Prezydent: moją ambicją jest, aby "Polska B" stała się "Polską A"

Najważniejszym celem jest to, żeby po pięciu latach mojej prezydentury, efekt tych rządów był odczuwalny w polskich domach - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Wałcza (Zachodniopomorskie). - Moją wielką ambicją jest, aby Polska zwana "Polską B" stała się "Polską A", żeby rozwój naszego kraju rzeczywiście się wyrównał - dodał. Duda mówił też o potrzebie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Chce obejrzeć mecz na Narodowym. Jest zbyt pełnosprawny na trybunę dla inwalidów

Niepełnosprawny Szymon Dopierała od lat kibicuje Lechowi Poznań. Jego drużyna 2 maja zagra na Stadionie Narodowym w finale Pucharu Polski, ale jemu być może nie będzie dane zobaczyć zmagań na żywo. Zgodnie z regulaminem nie wejdzie na trybunę dla niepełnosprawnych, bo nie porusza się na wózku. Mimo że ma pierwszą grupę inwalidzką. Teoretycznie mógłby wejść do zwykłego sektora, ale - jak mówi - brak odpowiedniej infrastruktury jest dla niego barierą nie do pokonania.

Wrażenie "wzywania na masówki partyjnych aktywistów". List wiceministra do sędziów

"Szanuję Państwa prawo do nieskrępowanego wypowiadania się na temat dotyczący Waszych spraw. Jednak proszę, aby zapowiedziane na 20 kwietnia zebrania sędziów odbyły się w sposób, który nie będzie uciążliwy dla obywateli. W szczególności dla osób mających tego dnia wyznaczoną wokandę, świadków, interesantów sądowych czy pracowników sądów" - głosi pismo podpisane przez wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka i przekazane do sędziów.

"Rób to, świnio, czarnuchu!". Najpierw wyzywali, potem rzucali krzesłami. Atak na bar z kebabem

- Nabijali się z otyłego pracownika. Tamten chłopak nie wytrzymał i pokazał im środkowy palec. Wtedy doszło do ataku - mówią świadkowie awantury, do której doszło w barze sprzedającym kebab na łódzkich Bałutach. Jeden z napastników chciał przeskoczyć na drugą stronę lady, inny rzucał krzesłami w pracowników baru. - Dwóch sprawców usłyszało już zarzuty - informuje policja.

Gimnazjaliści już po egzaminie z części humanistycznej

Ponad 340 tysięcy uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę po godzinie 9 do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. W czwartek uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Ostatnia sesja egzaminu odbędzie się w 2019 roku.

"Jak Piłsudski z Magdeburga". Komentarze polityków po powitaniu Tuska

Jakby król wracał z jakiejś niewoli - skomentował powitanie Donalda Tuska na Dworcu Centralnym Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Szef Rady Europejskiej i były premier przyjechał rano do Warszawy, żeby złożyć zeznania jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Bodnar o Misiewiczu: naruszono jego prawa

Kształtowanie Misiewiczowi kariery, możliwości pełnienia funkcji publicznej i uznawanie, że państwo jest własnością jednej partii i odnoszenie się do całego życia publicznego, to jest coś niespotykanego - mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Tusk: jestem bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się w naszej ojczyźnie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyjechał w środę do Warszawy, aby stawić się w prokuraturze w charakterze świadka. Na Dworcu Centralnym pojawili się jego przeciwnicy i zwolennicy w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. - Jestem bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się dzisiaj w naszej ojczyźnie. Wszystko jest w rękach ludzi. Żaden pojedynczy wysiłek nie zmieni tej sytuacji - podkreślił Tusk. - Dawać komuś nadzieję to jest chyba największa z możliwych satysfakcji. To największy komplement, którego szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się - mówił.

Przegląd prasy. Ziobro planuje kolejne zmiany w sądach

W ministerstwie sprawiedliwości jest gotowy projekt zmian w sądownictwie - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Stanowisko ma stracić między innymi pierwszy prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf.

"Cała sprawa jest próbą upokarzania Donalda Tuska"

- To jest pierwszy etap. Myślę, że takich momentów będziemy mieli przez te następne 2,5 roku znacznie więcej, czyli takich wezwań do prokuratury Donalda Tuska - mówił o dzisiejszym przesłuchaniu Donalda Tuska szef klubu PO Sławomir Neumann.

Tusk: to element politycznej nagonki

Byłbym chyba wyjątkiem, gdyby powiedział, że sprawa jest neutralna i wszystko jest w jej kwestii uczciwe - powiedział rano w Sopocie szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. W warszawskiej prokuraturze będzie zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Tusk przywitany na dworcu w Sopocie. "Sto lat i jesteśmy z Tobą"

- Takich urodzin na dworcu jeszcze nie miałem - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na dworcu kolejowym w Sopocie, gdzie przywitała go grupa zwolenników. W sobotę były premier będzie obchodził 60. urodziny. Jedna z kobiet chciała wręczyć byłemu premierowi flagę w barwach narodowych. Tusk ma się stawić w warszawskiej prokuraturze, gdzie będzie zeznawać jako świadek w śledztwie, dotyczącym ewentualnego przekroczenia uprawnień przez byłych zwierzchników służb kontrwywiadowczych.

Prywatny list esesmana z Auschwitz. "Zagłada pokazana od strony sprawców"

Korespondencja napisana w Auschwitz przez esesmana trafiła właśnie do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. To odpowiedź na apel placówki, która chce opisać anatomię zła: bo nadal trudno zrozumieć, jak można mordować, a potem prowadzić normalne życie. List pozornie odnosi się do spraw codziennych, choć historycy wskazują na to, co ukryte między wierszami. Materiał programu "Polska i Świat".

Polityczny plan mecenasa Giertycha. "Za dziesięć lat wciąż będzie młody, a Kaczyński będzie miał 80 lat"

Adwokatem Donalda Tuska jest człowiek, który przeszedł polityczną przemianę. Nie tak dawno jeden z najbardziej antyeuropejskich polskich polityków reprezentuje dziś jednego z najważniejszych unijnych urzędników. Do tego - jeden z najostrzejszych krytyków Platformy Obywatelskiej - pracował ostatnio dla kilku najważniejszych polityków tej partii. Nie przez przypadek, bo Giertych ma prawdopodobnie konkretny polityczny plan. Materiał programu "Czarno na białym".

Pomaga ofiarom wojny w Syrii. "Pomimo strachu nadal wierzymy"

Siostra Annie od kilku lat pomaga rodzinom, które okrutnie okaleczyła wojna w Syrii. Do Warszawy przyjechała, by organizować pomoc dla swoich podopiecznych. - Cały czas ufam Bogu. Pomimo strachu, niepokoju nadal wierzymy, że pewnego dnia nastanie pokój - powiedziała siostra. Materiał programu "Polska i Świat".