Policji udało się w końcu przesłuchać dróżniczkę, która odpowiedzialna była za pracę szlabanu na przejeździe, na którym w połowie lipca zginęło młode małżeństwo, dowiedział się portal tvn24.pl. - Kobieta przyznała, że jej uwagę odwróciła rozmowa z osobą, która dopytywała o kursowanie innych pociągów, i przez nieuwagę wcisnęła przycisk podnoszący szlaban - informuje prokuratura.

Ograniczenie immunitetów w odniesieniu do wykroczeń drogowych - obok m.in. posłów, senatorów i prokuratorów - obejmie także sędziów - zdecydował Senat, który nie wprowadził poprawek do przyjętej przed miesiącem w Sejmie ustawy. Nowe przepisy zakładają, że przyjęcie przez te osoby mandatu oznacza zgodę na jego zapłacenie. Obecnie zapobiega temu immunitet, który mogą uchylić tylko właściwe instytucje.

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 2005–2008, Wojciech Olejniczak poinformował, że nie zamierza wystartować w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu. Wyjaśnił, że zamierza "kontynuować i rozwijać swoją zawodową działalność poza polityką".

Senat zatwierdził wybór Adam Bodnara na pięcioletnią kadencję rzecznika praw obywatelskich. W tajnym głosowaniu poparło go 41 senatorów, 39 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nominat zostanie nim po złożeniu ślubowania przed Sejmem.

Senat opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy o uzgodnieniu płci. Izba proponuje m.in. by zrezygnować z nałożonego na sąd obowiązku rozpoznania wniosku o uzgodnienie płci w terminie trzech miesięcy. Zmienić ma się też tytuł ustawy.

- Wystąpienie prezydenta zawsze powinno być okazją do przedstawienia pomysłu na strategię państwa polskiego i strategię urzędu prezydenckiego - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem w czwartkowym orędziu Andrzeja Dudy było "było bardzo dużo akcentów ściśle związanych z kampanią wyborczą".

Andrzej Duda będzie niezależnym prezydentem i nie będzie włączał się w kampanię przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Maks Kraczkowski, poseł PiS. - Już od momentu, kiedy został zaprzysiężony, będzie wypełniał obowiązki prezydenckie z pominięciem polityki - powiedział Kraczkowski.

W warszawskim kościele ss. wizytek odprawiono mszę św. w intencji Bronisława Komorowskiego i jego rodziny. Księża koncelebrujący mszę podziękowali mu za prezydenturę i przeprosili "za wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych", wypowiadanych "przez ludzi, których nazywamy ludźmi Kościoła". Ustępujący prezydent dziękował licznie przybyłym mieszkańcom, którzy po nabożeństwie owacyjnie żegnali go przed świątynią.