Zabił na pasach, atakował pieszych. Zbyt chory, żeby usłyszeć zarzuty

Jego stan nie pozwala na udział w postępowaniu - stwierdzili lekarze, którzy badali 36-latka. Śmiertelnie potrącił na pasach pieszego, doprowadził do kilku kolizji i atakował przechodniów. Prokuratorzy chcą wydać postanowienie o postawieniu zarzutów i zawnioskować o areszt dla zatrzymanego. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, mężczyzna leczył się wcześniej psychiatrycznie.

"Obronimy polską demokrację". Józef Pinior w 35. rocznicę stanu wojennego

- Od roku jesteśmy świadkami miażdżenia polskiej demokracji - powiedział podczas wtorkowej demonstracji we Wrocławiu Józef Pinior. Były senator i opozycjonista z czasów PRL przypominał, że 35 lat temu, gdy wprowadzono stan wojenny, stolica Dolnego Śląska nie dała się złamać. I podkreślał, że tak samo będzie tym razem. -Wolność jest w nas. Obrobimy prawa kobiet, polską demokrację i naszą wolność - deklarował polityk, który niedawno został zatrzymany przez CBA pod zarzutem korupcji.

TK: przepisy tzw. małej ustawy medialnej częściowo niezgodne z konstytucją

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako organ konstytucyjny musi mieć decydujący udział w zakresie powoływania i odwoływania m.in. członków zarządu i rad nadzorczych mediów publicznych – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny uzasadniając, że marginalizowanie roli KRRiT jest niezgodne z konstytucją.

Zapowiedzi prezesa PiS. "Kaczyński czyta dużo książek o bolszewikach, podnieca go to"

Symboliczne jest, że takie rzeczy mówione są 13 grudnia, to jest naprawdę jeden wielki wstyd i hańba - tak wtorkową zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji" ocenił szef PO Grzegorz Schetyna. - Kaczyński jest wychowany w PRL, mentalnie stamtąd jest i wyłazi szydło z worka - ocenił z kolei Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Pytanie o stan wojenny. Piotrowicz milczy

Reporterka TVN24 Agata Adamek zadała Stanisławowi Piotrowiczowi pytanie o to, co robił 13 grudnia 1981 roku i jak wspomina ten dzień. Poseł PiS nie chciał jednak odpowiedzieć i zbył pytanie milczeniem.

"Nie wolno zakłamać historii, nie można jej pisać w fałszywy sposób"

- Cieszę się, że los dał mi możliwość przewodzenia "Solidarności" w trudnym czasie stanu wojennego. Uważam, że zrobiłem swoje - powiedział we wtorek 13 grudnia b. prezydent Lech Wałęsa na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu z klubem PO. Szef Platformy Grzegorz Schetyna podkreślił, że nie wolno usunąć wielkich nazwisk tamtych czasów.

Szesnastolatka zginęła na przejściu. "Ciało 100 m dalej"

Była na przejściu dla pieszych, kiedy wjechał w nią rozpędzony samochód. - Siła uderzenia była tak duża, że 16-letnia piesza zginęła, jej ciało znaleźliśmy 100 metrów od pasów - informuje policja, która wyjaśnia okoliczności tragedii w Głuchowie pod Łodzią.

Nazwy ulic po dekomunizacji. Propozycje mieszkańców odrzucone

Rada Miasta Białystok zdecydowała w poniedziałek o zmianie nazw dziewięciu ulic, w oparciu o przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Po propozycjach większościowego klubu PiS, nazwy trzech z nich są jednak inne niż te, które wybrali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Kaczyński: będą próby uporządkowania działań opozycji

- Z naszej strony na pewno będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji, chociaż znów się obawiam, że to będzie potraktowane jako nie danie opozycji pewnych przywilejów, tylko jako próbę ograniczenia demokracji - powiedział we wtorek szef PiS Jarosław Kaczyński. Oskarżył opozycję o "wezwania o charakterze antypaństwowym".

Szykuje się ciężkie popołudnie. Manifestacje omijajcie metrem

Dwie duże manifestacje i kilkanaście mniejszych zgromadzeń publicznych skutecznie utrudnią dziś życie mieszkańcom Warszawy. Najgorzej będzie w popołudniowym szczycie. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe. ZTM radzi: najlepiej wybrać metro.

