"Jeżeli Amerykanie nie widzą problemu do rozwiązania, to się nie spotykają"

Stany Zjednoczone mają szereg pożarów, które muszą gasić na całym świecie. Polska dla nich to kraj sojuszniczy, w którym nic złego się nie dzieje - powiedział w dogrywce "Jeden na jeden" Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu tłumaczył w ten sposób, dlaczego nie doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mikiem Pence'em podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu w lutym.

"Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie"

Wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA "kończy sprawę" - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie zarówno jeśli chodzi o kwestie współpracy militarnej, jak i wymiany handlowej. Jeszcze pięć tygodni temu w Polsce gościł Rex Tillerson, szef amerykańskiej dyplomacji - podkreślił gość TVN24.

20 lat pracy, nieco ponad 2 tysiąca złotych na rękę. Urzędnicy z Bydgoszczy piszą do premiera

"Czasami mi córka zaopatruje lodówkę", "znam urzędników, którzy zimą wyłączają lodówkę" - mówią wprost urzędniczki z Bydgoszczy. Narzekają na bardzo niskie zarobki. Twierdzą, że pracownik administracji może liczyć na maksymalnie 2,2 tysiąca złotych miesięcznie na rękę. Pytają, dlaczego - skoro rząd mówi o tak dobrej sytuacji gospodarczej kraju - ich zarobki pozostają od lat zamrożone. Materiał "Czarno na białym".

"Palą czym popadnie", wrzucają do pieców nawet lakierowane meble

Ludzi nie stać na opał, palą czym popadnie - twierdzą zgodnie mieszkańcy Chorzowa. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt nowelizacji ustawy o jakości paliw stałych, który ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety nie zmieni on ani mentalności, ani zasobności portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym. Materiał programu "Polska i świat".

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

"Często posługuje się historią, aby zamaskować bieżące problemy"

Jestem sceptyczny wobec prób rozliczania historii przy pomocy narzędzi prawnych - podkreślał w "Faktach po Faktach" we wtorek profesor Antoni Dudek, politolog i były doradca prezesa IPN, oceniając uchwaloną przez Sejm ustawę degradacyjną. - W polityce bardzo często posługuje się historią po to, żeby zamaskować bieżące problemy. Urządza się coś na kształt igrzysk historycznych, na czym cierpią bardzo często historycy, natomiast politycy na tym zyskują - dodał.

"Jechali przez całą Polskę, żeby się rozstać"

Ta komunistyczna, siermiężna Polska była jedynym krajem, jaki znałem i wyjechałem z tego kraju do Izraela - tak Michał Sobelman, tłumacz, literat oraz rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce wspominał wydarzenia Marca '68. Gość programu "Tak jest" w TVN24 opowiadał o swojej rodzinie, która po rozpoczęciu przez władze PRL antysemickiej nagonki wyemigrowała z Polski.

"Zaplanowane kilka tygodni temu". Spotkanie prezydenta, premiera i szefa MSZ

We wtorek przed godziną 18 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. - Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było spotkaniem roboczym, zaplanowanym kilka tygodni temu, i dotyczyło koordynacji działań rządu i ośrodka prezydenckiego w sprawie inicjatywy Trójmorza - wyjaśnił Szczerski.

Zmiany w prawie łowieckim. Zakaz udziału dzieci w polowaniach

Zakaz udziału nieletnich w polowaniach, zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań a także zakaz szkolenia psów myśliwskich na zwierzętach - takie między innymi rozwiązania przewiduje znowelizowane przez Sejm we wtorek Prawo łowieckie.

Sejm uchwalił ustawę degradacyjną. Zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych

Możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu" przewiduje tak zwana ustawa degradacyjna przyjęta we wtorek przez Sejm. Po głosowaniu na sali posiedzeń rozległy się krzyki "precz z komuną". - To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności - mówił jeszcze przed głosowaniem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ziobro gotowy ujawnić listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Warto czynić wszystko, co się da, jawnym - mówił minister sprawiedliwości, pytany o możliwość odtajnienia list poparcia dla kandydatów wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa. Zbigniew Ziobro zadeklarował gotowość do zmiany przepisów w tej sprawie. Jednocześnie zaznaczył, że obecne zapisy ustawy nie pozwalają na ujawnienie nazwisk osób, które poparły kandydatów do nowej KRS.

Po wybuchu cztery osoby w szpitalach. Nieoficjalnie: jednej pilnuje policja

W wielkopolskich szpitalach przebywają cztery osoby ranne w katastrofie budowlanej w Poznaniu. W najcięższym stanie są dwaj poparzeni mężczyźni. Pod opieką lekarzy jest też poturbowana kobieta i ranna 3-latka. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zawalenia kamienicy. Śledczy nie wykluczają "celowego" doprowadzenia do katastrofy.

Upamiętniono 50. rocznicę "Dziadów" według Kazimierza Dejmka

Teatr żyje tak długo, jak długo żyje pamięć - podkreślał w poniedziałek dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert podczas wieczoru poświęconego 50. rocznicy inscenizacji "Dziadów". Z okazji 15. rocznicy śmierci Kazimierza Dejmka i 10. rocznicy śmierci Gustawa Holoubka wspominano obu artystów.

Prokuratura informuje o dochodzeniu ws. wypadku Szydło. Policja: sprawa się przedawniła

Czy audi, którym ponad rok temu jechała ówczesna premier Beata Szydło przekroczyło dozwoloną prędkość i linię ciągłą jezdni? W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Krakowie zapewniła, że dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. - Materiały otrzymaliśmy 2 lutego, 11 lutego sprawa się przedawniła - powiedział tymczasem we wtorek Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Sejm przyjął uchwałę o 50. rocznicy Marca '68

Posłowie niemal jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały o rocznicy Marca'68. Czytamy w niej, że "Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi".