"Sąd Najwyższy to absolutnie nie jest miejsce dla ławników"

- Mogę być tylko i wyłącznie przerażony, jeżeli chodzi o tych, którzy będą poddawać swoje sprawy pod rozstrzygnięcie tych ławników - powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 adwokat Łukasz Chojniak. Odniósł się w ten sposób do kwestii wprowadzenia ławników do Sądu Najwyższego, których przesłuchanie miało miejsce we wtorek.

Polska tłumaczyła się w Luksemburgu. "Nadal istnieje zagrożenie dla praworządności"

We wtorek Polska jako pierwsze państwo członkowskie w historii odpowiadała na spotkaniu ministrów do spraw europejskich na wątpliwości Komisji Europejskiej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Najpierw krótki wstęp wygłosił wiceszef Komisji Frans Timmermans, później polska delegacja usiłowała wyjaśnić, na czym polegają zmiany wprowadzane przez PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości. Następnie pytania zadawali ministrowie państw unijnych. Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała na konferencji prasowej po spotkaniu, że sprawa praworządności w Polsce i dalszych kroków będzie dyskutowana na następnym spotkaniu Rady do spraw Ogólnych.

Horała o tłumaczeniu się Polski przed KE: to ustawka nie tylko Donalda Tuska

Widać, że jest to przyczyna polityczna, nie ma tutaj jakichś racjonalnych argumentów przeciwko Polsce - powiedział w "Kropce nad i" Marcin Horała (PiS). Skomentował w ten sposób wyjaśnienia składane w Luksemburgu przez przedstawicieli polskich władz w sprawie praworządności. - Dobrze by było, gdyby ten spektakl już się zakończył - dodał. - 90 procent naszej aktywności musimy poświęcać na tłumaczenie się z demokracji w Polsce. To jest dzisiaj smutny obraz tych rządów - ocenił z kolei Cezary Tomczyk (PO).

"Nie pojmę, dlaczego rząd wyprawił się na wojnę z Komisją Europejską"

W Luksemburgu na spotkaniu ministrów do spraw europejskich Polska tłumaczy się z wątpliwości Komisji Europejskiej w sprawie przestrzegania zasady praworządności. Do tego sporu odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24. - Nie pojmę, dlaczego rząd wyprawił się na wojnę z Komisją - przyznał były eurodeputowany Paweł Kowal. Politolog Antoni Dudek uznał ten proces za "przede wszystkim polityczny". - To krzywda wyrządzona państwu i obywatelom - ocenił europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

Sprawa zakazu wejścia do Sejmu wraca do prokuratury. "Duże zwycięstwo Polski"

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uchylił postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która umorzyła śledztwo dotyczące niewpuszczenia do Sejmu przedstawicielek Czarnego Protestu. Sprawa wraca do prokuratury. "Duże zwycięstwo Konstytucji RP - każdy ma prawo do Parlamentu!" - napisano na profilu organizacji Watchdog Polska na Twitterze.

Zderzenie autobusu z osobówką. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne we wtorek w wypadku w miejscowości Gronków w województwie małopolskim. Doszło tam do zderzenia autobusu z autem osobowym - poinformował rzecznik nowotarskiej policji Roman Wolski.

"Publikacja mojego oświadczenia to absolutnie decyzja polityczna"

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało o odtajnieniu 22 z 31 oświadczeń majątkowych sędziów z Krakowa, w tym Waldemara Żurka, byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa i sędziego Sądu Apelacyjnego. Utajnienie jego oświadczenia było spowodowane pogróżkami, jakie miał otrzymywać. - Publikacja mojego oświadczenia to absolutnie decyzja polityczna - ocenił Żurek we wtorek w "Tak jest". Innego zdania był drugi gość wtorkowego programu w TVN24, Sebastian Kaleta, wiceszef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

"Pracuję w grupie trzylatków i to jest nauka życia". Przesłuchania kandydatów na ławników SN

Topnieje liczba kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Zgłosiło się 19 osób, wstępną ocenę formalną pomyślnie przeszło 15. 13 zostało po przesłuchaniach senackiej komisji. Ławników w Sądzie Najwyższym powinno jednak być 36. Będą współorzekać w sprawach dyscyplinarnych sędziów oraz w sprawach skarg nadzwyczajnych podważających prawomocne wyroki sądów z ostatnich 20 lat. Odpowiadając we wtorek na pytania senatorów, kandydaci składali jednak czasami zaskakujące deklaracje.

