Ukraiński IPN: polski Sejm popełnił błąd polityczny, prawny i historyczny

Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz wypowiedział się w czwartek przeciw "symetrycznej odpowiedzi" parlamentu w Kijowie na lipcową uchwałę polskiego Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, w której została ona określona mianem ludobójstwa. Polską uchwałę nazwał "błędem" i przestrzegł posłów ukraińskich, aby nie postąpili podobnie.

Episkopat: sprawa ks. Międlara definitywnie załatwiona

Sprawa ks. Jacka Międlara, który był znany z kontrowersyjnych wypowiedzi w mediach, została definitywnie załatwiona, ponieważ porozumiał się on ze swoimi przełożonymi - powiedział w czwartek rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ćwiczenia czy pokaz dla VIP-ów? Czym była akcja GROM

Dlaczego GROM ćwiczył w niedzielę? Czy były to zaplanowane rutynowe ćwiczenia, czy okolicznościowy pokaz? Jeżeli pokaz - to dla kogo został zorganizowany? Pytań wokół tragicznego wypadku, do którego doszło w niedzielę 28 sierpnia w Gdańsku, jest coraz więcej, ale na razie w wojsku obowiązuje w tej sprawie blokada informacji.

Gronkiewicz-Waltz: od lat alarmowałam. Odpowiedziały okrzyki: "Nie żartuj!"

Gorąca atmosfera podczas nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji. Przybyli m.in. aktywiści z Miasto Jest Nasze, z Janem Śpiewakiem i Karolem Perkowskim. Podobnie jak na poprzedniej sesji w sprawie reprywatyzacji, przynieśli ze sobą wałki, które mają symbolizować nieprawidłowości związane z procesem reprywatyzacji. Stawili się też członkowie Partii Razem i liczna reprezentacja środowisk lokatorskich. Przynieśli transparenty z napisami: "Hanna Gronkiewicz-Waltz do dymisji" czy "HGW: Handlujecie Gruntami Warszawiakami".

Pijany lekarz spowodował kolizję, ucierpiała 10-latka. Matka chce kary

Lekarz z ełckiego szpitala najpierw przyjmował pacjentów pod wpływem alkoholu, a potem wsiadł do samochodu i spowodował kolizję, w której obrażenia odniosła 10-latka. Sąd zakwalifikował sprawę jako wykroczenie. Nie zgadza się z tym matka dziewczynki, która przed sądem walczy o zmianę klasyfikacji czynu.

Pijany kierowca wjechał w nieoznakowany radiowóz

38-latek, który uderzył autem w nieoznakowany radiowóz w Sopocie trzeźwieje w policyjnej celi. Mężczyzna jeszcze nie został przesłuchany. Będzie odpowiadał za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, brak prawa jazdy oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Duda i Wałęsa podali sobie ręce. "Mam nadzieję, że nastąpią inne gesty"

Podczas uroczystej mszy w kościele św. Brygidy w Gdańsku prezydent Andrzej Duda podszedł do Lecha Wałęsy i przekazał mu znak pokoju. - Mam nadzieję, że inne gesty też nastąpią. Oczekuje od tej władzy, że nie będzie łamała konstytucji i niszczyła systemu, który zbudowaliśmy. Jeśli tak będzie, to ja jestem gotów do współpracy - zapowiedział w czwartek Lech Wałęsa.

"Tak naprawdę gimnazja poddały się same"

- Nie będzie kosztów infrastrukturalnych w związku z reformą edukacji - przekonywała minister edukacji Anna Zalewska podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego, która odbyła się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie (woj. pomorskie). Wskazała, że szkoły będą mieściły się w tych samych budynkach, co dotychczas.

Były szef MON: Macierewicz robi krzywdę ofiarom katastrofy smoleńskiej

Przy całym szacunku da ofiar tragedii smoleńskiej, nie należy jej mieszać z innymi ważnymi rocznicami - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do faktu przywołania pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w odczytanym Apelu Poległych w czasie porannych uroczystości na Westerplatte.

Kukiz o obchodach Sierpnia '80: "PiS-owski piknik"

"Mnie jest przykro, że z obchodów rocznicowych naszej, obywatelskiej 'Solidarności' zrobiliście sobie PiS-owski piknik" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz komentując uroczystości w 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

"Nie przypominam sobie takiej tragedii w historii GROM. Ta śmierć nie jest bezsensowna"

- Łączymy się z rodziną tego tragicznie zmarłego oficera, współczujemy im głęboko. Ale zarazem chciałbym powiedzieć, że ta śmierć nie jest bezsensowna. To pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość i być może ocalić życie innym - mówił we "Wstajesz i wiesz" współtwórca GROM Wojciech Brochwicz. Podczas ćwiczeń jednostki w minioną niedzielę doszło do tragicznej śmierci żołnierza.

Uczniowie wracają do ławek. Rusza nowy rok szkolny

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli.

Do szkół nadciąga pusty rocznik

Tylko 20 proc. rodziców w Polsce zdecydowało się wysłać w tym roku do szkoły swoje sześcioletnie dziecko. Pierwszych klas będzie więc mniej. Zapełniły się natomiast przedszkola. Materiał "Faktów" TVN.

Lider KOD: trzeba zbudować nowe "państwo podziemne"

Potrzebny jest drugi etap obywatelskiego zrywu - budowa "państwa podziemnego", instytucji, które pomogą przenieść nasze wartości przez czas opresji - mówił szef KOD Mateusz Kijowski, który wziął w środę w Warszawie udział w pokazie filmu dokumentalnego pt. "Obywatelski zryw".

Wicepremier Gowin: intencją KOD było wywołanie awantury

- Polski rząd nie daje przyzwolenia na stosowanie przemocy, ale miał rację minister Błaszczak, mówiąc, że działacze KOD mieli na celu sprowokowanie zebranych na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" - mówił w "Kropce nad i" wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Błaszczak zarzuca KOD-owi prowokacje. Celiński: minister kłamie

- To jest cecha państwa faszystowskiego, kiedy główny policjant - minister policji dzieli demonstrantów na słusznych i niesłusznych, na dodatek obrzuca obelgami tych, którzy byli ofiarami. Myli ofiary z katami - powiedział w "Faktach po Faktach" opozycjonista w czasach PRL Andrzej Celiński. Polemizował z nim były poseł PiS Zbigniew Girzyński.

"Przekażcie sobie znak pokoju"

Msza pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zakończyła uroczystości związane z 36. rocznicą podpisania Porozumień Gdańskich. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i były prezydent, były lider Solidarności Lech Wałęsa.