Zniszczony cokół pomnika Sobieskiego. MSZ: napisy częściowo usunięte

Napisy z pomalowanych tablic i cokołu przyszłego pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu zostały już częściowo usunięte - podało w niedzielę MSZ. O informacje w sprawie zniszczenia pomnika będzie prosił w Wiedniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się do Austrii w związku z obchodami 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Archeolodzy badają tajemnicze kręgi w zbożu

Archeolodzy pracują na polu pod Cedynią. To tam paralotniarz i historyk-pasjonat dostrzegli tajemnicze kręgi w zbożu. Naukowcy są przekonani, że nie jest to dzieło żadnych obcych cywilizacji, a naszych przodków. W ruch poszedł georadar i łopaty.

Spór o profesora Królikowskiego. Jaki "ma wątpliwości", Łapiński odpowiada

- Mam zaufanie do pana prezydenta i liczę ciągle na to, że te ustawy będą dobre, ale mam pewnie wątpliwości. One wynikają chociażby z tego, że taką osobą, która daje do tego twarz jest były wiceminister Królikowski - powiedział Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości w programie "Kawa na ławę" odniósł się do projektów reformy sądownictwa, które powstają w kancelarii Andrzeja Dudy. - Pan profesor Królikowski jest osobą znaną, o dużym dorobku naukowym - odpierał zarzuty rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Zamiast utylizować, zakopują rakotwórcze i toksyczne odpady. Groźny biznes warty miliony

Spółka ze Skawiny, która zamiast utylizować groźne chemiczne odpady zgodnie z przepisami, zakopuje je - ustalił "Superwizjer". Funkcjonowanie wartego kilkanaście milionów złotych biznesu umożliwiły pozwolenia wydane przez urzędników. Organy ścigania bagatelizują problem, a służby środowiskowe są bezradne wobec właściciela firmy. Reportaż "Wysyp" dziennikarzy "Superwizjera" Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza.

"Gra toczy się o to, jak odbiorą to wyborcy. Kaczyński jest w defensywie"

Mój scenariusz jest następujący: prezydent przedstawi ustawy trochę wychodzące naprzeciw żądaniom opozycji i krytyków, PiS to jeszcze ograniczy, a prezydent podpisze i powie: zrobiłem co mogłem - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Ryszard Bugaj, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wraz z europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim komentowali spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Rozebraliśmy go w drobny mak". Wyjątkowy parowóz wrócił na tory.

W Środzie Wielkopolskiej po latach znów pojawił się dym z komina parowozu i jego charakterystyczny dźwięk gwizdka. Towarzystwo Przyjaciół Kolei Średzkiej "Bana" wraz z pomocą władz miasta i lokalnych pasjonatów, odnowiło zabytkową maszynę. Dzięki temu znów można poczuć się jak w czasach parowozowej świetności.

Szydło: nie widzę konieczności zmian w rządzie

Zrobimy podsumowanie prac rządu, bo to jest bardzo dobra okazja do tego, żeby pokazać, co zostało zrobione - zapowiedziała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej premier Beata Szydło. Dodała, że w tym momencie nie widzi konieczności zmian w rządzie. Odnosząc się do projektów ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości, premier podkreśliła, że - jej zdaniem - najważniejsze jest to, aby propozycje pana prezydenta zawierały rzeczywistą reformę sądownictwa. - Pozorna nie ma sensu - zaznaczyła.

Prezydent zaprasza na spotkanie. "Wszystkie partie potwierdziły udział"

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły udział.

Chciał bronić swoich busów przed wandalami. Zginął

Sławomir Trzos miał 32 lata. Był właścicielem firmy przewozowej. Miał marzenia i cele, których już nie zrealizuje. Nie będzie planowanego ślubu, dzieci, wspólnej przyszłości z ukochaną. Wszystko przez jeden atak pijanych nastolatków. (Materiał "Uwagi" TVN)

Rosyjskie nieruchomości w Polsce "kwestią drażliwą"

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że kwestia rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych pozostaje sprawą drażliwą w stosunkach z Polską. Dodała, że rozmowy na ten temat trwają, ale są trudne z powodu rozbieżności w podejściu obu stron.

Miesiąc miodowy jak piekło. Polacy utknęli na Sint Maarten

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na Sint Maarten. Karaibską wyspę spustoszył huragan Irma. Para Polaków przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy. (Materiał magazynu "Polska i Świat")

"Weta prezydenta bardzo pomieszały szyki budowniczym państwa policyjnego"

- Andrzej Duda, decydując się jako polityk na usamodzielnienie i wetując te ustawy, miał świadomość, że jest poważna siła społeczna, poza układem czysto politycznym, która ma tu znaczenie - ocenił profesor Karol Modzelewski w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Historyk i były opozycjonista komentował lipcowe prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS.

Wiele niewiadomych w kampanii promującej działania rządu PiS. "Środki fundacji to nie środki publiczne"

Nie ujawnią, za ile. Nie powiedzą, jak długo będzie trwać kampania. Odmawiają informacji, jak zmierzą jej skuteczność. Prezesi Polskiej Fundacji Narodowej, zasilonej przez fundusze z 17 spółek Skarbu Państwa, uważają, że pieniądze, którymi zarządzają i za które od dziś promować będą stanowisko PiS w sprawie zmian w sądownictwie, nie są środkami publicznymi.