"Tego typu sędziowie muszą być piętnowani". Poseł PiS o sprawie sędziego Tulei

To karygodny przykład sędziego, któremu mieszają się role polityka, publicysty z rolą sędziego - powiedział w "Kawie na ławę" poseł PiS Jacek Sasin. Odniósł się do sprawy sędziego warszawskiego sądu okręgowego Igora Tulei, który - jak podał tygodnik "Polityka" - będzie musiał wytłumaczyć się na piśmie z postanowienia dotyczącego sejmowego posiedzenia w sali kolumnowej sprzed roku.

Dziewczynka "bawiła się" rzucając królikami

Wzięła królika i cisnęła nim o podłogę. Później następnego. W taki sposób mała dziewczynka "bawiła się" ze zwierzętami hodowanymi przez dziadka. Rodzina nie powstrzymała dziecka. Zamiast tego wszystko nagrywali. Sprawa została zgłoszona na policję. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami odebrało już właścicielowi króliki i zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Prezydencki doradca: relacje z Macierewiczem trudne, nie ma chemii

Relacje prezydenta z szefem MON są trudne. Jeśli konstytucyjna niespójność napotyka na sytuację, kiedy między dwoma wybitnymi politykami nie ma chemii, to powstają pola sporów - powiedział w "Kawie na ławę" doradca prezydenta profesor Andrzej Zybertowicz odnosząc się do trwającego od miesięcy konfliktu Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem.

12 najpopularniejszych postów TVN24 w 2017 roku

Profile TVN24 na Facebooku i Twitterze to największe konta polskich mediów informacyjnych. Codziennie znajdziecie w nich kilkadziesiąt informacji wybranych ze wszystkich naszych serwisów. Wybraliśmy dla Was te, które w mijającym roku cieszyły się największą popularnością.

Będzie "mocne i ważne wystąpienie" prezydenta

11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosi ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Doradca prezydencki prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że "prezydent jasno pokaże, że uruchomienie przez Unię Europejską procedury praworządności wiąże się z nieprawdziwą wizją tego, co się dzieje w Polsce".

"Spór o Muzeum II Wojny Światowej to bardzo dobra ilustracja zderzenia różnych wizji polskości"

Spór o Muzeum II Wojny Światowej jest bardzo dobrą ilustracją zderzenia różnych wizji polskości, patriotyzmu czy też rozumienia naszej narodowej historii - mówił w programie "Horyzont", profesor Paweł Machcewicz, pomysłodawca i jeden z twórców Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Historyk został usunięty ze stanowiska dyrektora placówki przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Znalazł granaty i schował je do garnka

Dwa granaty z czasów II wojny światowej wykopał przed świętami Bożego Narodzenia mieszkaniec gminy Końskowola (Lubelskie). Schował je w garnku, a policję zawiadomił dopiero po świętach, ponieważ – jak tłumaczył – nie chciał robić służbom kłopotu w świątecznym czasie.

Prezydent Duda: Brawa i gratulacje. Wow! Dziękujemy!!!

Brawo Biało-Czerwoni, trzymamy kciuki za kolejne starty w Turnieju Czterech Skoczni – tak Kancelaria Prezydenta skomentowała na Twitterze sobotnie zwycięstwo Kamila Stocha w Oberstdorfie. Gratulacje zamieścił też sam Andrzej Duda. "Piękny polski początek Turnieju 4 Skoczni" - napisał.

Siła kobiet i demokracja dekoracyjna, czyli "rok niesamowitych zaskoczeń w polityce"

- Rok dla Polski był bardzo trudny - mówiła w programie "Babilon" TVN24 BiS Małgorzata Niezabitowska, była rzeczniczka rządu. - Czas rewolucji PiS-u, zamknięcie pewnego okresu. Plusem był wieli opór społeczny - dodała. Z kolei dla Agaty Szczęśniak, dziennikarki Oko.press, mijający rok był "krokiem, który zrobiliśmy w stronę demokracji dekoracyjnej". - Czyli coraz większa ilość instytucji demokratycznych i mediów, które powinny bronić obywateli, staje się wydmuszkami - powiedziała. Jak zaznaczyła, dużą rolę odegrały także "więzi społeczne, nowe formy protestu, nowi liderzy i nowe liderki". Profesor Janina Stępińska oceniła miniony czas jako "rok, w którym zmienił się język, w którym się porozumiewamy". - Okazało się, że nie ma miejsca na dyskusję. W tym sensie, to był smutny rok - podkreśliła. Powiedziała też, że pozytywnym akcentem była "niewątpliwie siła kobiet". Dla doktor Ludwiki Włodek najważniejsze były "wszystkie nurty, gdzie działania PiS-u mogły nie podobać się części społeczeństwa", jak na przykład czarny protest. - To był rok niesamowitych zaskoczeń w polityce - przyznała Eliza Olczyk z "Wprost".

Przegląd prasy. Sędzia Tuleya "zastraszany"

Sędzia warszawskiego sądu okręgowego Igor Tuleya będzie musiał wytłumaczyć się na piśmie z postanowienia dotyczącego sejmowego posiedzenia w sali kolumnowej sprzed roku - informuje Ewa Siedlecka w "Polityce". Jak dodaje, "można to potraktować jako nacisk psychologiczny, próbę zastraszenia, przywołania do porządku".

Brak lekarzy, brak perspektyw. Szpitale zamykają oddziały

Na Opolszczyźnie brakuje lekarzy. Niepokojące informacje płyną ze szpitala w Oleśnie, gdzie z tego powodu zawieszono oddział wewnętrzny. Trwają negocjacje, ale próżno upatrywać porozumienia z władzami placówki. Część pacjentów trafiła do szpitala w Kluczborku, który boryka się z podobnymi problemami.

"Timmermans wyżywa się na Polsce"

- Orban będzie głosował zgodnie z interesem Węgier. Jestem spokojny - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego. Przekonywał, że zablokowanie tej procedury leży w interesie każdego z państw członkowskich ze względu na "niebezpieczny precedens", jaki ona wywołuje. Dodał, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stosuje "politykę podwójnych standardów" i "wyżywa się na Polsce".

"Można ogłosić koniec III Rzeczypospolitej"

Na naszych oczach dokonuje się zmiana systemu politycznego - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 profesor Paweł Śpiewak. - Jedna partia ze swoją grupą przywódczą przejmuje kontrolę nad większością instytucji państwowych, mając ze sobą legitymację wyborów parlamentarnych - wyjaśnił. - Z tego, co było III RP, zostało już bardzo niewiele - dodał doktor Paweł Kowal.