Opozycja zapowiada bojkot Zgromadzenia Narodowego. Ale nie cała

PSL nie zamierza bojkotować Zgromadzenia Narodowego dla uczczenia 550-lecia parlamentaryzmu - zapewniał prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie wiem, skąd ten pomysł - dodał, komentując doniesienia mediów, według których opozycja planuje bojkot Zgromadzenia. Inaczej do tej sprawy odniósł się przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Będę rekomendował klubowi parlamentarnemu PO, by nie brać udziału w Zgromadzeniu Narodowym - zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Znikająca czcionka i znikające tweety Agencji Wywiadu

Wiadomość, że polscy szpiedzy w swoich wewnętrznych pismach będą używać tylko czcionki Brygada1918, pojawiła się na oficjalnym profilu Agencji Wywiadu na Twitterze. Jednak po krótkim czasie - gdy napisano wiele ironicznych komentarzy na ten temat - wpis usunięto.

Morawiecki o sporze z Komisją Europejską: wynika z podstawowego nieporozumienia

Polska ma konkret w ręku - przeprowadzone zmiany ustawowe, a to oznacza, że nie tylko mówimy, ale pokazaliśmy wolę kompromisu - przekonywał premier Mateusz Morawiecki, pytany we wtorek o spór Komisji Europejskiej z Polską o przestrzeganie praworządności. Jego zdaniem wszczęcie procedury z artykułu 7 unijnego traktatu wynika z "podstawowego nieporozumienia".

Bracia bliźniacy, jedno DNA. Ktoś kłamie w sprawie śmierci 18-letniej Angeliki

Śledczy już wiedzą, że to może być jedna z najtrudniejszych spraw jakimi się zajmowali, bo bliźniacy Karol i Kamil mają najpewniej to samo DNA. Wyglądają niemal identycznie. Byli w samochodzie, w którym w poniedziałek zginęła 18-letnia Andżelika. Kto prowadził? Według świadków, bliźniacy najpierw zrzucali winę na siebie nawzajem. Potem stwierdzili, że kierowała nieżyjąca dziewczyna.

Pijany wjechał w znak. Na policyjnym parkingu

Dość niecodzienną sytuację w nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrował monitoring w Lubartowie, w województwie lubelskim. Na nagraniu widać samochód skręcający z dużą prędkością wprost na parking komendy policji. Auto taranuje znak drogowy i odjeżdża. Policjanci znaleźli pijanego kierowcę przed szpitalem. Okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania pojazdem.

"Nacjonalista nie jest patriotą". List z Episkopatu o "manifestowaniu nienawiści" w sanktuariach

Niereligijne symbole eksponowane na pielgrzymce nie mogą być sprzeczne w swoim przekazie ze znaczeniem świętego miejsca i czasu, z nauką Kościoła o patriotyzmie - napisał biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w przesłaniu o pielgrzymowaniu narodowym. Zaznaczył, że "sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych". "Nacjonalista nie jest więc patriotą" - podkreślił.

Morawiecki: próbowano uwikłać nas w sprawę GetBacku

Sprawa GetBacku wymaga bardzo dokładnego wyjaśnienia - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że "zrobi wszystko", by ją wyjaśnić. Podkreślił, że w jego przekonaniu "w ostatnich czasach dochodziło do prób prowokacji, do uwikłania rządu PiS" w tę sprawę. Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że jeszcze we wtorek przedstawi zarzuty zatrzymanym przez CBA dwóm osobom związanym z tą sprawą.

Kto ma podwójne obywatelstwo, ten przestanie być sędzią. Ministerstwo tłumaczy swoje racje

Wymóg posiadania przez sędziego lub asesora sądowego wyłącznie obywatelstwa polskiego wprowadziła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Kto ma podwójne obywatelstwo, ten straci urząd. Wzbudza to wątpliwości między innymi rzecznika praw obywatelskich. Resort broni przepisu i tłumaczy, że sędziowie są "powołani do służby na rzecz dobra publicznego", dlatego konieczne jest "ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa".

Faktury na 121 tysięcy złotych. Ruszył proces Mateusza Kijowskiego

Przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie ruszył we wtorek proces byłego lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego i byłego skarbnika KOD-u Piotra Ch. Obaj są oskarżeni o przywłaszczenie funduszy organizacji i poświadczenie nieprawdy. Chodzi o fikcyjne - zdaniem prokuratury - faktury na sumę 121 tysięcy złotych.

"Dzisiejsze spotkanie niczego nowego nie wniesie"

- Unia nie będzie załatwiać rzeczy, które powinni załatwić sami Polacy - ocenił we "Wstajesz i wiesz" były wiceminister spraw zagranicznych i dyplomata Marek Grela. Odniósł się do zaplanowanego na wtorkowe popołudnie wysłuchania Polski podczas spotkania unijnej Rady do Spraw Ogólnych.