Nie będzie komercyjnych odstrzałów żubrów. Ekolodzy: to wielki sukces

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że dyrektor generalny Andrzej Konieczny polecił, by nadleśnictwa opiekujące się żubrami w Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej zaprzestały oferowania myśliwym komercyjnych odstrzałów żubrów. Zdaniem ekologów z Greenpeace "to wielki sukces tysięcy Polaków, którzy naciskali na resort środowiska i Lasy Państwowe, by skończyć z takimi działaniami"

"W Prawie i Sprawiedliwości rozpoczął się proces dezintegracji"

Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.

Sędzia Mitera: podpisałem się w trosce o sędziów w dramatycznej sytuacji

Pod listem do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego podpisali się sędziowie, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa - wyjaśniał w "Faktach po Faktach" sędzia Maciej Mitera. Autorzy listu zaapelowali o "niezwłoczne zwołanie posiedzenia plenarnego KRS". Jak dodał sędzia Mitera, on sam podpisał się w "trosce o pojedynczych sędziów" oraz "ogólny wymiar sprawiedliwości". Adwokat i były poseł SLD Ryszard Kalisz ocenił, że jeśli sędzia "podpisuje się pod listem, to musi mieć świadomość, że jego nazwisko stanie się publiczne".

"List do Gersdorf to wotum nieufności dla Ziobry"

Spotkanie niczego nie wnosiło, na szczęście nie było próby podejmowania uchwał - podkreślał w programie "Tak jest" wiceszef PO Borys Budka. Odniósł się w ten sposób do nieformalnego spotkania członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, które odbyło się w środę. Drugi gość programu, Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS, skomentował fakt niezwołania do tej pory pierwszego posiedzenia KRS przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem to "destrukcja wymiaru sprawiedliwości".

"Uprzejma prośba" do Gersdorf. Rzecznik Sądu Najwyższego: prezes zapoznała się z listem

Grupa członków KRS wystąpiła do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego z "uprzejmą prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa" - poinformował w środę po spotkaniu członków KRS sędzia Maciej Mitera. Jak dodał, Małgorzata Gersdorf miałaby to zrobić, "mając na względzie ogólne dobro sądownictwa". Jak poinformował rzecznik Sądu Najwyższego, Pierwsza Prezes SN "zapoznała się z tym stanowiskiem" i "rozumie argumenty przedstawione przez autorów tego listu".

Pozew wobec Kaczyńskiego za "gorszy sort" oddalony. "Wypowiedzi niekonkretne"

Wypowiedzi były cztery, jednak stołeczny sąd uznał, że w żadnej z nich Jarosław Kaczyński nie odnosił się bezpośrednio do działaczki Obywateli RP. Kobieta pozwała prezesa PiS, gdyż poczuła się urażona jego wypowiedziami - między innymi tą, w której padły słowa o "najgorszym sorcie Polaków". Sąd uznał w środę, że wypowiedzi te są "niekonkretne" i oddalił pozew.

Trzy lata za gwałt na 17-latce. "Krystek" skazany

Krystian W. usłyszał wyrok za gwałt na 17-latce. Sąd skazał go na trzy lata więzienia i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej przez cztery lata. Na 40-latku wciąż ciąży ponad 40 zarzutów w sprawach o charakterze seksualnym.

Prezydent przesłał uzasadnienie weta. Wskazał na "zasadę odpowiedzialności zbiorowej"

"Uważam, że każdej osobie, która w wyniku zastosowania ustawy może utracić stopień wojskowy, przysługuje prawo do zindywidualizowanego i rzetelnego postępowania" - napisał prezydent Andrzej Duda w uzasadnieniu do przekazanego do Sejmu wniosku o ponowne rozpatrzenie tak zwanej ustawy degradacyjnej. Jego zdaniem rozwiązanie zawarte w ustawie, zgodnie z którym "członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego tracą z mocy prawa stopień wojskowy", wprowadza "zasadę odpowiedzialności zbiorowej".

Cimoszewicz odchodzi z Gabinetu Cieni PO

Poseł Tomasz Cimoszewicz zrezygnował w środę z pracy w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. To reakcja na zaproszenie do współpracy w tym gremium europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego, byłego wiceprezesa PiS, którego poseł PO uważa za "religijnego fundamentalistę". Rozczarowany tą decyzją jest szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.

Ola po wypadku na torze gokartowym nie chodzi. Zarzuty dla trzech osób

Zarzuty usłyszały dzisiaj trzy osoby. Pracownik toru gokartowego za to, że nie sprawdził, czy Ola ma szal. Wsiadła w szalu, wkręcił się w wał napędowy, złamał jej kręgosłup. Wsiadła na niesprawny technicznie gokart - za to odpowiedzą właścicielka toru i jej mąż. Nikt z podejrzanych się nie przyznaje.

"Konwój wstydu" rusza w Polskę. Na billboardach nagrody dla ministrów

Mobilne billboardy z wizerunkami ministrów, którzy otrzymali wysokie nagrody finansowe, mają trafić do piątku do wszystkich okręgów wyborczych. Za happeningiem stoją politycy Platformy Obywatelskiej. - Chcemy, żeby Polacy zorientowali się precyzyjnie, że mają obok siebie w ramach okręgów wyborczych ludzi, którzy z budżetu państwa zrobili sobie źródło bardzo łatwych dochodów - podkreślał w środę Mariusz Witczak, poseł PO.

Zostawili Dominika z autyzmem na obcej klatce schodowej. Wyjaśnili, dlaczego i wyszli na wolność

- Żal, no. Głupota robi swoje - powiedział dziennikarzom partner matki Dominika o porzuceniu chłopca. - Chciałem dla niego jak najlepiej, ale nie wyszło - mówił w drodze na przesłuchanie. Para mogła oddać chłopca jego babci, cały ośrodek pomocy ich o to błagał. Z nieznanych jednak powodów woleli zostawić go w obcej klatce schodowej. On i matka Dominika usłyszeli już zarzuty. Wyjaśnili, dlaczego to zrobili.

Potrącił nastolatki jadące na rolkach. Nie żyją

15- i 16-latka zostały śmiertelnie potrącone we wsi Łąkorz (woj. warmińsko-mazurskie). W jadące drogą na rolkach dziewczyny uderzył samochodem kierowca, który - jak wykazało wstępne badanie - znajdował się pod wpływem substancji psychoaktywnych. W czwartek prokuratura może mu przedstawić zarzuty, za które może mu grozić do 12 lat więzienia.