji o zgrozo" - czytamy w jednym z listów.

Ministerstwo Obrony poszerza swoje pancerne ambicje. W planach jest już nie tylko zmodernizowanie 128 posiadanych poniemieckich czołgów Leopard 2A4, ale też zwiększenie ich liczby. Wiceminister MON Waldemar Skrzypczak ujawnił, że trwają rozmowy odnośnie zakupu 128 kolejnych niemieckich pancernych kotów.