Marszałek Sejmu Radosław Sikorski odebrał w środę wieczorem w stolicy Portugalii tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nowego w Lizbonie (UNL) w uznaniu za wkład w proces transformacji ustrojowej w Polsce oraz pracę na rzecz integracji Polski z NATO i UE.

- Można sobie wyobrazić, że był taki natłok zdarzeń, iż piloci nie mieli czasu zająć się komunikacją z ziemią - mówił w „Faktach po Faktach” kpt. Jan Czyżewski, pilot samolotów pasażerskich. Zdaniem Wojciecha Łuczaka załoga airbusa linii Germanwings musiała być nieprzytomna, nie żyć albo coś jej uniemożliwiało działanie, ponieważ inaczej niemożliwością jest - przekonywał - po prostu wlecieć w ziemię mimo "dobitnych" ostrzeżeń ze strony systemów pokładowych.

- Ze smutkiem patrzę na dyskusję (kandydatów na prezydenta) o euro na poziomie prostych stwierdzeń - przyznał w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Tymczasem - jak podkreślił były prezydent - wejście do strefy euro jest dla Polski ważne nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również politycznego. - Polakom należy się poważna debata na ten temat - podkreślił. Następnie - zdaniem Kwaśniewskiego - decyzję o przyjęciu wspólnej waluty powinni podjąć obywatele w referendum.

- Za tragedię w Smoleńsku odpowiada rząd Władimira Putina, to nie był wypadek ani błąd pilotów – przekonywał w Parlamencie Europejskim w Brukseli poseł PiS Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

W katastrofie airbusa A320 zgineła rodzina Polaka mieszkającego na Wyspach Brytyjskich. 37-letnia kobieta i siedmiomiesięczny syn pary byli na pokładzie samolotu Germanwings, który roztrzaskał się we Francji. Partnerka Polaka była Hiszpanką. Wracała z pogrzebu wujka. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że niemowlę miało kilka obywatelstw, w tym polskie.

Dwoje z ośmiorga pacjentów, którzy zostali ranni w Tunisie, zostało dziś wypisanych ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. - Ich stan zdrowia na tyle się poprawił, że dalsza hospitalizacja nie jest już niezbędna – poinformowały władze szpitala.

Wołomiński sąd rejonowy skazał w środę księdza Wojciecha G. na 7 lat więzienia. Mężczyzna wcześniej zaproponował dobrowolne poddanie się karze za molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce. Obrońca Wojciecha G. przekazał, że jego klient nie przyznał się do winy.