"Perełka w kolekcji bubli prawnych". Projekty w  sprawie sądu i trybunału wróciły do komisji

Projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący ogłoszenia trzech nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, do którego Platforma Obywatelska i Nowoczesna zgłosiły poprawki, wrócił do komisji sejmowej. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek o godz. 9. Do komisji wrócił też projekt nowelizacji nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa PiS. Wnioski o odrzucenie i poprawki zgłosiły kluby PO i Nowoczesnej. Obszerną poprawkę zgłosił także klub PiS.

Obywatele RP protestowali w sejmowym biurze przepustek. Zostali wyniesieni

Biuro Przepustek Sejmu zostało odblokowane - poinformował na Twitterze około godziny 1 w nocy dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. W biurze przez kilkanaście godzin protestowali członkowie organizacji Obywatele RP po tym, jak odmówiono im wstępu do Sejmu, mimo że zostali zaproszeni przez posłów opozycji.

Koniec z "jazdą na zderzaku"? Więcej osób ginie, szykują się nowe przepisy

Jeśli widzę w lusterku, że ktoś siedzi mi na zderzaku, to myślę o niebezpieczeństwie - mówią w rozmowie z TVN24 kierowcy o problemie jazdy zderzak w zderzak. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chce przygotować nowe zasady walki z kierowcami, którzy nie zachowują odpowiedniej odległości za jadącym przed nimi autem. Wszystko po wzroście liczby wypadków na trasach szybkiego ruchu. Materiał programu "Polska i Świat".

Posłowie nie chcieli zająć się projektem "Zatrzymaj aborcję". 29 głosów przeciw, tylko trzy za

Po otrzymaniu wszystkich opinii obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, trafi pod obrady komisji - zapowiedziała w środę przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bożena Borys-Szopa z PiS. Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że komisja nie zajmie się w środę projektem. Wniosek odrzucono głosami 29 do 3.

"Bliżej nieokreślone świadczenia". Poseł PO chce skierować sprawę nagród do prokuratury

- To nie były nagrody w ogóle, to były bliżej nieokreślone świadczenia - stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza i zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Kolejne pismo przysłane do posła potwierdza, że także ministrowie z kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w styczniu otrzymali nagrody. Jednak rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaznacza, że "w temacie nagród powiedziano już wszystko". Materiał programu "Polska i Świat".

"Były okrzyki z obu stron barykady: wygraliśmy. Myśmy niczego nie wygrali"

10 kwietnia Polska straciła bardzo wiele i każdego dnia tracimy coraz więcej na tych podziałach - tak Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, skomentowała ósmą rocznicę tragedii z 2010 roku. Gość "Kropki nad i" oceniła, że pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie jest wymuszony i został postawiony w tajemnicy. Gościem programu był również Maciej Komorowski, syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra spraw zagranicznych Stanisława Jerzego Komorowskiego.

"Padła taka propozycja. Pytanie, czy chcę pomóc państwu polskiemu"

- Cele i wnioski tam zawarte zostały zrealizowane - oświadczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 pułkownik Mirosław Grochowski, były wiceszef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Odniósł się do słów Antoniego Macierewicza, który w środę stwierdził, że raport komisji Jerzego Millera został anulowany. Grochowski ujawnił, że proponowano mu wcześniej, aby przyznał, że raport jest fałszywy. - Padła taka propozycja - zaznaczył.

Polacy i Żydzi: więcej kontaktów to mniej uprzedzeń

Mniejszości w Polsce po prostu są. Nie od teraz, tylko od dawna, patrząc na naród żydowski - podkreślał rabin Szalom Dow Ber Stambler, komentując sytuację mniejszości narodowych w Polsce. Gość "Tak jest" w TVN24 podkreślił, że w ostatnim czasie obserwuje lawinowy wzrost antysemickich komentarzy, zwłaszcza w internecie.

Timmermans o wizycie w Warszawie. "Rekomendacje pokazują, co musi być zrobione"

Rekomendacje Komisji Europejskiej pokazują, co musi być zrobione w Polsce, aby nie było dłużej systemowego zagrożenia dla praworządności w tym kraju - oświadczył w środę w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na posiedzeniu komisarzy unijnych. Wyraził też nadzieję na znaczący krok w rozmowach z Polską w najbliższym czasie.

Zbigniew Łapiński spoczął na Cmentarzu Powązkowskim

Kompozytor i pianista Zbigniew Łapiński został pochowany w środę na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. "Jego dorobek będzie źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców piosenki poetyckiej" - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych.

