- Warto byłoby ich po prostu wpuścić, wtedy nie byłoby problemu i nie mielibyśmy do czynienia z takimi sytuacjami - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat o Nocnych Wilkach ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew.

"Podejmując nowe wyzwania, musimy cały czas pamiętać o przeszłości" - to słowa z przemówienia przygotowanego przez Władysława Bartoszewskiego na rozpoczęcie 13. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Mowę odczytała premier Ewa Kopacz. W konsultacjach uczestniczyła m.in. Angela Merkel. Po południu z kanclerz Niemiec spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.

Były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości nieoficjalnie współpracuje ze sztabem Janusza Korwin-Mikkego - utrzymuje "Newsweek”. Według tygodnika Adam Hofman ma pomagać kandydatowi na prezydenta, licząc w zamian na miejsce na liście w jesiennych wyborach parlamentarnych. Na start z list PiS Hofman - usunięty z klubu i partii w wyniku "afery madryckiej" - raczej liczyć nie może.

Rosyjska agencja RIA Nowosti informuje, że Nocne Wilki, które nie zostały wpuszczone do Polski, wróciły do Brześcia. Agencja powołuje się na rzecznika białoruskich pograniczników Aleksandra Tiszczenka, który powiedział, że "motocykliści obecnie odpoczywają". Wcześniej polska Straż Graniczna poinformowała, że grupa nie zostanie wpuszczona do Polski. "Trzęsą nas maksymalnie. Sprawdzają wszystkie rzeczy - każdą koszulkę, każdy klucz, każdy śrubokręt" - cytowała wcześniej Andrieja Bobrowskiego, przedstawianego jako komandor rajdu "Zwycięstwo. Moskwa - Berlin", rosyjska agencja Interfax. Motocykliści zamierzali przekroczyć granicę w Terespolu. Zmierza do nich lider Aleksandr Załdostanow, ps. Chirurg.

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda nie musi przepraszać za stwierdzenie, że ubiegający się o ten sam urząd Janusz Korwin-Mikke strzelałby do górników - postanowił w poniedziałek sąd, który rozpatrywał pozew w trybie wyborczym.

Komendant wojewódzki warmińsko-mazurskiej policji Józef Gdański i komendant miejskiej policji w Olsztynie Andrzej Góźdź złożyli raporty o odejście ze stanowisk. To kolejne reperkusje po zatrzymaniu kilku olsztyńskich policjantów za domniemane bicie zatrzymanych. "Zdeptano moje wartości. Jednak jako przełożony wszystkich policjantów w regionie czuję się odpowiedzialny za tę sytuację" - tak tłumaczy swą decyzję nadinsp. Gdański.

Józef Paczyński, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, deportowany w pierwszym transporcie Polaków 14 czerwca 1940 r., zmarł w niedzielę w Krakowie. Miał 95 lat. W obozie pracował w komandzie fryzjerskim. Strzygł i golił esesmanów, w tym komendanta Rudolfa Hoessa

W poniedziałek ruszył tajny proces trzech byłych funkcjonariuszy CBA oskarżonych o ujawnienie tajnych informacji. W 2012 r. media pisały o możliwym podszywaniu się agentów CBA pod dziennikarzy; ujawniły też zdjęcie "agenta Tomka" nad walizką pieniędzy mających służyć do tajnej operacji CBA ws. tzw. willi Kwaśniewskich.