W Polsce mamy jeszcze domniemanie niewinności, a zaczynam mieć wrażenie, iż mamy atmosferę domniemania winy - argumentował we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Zaznaczył, że "czeka spokojnie" na rezultat kolejnego postępowania prokuratorskiego. W poniedziałek Prokuratura Generalna uznała, że należy podjąć postępowanie ws. rozliczeń podróży samochodowych Sikorskiego.

Wszystkie słowa, które padają z ust dziennikarzy i opozycji sugerują nieuczciwość Radosława Sikorskiego. Nie wiemy jednak, czy tak było. Należy poczekać na ustalenia prokuratury - powiedział w "Jeden na jeden" Andrzej Biernat, minister sportu i sekretarz generalny PO. W poniedziałek Prokuratura Generalna uznała, że należy podjąć postępowanie ws. poselskich rozliczeń marszałka Sejmu za tzw. kilometrówkę.

Ćwierć wieku po upadku PRL poseł PiS Wojciech Jasiński, były działacz PZPR, kroczy wśród haseł walki z komuną. Razem z nim maszeruje Jarosław Kaczyński, kolega ze studiów, później - po przeciwnej stronie barykady. Materiał magazynu "Czarno na białym".

By uciąć wszelkie podejrzenia związane ze stanem zdrowia generała Czesława Kiszczaka, prokurator z IPN złożył wniosek o przebadanie go. - Niech w porozumieniu z prokuraturą złoży wniosek o poddanie się karze. Nikt nie będzie się domagał tego, by ostatnie dni swojego życia odsiedział w więzieniu - zapewnia mecenas Maciej Bednarkiewicz. Materiał magazynu "Czarno na białym".

- To jest retoryka ciągłej nienawiści, ciągłego nazywania swoich przeciwników politycznych w najgorszy sposób - tak Michał Kamiński skomentował w "Kropce nad i" sobotni marsz Prawa i Sprawiedliwości. Były spin doctor PiS podkreślił, że sam na wcześniejszych marszach "nigdy nie bywał".

- To marszałek Sejmu powinien znaleźć rozwiązanie. A marszałek Sikorski z racji tego, że tkwi w samym środku, nie znajdzie dobrego wyjścia - skomentował w "Faktach po Faktach" zamieszanie wokół rozliczania poselskich delegacji Ludwik Dorn. Ryszard Kalisz ocenił z kolei, że Radosław Sikorski rzeczywiście "ma problem", a jego tłumaczenia wydają się niezręczne.

- To kolejny dowód na to, że pracownicy socjalni są w ciągłym niebezpieczeństwie i muszą być dodatkowo chronieni przez państwo – tak związki pracowników socjalnych i pomocy społecznej komentują dramat, do którego doszło w Makowie (woj. łódzkie). Jedna osoba zginęła, a druga walczy o życie po tym, jak do ośrodka pomocy społecznej wszedł mężczyzna, polał pomieszczenie łatwopalną substancją i podpalił.

40-letnia pracownica ośrodka pomocy społecznej zginęła w pożarze, który został celowo wzniecony w urzędzie. Do budynku wtargnął mężczyzna, który rozlał łatwopalną ciecz i doprowadził do zapłonu. W szpitalach są cztery inne osoby - jedna z nich w stanie krytycznym. Policja zatrzymała już 62-latka, który może mieć związek z tą tragedią. Prokuratorzy informują, że wszczęte przez nich śledztwo dotyczy zabójstwa.

Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował o ponownym przeprowadzaniu wyborów w gminie Świerzno. Dwóch kandydatów otrzymało tyle samo głosów, zwycięzca został ostatecznie wyłoniony w losowaniu. Tymczasem okazało się, że w czasie wyborów wydano siedem błędnych kart.

"Głębokie oburzenie" słowami o sędziach wypowiedzianymi przez Jarosława Kaczyńskiego 13 grudnia wyrazili w poniedziałek prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Takie znieważające, wiecowe zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 r." - napisali.

Należy podjąć postępowanie ws. rozliczeń poselskich Radosława Sikorskiego za tzw. kilometrówkę - uznała Prokuratura Generalna. Śledczy stwierdzili, że wydana w marcu br. przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była "przedwczesna". - Ze spokojem czekamy na rezultat kolejnego postępowania sprawdzającego - powiedziała rzeczniczka marszałka.

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło pod Zgierzem (woj. łódzkie). - Kierowca przeciął przeciwległy pas ruchu, przejechał przez pas zieleni i z dużą siłą uderzył w murowany przystanek - mówi tvn24.pl policja. Kierowca zginął na miejscu, policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Sąd w Łodzi skazał na karę dożywotniego więzienia 21-letniego Rafała N., który w ubiegłym roku zabił nożem przypadkowego mężczyznę. Skazany nie może ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie z więzienia. Do zbrodni doszło w centrum Łodzi. Kolega mordercy, Bartłomiej K. usłyszał wyrok półrocznego więzienia nieudzielenie pomocy. Mężczyzna jednak nie trafi za kratki, bo sędzia zaliczył mu czas spędzony w areszcie na poczet kary. Oba wyroki nie są prawomocne.