Nie pokazali Macierewicza, był Amber Gold

TVP Info nie transmitował trwającej ponad godzinę prezentacji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej, pokazując w zamian posiedzenie komisji śledczej do spraw Amber Gold. Podczas środowej konferencji Antoni Macierewicz został również dokładnie wypytany przez dziennikarza tygodnika "Sieci" o podpisy złożone pod raportem. Dzień wcześniej publicysta sugerował, że nie wszyscy członkowie podkomisji zaakceptowali jej wnioski.

Posiedzenie w sprawie Komendy będzie jawne

Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek obrońcy i dopuścił strony do udziału w posiedzeniu w kwestii wznowienia postępowania w sprawie Tomasza Komendy - poinformował zespół prasowy SN. Oznacza to, że wyznaczone na 16 maja posiedzenie będzie jawne.

Senator PiS zawieszony. Polityk zaprzecza, że był pijany

Senator Jan Dobrzyński, który miał pod wpływem alkoholu rozbić twarz i trafić do szpitala, został zawieszony w prawach członka partii oraz klubu Prawa i Sprawiedliwości. W środę taką decyzję podjął Jarosław Kaczyński. Sam senator zaprzecza, że był pijany. Twierdzi, że przeszedł zawał serca.

"Chciałem odnaleźć prawdziwe elementy tej opowieści. Nie znalazłem żadnego"

- Tam dosłownie nie mogłem znaleźć ani jednego punktu, który był prawdziwy - ocenił w TVN24 profesor Paweł Artymowicz, astrofizyk i wykładowca Uniwersytetu w Toronto, który badał katastrofę samolotu Tu-154M w Smoleńsku z 2010 roku. Skomentował w ten sposób środową prezentację raportu technicznego podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Łagodniejszy wyrok dla wrocławskiego bombera

Na 15 lat więzienia wrocławski Sąd Apelacyjny skazał w środę byłego studenta chemii Pawła R. oskarżonego o podłożenie ładunku wybuchowego w autobusie komunikacji miejskiej. To obniżenie kary względem wyroku sądu I instancji, w której mężczyzna skazany został na 20 lat więzienia.

"Tak się nie bada wypadków lotniczych". Komentarze po raporcie podkomisji Macierewicza

Nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat badań, dowodów, wyliczeń. Wszystko to, co zrobiła podkomisja, opiera się na oglądaniu zdjęć - tak poseł PO Marcin Kierwiński ocenił techniczny raport podkomisji smoleńskiej. Z kolei Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych podkreślił, że ustalenia podkomisji nie wnoszą nic nowego. - Dalej nie są pewni, ile było wybuchów, jaki był to materiał wybuchowy i w jakich miejscach - zaznaczył Lasek. - Tak się nie bada wypadków lotniczych - dodał.

Macierewicz: na temat zamachu się nie wypowiadałem

Antoni Macierewicz przedstawił w środę raport techniczny podkomisji badającej katastrofę smoleńską. Z podsumowującej ten dokument prezentacji filmowej ma wynikać, że na katastrofę Tu-154M złożył się szereg świadomych działań: w obszarze remontu samolotu, przygotowania wizyty w Katyniu, a także świadome i fałszywe sprowadzenie samolotu do lądowania przez rosyjskich kontrolerów oraz awarie i eksplozje. Szef podkomisji smoleńskiej podkreślał też, że "nie wypowiadał się na temat zamachu".

Czaputowicz ogłosił, że Polska przyjęła 2700 migrantów

"Przyjęliśmy 2700 migrantów przysłanych przez Europę Zachodnią" - obwieścił polski minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro". "Wypowiedź nie dotyczyła mechanizmu przymusowej relokacji" - tak po sześciu dniach tłumaczy słowa swego szefa MSZ.

Psie kupy w oku kamery. I mandaty dla "właścicieli-cwaniaków"

Kupa na trawniku - mandat w portfeliku! - pod takim hasłem kaliscy strażnicy miejscy walczą z właścicielami psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Skończyła się cierpliwość i pouczenia. W ruch poszły kamery monitoringu, rowery i bloczki mandatowe. By było czysto.

On ma 22-lata, ona 13. Prokuratura bada ich "relację". Zarzuty już są

13-latka opowiedziała koleżankom o swojej "relacji" z 22-latkiem. Sprawą zainteresowała się prokuratura z Pleszewa (woj. wielkopolskie). Śledczy przesłuchali mężczyznę i zarzucili mu "przestępstwo o charakterze seksualnym". 22-latek nie przyznaje się do winy. Na razie trafił do aresztu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia.

Anders: Mam 67 lat. Nie będę leciała klasą turystyczną

Jak można być pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego, siedząc przy biurku? - pytała Anna Maria Anders, komentując przeszło półmilionowe koszty jej podróży służbowych do Stanów Zjednoczonych. Senator PiS odniosła się również do zarzutów, jakoby latała za publiczne pieniądze w celach prywatnych.