Martwy płód znaleziony na wysypisku

Pracownicy wysypiska śmieci w Sulisławicach (Dolnośląskie) znaleźli pośród odpadów martwy płód. Według wstępnych ustaleń miał on 36-40 tygodni. Postępowanie prokuratorskie prowadzone jest w kierunku zabójstwa.

Wyciągnęli auto z wody. Kierowca nie przeżył

Dach samochodu unoszący się na wypełnionym wodą wyrobisku żwirowni w pobliżu miejscowości Smolice (Małopolskie) zauważył wędkarz. Zawiadomił służby, które po przyjeździe na miejsce wyciągnęły z auta 68-letniego mężczyznę. Kierowcy opla astry nie udało się uratować.

Poznańscy studenci odlecieli rywalom

Samolot zbudowany przez studentów Politechniki Poznańskiej okazał się bezkonkurencyjny na prestiżowych zawodach SAE Aero Design West w Stanach Zjednoczonych. Do stolicy Wielkopolski przywieźli aż trzy złote medale.

"Pogonimy PiS". Platforma i Nowoczesna o wspólnym starcie

Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom wybór, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS, bo tylko wtedy wygramy wybory samorządowe - zapowiedział lider Platformy Grzegorz Schetyna podczas mazowieckiej konwencji PO i Nowoczesnej. Podano również nazwę wspólnej listy, pod którą wystartują w jesiennych wyborach.

"Akcja była z Polską konsultowana"

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, komentując naloty państw zachodnich w Syrii, powiedział, że decyzja o atakach była z Polską konsultowana. Oświadczenie w tej sprawie wydało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Współpracujemy przeciw PiS. Wróg jest jeden"

Weszłam do polityki przez PO i nie przeszkadza mi to we współpracy z nią dla dobra Polski po tym, co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość - zapewniła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Jak dodała, jej partia i Platforma Obywatelska współpracują "przeciw Prawu i Sprawiedliwości".

"Prezes Kaczyński skromnie się odżywia, ubiera i żyje"

Byłem zaskoczony, niepocieszony i wkurzony - tak Tadeusz Cymański tłumaczył swój wczorajszy komentarz na temat przedstawionej przez prezesa PiS decyzji w sprawie obniżenia poselskich i senackich pensji. Poseł Solidarnej Polski w czwartek powiedział, że jest "wkurzony". W piątek w "Tak jest" w TVN24 zapewnił, że decyzja ta była "kontrowersyjna", ale "racjonalna".

Giertych: przetrzymywanie Gawłowskiego nielegalne

Złożenie wniosku o reasumpcję głosowania dotyczącego wyrażenia przez Sejm zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego oznacza zawieszenie obowiązywania tej decyzji - wyjaśniał w piątek po południu pełnomocnik zatrzymanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne posła i sekretarza generalnego PO. Mecenas Giertych przekazał, że po przesłuchaniu w prokuraturze Gawłowski został przewieziony do izby zatrzymań.

"Ze smutkiem przyjmuję ten dzień i tę decyzję"

Ja na pewno nie przyłożyłbym ręki do zwołania takiego posiedzenia - tak rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek skomentował decyzję Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf wyznaczyła termin zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS na 27 kwietnia.

Projekt obniżający pensje polityków złożony. "W krótkim czasie wejdzie w życie"

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy obniżający o 20 procent wynagrodzenia posłów i senatorów. Sejm ma zająć się nim na kolejnym posiedzeniu, projekt w krótkim czasie wejdzie w życie - ogłosił Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Przyjęcie nowelizacji - jak twierdzą jej autorzy - miałoby pozwolić zaoszczędzić około 13 milionów złotych w skali roku.

Niekonsekwencja w sprawie immunitetów. Sejm obronił polityków PiS

Sejm w czwartek zgodził się na uchylenie immunitetów posłów Nowoczesnej - Ryszarda Petru i Kamili Gasiuk-Pihowicz. Kiedy wcześniej głosowano w podobnych sprawach, ale dotyczących polityków rządzącej koalicji - Dominika Tarczyńskiego i Patryka Jakiego - obaj zachowali immunitety. Wynik głosowania był odmienny także w przypadku posła PO Stanisława Gawłowskiego i senatora PiS Stanisława Koguta, mimo że obaj usłyszeli podobne zarzuty.

"On wie coś więcej". Policjant nie wierzy oskarżonemu o zabójstwo Ewy Tylman

Znajomi Ewy Tylman zgodnie twierdzili, że nigdy wcześniej nie widzieli jej w takim stanie, jak na nagraniach z kamer monitoringu. I dziwili się, czemu do domu szła pieszo, a nie jechała taksówką. Zeznania złożył też policjant, który jako pierwszy przesłuchiwał Adama Z., oskarżonego o zabójstwo dziewczyny. Jego zdaniem zachowanie oskarżonego świadczy o tym, że "wie coś więcej, wie, co się wydarzyło".

"Die Welt": Morawiecki jest przekonany, że bezwzględny kurs jest długoterminowo szkodliwy

Państwa Grupy Wyszehradzkiej postrzegane są jako zacofane, ksenofobiczne lub konserwatywne, w rzeczywistości jednak są zróżnicowane, jeśli chodzi o praworządność, stosunek do Unii Europejskiej i Rosji - pisze w piątek "Die Welt". Oceniając rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, stwierdza również, że polski premier Mateusz Morawiecki należy do "umiarkowanego nurtu".

Policjant podejrzany o ciężkie pobicie, sąd nie zgodził się na areszt

Policjant z człuchowskiej komendy usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kolegi i spowodowania obrażeń ciała u swojej partnerki. Cała trójka według śledczych miała się pokłócić. - Krystian L. uderzył swoją partnerkę, jego kolega stanął w jej obronie. Wtedy L. dwukrotnie uderzył pięścią w twarz Piotra P., który spadł ze schodów - tłumaczy prokurator. Policjant został zawieszony, grozi mu do 15 lat więzienia.

Senaccy prawnicy krytycznie o ustawach sądowych

Niezgodność z konstytucją i niedochowanie procedury uchwalania w Sejmie - takie krytyczne opinie o sądowych ustawach wydało w piątek Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Nowelizacje dotyczące między innymi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego zarekomendowały dwie senackie komisje. Opozycyjni senatorowie krytykują zmiany, a marszałek Senatu przewiduje, że ustawy zostaną uchwalone jeszcze w piątek.

Listy poparcia do KRS bez nazwisk. "Pytanie, do jakich tradycji chce nawiązać ministerstwo"

W całej historii sądownictwa po II wojnie światowej kojarzę tylko jeden przypadek, w którym sędziowie ukrywali się pod pseudonimami i nie ujawniano nazwisk. To były sądy w czasach stalinowskich, tak zwane sekcje tajne - komentował nieujawnienie nazwisk sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.