Po ośmiu latach lekceważenia koalicja rządząca przypomniała sobie o tym, że jest Śląsk. Jeśli po ośmiu latach przyjeżdża się tu tylko z założeniami, to nie wierzę, że cokolwiek będzie zrealizowane - powiedziała Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera, odnosząc się do Programu dla Śląska, który gabinet Ewy Kopacz ma dziś przyjąć w Katowicach. - Życzyłabym sobie mniej PR, a więcej pracy - dodała.

Bezrobocie niższe niż 5 proc. i wzrost PKB wyższy niż 5 proc. - to obiecują nowa lewicowa partia: Biało-Czerwoni. - To są hasła wokół, których będziemy koncentrować swoje postulaty, do których mamy konkretne pomysły, które niedługo przedstawimy - zapowiedziała we "Wstajesz i wiesz" Aleksandra Popławska, szefowa nowej formacji politycznej, której twarzami są Grzegorza Napieralskiego i Andrzeja Rozenka.

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie. Myślę, że jest konieczność poważnej rozmowy na temat zakazów wyjazdów do krajów zagrożonych atakami - bez wprowadzenia stosownych przepisów w tym zakresie turyści zawsze będą wyjeżdżali do tych krajów - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Program dla Śląska, który we wtorek na wyjazdowym posiedzeniu ma przyjąć rząd, to tylko zabieg przed jesiennymi wyborami - ocenił w "Jeden na jeden" Marcin Mastalerek, rzecznik PiS. - Beata Szydło odpowie na propagandowe hasło Ewy Kopacz o sercu przemysłowym Polski - dodał.

1 lipca 1990 r., dokładnie ćwierć wieku temu, marka zachodnioniemiecka świętowała prawdopodobnie swój największy sukces: w tym dniu pieniądz Niemiec Zachodnich stał się oficjalną walutą Niemiec Wschodnich. Wprowadzenie Deutschmarki w dawnym NRD było przesądzone w wyniku kompletnego bankructwa enerdowskiego państwa. Marka zachodnioniemiecka, teraz już niemiecka, stała się najsilniejszym pieniądzem Europy. Dlatego w obawie przed marką, równolegle ze zjednoczeniem Niemiec zdecydowano, że marka musi zostać zastąpiona jednolitą walutą europejską.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (43 proc.) - wynika z badania preferencji partyjnych przeprowadzonego przez GfK. Na PO chce głosować 29 proc. respondentów. W Sejmie znalazłoby się także ugrupowanie Pawła Kukiza.

Kolejna rodzina ewakuowana w styczniu z Donbasu opuściła ośrodek Caritas w Rybakach. Małżeństwo z trójką dzieci zamieszka w Nowym Sączu. W poniedziałek otrzymało klucze do swojego nowego mieszkania, które zostało przekazane przez fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". MSW zapewniło, że pozostałe rodziny opuszczą ośrodek do 13 lipca, mają już propozycje mieszkań i pracy.

Reforma wprowadzająca obowiązek szkolny dla 6-latków stała się faktem, taką decyzję podjęła swego czasu większość parlamentarna, to trzeba uszanować – tak minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska odniosła się do postulatu PiS, by kwestię tę rozstrzygnąć w referendum. Jeszcze w tym tygodniu wiceprezes PiS, kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło chce się spotkać z inicjatorami referendów m.in. ws. obowiązku szkolnego 6-latków.

W ciągu ostatnich 24 godzin tylko z Susy wyjechało ok. 3 tys. zagranicznych turystów. Sytuacja Polaków wypoczywających nad Morzem Śródziemnym jest różna: część biur podróży przeprowadza ewakuację i podstawia samoloty, inne każą turystom czekać do końca turnusu. Powracającym z Tunezji towarzyszył specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski, a na miejscu w Susie jest Michał Tracz.

W związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego w poniedziałek rozwiązano młodzieżowy letni obóz Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gorzewie pod Gostyninem (Mazowieckie). Przebywało tam 319 osób. W niedzielę 49. uczestników obozu z objawami zatrucia trafiło do 7 szpitali.

Jest gotowy akt oskarżenia w jednej z największych korupcyjnych afer w historii Polski - dowiedział się portal tvn24.pl. Prokuratorzy oskarżają w sumie osiem osób. O przyjęcie łapówek o wartości niemal 3 mln złotych byłego dyrektora w komendzie głównej policji i ministerstwie spraw wewnętrznych, o pranie brudnych pieniędzy jego rodzinę. Menedżer z koncernu HP i Oracle jest natomiast podejrzany o wręczenie korzyści majątkowych.