"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" wymówić obcokrajowcom trudno. Na szczęście dla zagranicznych kibiców nie muszą posługiwać się takimi zwrotami, a tymi znacznie prostszymi, jak na przykład "jenkuję", czy "dła dosie piła prosie". Jak się okazuje, absolutnie niezbędne do życia kibica zwroty w języku polskim zbyt trudne do opanowania nie są.

W Polsce formalnie zwierzę może zostać zabite jedynie po pozbawieniu świadomości. Jednak nie wszyscy muszą się do prawa stosować - wspólnoty religijne mogą bowiem prowadzić ubój rytualny, który często oznacza dla zwierząt mękę. Pozwoliło na to Ministerstwo Rolnictwa, które apele obrońców praw zwierząt zbywa. Pomimo tego być może w tej sprawie dojdzie do zwrotu. Prokurator Generalny właśnie poprosił Trybunał Konstytucyjny o zbadanie zgodności decyzji ministerstwa z prawem.

Bliscy tragicznie zmarłego irlandzkiego kibica Jamesa Nolana złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu gdzie wyłowiono jego ciało. Podziękowali za wsparcie, jakie otrzymali w trudnych dla nich chwilach. Nolan zaginął w niedzielę w Bydgoszczy, a jego ciało wyłowiono w środę wieczorem z odnogi rzeki Brda.

Dymisja prezesa PZPN po złym wyniku piłkarzy na Euro jest bez sensu - ocenił Aleksander Kwaśniewski w "Faktach po Faktach". Według byłego prezydenta przy ocenie pracy Grzegorza Laty pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, a nie jedynie przegraną w mistrzostwach. - PZPN znalazł się w sytuacji, w której wymaga wewnętrznych reform - dodał Kwaśniewski.

Choć około 90 proc. obywateli UE uważa, że znajomość języków obcych jest bardzo potrzebna, to tylko 54 proc. umie komunikować się w języku obcym. W Polsce ponad połowa uczniów zna angielski na najniższym poziomie A1 - mówią badania ogłoszone w czwartek przez KE. Jedno z nich - europejski sondaż nt. kompetencji językowych - dowodzi, że polscy gimnazjaliści wciąż znają języki zbyt słabo.

Od rana wokół hotelu Victoria gdzie mieszkają piłkarze reprezentacji Portugalii czekali kibice. Liczyli oczywiście na autografy gwiazd - w tym Cristiano Ronaldo. Wśród nich znalazł się młody kibic, który nie poszedł dzisiaj do szkoły. Opłaciło się bo zdobył autografy swoich ulubionych piłkarzy.

Z powodu braku cech przestępstwa śródmiejska prokuratura w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa ws. groźby karalnej zniszczenia mienia - kamery dziennikarki Ewy Stankiewicz przez posła PO Stefana Niesiołowskiego podczas majowej blokady Sejmu.

Warszawski sąd zarządził nowe badania lekarskie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, oskarżonego w sprawie stanu wojennego i masakry robotników Wybrzeża w 1970 r. Sąd chce sprawdzić, czy zdrowie 88-letniego podsądnego poprawiło się po roku od zawieszenia tych procesów.

Henryk Bereza, jeden z najwybitniejszych polskich krytyków literackich, odkrywca Hłaski i Stachury, redaktor miesięcznika "Twórczość", zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 86 lat. - Z jego śmiercią kończy się pewna epoka polskiej krytyki literackiej - powiedział pisarz Marek Nowakowski.

- Apeluję o uczczenie pamięci Jamesa poprzez wywieszenie flag irlandzkich - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Flaga przewiązana kirem wisi już na budynku Urzędu Miasta w Bydgoszczy i w pubie PRL, w którym tuż przed śmiercią bawił sie James Nolan.

Prokurator prowadzący śledztwo ws. śmierci gen. Petelickiego chce przesłuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - dowiedzial się tvn24.pl. Wszystko w związku z jego wypowiedzią, jakoby otrzymał informację, że Petelicki był na liście osób zagrożonych. Sam Kaczyński na spotkanie jest gotowy. - Jeśli chodzi o rozmowę z prokuraturą, to jestem w trakcie umawiania się - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

"Możemy z całą pewnością stwierdzić, że znaleziony wykaz nie jest "listą białoruską" - twierdzi Ośrodek Karta. I dementuje informacje przekazane przez "Gazetę Wyborczą", że "lista" została odnaleziona.

Dziś w resorcie zdrowia ruszają przesłuchania kandydatów na prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia. Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób. MZ nie ujawnia ich nazwisk.

PO nadal cieszy się największym poparciem. Chce na nią głosować 30 proc. badanych. Na drugim miejscu - również bez zmian - jest PiS które ma poparcie 23 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (9 proc.) , SLD (8 proc.) i PSL (6 proc.).