"Jeśli uda się ocalić choć jedno życie dziecka". Politycy w internecie o WOŚP

"Dziękuję wolontariuszom kwestującym dziś, pomimo zimna, na rzecz najmłodszych pacjentów" - napisał na Twitterze minister zdrowia Łukasz Szumowski. Także inni politycy skomentowali w internecie 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Jeśli uda się ocalić choć jedno życie dziecka, to warto, a nawet trzeba pomóc" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Była skrajnym wcześniakiem. "Chcemy się odwdzięczyć"

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Lekarze mówili, by przygotować się na najgorsze. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i późniejszej rehabilitacji, czteroletnia Ola jako wolontariuszka zbiera datki do puszki w Zielonej Górze. - Chcemy się w ten sposób odwdzięczyć, że Ola korzystała z tego sprzętu, że miała taką możliwość - mówi mama dziewczynki.

"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Na pewno to zachowanie nie sprzyjające opozycji. Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć - przyznał z kolei Bartosz Arłukowicz, komentując odrzucenie przez Sejm obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne.

Gruba Kaśka, Chudy Wojtek i inne atrakcje. Wyjątkowa aukcja dla WOŚP

Chcesz poczuć wiatr niczym marynarz pięć wieków temu? Szkuta o wdzięcznej nazwie "Oskar Kolberg" może zabrać w podróż w czasie. Zbudowana jest przez ekipę pasjonatów, którzy wzorowali się na XV-wiecznych szkutach wiślanych. Niezwykły rejs można wylicytować na aukcji Allegro, a całość zysku wesprze 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Boisz się latać? Oni wiedzą, co zrobić, byś przestał

Dlaczego skrzydło się "rozwarstwia" przed lądowaniem? Jak uniknąć zderzenia z innym samolotem w czasie gęstej mgły? Pytania banalne dla pilotów, dla pasażerów - sparaliżowanych strachem, że tysiące kilometrów nad ziemią coś pójdzie nie tak – pozostają bez odpowiedzi. Wspierając Orkiestrę, każdy może siąść za sterami i przestać się lękać.

Możesz nazwać małą lwicę i wygrać odlew jej łapy

Już ponad 1700 złotych trzeba wydać, by mieć możliwość nazwania najmłodszej lwicy z gdańskiego zoo. Pieniądze zasilą konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można też powalczyć o inny "lwi" rarytas – autentyczny odlew kociej łapy.

Albo go nie ma, albo jest na sznurku. Wylicytuj sobie zapas na całe życie

Nigdy nie ma go pod ręką, gdy musisz szybko się podpisać. Nawet w biurze, gdzie pełno wszystkiego: spinaczy, zszywaczy, dziurkaczy… jest towarem deficytowym. Dzięki temu panu już nigdy ci ich nie zabraknie. Marek Karasiewicz od 25 lat zbierał długopisy. Do wylicytowania jest zestaw 7700 (słownie: siedem tysięcy siedemset) długopisów!

"Adrenalina jest tak pozytywna, tak niezwykła, że to jest coś niesamowitego"

O 8:30 ruszył oficjalnie 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W głównym sztabie w Warszawie otwarcia Finału dokonał jak co roku Jerzy Owsiak. Na koncie orkiestry było już wtedy ponad siedem i pół miliona złotych. - To jest niesamowite. To jest jedna dziesiąta tego, co zbieraliśmy kiedyś przez cały dzień - mówił w TVN24.

"Pomaganie dzieciom jest jak szacun do matki"

Nie trafili tu bez powodu. Mają za sobą najróżniejsze przestępstwa, także te najcięższe - zabójstwa. - Z równymi sobie postępowaliśmy różnie. Ale niewinnym dzieciaczkom zawsze trzeba pomóc. Jak tego nie robisz, to nie warto ci podać ręki - deklarują.

"Nie dla Owsiaka. Dla ludzi, dla dzieci". Seniorzy wychodzą na ulice

Mogli poczuć "efekt Orkiestry". A może jakiś inny zew? Mają 70 i 80 lat. Niektórym trudno nawet samodzielnie się poruszać. Ale wyruszają dziś na ulicę. Będą kwestować. - Jeśli ktoś mówi: "A, dla Owsiaka. To nie daję". To odpowiadam: "Nie dla Owsiaka. Dla ludzi, dla dzieci" - mówi nam pani Halina.

Lewandowski wystawił... siebie

Chcesz mieć własnego Roberta Lewandowskiego? Teraz to możliwe. Piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski przekazał na licytację swoją figurę zbudowaną z klocków LEGO. Cały dochód trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Lewego" zresztą pełno na charytatywnych aukcjach.

Pięć tysięcy osób biegnie dla Orkiestry. WOŚP gra po raz dwudziesty szósty

Po raz pierwszy zagrała w 1993 roku. Od tamtej pory dzięki środkom zebranym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt medyczny setki szpitali w całej Polsce. Dziś gra po raz 26. i nie zamierza przestać. W tym roku - "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". W zbieraniu pieniędzy uczestniczy ponad 1700 sztabów w całej Polsce i 73 sztaby na świecie. Na ulice z puszkami miało wyjść 120 tysięcy wolontariuszy.

Pomagaj WOŚP na różne sposoby. Tak możesz to zrobić

Wrzucić pieniądze do puszki, wziąć udział w jednej z tysięcy orkiestrowych aukcji, zrobić przelew, wysłać SMS-a. Możliwości, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest wiele. Jak możesz przyłączyć się do zbiórki? Sprawdź w naszym poradniku. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.