Żalek o proteście w Sejmie: Traktują dzieci jak żywe tarcze. Nie można im dać gotówki

- Jeżeli na oczach całej Polski można traktować swoje dzieci jak zakładników, (...) to boję się, że w zaciszu domów niestety tak samo może być - tak poseł Porozumienia i wiceszef klubu parlamentarnego PiS Jacek Żalek skomentował trwający w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych domagających się między innymi 500 złotych dodatku rehabilitacyjnego. Zdaniem Żalka "mogą się zdarzyć zwyrodniali rodzice", którzy wydadzą te pieniądze na własne potrzeby.

Bieg z nagrodami "tylko dla Polaków" wygrał Marokańczyk. Na podium nie stanął

Marokańczyk Abderrahim Elasri jako pierwszy dobiegł na metę II Biegu Konstytucji w Skarżysku- Kamiennej (Świętokrzyskie). Na próżno jednak szukać jego twarzy na zdjęciach tryumfatorów wyścigu – mężczyzna zrezygnował z miejsca na podium, kiedy dowiedział się, że nie otrzyma za swój wyczyn nagrody pieniężnej. Te przewidziane były tylko dla Polaków.

Matura z angielskiego. Mamy arkusz z zadaniami

We wtorek o godzinie 11 zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Część maturzystów po południu przystąpiła także do pisemnego egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Kusznierewicz: tak mi żal, tak mi źle, jestem rozczarowany tą decyzją

Nie mamy informacji, nie mamy odpowiedzi, nie wiemy, dlaczego - mówił Mateusz Kusznierewicz, pytany o zerwanie umowy między Fundacją Navigare a Polską Fundacją Narodową. W ramach projektu "Polska100" Kusznierewicz miał popłynąć w rejs dookoła świata. W poniedziałek poinformowano jednak o zakończeniu współpracy. - Wygląda na to, że nie będzie tego rejsu - przyznał żeglarz i mistrz olimpijski w rozmowie z reporterem TVN24.

Posłanka PiS ucieka protestującym. "Nie będę z panią rozmawiała"

W poniedziałek wieczorem posłanka PiS Bernadeta Krynicka mówiła, że "znalazłaby paragraf na rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie". Protestujący starali się porozmawiać o tym we wtorek z posłanką spotkaną na sejmowym korytarzu. Iwona Hartwich i jej niepełnosprawny syn Jakub ruszyli za Krynicką. - Prosimy panią o rozmowę - wołała Hartwich. Posłanka jednak się nie zatrzymała. - Nie będę z panią rozmawiała - odparła, odchodząc.

Polacy proszą Rosjan o pomoc w śledztwie smoleńskim. Dziewięć wniosków prokuratury

Co najmniej dziewięć razy w ciągu ostatnich dwóch lat polska prokuratura zwracała się do rosyjskiej o pomoc w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Za każdym razem spotykała się albo z odmową pomocy, albo z milczeniem - wynika z informacji przedstawionych przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka. Rosyjscy śledczy twierdzą, że spełnienie żądań polskich prokuratorów byłoby sprzeczne z rosyjskim prawem lub międzynarodowymi konwencjami.

Bodnar wycofuje wniosek z Trybunału. "Wybrał mniejsze zło"

Mając do wyboru dwie złe sytuacje wybrał mniejsze zło - podkreśliła profesor Agnieszka Grzelak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, komentując decyzję Adama Bodnara. Rzecznik nie chce już, by Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Wycofał swój wniosek uzasadniając, że do osądzenia sprawy wybrano osoby, które nie są sędziami. Wiceprezes Trybunału Mariusz Muszyński zasugerował, że Adam Bodnar powinien zostać odwołany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Na rondzie w lewo, włączył nawet kierunkowskaz

Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, który wjechał na rondo pod prąd. Nie zniechęcił go widok prawidłowo jadących samochodów - 60-latek po prostu skręcił w lewo. Już zatrzymano jego prawo jazdy, grozi mu też więzienie.

