Roman Paszke wraz załogą ustanowił w niedzielę nowy rekord Polski. Swoim katamaranem pokonał trasę Sopot - Hel w 48 minut i 40 sekund. - Można osiągnąć jeszcze lepszy czas. Nie wiem, czy będziemy ponownie próbowali w tym roku, czy już w następnym - skomentował Paszke.

Dziesięć osób zostało ewakuowanych, a trzy trafiły do szpitala w wyniku wybuchu gazu w domu wielorodzinnym w Szczuczynie (woj. podlaskie). Do eksplozji doszło w niedzielę przed południem.

Kotiki z wrocławskiego zoo nie mogą narzekać na nudę. W nowym basenie, pięć razy większym od poprzedniego, trenują akrobacje pod czujnym okiem opiekunów. Mimo że są morskimi drapieżnikami, to mają w sobie sporo czułości. W nagrodę za ciężką pracę chętnie dają całusa swojemu przystojnemu trenerowi. A ten daje im śledzie, makrele i szproty na deser.

26 osób zginęło, 339 zostało rannych w 275 wypadkach drogowych; zatrzymano 1078 pijanych kierowców - to bilans pierwszych trzech dni wydłużonego, świątecznego weekendu. Policjanci spodziewają się, że wiele osób będzie wracać z wypoczynku w niedzielę, apelują o ostrożność.

Mają otwarte oczy, oddychają, ale nie ma z nimi żadnego kontaktu. Apalicy, czyli osoby po urazach mózgu, czasem latami leżą na oddziałach szpitalnych, zwykle zajmując jedynie łóżko, choć specjalistyczna rehabilitacja mogłaby dać im szansę na powrót do rzeczywistości. - Tak zazwyczaj się nie dzieje, bo system o nich zapomniał - mówi tvn24.pl Janina Mirończuk, która od lat opiekuje się apalikami.

- Ukraina nie powinna się była zgodzić na rozmowy, w których Polska, jej główny adwokat, nie siedzi obok niej - podkreślił stanowczo w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski przed niedzielnymi rozmowami szefów MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. - Nie ubolewałbym z powodu tego, że nas przy tym stole nie ma - przekonywał z kolei w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. W przeddzień berlińskiego spotkania szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie z inicjatywy strony ukraińskiej.

- Śmieszna Rosja, tocząc taką śmieszną wojnę, sama się ośmiesza jako wielkie mocarstwo - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. - Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać, unikać prawdy. To, co w tej chwili Rosjanie demonstrują w tym zakresie, jest jeszcze gorsze niż w czasach sowieckich - tak prezydencki doradca skomentował z kolei chaos informacyjny wokół "białego konwoju".

Zenonowi Wojtasowi udało się to, o czym inni przyrodnicy mogą tylko pomarzyć. Zaskarbił sobie zaufanie wilków, a te pozwalają mu się filmować. Jak mówi, wilki są jego pasją. Swoją opieką objął dwie watahy z Magurskiego Parku Narodowego. Dla wilków to teren wymarzony do życia. Nikt ich nie niepokoi ani do nich nie strzela.

Trzeba było wiele odwagi i wyobraźni, aby wykroczyć poza porozumienie przy Okrągłym Stole - mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski wyrażając wdzięczność architektom koalicji Solidarności-ZSL-SD, dzięki której w 1989 r. powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.

- Chyba Putin liczy na to, na co władcy Rosji tradycyjnie liczyli, tzn. na generała Mroza - mówił we "Wstajesz i wakacje" w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. - Chyba usiłuje nękać Ukrainę z jednej strony niepewnością, konfliktem zbrojnym odpowiednio dawkowanym tak, żeby doczekać do chłodów, do zimy, żeby spowodować nastroje niezadowolenia w społeczeństwie - wyjaśnił.

Mirkowi powiedziała córka, Magdę na wózku przywiozła mama, Idze podszepnęła koleżanka z pracy, a Bogusława po prostu wiedziała, że jak jest problem, to trzeba zapukać do Klarki. Bo w wiosce mówią, że Klarka to uzdrowicielka. Do gabineciku na piętrze ustawiają się więc olbrzymie kolejki, nawet Niemcy szukają pomocy u staruszki z Opolszczyzny. W swoim reportażu Olga Bierut sprawdza, czego w XXI wieku szuka się u wiejskiej szeptunki.

Wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z całej Polski obchodzili w piątek w Płocku (woj. mazowieckie), gdzie znajduje się siedziba Kościoła, święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym mariawitów.

- To jest być może ostatni dzwonek dla Putina, aby taką akcję przeprowadzić - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki o najnowszym wtargnięciu wojsk rosyjskich na Ukrainę. - On umocnił absolutnie swoją władzę, umocnił władzę własnego obozu rządzącego - mówił z kolei o Władimirze Putinie Grzegorz Napieralski.