Liderzy Światowego Kongresu Żydów: kryzys musi zostać zażegnany

Chcielibyśmy, by liderzy Polski i Izraela "usiedli przy stole, doszli do porozumienia i wrócili na drogę współpracy i rozwoju wzajemnych relacji" - napisali w liście otwartym szefowie Światowego Kongresu Żydów. Według autorów "Listu otwartego do obywateli Polski", prezesa Kongresu Ronalda Laudera i wiceprezesa Roberta Singera, sporu związanego z nowelizacją ustawy o IPN można było uniknąć.

"To nie jest spór personalny. To spór dwóch obozów politycznych"

Wybrałem wierność własnym przekonaniom - podkreślił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, komentując w "Jeden na jeden" sprawę swojego odwołania ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Krytycznie ocenił również eurodeputowanych, którzy głosowali za rezolucją w sprawie praworządności w Polsce.

Zmiana szefa parlamentarnej grupy polsko-izraelskiej

Poseł PO Michał Szczerba został odwołany z funkcji przewodniczącego polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Zastąpił go poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Opozycja wskazuje na okoliczności, w jakich doszło do zmiany. O posiedzeniu grupy Kancelaria Sejmu poinformowała w godzinie jej rozpoczęcia, a nagle do składu grupy dopisało się kilkudziesięciu posłów PiS.

"Wychodzimy z fazy konfliktu do fazy odbudowywania form porozumienia"

Jak już kurz nieporozumień opadnie, to uznamy, że więcej jest korzyści niż minusów. Dowiedzieliśmy się, że dotychczasowy dialog nie sięgnął pewnych warstw społeczeństwa - podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, komentując spór o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 dodał, że wypromujemy "Polskę, która nie boi się godnie przyznać do zbrodni, które nasi współrodacy mają na swoim koncie, ale nie pozwoli, żeby antypolonizmem bezkarnie w nas uderzano".

Miller: rządzący mówią do polskiego elektoratu, zagranica tego nie rozumie

Myślę, że głębokość protestu zagranicznego okazała się mocniejsza, niż przypuszczano - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, były premier i były przewodniczący SLD. - Teraz ambicją przedstawicieli rządu powinno być tylko to, żeby nie pogłębiać trudności, nie wywoływać kolejnych konfliktów - dodał.

Separator powodem uszkodzenia prezydenckiej limuzyny

To jeden z tych separatorów, które zostały tam zamontowane dawno temu - wyjaśniał Michał Pyclik, rzecznik krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Separator oddzielający pas jezdni od torowiska tramwajowego na jednym z mostów w Krakowie był powodem uszkodzenia opony w limuzynie, którą podróżowała para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Sejmowa komisja zgadza się na zatrzymanie Gawłowskiego

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych we wtorek zarekomendowała Sejmowi wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Parlamentarzysta jest podejrzewany między innymi o przyjęcie łapówki. Gawłowski wielokrotnie zapewniał, że jest niewinny, a śledztwo ma charakter polityczny.

Premier: skład zmian personalnych w resortach - w najbliższych tygodniach

Dokonuję przeglądu stanowisk wiceministerialnych - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Premier podczas wizyty w Poznaniu potwierdził, że "zredukuje stanowiska wiceministrów", a projekt zmian personalnych i finansowych przedstawi w najbliższych tygodniach. Szef rządu odniósł się również do kwestii budżetu na organizację wyborów samorządowych.

Biegli w sprawie nożownika ze Stalowej Woli: niepoczytalny

Biegli, którzy zbadali nożownika ze Stalowej Woli, uznali, że jest on niepoczytalny. Konrad K. w październiku 2017 roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, jedna z nich zmarła. Opinia biegłych budzi jednak wątpliwości prokuratury, która zamierza jeszcze ich przesłuchać.

Timmermans: oczekujemy reakcji strony polskiej. Wiceszef MSZ: my - bezstronnej oceny

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podziękował za dialog z Polską, podkreślił jednak, że musi on przynosić rezultaty. Z kolei reprezentujący nasz kraj wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował do państw członkowskich Unii o bezstronność. We wtorek w Brukseli na forum ministrów do spraw europejskich państw Unii Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce.

Ona skłamała w sprawie Ewy Tylman, on miał ją do tego namówić. Oboje staną przed sądem

Dwie osoby oskarżyła poznańska prokuratura w sprawie składania fałszywych zeznań i nakłaniania do ich składania w związku z poszukiwaniami zaginionej w 2015 r. w Poznaniu Ewy Tylman. Jednym z oskarżonych jest pracownik biura detektywistycznego, które szukało kobiety. Radosławowi B. oraz Karolinie K., która za jego namową miała składać fałszywe zeznania, grozi do ośmiu lat więzienia.

"Pamięć o ofiarach powinna łączyć, nie dzielić". Kolegium IPN zabiera głos w sprawie ustawy

"Polska i żydowska wrażliwość w odniesieniu do tamtych czasów pogardy dla ludzkiego życia powinna być przestrogą dla współczesnych i przyszłych pokoleń" - podkreśliło Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w wydanym we wtorek oświadczeniu. W ten sposób odniosło się do kontrowersji, także międzynarodowych, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. "Niezbędna jest długofalowa promocja prawdy, spokojna i rzeczowa" - podkreśliło.

Prezydent: wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN

- W Polsce nie chcemy pisać historii na nowo, chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze społecznością żydowską w Krakowie. Podkreślił też, że nic gorszego stać by się nie mogło, niż gdyby karano osoby ocalałe z Holokaustu za ich świadectwo. - Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN. Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów - powiedział prezydent.

"Żenujące" czy "zasłużone"? Politycy o nagrodach Beaty Szydło i jej ministrów

Pani premier przyszła do KPRM, usiadła przed lustrem, spojrzała sobie głęboko w oczy i powiedziała: Beata, jesteś taka zapracowana, dam tobie 65 tysięcy - ironizował poseł PO Krzysztof Brejza, komentując fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. - Jestem przekonana, że nagrody, które zostały przyznane, były nagrodami zasłużonymi - oceniła wiceminister edukacji Marzena Machałek (PiS).