- Zachował się jak Putin - że on tu zadzwoni do wszystkich, poruszy, jak trzeba to nawet wyśle na Syberię i zrobi porządek - tak o interwencji premiera w związku z trudną sytuacją na Lubelszczyźnie mówił w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS. Z kolei zdaniem Marka Sawickiego, premier w ogóle nie powinien reagować na problemy. To nie jest sprawa pana premiera ani wojewody - powiedział.

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego postawili sieradzcy policjanci 55-letniemu mężczyźnie, który w Sieradzu zaatakował torebką foliową napełnioną nieznana cieczą lidera SLD Leszka Millera. Mężczyźnie grozi kara do 3 lat więzienia.

- Jeżeli ktoś zadzwoni i powie gdzie, to ja obiecuję, że osobiście przywiozę ten chleb dla mieszkańca - oświadczyła wojewoda lubelska Jolanta Szołno-Koguc. Wczoraj premier Donald Tusk skrytykował jej pracę w związku z trudną sytuacja w regionie. Ona sama rozmowę z premierem nazwała "operacyjną". Zapewniła też, że w regionie drogi krajowe są przejezdne, a wszyscy mieszkańcy mają kontakt ze światem.

- Jakiekolwiek kłopoty, gdziekolwiek na świecie, natychmiast się odbijają na złotym - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Witold Orłowski, tłumacząc spadek wartości polskiej waluty. Ekonomista uspokajał tych wszystkich, którzy mają kredyty w frankach. - Nie mówimy jeszcze o żadnym dramacie - przekonywał. Prof. Bogusław Grabowski podkreślał z kolei, że nasza gospodarka jest stabilna.

Darmowy podręcznik nie rozwiąże problemu wysokich cen książek dla uczniów starszych klas - ocenia PiS, komentując zapowiedzi rządu w tej sprawie; zamierza jednak poprzeć projekt. Także PSL zagłosuje "za". TR przypomina zaś o zapowiadanych przez rząd e-podręcznikach. SLD jest gotowy poprzeć rządową inicjatywę "pod warunkiem, że ona będzie realna".

- Ja nie mam oczekiwań żadnych wobec PiS, więc się nie dziwię, że ludzie, którzy mają z tym środowiskiem przypadkowo coś bliżej do czynienia, później czują się rozczarowani. Ja się już bardzo dawno rozczarowałem - powiedział Donald Tusk, pytany o ostatnie doniesienia mediów na temat Stanisława Kowalczyka, znanego jako "Paprykarz". Autor słynnego pytania do Tuska "jak żyć?" ma czuć się wykorzystany przez opozycję.

- Weryfikujemy wszystkie informacje o zaśnieżonych drogach. Najtrudniej jest w powiecie hrubieszowskim – powiedziała w TVN24 wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc, komentując sytuację na Lubelszczyźnie, gdzie kilka wsi odciętych jest od świata z powodu dużych opadów śniegu. Jak przekonywała, osobom potrzebującym zapewniono pomoc, a na drogach od wczoraj pracuje ciężki sprzęt.

- Dzwoniłem do pani wojewody. Poprosiłem, by możliwie szybko pojawiła się na miejscu i osobiście sprawdziła, czy wszystkie służby pracują w odpowiedni sposób - powiedział Donald Tusk o sytuacji na Lubelszczyźnie, gdzie kilka wiosek odciętych jest od świata z powodu dużych opadów śniegu. Kilkadziesiąt minut wcześniej, na konferencji prasowej, premier twierdził, że nie ma informacji na temat żadnych sygnałów alarmowych. Po zapoznaniu się z sytuacją, stwierdził jednak, że wymagana jest interwencja.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od początku ferii interweniowali na stokach już 300 razy. Najczęstrzymi przyczynami wypadków są nieumiejętność jazdy oraz brawura. Dziś ferie rozpoczynają uczniowie z Małopolski.

SLD wystąpi do premiera Donalda Tuska o przydzielenie b. premierowi Leszkowi Millerowi ochrony osobistej. Szef Sojuszu został w Sieradzu uderzony i oblany nieznaną substancją. Premier Tusk zadeklarował, że MSW rozważy ewentualny wniosek o ochronę dla Millera.