"Gdybym był wtedy bardziej stanowczy, to ona by do dziś żyła"

4-letnia Oliwia była systematycznie katowana. Tamtego dnia ciosy nie ustały nawet po tym, jak dziewczynka uderzyła głową o półkę. Dziecko zmarło na kilka godzin zanim matka przyniosła je do szpitala. To, co przeżyło przed śmiercią, trudno sobie nawet wyobrazić: ślady krwi zostały na ubraniach, poduszce, a nawet na ścianie.

W Warszawie uczczono pamięć Grzegorza Przemyka i ofiar stanu wojennego

Pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka, pobitego na śmierć przez milicjantów, uczczono w nocy z 12 na 13 grudnia w Warszawie pamięć ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę jego wprowadzenia. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele klubu Kukiz'15. W środę rano lider Nowoczesnej Ryszard Petru także złożył pod tablicą wieniec.

35 lat temu wprowadzono stan wojenny

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wspólnie walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj dzieli ich wizja wolności

Dwie wizje Polski i dwie strony barykady, która coraz bardziej dzieli też ludzi kiedyś razem walczących o wolność kraju - m.in. wolność słowa i wolność do demonstracji. Byli opozycjoniści Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Zofia Romaszewska - w komunizmie ich rodziny połączyła przyjaźń, wspólna walka i jedno marzenie o wolnej Polsce. Po 35 latach tą wolność widzą jednak inaczej - tak bardzo inaczej, że - jak sami przyznają - nie mają już nawet o czym rozmawiać. To osobista historia, która może być symbolem podzielonej dziś Polski. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Minister kultury chce odkupić arcydzieło Leonarda da Vinci. Bajońska cena

Poufne rozmowy ministra Glińskiego z księciem Czartoryskim. Ich temat: "Dama z łasiczką", czyli "Damy z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Ministerstwo chce odkupić jedyny polski obraz Leonarda od prywatnych właścicieli. W tej sprawie wszystko działa na wyobraźnię – zarówno obraz, jak i bajońska cena za arcydzieło. Materiał programu "Fakty" TVN.

Lepiej oddaje prawdę vs. nie podpiszę się pod takim tekstem. Spór o treść uchwały o stanie wojennym

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego autorstwa posłów PO został w poniedziałek zastąpiony dokumentem posłów Kukiz'15. Ten tekst będzie przedmiotem drugiego czytania w Sejmie. - Zdaniem komisji lepiej oddaje prawdę o stanie wojennym - powiedziała przewodnicząca Elżbieta Kruk (PiS). - W propozycji uchwały klubu Kukiz'15 jest mnóstwo agresji - komentował Antoni Mężydło (PO).

Piotrowicz się broni. "Fakty" sprawdzają: byli w stanie wojennym prokuratorzy, którzy odmówili władzy

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz zorganizował w poniedziałek konferencję prasową. Próbował na niej wyjaśniać swoją działalność w stanie wojennym. Tymczasem dziennikarze "Faktów" TVN udali się do sanockiego archiwum, gdzie znaleźli raport opisujący postawę tamtejszych prokuratorów miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego. Spośród 44 śledczych pracujących wtedy, postawę 41 kontrola oceniła pozytywnie. Tylko dwaj prokuratorzy zbuntowali się. Wśród nich nie było Stanisława Piotrowicza.

"To mowa-trawa, której obywatele mają kompletnie dość"

Pójdziemy pod tablicę upamiętniającą Grzegorza Przemyka. To jest godny sposób uczczenia 13 grudnia, nie wyprowadzanie ludzi na ulicę, bicie piany - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15). - Proszę nie uzurpować sobie monopolu na uczciwość - odparł poseł Andrzej Halicki (PO).

Ciało skute łańcuchem w spalonym aucie. Prokuratura wszczęła śledztwo

Zwłoki skute łańcuchem, a obok spalonego samochodu - kluczyk do kłódki. Takiego makabrycznego odkrycia dokonano w niedzielę w rezerwacie Zielona Góra w okolicach Częstochowy. Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok nie pozwoliła na ustalenie tożsamości ofiary i przyczyn śmierci. Prokuratura prowadzi śledztwo.