"Jeśli Tillerson wypowiada się o Polsce, to mamy poważny problem"

Amerykanie mieli nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy - stwierdziła senator PiS Anna Maria Anders w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - Jeżeli Ameryka będzie uważała nas za kraj, gdzie nie ma wolności słowa, nie ma demokracji, to ludzie nie będą się Polską interesować - wskazała. Jak dodawał analityk i ekspert od polityki międzynarodowej Ian Brzezinski z Atlantic Council, prawo, jakie wprowadziła Polska w noweli ustawy o IPN, "pokazuje słabość, nie pewność siebie".

Premier Morawiecki poleci do Berlina

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, główne tematy rozmów, to przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

"Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym"

- Ten termin fatalny "polskie obozy śmierci" bierze się z określenia geograficznego. W języku angielskim to jest zupełnie normalne, że używa się tego przymiotnika, żeby powiedzieć, że to były obozy, które znajdowały się w Polsce - mówiła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. Dodała, że ma "absolutne przekonanie", że nie chodzi w tym sformułowaniu o przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

"Kalkulowano małą wojenkę o honor Polaków, a wyszła wojna atomowa"

To dotyka interesów strategicznych państwa polskiego i jednak bym zastosował weto - tak Bronisław Komorowski, były prezydent, komentuje spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach" w TVN24 jej zapisy zostaną zmienione bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kto stoi za kandydatami sędziów do KRS? Opozycja apeluje do marszałka

Posłowie opozycji zapowiadają interwencje u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Domagają się, by ujawnił, kto zgłosił kandydatury sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nie jest pewne, czy marszałek ugnie się przed żądaniami opozycji, bo przepisy o wyborze członków KRS nie wymagają, by przekazywać do wiadomości publicznej dokumenty zawierające nazwiska osób popierających sędziowskie kandydatury.

"Nikt nie czyta uzasadnienia. Wszyscy skupili się na jednym artykule"

- W każdej ustawie, w każdej nowej legislacji, ważne są intencje. Nasze intencje są bardzo dobrze opisane w uzasadnieniu, którego nikt nie czyta. Wszyscy skupili się na artykule 55a - przekonywał w piątek w "Tak jest" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Nam chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci, które się w ostatnich kilkudziesięciu latach rozlewają w całym świecie, bardzo niesprawiedliwe, piętnujące Polskę i Polaków - dodał polityk.

Większe zaangażowanie NATO na wschodzie. Tego chcą Polska i Estonia

Szefowie polskiej i estońskiej dyplomacji po wspólnych rozmowach podkreślili potrzebę "umocnienia postanowień" po szczytach NATO w sprawie obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej flance. Wśród tematów wizyty szefa estońskiej dyplomacji Svena Miksera w Warszawie pojawiło się również bezpieczeństwo energetyczne.

Poprawka posła Budy. Jak utajniono, kto popiera kandydatów do KRS

Prezydent chciał, żeby obywatele wiedzieli, kto zgłasza kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie jednak ukrócili plany Andrzeja Dudy. Zakazali publikowania nazwisk. Dlatego teraz informacja, kto popiera sędziów kandydujących do rady, pozostanie tajemnicą marszałka Sejmu.

"Problem z polską ustawą"

Tekst jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego 8 lutego tego roku przez tygodnik "The Jewish Chronicle" wydawany w Londynie. Jego autorem jest profesor Jehuda Bauer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

"Demacierewizacja" w MON. Miała być kontynuacja, jest czystka

Podczas przejmowania obowiązków ministra obrony Mariusz Błaszczak podkreślał zasługi swojego poprzednika. - Chciałem państwa zapewnić, że te działania będą kontynuowane - deklarował 9 stycznia. Mimo tych zapewnień już w pierwszym miesiącu szefowania Błaszczaka w MON gruntownie wyczyszczono stanowiska z ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Niemieccy Żydzi krytykują ustawę o IPN

Centralna Rada Żydów w Niemczech (ZdJ) w liście do ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego wyraziła zaniepokojenie nowelą ustawy o IPN i wezwała polskie władze do jej zmiany tak, by nie weszła w życie w obecnym kształcie. Przyłębski mówi o nieporozumieniu.

"To nie ja wybrałam, że  chcę schodzić bez Tomka"

- Decyzja o schodzeniu bez Tomka to nie była decyzja, którą podjęłam sama. Powiedziałam o tym Tomkowi: "Słuchaj, Tomek, jesteśmy na 7200 metrach - helikoptery mogą tu przylecieć, mam taką informację na swoim telefonie, ale żeby ciebie uratować, ja muszę zejść". Ta decyzja została mi narzucona. To nie ja wybrałam, że chcę schodzić bez Tomka - powiedziała francuska himalaistka Elisabeth Revol w rozmowie z dziennikarką TVN24 Darią Górką. Cały reportaż w "Czarno na białym" w poniedziałek, o godz. 20.30 w TVN24.

Tajemnicza śmierć i interesy biznesmena w tle. "Człowiek, który nie liczy się z niczym"

Romuald Ś. - to lekarz i biznesmen, który z listy stu najbogatszych Polaków trafił prosto do aresztu. Zarzuca mu się wyłudzenie mienia, pranie brudnych pieniędzy i oszukanie kilkuset osób. Sprawa czeka na finał w sądzie. W cieniu działalności biznesmena jest też ludzki dramat. Właściciel cennych działek we Wrocławiu umarł w tajemniczych okolicznościach, a w jego mieszkaniu znaleziono dokumenty, w których zrzekł się majątku na rzecz Romualda Ś. Zostawił też notatki nawiązujące do działalności biznesmena. Co łączy te dwie sprawy? I co było powodem śmierci mężczyzny? O tym w reportażu Michała Fuji w "Superwizjerze", w sobotę o godzinie 20 w TVN24.

Uczniowie upili się na szkolnej dyskotece

Dwóch nastolatków upiło się podczas szkolnej dyskoteki. Dzięki reakcji nauczycieli w porę trafili do szpitala, a ich życiu już nic nie zagraża - podała w piątek małopolska policja.

Dwaj mechanicy zatruli się spalinami. Nie żyją

Mężczyźni pracowali w warsztacie samochodowym po godzinach. Kiedy właściciel przyszedł rano, żeby otworzyć punkt, zauważył odpalony samochód i nieprzytomnych pracowników. 52-letni mężczyzna już nie żył, 48-latek zmarł w szpitalu.

Śledztwo w sprawie wypadku Szydło przedłużone

Prokurator Regionalny w Krakowie przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej i przedłużył do 10 kwietnia śledztwo w sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu - poinformował w piątek prokurator Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej.