"Myślę, że czeka nas znowu gorący lipiec. Tak jak rok temu"

Unia Europejska straciła cierpliwość wobec rządów PiS-u - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, komentując nieoficjalne informacje o tym, że Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak dodał, wiceminister do spraw europejskich Konrad Szymański nikogo w Brukseli nie przekonał. - I to jest jakaś ostateczność - stwierdził.

Generał Andrzejczak nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Generał dywizji Rajmund Andrzejczak został mianowany przez prezydenta na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i awansowany do stopnia generała broni - poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jednocześnie prezydent, na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka, odwołał generała Leszka Surawskiego z tego stanowiska.

Sędzia o ławnikach: to się nie może dobrze skończyć

Na całym świecie ławnicy są na tym etapie postępowania, w którym ustala się fakty, czyli w postępowaniu przed sądem I instancji. Nam zafundowano ławników, którzy mają orzekać w Sądzie Najwyższym, w Izbie Dyscyplinarnej - mówił w TVN24 rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński. - To jest tak, jakby za stery samolotu pasażerskiego wstawiać osobę, która ma prawo jazdy. To nie może się, niestety, dobrze skończyć - dodał.

Demolowaliśmy Niemcom poligon. Jako jedyni na konkurs pojechaliśmy z ostrą amunicją

Kiedy strzelały czołgi amerykańskie, francuskie czy niemieckie, to pociski przebijały tarczę i z impetem ryły w ziemię wzbijając fontanny piachu. Gdy strzelali Polacy, trafienie oznaczało silny wybuch i odłamki latające po okolicy. Na niemiecki poligon zabraliśmy regularną amunicję bojową, a nie ćwiczebną. - To pokazuje słabość naszego przemysłu amunicyjnego - mówi tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, niegdyś dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której czołgi brały udział w konkursie.

Prezydent: Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa

Ważne jest, żeby Służba Więzienna była formacją nowoczesną, która odpowiada na wszystkie wyzwania nowoczesnego świata, przede wszystkim wyzwania w formie zagrożeń - mówił prezydent podczas obchodów święta Służby Więziennej. - Chce z całą mocą powiedzieć jedno: pełnicie jedną z absolutnie najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa - podkreślił.

"Nie wiem, jaki tytuł będzie miała Gersdorf, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym"

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego o pozostaniu Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego nic nie wnosi, ona nie ma żadnych podstaw prawnych - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Po 4 lipca Gersdorf nie będzie już prezesem sądu, nie wiem, jaki będzie miała tytuł, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym - wtórował mu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Z kolei zdaniem byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego, sędziom "należy się uznanie za ich postawę". - Żaden demokratyczny kraj tego nie ćwiczył - dodał.

Więzienie za zamieszki po śmierci Igora Stachowiaka

Sześć miesięcy więzienia i obowiązek wykonywania prac społecznych przez pół roku - taki wyrok usłyszał mężczyzna, który dwa lata temu wziął udział w zamieszkach przed komisariatem policji Wrocław-Stare Miasto. Protestowano tam po śmierci Igora Stachowiaka. Wyrok nie jest prawomocny.

Najmniejszy żółw na świecie zamieszkał we wrocławskim zoo

Samice rozmiarem nie przekraczają 11 centymetrów, samce są jeszcze mniejsze. W polskich ogrodach zoologicznych takiego jeszcze nie było. Niezwykle rzadki żółw plamisty został przekazany wrocławskiemu zoo przez holenderską fundację zajmującą się ochroną tych gadów. To duży kredyt zaufania i duża odpowiedzialność - przyznają pracownicy zoo i liczą, że już niedługo do malca dołączy samica, z którą stworzą razem parę hodowlaną.

"Przelana czara goryczy". Policjanci rozpoczną protest

Oflagowane jednostki i niewypisywanie mandatów - między innymi takie działania zapowiada Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, który zdecydował o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Ma się ona oficjalnie rozpocząć 10 lipca. MSWiA mówi, że chce dialogu. O tym zapewniają też sami funkcjonariusze, ale chcą zmian.

"Czarny piątek" w służbie zdrowia. Protest personelu medycznego

Fizjoterapeuci, psycholodzy, dietetycy, oraz inni pracownicy medyczni i niemedyczni stanęli dziś na znak protestu na schodach poznańskiego szpitala. Ubrani na czarno, mówią wprost: czujemy się oszukani. Mówią, że minister w lutym obiecał dialog z wszystkimi zawodami medycznymi, a do tej pory nie udało im się porozmawiać. - Naszym głównym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, skrócenie kolejek, poprawa warunków pracy i płacy wszystkich grup zawodowych - apeluje jedna z protestujących.

"Wszyscy trochę wygrali"

Kompromis osiągnięty na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.

Premier: zasadniczo wzrosła pozycja Grupy Wyszehradzkiej

Negocjacje w sprawie systemu relokacji uchodźców były bardzo trudne, ale zakończyły się ogromnym sukcesem Polski i potwierdzeniem w pełni naszego stanowiska w tej sprawie - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzrosła także pozycja Grupy Wyszehradzkiej.

Dużo pytań, mało odpowiedzi. Milczenie wicemarszałka Sejmu

Są różne opinie, więc my kierujemy się opinią, że zmiana na stanowisku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest możliwa - w ten sposób wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odniósł się w czwartek do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w której podkreślono, że Małgorzata Gersdorf pozostaje - zgodnie z konstytucją - Pierwszym Prezesem SN do 2020 roku. Dzień później, kiedy wątpliwości i pytań było coraz więcej, szef klubu PiS był znacznie mniej rozmowny. Na pytania reporterki TVN24 Agaty Adamek o to, czy jest jeszcze szansa na zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym odpowiedział jedynie milczeniem. I odszedł.

Senat wybrał ławników Sądu Najwyższego. Karczewski: czuję niedosyt

Senat w czwartek przeprowadził głosowanie dotyczące wyboru ławników do Sądu Najwyższego. Senatorowie oddawali głosy za pomocą kart do głosowania wrzucanych do urny. Po głosowaniu ogłoszono przerwę. Wyniki podano przed południem. Na ławników wybrano 13 osób. To tyle, ile zarekomendowała senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

Szczerski: Trybunał Konstytucyjny zajmie się "artykułami ukraińskimi" ustawy o IPN

Część wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie ulega umorzeniu - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do styczniowego wniosku prezydenta o zbadanie zgodności zapisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z konstytucją. - Część dotycząca tak zwanych artykułów ukraińskich nie ulega umorzeniu i dalej oczekuje na rozpatrzenie - dodał.

Kaczyński o ustawie o IPN: była martwa

Uchylone przepisy "były martwe" i "trudno byłoby je zastosować bez bardzo negatywnych konsekwencji dla kraju" - oświadczył w piątek Jarosław Kaczyński, odnosząc się do znowelizowanej ustawy o IPN. Błyskawiczne tempo wprowadzenia zmian prezes PiS uzasadniał tym, że w przypadku dłuższej dyskusji "znalazłyby się na świecie siły, które by to zablokowały".

"Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi, że głęboko się myli"

Ustawa o IPN zmieniona po legislacyjnym sprincie. Premier chwalił się w środę sukcesem, sięgając również do historycznych odniesień. Padło wiele słów, ale zdaniem historyków nie wszystkie oddawały rzeczywistość. - Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi naszego kraju, że głęboko się myli - komentuje profesor Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej PAN. Materiał magazynu "Polska i Świat".