Dziś znów jest taka partia, która broni interesów polskiej wsi i polskiego narodu. Tą partią jest PiS – mówił w niedzielę w Wierzchosławicach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Chcemy być partią polskiego narodu, chcemy być partią polskiej wsi - podkreślił.

- Mamy procedury. Tu zostały one naruszone od początku do końca. Pojawiły się poprawki nieuzgodnione ani z ministerstwem, ani z posłami, ani z kierownictwem klubu. Nikt o nich nie wiedział - mówi Julia Pitera. To komentarz do informacji o niejasnym udziale jej partyjnego kolegi Andrzeja Halickiego w forsowaniu poprawki do ustawy dotyczącej izolowania najgroźniejszych przestępców. Dużo ostrzej o Halickim wypowiadają się politycy opozycji.

- Prawdopodobnie tego dnia kobiety, które były przyjmowane na oddział, też nie miały robionego USG - mówi Arkadiusz Szydłowski. Ojciec bliźniąt zmarłych w szpitalu we Włocławku uważa, że te nieoficjalne informacje "musi sprawdzić prokuratura i policja". W szpitalu, do którego trafiła żona pana Arkadiusza, zapowiedziano gruntowną kontrolę. Sprawę śmierci nienarodzonych dzieci badają Ministerstwo Zdrowia, NFZ, wojewoda i prokurator. - Ja czekam na tę odpowiedź. Zginęły moje dzieci - mówi Szydłowski.

- Szpital wojewódzki we Włocławku to jest medyczny skansen - mówił w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński, związany z woj. kujawsko-pomorskim. Politycy rozmawiali w TVN24 o przypadku utraty bliźniaczej ciąży przez włocławiankę, jeszcze przed wykonaniem cesarskiego cięcia we wspomnianej placówce.

- Jeżeli minister Biernacki użył takich słów, to uważam, że są nieadekwatne do oceny różnicy poglądów na ten temat - powiedział w "Kawie na ławę" Adam Szejnfeld (PO). Tak skomentował opinię ministra sprawiedliwości o innym polityku Platformy Andrzeju Halickim, który miał przekazać sejmowej komisji poprawkę do ustawy dotyczącej izolowania groźnych przestępców. Biernacki ocenił, że zmiana "mogła wykoleić ustawę" i byłaby "sabotażem".

- Otrzymaliśmy dokumenty, które komisja, powołana przez pana ministra (zdrowia - red.), przejrzała. Są pewne nieścisłości wymagające wyjaśnienia. Badamy sprawę bardzo dokładnie. Potrzebujemy dalszych szczegółów - poinformował we "Wstajesz i ferie" w TVN24 Stanisław Radowicki, krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa. Profesor w sobotę wieczorem odwiedził szpital we Włocławku, gdzie dobę wcześniej kobieta straciła bliźniaczą ciążę, niedługo przed zaplanowanym cesarskim cięciem.

Przed, w trakcie i po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak musiał tłumaczyć się i udowadniać, że pomaga, a nie zarabia albo wykorzystuje wolontariuszy i darczyńców. Znów porównywano, ile zbiera orkiestra a ile Caritas. Z pomocą Owsiakowi przyszła właśnie ta druga organizacja. Rzecznik Caritas apeluje, by nie upolityczniać akcji charytatywnych.

Spór o zespół Maanam. Kto ma prawo używać nazwy, grać wielkie hity i zarabiać na tym wielkie pieniądze? Złoty Manaam to nowy projekt dawnych muzyków zespołu, ale bez Kory i nieżyjącego już Marka Jackowskiego - twórców i liderów oryginalnego Manaamu.

W trakcie sejmowych prac nad ustawą dotyczącą izolowania groźnych przestępców pojawiła się poprawka, która mogła wysadzić ją w powietrze. Doszłoby do sabotażu - uważa ministerstwo sprawiedliwości. Według posłanek PO pracujących nad nowymi zapisami, zmianę próbował przeforsować ich partyjny kolega Andrzej Halicki, niezwiązany z pracami nad ustawą. Ten zaprzecza, ale o jego dwuznacznej roli w całej sprawie świadczą sms-y i pismo z sugestiami poprawek. O wszystkim powiadomiony został premier Donald Tusk.

"Podejrzewamy, że po raz kolejny nie sprzęt, a ludzie są winni podobnej sytuacji, że niestety po raz kolejny odpowiedzialność za ten wypadek zostanie rozmyta i niewyjaśniona" - napisali we wspólnym oświadczeniu Lidia i Jerzy Owsiakowie, którzy są wstrząśnięci tragedią we włocławskim szpitalu. Kobieta straciła bliźnięta tuż przed wykonaniem cesarskiego cięcia. Na antenie TVN24 Jerzy Owsiak zapewnił, że fundacja WOŚP "stoi w blokach startowych", żeby wyjaśnić tę sprawę.

- To jest z jego strony wielki gest - powiedział o decyzji Kazimierza Kutza o starcie z pierwszego miejsca na liście Twojego Ruchu na Śląsku Janusz Palikot w "Faktach po Faktach". Ujawnił, że kolejną "lokomotywą" jego partii, tym razem w Warszawie, będzie Ryszard Kalisz.

- Kazimierz Kutz jest na pewno postacią bardzo barwną, bardzo wyrazistą i mającą bardzo duży autorytet na Śląsku, ale nie bardzo potrafiącą działać zgodnie z duchem jakiegoś ugrupowania. Jest wielkim indywidualistą - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Rzeczniczka rządu skomentowała w ten sposób decyzję senatora, by w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartować z listy Twojego Ruchu.