Prezydent: wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN

- W Polsce nie chcemy pisać historii na nowo, chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze społecznością żydowską w Krakowie. Podkreślił też, że nic gorszego stać by się nie mogło, niż gdyby karano osoby ocalałe z Holokaustu za ich świadectwo. - Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN. Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów - powiedział prezydent.

"Żenujące" czy "zasłużone"? Politycy o nagrodach Beaty Szydło i jej ministrów

Pani premier przyszła do KPRM, usiadła przed lustrem, spojrzała sobie głęboko w oczy i powiedziała: Beata, jesteś taka zapracowana, dam tobie 65 tysięcy - ironizował poseł PO Krzysztof Brejza, komentując fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. - Jestem przekonana, że nagrody, które zostały przyznane, były nagrodami zasłużonymi - oceniła wiceminister edukacji Marzena Machałek (PiS).

Obserwował wędkarzy, potem groził im bronią

Łowili ryby w jeziorze w Gorzowie Wielkopolskim. W pewnym momencie zauważyli, że ktoś obserwuje ich przez lornetkę. Gdy ruszyli w jego stronę, mężczyzna wyciągnął nóż i zaczął im grozić. Po chwili zniknął. Ale nie dlatego, że się uspokoił. Wrócił z bronią w rękach.

Mazurek: wybory będą w przewidzianym terminie. Schetyna: kompromitacja

Wybory będą przebiegały w sposób właściwy i prawidłowy - zapewniła we wtorek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, pytana o zastrzeżenia KBW w sprawie przeprowadzenia wyborów samorządowych. Krajowe Biuro Wyborcze zwraca uwagę, że może zabraknąć 600 milionów złotych. - To kompromitacja. Państwo PiS w pigułce - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

Nietypowe zakończenie publicznego wysłuchania. Organizatorzy dostali prezenty

Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa Mariusz Witkowski wziął udział w poniedziałkowym wysłuchaniu publicznym sędziów - kandydatów do KRS. Spotkanie zostało zorganizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (HFPC) oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS. Na zakończenie wysłuchania sędzia Witkowski wręczył organizatorom prezenty - biuletyn IPN oraz Pismo Święte.

Publiczne wysłuchanie kandydatów do KRS. Przyszło dwóch

Obecna Krajowa Rada Sądownictwa była nieskuteczna, jeżeli chodzi o obronę niezależności sądów - ocenił w poniedziałek kandydat na członka KRS sędzia Mariusz Witkowski. Jego zdaniem, reformę sądownictwa należy rozpocząć od "wyprowadzenia" drobnych spraw z sądów.

Krytykowali nagrody i premie, teraz sami biorą

Ministrowie Prawa i Sprawiedliwości kiedyś ostro krytykowali Platformę Obywatelską za przyznawanie sobie dodatkowych pieniędzy, a dziś sami z takich "dodatków" korzystają. A nawet korzystają bardziej niż ich poprzednicy - licząc w kwotach brutto, a nie netto. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

"Te osoby nie są naszymi reprezentantami". Markiewicz o kandydatach do KRS

To jest w zasadzie koniec Krajowej Rady Sądownictwa, bo to jest organ, który zgodnie z Konstytucją ma stać na straży niezależności sądów - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Dodał, że nowi członkowie KRS nie będą przedstawicielami sędziów a Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poseł PO: premier Szydło przyznała sobie 65 tys. zł

Decyzję o przyznaniu 65 tys. zł nagrody dla premier Beaty Szydło za pracę w 2017 roku podjęła ona sama - wynika z odpowiedzi na interpelację, którą złożył poseł PO Krzysztof Brejza. Polityk na Twitterze przedstawił odpowiedź na swoje zapytania. Na dokumencie podpisanym przez obecnego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka napisano, że "decyzję o wypłacie nagród podjęła ówczesna premier".

Szumowska: nie czuję się jednoznacznie patriotką

Na pewno nie jestem typem reżysera, który będzie kręcił patriotyczne filmy - podkreśliła reżyserka Małgorzata Szumowska, której najnowszy film "Twarz" zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Gość "Kropki na i" dodała, że największe sukcesy w polskiej kinematografii nie biorą się z powielania hollywoodzkich wzorców. Szumowskiej towarzyszył Michał Englert - operator, scenarzysta, producent oraz współtwórca filmu "Twarz".

Applebaum: po co macie mieć więcej wrogów niż trzeba?

Sześć miesięcy temu nikt na Zachodzie nie myślał, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust, nikt nie myślał, że Polacy zbudowali obozy koncentracyjne. Jest eksplozja tematu, który nie istniał - powiedziała w "Faktach po Faktach" dziennikarka "Washington Post" i "Gazety Wyborczej" Anne Applebaum. Odniosła się do nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała krytykę między innymi ze strony Izraela i USA.

"Trybunał wypowie się szybciej niż prokurator w poszczególnych sprawach"

Nie widzę potrzeby, żeby polska prokuratura musiała podejmować wysiłek, by na drugim końcu świata wykonywać jakieś czynności prokuratorskie wobec starszej osoby, która przeżyła Holokaust - powiedział Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości, komentując sprawę wejścia w życie nowelizacji ustawy o IPN.

Szkoły bez dzieci uchodźców. MSWiA zaprzecza

Resort spraw wewnętrznych chce oddać w ręce samorządów decyzję o tym, czy dzieci uchodźców będą realizować obowiązek szkolny w ośrodkach, w których przebywają, czy w publicznych szkołach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że założeniem przygotowywanego projektu nie jest wykluczenie dzieci cudzoziemców z systemu polskiej edukacji, a jedynie udzielenie wsparcia w fazie przygotowawczej edukacji przed pójściem do szkoły.