"Będziecie się smażyć w politycznym piekle"

Prawo i Sprawiedliwość zdemolowało Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz następuje całkowita demolka Sądu Najwyższego - ocenił w "Ławie polityków" Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe). Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował natomiast do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, by "nie robiła szopki" i odeszła na emeryturę.

"Doprowadzamy do sytuacji, w której trójpodział władzy zostaje zlikwidowany"

- To nie jest tylko świadome łamanie konstytucji. To jest sytuacja, w której na życzenie jednego człowieka - sprawcy kierowniczego - realizowane są plany, według których władza wykonawcza, wykorzystując władzę ustawodawczą, chce zniszczyć władzę sądowniczą - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Mam nadzieję, że uda nam się powstrzymać niszczenie sądów"

- Nie może być tak, że oni sobie ustanawiają swoje prawo (...), a my nie mamy nic do powiedzenia - mówiła w sobotę jedna z uczestniczek protestu przed siedzibą Sądu Najwyższego. 4 lipca wchodzi w życie ustawa, która przewiduje, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy ukończyli 65 lat. Według tych zmian swoją funkcję ma przestać pełnić także pierwsza prezes Sądu Najwyższego, choć jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat.

Dziesięciolatek potrącił siedmiolatka

Siedmioletni chłopiec został potrącony przez osobowe renault. Jak informuje opolska policja, sprawcą wypadku był dziesięciolatek. Obok niego w samochodzie siedział nietrzeźwy ojciec.

"Przepis był martwy, nie był stosowany, więc go wykreśliliśmy"

My w żaden sposób nie wycofujemy się z tej nowelizacji styczniowej. My odchodzimy od przepisów karnych - mówił w "Faktach po Faktach" Sylwester Tułajew z PiS. - Przepis był martwy, nie był stosowany, więc go wykreśliliśmy - dodał. Z kolei eurodeputowany PO Michał Boni ocenił, że szkody wyrządzone przez ustawę o IPN "odłożyły się w pamięci". - Trzeba będzie się nieźle napracować, żeby ludzie w świecie o tym zapomnieli - ocenił.

Piknik, wystawy i pokazy. Lotnicze święto w Świdwinie

Piknik lotniczy w Świdwinie z podniebnymi pokazami samolotów bojowych czy historycznych statków powietrznych jest największą tego typu imprezą w regionie. To jedyny dzień w roku, gdy na lotnisko 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego wstęp ma każdy. Publiczność mogła zobaczyć takie maszyny jak: Su-22, Mig-29, XA 41, RWD-5, JAK 18, EXTRA300 i ZODIAK. Po raz pierwszy w historii pikniku odbył się podniebny wspólny pokaz myśliwca Mig-29 i samolotu akrobacyjnego XA 41.

Od niedzieli wchodzi w życie ustawa o pomocy niepełnosprawnym. Hartwich: to jest bubel prawny

My nazwaliśmy tę ustawę wydmuszką, dlatego że już dzisiaj wiemy, że osoby niepełnosprawne nie dostaną się bez kolejki do lekarzy specjalistów - powiedziała w rozmowie z TVN24 jedna z liderek osób, które protestowały w Sejmie Iwona Hartwich. Odniosła się w ten sposób do ustawy, która miała pomóc niepełnosprawnym, jednak - jak się okazało - wyklucza dzieci do 16. roku życia. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w sobotę, że rząd "zrobi wszystko, żeby placówki były coraz bardziej dostępne na różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne".

Są wstępne ustalenia po karambolu na S7

Kierowca samochodu ciężarowego z nieustalonych przyczyn zjechał na prawy pas i z impetem wbił się w cztery samochody stojące na pasie wyjazdowym - to wstępne ustalenia policji w sprawie karambolu na S7. W wypadku zginęła jedna osoba, pięć zostało rannych.

Samochód zderzył się z pociągiem. Kierowca uciekł

Samochód osobowy wjechał tuż pod nadjeżdżający pociąg. W wagonach podróżowało 69 osób, nikomu nic się nie stało. Nie wiadomo, kto prowadził auto. - Kierujący pojazdem osobowym oddalił się z miejsca zdarzenia jeszcze przed przybyciem służb. Na tę chwilę ustalamy uczestników zdarzenia - informuje policja.

Pies zaatakował dzieci. "Nastąpił błąd w procesie adopcyjnym"

Ten pies nie powinien trafić do domu z dziećmi. To jest podstawowy problem tej sytuacji - powiedziała w TVN24 behawiorystka zwierząt Justyna Sikorska-Krupowicz, odnosząc się do wydarzeń spod Mławy. Amstaff pogryzł tam dwoje małych dzieci. Pies miał trafić do rodziny dzień przed atakiem.

Akt oskarżenia przeciwko senatorowi Platformy

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście akt oskarżenia przeciwko Maciejowi Grubskiemu (zgadza się na podawanie pełnego nazwiska). Zarzuca senatorowi PO popełnienie czterech przestępstw.

Sopot bez mola? Był taki plan. Pomógł Bierut

Sztorm zniszczył sopockie molo. Nie pierwszy i nie ostatni raz. To się przecież naprawi! Siedemdziesiąt lat temu to wcale nie było takie pewne. Towarzysze z urzędu wojewódzkiego chcieli rozebrać wizytówkę Sopotu. Deska po desce. Bo komu potrzebny ten symbol "niemieckiej przeszłości miasta"?

Ekspert: grozi nam chaos. Gersdorf powinna trwać na stanowisku

Małgorzata Gersdorf powinna trwać na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego. W ten sposób wysyła wyraźny komunikat do zdezorientowanego społeczeństwa - ocenił profesor Marcin Matczak. W "Tak jest" w TVN24 ostrzegł on, że wydarzenia wokół Sądu Najwyższego grożą "chaosem" i "dwuwładzą".

RODO budzi strach. Rodzicom odmówiono informacji o zdrowiu dzieci

RODO paraliżuje. Strach przed złamaniem nowych przepisów jest tak ogromny, że niektórych doprowadza do absurdu. Zdarzają się przypadki blokowania dostępu do informacji publicznych, a nawet zakazy informowania rodziców o stanie zdrowia ich dzieci. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Smutny symbol modernizacji polskiej floty

Podpisano umowę na dokończenie prac przy okręcie Ślązak i dostarczenie go Marynarce Wojennej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Okręt, który najpierw miał być silnie uzbrojoną korwetą, a teraz ma być symbolicznie uzbrojonym patrolowcem, powstaje już od 2001 roku i jest negatywnym symbolem modernizacji polskiej floty. Po licznych perypetiach, ma trafić w ręce marynarzy w marcu 2019 roku.

Trybunał rozpatrzy "przepisy ukraińskie" ustawy o IPN

Trybunał Konstytucyjny umarza postępowanie, gdy zaskarżony przepis utracił moc obowiązującą. Zatem zaskarżone przez prezydenta przepisy, które nie zostały uchylone podczas ostatniej nowelizacji ustawy o IPN, podlegają rozpatrzeniu przez Trybunał - przekazał PAP pełniący obowiązki rzecznika Trybunału Konstytucyjnego Jakub Kozłowski.

"To dziwne, że sędziowie nie uznają ustawy"

Pani prezes Małgorzata Gersdorf potrafiła wykorzystać pewne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które są dla niej wygodne - mówił w "Tak jest" prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. - Nie wiem, dlaczego nie wystąpiła jak kilkunastu innych sędziów z wnioskiem do prezydenta - dodał.