9-latek, 12-latek i 17-latek "wzorem odwagi dla policjantów"

Denis uratował swoją mamę, miał wtedy dziewięć lat. Trzy lata starszy Michał - obcego mężczyznę na ulicy, który wyglądał na pijanego. Adrian, lat 17 tonącą dziewczynkę, a potem skoczył do wody jeszcze raz po jej tatę. Tata Adriana był dumny. Młodych bohaterów odznaczył minister.

Wymieniali posadzkę, odkryli nieznaną kryptę

Podczas wymiany posadzki w kościele bernardynów w Rzeszowie dokonano zaskakujących odkryć. W dwóch kryptach znaleziono ludzkie szczątki, w tym przecięte czaszki. - Dalsze badania wykażą, czy pochowane zostały tam jakieś postacie historyczne - informują archeolodzy.

"Każdy jest równy wobec prawa". Wałęsa: Władku, jestem z Tobą

Nikt nie ma nadzwyczajnego immunitetu. Jeśli ktoś łamie prawo, powinien ponosić konsekwencje - skomentował zatrzymanie byłego opozycjonisty Władysława Frasyniuka marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zdaniem opozycji to "manifestacja polityczna". "Władku trzymaj się jestem z Tobą. Spróbuję przyjść po Ciebie, jeśli to się będzie przedłużało" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Lech Wałęsa.

Sąd pyta o godność i Salę Kolumnową. Dezubekizacja do trybunału

Dezubekizacja trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Warszawski sąd pyta trybunał nie tylko o to, czy jest sprawiedliwa i nie narusza godności człowieka. Pada też zasadnicze pytanie, czy Sejm w ogóle prawidłowo przyjął ustawę. Procesy sądowe z pozwów emerytowanych funkcjonariuszy zostaną zawieszone, zanim jeszcze się rozpoczęły.

"Z władzą opresyjną nie rozmawia się". Frasyniuk po zatrzymaniu

- Te spotkania nie należą do drastycznych. Oni wszyscy mają poczucie, że uczestniczą w teatrzyku - powiedział o swoim zatrzymaniu Władysław Frasyniuk. Dodał, że odmówił współpracy. - Z władzą opresyjną nie rozmawia się, nie ułatwia się jej zadania. Z nią się walczy. Dąży do tego, żeby ją usunąć - stwierdził.

"Ja nie jestem od burzenia". Trzaskowski o pomniku smoleńskim

- Moje pierwsze decyzje, jeśli wygram wybory, na pewno nie będą dotyczyły pomnika - stwierdziły Rafał Trzaskowski w Dogrywce "Jeden na jeden". Kandydat PO na prezydenta Warszawy przyznał, że sprawę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej należało załatwić wcześniej. - Trzeba było się porozumieć - powiedział.

Frasyniuk zatrzymany przez policję i wypuszczony. Usłyszał zarzut

Władysław Frasyniuk, zatrzymany rano przez policję, został po dwóch godzinach zwolniony - dowiedziała się TVN24. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie postawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie. Jak relacjonowała żona byłego opozycjonisty, Frasyniuk został wyprowadzony z domu w kajdankach około godziny szóstej.

Moment zatrzymania Frasyniuka. Nagranie

Władysław Frasyniuk został zatrzymany przez policję – poinformowała w środę rano TVN24 żona byłego opozycjonisty. Jak relacjonowała, Frasyniuk został wyprowadzony w kajdankach i jest prawdopodobnie przewożony do prokuratury. Wykonała nagranie z zatrzymania i udostępniła je.

"Ja błagam pana. Zwracam się do pana Dudy"

Nie mówią, że obozy zagłady były polskie, ale mają z Polską związane traumatyczne wspomnienia i o tym chcą mówić bez obaw. Polscy Żydzi, którzy po wojnie wyjechali do Izraela tłumaczą dlaczego ustawa o IPN jest dla nich niezrozumiała i nie do przyjęcia. Opowiadają - niektórzy po raz pierwszy - swoje wstrząsające rodzinne historie, co dokumentują - drastyczne też niekiedy zdjęcia. Wszyscy podkreślają, że Holokaust był niemiecki, ale mówią też, dlaczego mają żal do Polski i Polaków. Materiał "Czarno na białym".

Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru sędziów do KRS jest okryta wstydem

Polityczni nominaci wstydzą się, że są politycznymi nominatami. Marszałek Kuchciński wstydzi się ich zaprezentować. Nie są publikowane także listy sędziów, którzy popierają tych kandydatów - mówiła w "Kropce nad i" przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika byłoby źle, gdyby ujawniono nazwiska osób ich popierających.

"W tym konflikcie o pamięć, który przegramy, tracimy dobrych sojuszników"

Ruch może być tylko jeden: zapowiedź nowelizacji tej ustawy, która będzie poprzedzona intensywnymi rozmowami, konsultacjami ze stroną izraelsko-żydowską - ocenił w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Odniósł się w ten sposób do konfliktu Polski z Izraelem dotyczącego ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak dodał, głos w tej sprawie powinien zabrać prezydent Andrzej Duda.

Koleżanka ministra szefową sądu w Krakowie. Senator PiS: czysty zbieg okoliczności

Sędziowie zależni od ministra Ziobry będą decydować, kto w Polsce będzie sędzią, kto jako sędzia będzie mógł awansować - wskazywał w "Tak jest" w TVN24 poseł PO Borys Budka, komentując kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jedną z nich jest mianowana przez ministra sprawiedliwości na prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka, szkolna koleżanka Zbigniewa Ziobry. - To może być czysty zbieg okoliczności, że ktoś taki akurat wybrał drogę prawniczą - ocenił z kolei senator PiS Artur Warzocha.

Ambasador Polski i mąż prezes Trybunału Konstytucyjnego sugeruje "doprecyzowanie ustawy"

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski w odpowiedzi na list przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Niemczech napisał, że nie podziela obaw o znowelizowaną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, ale zasugerował doprecyzowanie pojęcia "naród polski" przez Trybunału Konstytucyjny. Ambasador Przyłębski prywatnie jest mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej.