Zapraszam Pawła Kukiza i Beatę Szydło, a potem premier Ewę Kopacz na debatę; normalną rozmowę o Polsce – powiedział podczas kongresu NowoczesnejPL w Gdańsku Ryszard Petru. Ogłosił, że jego stowarzyszenie "idzie na wybory" i przedstawił podstawowe kryteria, jakie, według niego, powinni spełniać wszyscy parlamentarzyści.

- Potrzebni są ludzie, którzy potrafią podejmować odważne i odpowiedzialne decyzje, i nie boją się mówić czasem rzeczy mało popularnych (...) Jesteśmy tu dzisiaj wszyscy - mówiła Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, ostatniego dnia konwencji programowej partii. Na scenie towarzyszli jej eksperci pracujący nad programem PiS.

- Dobrze, że PiS powoli odkrywa swój program, bo będzie można go sprawdzić. Pierwsze rachunki pokazane ze strony Szydło są nieprawdziwe - skomentował w programie "Kawa na ławę" Marek Sawicki z PSL odnosząc się do propozycji przedstawionych przez Beatę Szydło podczas konwencji PiS. - To są wyliczenia ekspertów, a nie polityków - odpowiadał Marcin Mastalerek z PiS.

Unikanie płacenia alimentów nie będzie już w Polsce tak łatwe. Zmienią to nowe przepisy. Trudniej będzie się ukryć. O tym, że ktoś nie płaci, gminy będą informować nie jedno, lecz wszystkie Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Materiał "Faktów" TVN.

Gratuluję tym, którzy w przyszłości chcieliby tworzyć budżet - ironizowała Ewa Kopacz na temat zapowiedzi przedstawianych w sobotę przez kandydatkę PiS na premiera, Beatę Szydło. Prezentację swojego programu zapowiedziała na wrzesień. Premier składa dziś wizytę w województwie łódzkim, zaś w Katowicach trwa ostatni dzień konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Środki, którymi zamierzamy sfinansować choćby podwyższenie kwoty wolnej od podatku, będą pochodziły z wyższej wydajności podatkowej - tłumaczył w "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk. W opinii posła PO Dariusza Rosatiego Beata Szydło skrzętnie ukrywa, komu partia zabierze, aby zrealizować obietnice. - Mam wrażenie, że pani posłanka Beata Szydło była trochę jak św. Mikołaj, choć do Bożego Narodzenia jeszcze kilka miesięcy - oceniła Katarzyna Piekarska z SLD.

Rosyjskie MSZ oskarżyło Polskę o "wszczynanie wojny na pomniki" po tym, jak w Nowej Soli zburzono Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, "monument symbolizujący braterstwo broni polskich i radzieckich żołnierzy". Rosyjski resort dyplomacji nazwał takie działanie "krokiem otwarcie nieprzyjaznym". - Realizujemy ustalenia międzypaństwowe - zapewnia rzecznik polskiego MSZ.

"Badabada" czyli Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu. Wystarczy odpowiedzieć na pytania na stronie internetowej www.badabada.pl, aby dowiedzieć się czy dziecko znajduje się w grupie ryzyka zaburzeń autystycznych. Od jak najwcześniejszego wykrycia zaburzenia i podjęcia terapii zależy, jak dziecko będzie się później rozwijać. - Do tej pory z całej Polski przebadało się 4200 dzieci z czego ok. 240 poszło dalej do konsultacji. U 81 zdiagnozowano zaburzenia - mówiła we "Wstajesz i wiesz" - prezes fundacji Joanna Grochowska. Bartłomiej Topa, aktor wspierający fundację podkreślał, że bardzo wiele zmieniło się w Polsce i świadomość społeczna w tej sprawie wyraźnie wzrosła.

- Ostatnie 8 lat to ciągłe mówienie Polakom: "nie da się, nie można tego zrobić, to jest niemożliwe" - powiedziała w sobotę podczas konwencji programowej PiS w Katowicach Beata Szydło. Kandydatka PiS na premiera przedstawiła propozycje zmian, które mają poprawić życie Polaków. Mówiła m.in. o likwidacji NFZ, budowie mieszkań pod wynajem. Przekonywała, że koszt tych propozycji to 39 mld zł, a nie jak twierdzą oponenci PiS, 90 mld.

- Polska, niezależnie od tego, kto wygra wybory, jest ciągle przykładem ewidentnego sukcesu w Europie i dlatego w sumie jest to dla mnie ważniejsze niż losy partii, którą założyłem i której byłem liderem - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiego portalu Politico przewodniczący Rady Europejskiej, były polski premier Donald Tusk.

W 2002 r. był fińską konstrukcją i Polska zamówiła kilkaset takich wozów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Rosomak - dzięki doświadczeniu wojny w Afganistanie - został jednak zupełnie zmodyfikowany, a Polska wywalczyła prawo do jego sprzedaży za granicę. Teraz wraz ze Słowacją stworzy wóz bojowy Scipio oparty na konstrukcji tworzonej w Siemianowicach Śląskich. Z nowym wozem opancerzonym zamierza ruszyć w świat.