Waszczykowski: Putin dostał absolutną władzę na talerzu. Nie wykorzystał tych lat

Putin jest silniejszy o tyle, że zdobył większą pozycję i obecność na świecie poprzez rozpętanie konfliktów - mówił o prezydencie Rosji Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. W dogrywce "Jeden na jeden" odniósł się też do porozumienia nuklearnego z Iranem. Ocenił, że nie jest ono dobre, ale z braku alternatywy "nie powinniśmy go zrywać".

"Kolejny etap naprawy systemu" vs "puste obietnice". Komisja poparła projekt PiS

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek wieczorem projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przyznała, że projekt nie załatwia wszystkiego, ale jest "kolejnym etapem naprawy systemu". - Mam głębokie wrażenie, że powinien się, niestety, nazywać puste obietnice - ocenił Michał Szczerba (PO).

"Znalazłabym paragraf na rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie"

Moim zdaniem to jest karygodne, że ci rodzice przetrzymują niepełnosprawne osoby w Sejmie tyle dni - stwierdziła w poniedziałek posłanka PiS Bernadeta Krynicka, komentując trwający od 18 kwietnia protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - Nie jesteśmy tutaj z przymusu - odniósł się we wtorek do jej słów Jakub Hartwich, jeden z protestujących.

List do prezesa

Gdy samorządowcy PiS, chcąc nie chcąc, godzą się z decyzją prezesa PiS, Samorządowiec Roku - prezydent Nowej Soli z 16-letnim stażem - pisze do Jarosława Kaczyńskiego krytyczny list. Wadim Tyszkiewicz tłumaczy w nim, dlaczego nie zgadza się na cięcie lokalnych pensji przez centralną władzę. Wyjaśnia też, dlaczego inaczej niż prezes Kaczyński rozumie słowo "skromniej".

Buntu nie będzie

Po aferze z nagrodami dla rządu to samorząd czekają teraz cięcia pensji. Jeden z krytycznych wobec PiS prezydentów miast napisał dosadnie w liście do prezesa Kaczyńskiego, co o tym myśli. Pytamy o to samo samorządowców Prawa i Sprawiedliwości. Ci, z którymi rozmawiał nasz reporter, nie widzą problemu albo może nie chcą o tym mówić. Chętnie wymieniają swoje sukcesy i odznaczania za lokalne zasługi. Dlaczego mimo to godzą się z obniżką wynagrodzenia?

Tablica Brejzy

Krzysztof Brejza - jak pokazują sondaże - trafił rządzących w czuły punkt, ale szybko sam znalazł się pod politycznym ostrzałem. Gdy on ujawnia premie dla rządu, politycy PiS pytają go o nagrody w inowrocławskim samorządzie jego ojca.

Sejmowa komisja poparła projekt ustawy o podniesieniu renty socjalnej

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek rządowy projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej. Zgodnie z propozycją świadczenie wzrośnie z 865,03 złotych do 1029,80 złotych. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu ustawy posłowie komisji opowiedzieli się jednogłośnie.

"To są kolejne rozwiązania, które mają zamykać usta opozycji"

Nie można z Sejmu robić kolonii, w której pan dyrektor będzie karał swoich kolonistów, bo się źle uśmiechnęli albo nie tak powiedzieli, jak on oczekiwał - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy karania posłów za "nieodpowiednie zachowanie". Z kolei Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej ocenił, że proponowany projekt będzie "batem na polityków opozycji".

"Idziemy kroczek do tyłu". Nowa propozycja i rozmowy bez przełomu

Sejmowa komisja zajmuje się w poniedziałek projektami ustaw dotyczącymi wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Również w poniedziałek z przebywającymi w Sejmie rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych spotkali się przedstawiciele rządu. Protestujący przedstawili nową propozycję kompromisu. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu.