Premier: polskie symbole "sprawiają, że jesteśmy silniejsi"

Hymn, godło i flaga to polskie symbole, które są ważne dla Polaków od wieków, które sprawiają, że pamiętamy o naszej historii, tradycji, pamiętamy, skąd jesteśmy, i sprawiają, że jesteśmy silniejsi - mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Ryczowie.

Przegląd prasy. "Tajemniczy świadek" wypadku z udziałem premier Szydło

Policja poszukuje kierowcy renault, naocznego świadka wypadku premier Szydło w Oświęcimiu - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na ustalenia krakowskiej prokuratury. Kierowca do dziś nie zgłosił się do śledczych, którym nie udało się ustalić jego tożsamości ani odczytać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada Macronowi

Z żalem odnotowujemy, że po raz kolejny kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron używa niedopuszczalnych porównań i skrótów myślowych, które wprowadzają w błąd opinię publiczną; rząd polski nie jest sojusznikiem Marine Le Pen - podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na słowa kandydata na prezydenta Francji.

Prezydent "ma czasami takie tendencje, że mówi rzeczy nieprzemyślane"

Prezydent nie ma wyczucia. W formacji PiS-u są przecież ludzie, którzy byli kiedyś PZPR-owcami. Wydaje mi się, że nie przemyślał tego zupełnie. Ma czasami takie tendencje, że mówi rzeczy nieprzemyślane - ocenił były opozycjonista w PRL Henryk Wujec. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta dotyczące konieczności prowadzenia twardej polityki historycznej.

"Obraźliwe słowa" Macrona. "Myślę, że jeśli będzie prezydentem, przyjdzie czas na refleksję"

Wypowiedź kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w której postawił w jednym szeregu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, jest obraźliwa i niedopuszczalna - ocenił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Bardzo zła, naganna i niedobra wypowiedź. Pan Macron jest niedoedukowany, nie zna sytuacji w Polsce - dodał z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Dziś święto biało-czerwonej

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Prezydent Andrzej Duda weźmie z tej okazji udział w uroczystości podniesienia flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Pojawiły się naciski, telefony". Były ambasador w USA zdradza kulisy powołania Szonert-Biniendy

Te obawy były dosyć poważne: czy pani Szonert-Binienda jest w stanie wypełniać we właściwy sposób swoją misję konsula honorowego w stanie Ohio. Więc mojego podpisu zabrakło, byłem w tym zdecydowany. Wkrótce jednak zabrakło mnie w placówce i podpis się jakoś znalazł - były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych w "Faktach po Faktach" zdradził kulisy uczynienia z Marii Szonert-Biniendy konsula honorowego RP.

Kempa: nadeszła sprawiedliwość, odebraliśmy emerytury waszym oprawcom

Dzisiaj nadeszła sprawiedliwość - odebraliśmy emerytury waszym oprawcom i mimo wielkiego krzyku nie cofniemy się - mówiła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która w poniedziałek wzięła udział we mszy świętej w Kaliszu z okazji XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników do świętego Józefa.

"Zima wasza, wiosna nasza". Spontaniczne manifestacje majowe

Wystawę po tytułem "Zima wasza, wiosna nasza" można obejrzeć na Placu Solidarności w Gdańsku. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja prezentuje zdjęcia i informacje dotyczące manifestacji, jakie 1 i 3 maja 1982 r. odbyły się na ulicach miasta.

Szydło: chcę podziękować tym, którzy muszą cały czas pełnić służbę

Chcemy, żeby poczucie bezpieczeństwa było coraz wyższe. Będziemy wszystkie zmiany wprowadzali właśnie w tym kierunku, żeby Polacy w Polsce czuli się bezpiecznie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. - Jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o wzmocnienie Straży Granicznej - wtórował jej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Motocyklowy rajd Nocnych Wilków w Polsce

Kilku uczestników rajdu klubu Nocne Wilki z Moskwy do Berlina przejechało w niedzielę polsko-białoruską granicę. W Terespolu czekała na nich grupa motocyklistów z Polski, Rosji, Słowacji i Niemiec. Razem przyjechali do Warszawy.

"Wpuściliśmy do polskiego życia publicznego karygodną dawkę nienawiści"

- To jest przede wszystkim haniebne, to pokazuje, jakich ludzi MSZ wybiera. To jest wszystko odpowiedzialność ministra Waszczykowskiego - opozycjonista z czasów PRL Zbigniew Janas komentował w "Faktach po Faktach" sprawę honorowej konsul RP w Ohio Marii Szonert-Biniendy, którą resort spraw zagranicznych zawiesił w pełnieniu funkcji za skandaliczne publikacje w mediach społecznościowych.

Reporter pyta konsul honorową o dymisję

- Nie mam komentarza - to jedyne, co konsul honorowa RP w Ohio (USA) Maria Szonert-Binienda, miała do powiedzenia reporterowi TVN24, który pytał ją, czy poda się do dymisji. MSZ zawiesił Szonert-Biniendę w pełnieniu obowiązków, w związku z jej profilem w mediach społecznościowych. Został na nim opublikowany fotomontaż przedstawiający przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS. Szonert-Binienda stwierdziła, że jej konto zostało zhakowane. Reporter TVN24 usiłował porozmawiać z panią konsul w Toruniu.

"Mazurek w swojej wypowiedzi przekroczyła granice". Spór między rzecznikami

- Według prezydenta pani poseł Mazurek w swojej wypowiedzi przekroczyła te granice, których nie powinno się przekraczać, gdy się komentuje działalność głowy państwa. Jej wypowiedzi były co najmniej zaskakujące - szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski komentował w programie "Kawa na ławę" wypowiedź rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, która listy wymienianie pomiędzy Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem nazwała "kurtuazyjnymi".

"To, co powiedział Emmanuel Macron, jest fundamentalnie antyunijne"

- To, co powiedział Emmanuel Macron, jest fundamentalnie antyunijne - mówił w "Kawie na ławę" szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. - Te wypowiedzi należy traktować z dużą dozą kampanijnego podejścia, nie mają one realnego znaczenia politycznego - ocenił z kolei przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.