Petru: ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień

- Uważam, że to jest przykład i symbol słabości państwa i błędów władzy, że muszą szukać rozwiązań ustawowych. Bardzo źle się dzieje w Polsce, jeśli ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień - mówił przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru w "Faktach po Faktach" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez prezydenta projektu ustawy dotyczącego wspólnych prac na przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości.

"Wielkim zadaniem jest odwrócenie biegu wydarzeń"

- Przyszła wolność, której musimy bronić. Musimy bronić, bo nie jest tak, by kiedykolwiek wolność, niepodległość, była zapewniona na zawsze - mówił w piątek w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy, niezależnie od różnic, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - dodał.

Wychował pokolenia adwokatów. Maciej Bednarkiewicz nie żyje

Zmarł mecenas Maciej Bednarkiewicz, obrońca w procesach politycznych w PRL, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poseł na tzw. Sejm kontraktowy. Po 1989 r. walczył o skazanie generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka.

Jeden marsz na stulecie niepodległości? Opozycja odpowiada

Nie wierzę w ustawowe regulowanie kwestii odbudowy wspólnoty narodowej. Radziłbym zacząć nie od ustawy, a od zmiany stosunku do polskiej demokracji - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do apelu prezydenta Andrzeja Dudy o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości.

Rodzinnie i kolorowo na Paradzie Niepodległości

Tysiące uczestników zgromadziła Parada Niepodległości, która odbyła się w Gdańsku już po raz 14. Przeszli w niej m.in. politycy, uczniowie, harcerze, sportowcy, kibice, przedstawiciele środowisk mniejszościowych. W Bazylice Mariackiej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.

Kożuchowska i Włodarczyk z odznaczeniami od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Niepodległości wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Prezydent wręczył także akt nadania stopnia generalskiego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

98 lat niepodległości. Tak to wszystko się zaczęło

W 1937 roku - 19 lat po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów - odbyły się pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Dzień 11 listopada uchodził w II RP za szczególny - odbywały się pokazy wojskowe, msze święte za ojczyznę i ważne uroczystości na szczeblu państwowym.

Schetyna: Polska skłócona zawsze przegrywa

- Polacy w dniu Święta niepodległości powinni być razem, bo Polska skłócona i podzielona zawsze przegrywa. Kiedy jesteśmy razem, są zwycięstwa – powiedział dziennikarzom w piątek przed południem na Wawelu szef PO Grzegorz Schetyna.

"Nie było pewne, że Polacy będą razem budowali własne państwo"

- Największym zagrożeniem w 1918 r. było to, że Polacy zakleszczą się w partyjnej rywalizacji. Całe szczęście starczyło wyobraźni prawdziwym mężom stanu, którzy zrozumieli, że trzeba zbudować państwo - powiedział w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zdążyć przed pędzącym pociągiem. Przerażające nagrania PKP

Kierowca utknął na przejeździe, a widząc nadjeżdżający pociąg, ustawił się równolegle do niego i o centymetry uniknął wypadku. Takie mrożące krew w żyłach nagrania kierowców, którzy próbują zdążyć przed zamykającym się szlabanem, regularnie rejestrują kamery PKP. Materiał "Faktów" TVN.

"Gdy Polska jest pęknięta, jest Polską słabszą"

- Zgodne świętowanie będzie znakiem tego, że potrafimy wznieść się jako naród ponad niepotrzebne podziały i spory - powiedział w czwartkowym orędziu przed Świętem Niepodległości prezydent Andrzej Duda. Zaapelował, by tego dnia Polacy byli razem "bez względu na to, w jakim kto idzie marszu i jakie ma poglądy".

Prezydent "Za życiem". Ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2017 roku.

Kolejne zażalenie na decyzję o ekshumacji

Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, złożył w czwartek zażalenie na postanowienie Prokuratury Krajowej o ekshumacji ciała żony. Zażalenia miało dotąd złożyć w sumie siedem rodzin, bliskich ofiar katastrofy.