Trzy pytania, 16 godzin głosowania. Referendum zakończone

O godz. 22 zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim referendum, zarządzonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Swój głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali referendalnych. PKW poinformowała w niedzielę, że wyniki podane zostaną w poniedziałek o godz. 18. W TVN24 trwa wieczór referendalny.

Prezydent dziękuje rolnikom: nigdy nie zawiedliście Polski

- To był bardzo trudny rok dla rolników - susza, która dotknęła Polskę, zniszczyła plony. Nie mam wątpliwości, że potrzebna jest pomoc ze strony państwa polskiego, ale też Unii Europejskiej - mówił podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. - Rolnicy strzegą bezpieczeństwa naszej ojczyzny nie tylko w znaczeniu militarnym, ale też energetycznym i żywnościowym - podkreślił.

Abp Gądecki o uchodźcach: każda parafia powinna przygotować miejsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiada się "za" pomocą dla uchodźców masowo przybywających do Europy. - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Trwa ogólnopolskie referendum. Lokale otwarte są do godz. 22

Dziś ogólnopolskie referendum. Lokale, w których można oddać głos, otwarte są do godz. 22. Żeby otrzymać kartę do głosowania, należy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem - może to być np. dowód osobisty lub paszport. Otrzymanie karty do głosowania trzeba potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Tysiące składają wnioski, tylko nieliczni dostają status uchodźcy w Polsce

Spośród 1,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy złożyli w tym roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, tylko dwóch otrzymały status uchodźcy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Łącznie przedstawiciele wszystkich narodowości złożyli w tym roku blisko 7 tys. wniosków, status uchodźcy otrzymało niespełna 250 osób.

Kopacz: Polska jest bezpieczna, jesteśmy gotowi na każdy wariant

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.

Lekcja historii czy Disneyland? Spór o odbudowę zamku w Tykocinie

- Na posiadanie zamku mogą sobie pozwolić tylko nieliczni - przyznaje białostocki deweloper Jacek Nazarko. Jemu spełnienie takiego marzenia się udało, odbudował zamek w Tykocinie. Pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. - To podszywanie się pod historię. Takie obiekty są budowane w parkach rozrywki - zarzuca mu były podlaski konserwator zabytków. Materiał "Czarno na białym".

"Jeśli teraz Europa przyjmie imigrantów, to za rok na granicy będą czekały miliony"

- Oni nie chcą tu przyjeżdżać, oni wszyscy krzyczą "Germany, Germany". Oni chcą jechać do Niemiec. To nie są imigranci, którzy uciekają przed wojną, to są imigranci ekonomiczni, którzy jadą za pieniędzmi niemieckich podatników - mówił w programie "Piaskiem po oczach" Przemysław Wipler z partii KORWiN. Zdaniem Barbary Nowackiej z Twojego Ruchu są to uchodźcy wojenni, którym trzeba pomóc.

Olechowski: to czarne dni Europy

- Chciałbym widzieć, że rząd polski przyłączy się jednak do przyjmowania uchodźców. Chciałbym też, ale się tego nie doczekam, aby politycy populistyczni jak premier Orban przestali siać histerię - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski.