Posłowie PiS podzieleni. "Powinniśmy unikać kontrowersyjnych kandydatów"

Kandydatura Sabiny Zalewskiej na Rzecznika Praw Dziecka zgłoszona przez PiS wywołała podział wśród posłów tej partii. - Powinniśmy unikać kandydatów, którzy wywołują kontrowersje i mieszane uczucia - przyznał Tadeusz Cymański z PiS w rozmowie z tvn24.pl. Kluczowe dla wyboru RPD ma być środowe przesłuchanie na posiedzeniu sejmowej komisji.

Siedem pism od prezydenta wpłynęło do Sądu Najwyższego

Do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma od prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, wobec których prezydent nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego Sądu Najwyższego - poinformował w środę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Sędziowie, których dotyczą prezydenckie pisma, złożyli oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowisk.

25 osób pośmiertnie otrzyma Order Orła Białego

Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski znajdą się wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę listę 25 osób, które 11 listopada zostaną uhonorowane za zasługi dla polskiej niepodległości.

Mazurek: to sabotaż reformy sądownictwa

Nadzwyczajna kasta nie chce się zgodzić na zmiany, do których jako parlamentarzyści mamy pełne prawo - oceniła w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Skomentowała w ten sposób udział dwóch sędziów, co do których orzekania prezydent nie wydał postanowienia, w środowej rozprawie Sądu Najwyższego.

Wakacje emerytów bez jedzenia. Biuro podróży: to nieporozumienie

To miały być udane wakacje. Grupa emerytów ze Środy Śląskiej pojechała do Międzyzdrojów. Po tygodniu okazało się jednak, że nie będą już dostawać jedzenia, bo... biuro podróży nie opłaciło ich pobytu, za który z kolei oni zapłacili. Kierownik ośrodka wypoczynkowego mówi, że "nie miał serca ich wyrzucić". Okazało się, że to nie pierwsza taka sytuacja, w którą zamieszany jest prezes wrocławskiego biura podróży.

Sędziowie o wywoływaniu "efektu mrożącego". Apelują o "nieuleganie próbom zastraszania"

Sędziowie protestują "wobec wykorzystywania sędziowskich postępowań dyscyplinarnych nie do ścigania rzeczywistych przewinień sędziowskich (co powinno być celem takich procedur), ale do tłumienia w ten sposób zasadnej krytyki oraz wywoływania 'efektu mrożącego'" - oświadczyło w przyjętej uchwale Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi. Głos w sprawie zachodzących zmian w wymiarze sprawiedliwości, w tym działań nowej Krajowej Rady Sądownictwa zabrali między innymi sędziowie z Gorzowa Wielkopolskiego i Rzeszowa.

Ziobro zapowiada "głęboką zmianę" w prawie karnym

"Wyprowadzić sądy z krainy absurdu i wprowadzić na drogi prowadzące do szybkiego orzekania" chce minister sprawiedliwości, który w środę na konferencji przedstawił założenia przygotowywanych w resorcie "głębokich zmian" w kodeksie karnym. Jak argumentował Zbigniew Ziobro, w zapowiadanej nowelizacji chodzi o to, żeby "przyśpieszyć bieg procesów, ale też i rozprawić się z obstrukcją, którą stosują strony postępowań karnych".

Juncker: niepokoi nas sytuacja w niektórych państwach Unii

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał w środę w Parlamencie Europejskim, przed decyzją europarlamentu o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier, że Komisja Europejska "sprzeciwia się wszelkim atakom na rządy prawa". Jak zaznaczył, "niepokoi go sytuacja w niektórych państwach" UE. Chwalił też wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa za jego działania na rzecz obrony praworządności.

"Potrzebujemy wielu osób, ale tylko fajnych". Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

- Zapraszam wszystkich, który chcieliby zmienić siebie, aby rekrutować się do naszego wolontariatu w Szlachetnej Paczce i w Akademii Przyszłości. Potrzebujemy jeszcze wielu osób, ale - co ważne - tylko fajnych - tak ksiądz Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki, zachęcał kandydatów na wolontariuszy akcji. We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 opowiadał o przemianie, jaka może zajść w człowieku, jeśli włączy się w działania na rzecz innych.

Wypadek gimbusa. Dwoje dzieci w szpitalu

Dwoje dzieci trafiło na obserwację do szpitala po tym, jak w środę rano w Krupnikach pod Białymstokiem autobus wiozący uczniów do szkoły w Choroszczy zjechał do rowu. Kierowca był trzeźwy.

Prezydent mówił o wyimaginowanej wspólnocie. "To wzmacnianie frakcji polexitu"

Prezydent opowiada głupoty, które są szkodliwe dla Polski - ocenił w środę Adam Szłapka z Nowoczesnej. Skomentował tak słowa prezydenta, który dzień wcześniej określił Unię Europejską jako "wyimaginowaną wspólnotę". - To jest działanie wbrew polskiej racji stanu - uznał Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. Racji Andrzeja Dudy bronią politycy Prawa i Sprawiedliwości . - Strona unijna często się zachowuje tak, jakby chcieli powiedzieć: wy się nie odzywajcie - przekonywał Tomasz Latos z PiS.

W Sądzie Najwyższym rozprawa. Orzeka dwóch sędziów, którzy nie otrzymali postanowienia prezydenta

Czekamy na postanowienie prezydenta, z którego będzie wynikało, którzy sędziowie muszą przejść w stan spoczynku - mówił w środę rano rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha przekazał nieco później, że prawdopodobnie jeszcze w środę zostanie wysłane pismo "pana ministra Andrzeja Dery" stwierdzające, że "z mocy prawa siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku".

"Byłem śmieciem. Nie miałem żadnych praw". Komenda walczy o rekordowe odszkodowanie

Gwałciciel, pedofil, morderca – tak mówiono o nim, gdy przez 18 lat siedział w więzieniu. Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Pięć miesięcy temu Sąd Najwyższy go uniewinnił. Ta decyzja otworzyła drogę do starań o odszkodowanie i zadośćuczynienie. W grę może wchodzić kwota najwyższa w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

"Dzisiaj prokuratura przychodzi po sędziów, jutro przyjdzie po zwykłych ludzi"

Zamiast poważnych reform mamy personalne przejęcie najwyższych instytucji i podporządkowanie ich politykom - tak zmiany w sądownictwie ocenił Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl stwierdził, że jego stowarzyszenie od zawsze "stało po stronie zasad", niezależnie jaka partia była u władzy.

"To, jak wyglądał konkurs do Sądu Najwyższego, to farsa"

Wszyscy widzieliśmy, w jakim pośpiechu procedowała Krajowa Rada Sądownictwa. Teraz co rusz wychodzą kolejne informacje o tych, których wskazała Rada do Sądu Najwyższego - mówił w środę w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński.

"Pierwszą prezes Sądu Najwyższego jest pani Gersdorf"

Mamy do czynienia z naruszeniem konstytucji - tak w "Kropce nad i" Paweł Kukiz ocenił próby skrócenia kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Poseł i przewodniczący ruchu Kukiz’15 podkreślił, że według niego funkcję tę nadal pełni profesor Małgorzata Gersdorf.

"Do 2023 roku około stu dżihadystów wyjdzie z więzień". Raport o terrorystach w Europie

Minął kolejny rok od ataku na World Trade Center. W 17. rocznicę zamachu opublikowano raport, który ostrzega przed terrorystami na Starym Kontynencie. Do 2023 roku na ulicach Europy pojawi się ponad stu zwolnionych z więzień dżihadystów. Międzynarodowy zespół przeanalizował dane na temat radykałów, opracował ich profil i przestrzega. Materiał programu "Polska i Świat".