Pościg za motocyklistą. Policja: był pod wpływem amfetaminy

Widząc policyjny patrol, motocyklista zamiast zatrzymać się do kontroli, tylko przekręcił manetkę i rzucił się do ucieczki. Niedługo później stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i cały plan wziął w łeb. Nic dziwnego, że chciał uciec policjantom. Badanie narkotestem wykazało, że prowadził po zażyciu amfetaminy, a do tego miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Sejmowa komisja zajmie się projektem "Zatrzymaj aborcję"

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny w poniedziałek ma się zająć zaopiniowaniem obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję". Propozycja zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

"To dramatyczny apel sędziów"

- Sędziowie są niezwykle przejęci stanem praworządności w naszym kraju - powiedział na antenie TVN24 profesor Marek Chmaj, komentując czwartkową uchwałę przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Prezydent: generał Sławomir Wojciechowski wejdzie w struktury dowódcze NATO

Generał Sławomir Wojciechowski wejdzie niedługo w struktury dowódcze NATO i stanie na czele Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - zapowiedział w czwartek na Łotwie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wprowadzanie nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia armią wymaga zmian kadrowych na najwyższych stanowiskach dowódczych.

Dworczyk: kilkanaście tygodni przygotowań, kierownictwo PiS miało swoje role

Takie dokumenty nie są pisane na kolanie, przygotowania trwały kilkanaście tygodni - podkreślał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany o wspólną deklarację, którą podpisali w środę premier Mateusz Morawiecki i szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu. Zaznaczył jednocześnie, że "nie było żadnych wydarzeń, które spowodowały, że nowelizacja ustawy o IPN i podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia musiało wydarzyć się wczoraj. - Taka była dynamika zdarzeń - zapewniał.

"Warszawa nie chciała walczyć na kolejnym froncie". Światowe media o ustawie o IPN

Warszawa ma dość problemów w Europie za sprawą swojego sporu z Unią Europejską dotyczącego reformy systemu sądownictwa, nie chciała więc walczyć na kolejnym froncie z Waszyngtonem - ocenił korespondent BBC komentując nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W środę polskie władze wycofały się z kontrowersyjnych zapisów zakładających kary więzienia za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

Nowelizacja "powiązana z kalendarzem Trumpa". Politycy o błyskawicznej zmianie ustawy

Błyskawiczne tempo przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN w środę komentowali w czwartek politycy. Jan Grabiec z PO sugerował, że termin przyjęcia zmian może mieć związek ze staraniami prezydenta Andrzeja Dudy o spotkanie z Donaldem Trumpem. - Podejrzewam, że przyczyną są wakacje, czyli taki czas, gdy Polacy trochę mniej interesują się polityką - mówiła z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Rzecznik prezydenta: ta nowelizacja nie jest żadnym wycofaniem się

Dobrze się stało, że kwestia pewnych kontrowersji dotyczących ustawy o IPN jest już praktycznie zamknięta - komentował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński środową, błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - Sprawa została załatwiona pomyślnie, bilans końcowy jest dobry - dodał, przekonując jednocześnie, że prezydent uznał argumentację rządu, że ustawa "nie jest żadnym wycofaniem się z konieczności walki o prawdę".

"Ziemia przepiękna, błękitno-biała. Aż się krzyczeć chce"

Jest pierwszym - i jak do tej pory jedynym - Polakiem, który był w kosmosie. Mija właśnie 40 lat od tego pamiętnego lotu. Generał Mirosław Hermaszewski wspominał swoją misję w rozmowie we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. - Przepiękna, okrągła, błękitno-biała. Aż krzyczeć się chce - opowiadał o wrażeniach, jakie wywołał w nim widok Ziemi z kosmicznej perspektywy.

Gowin o ustawie o IPN: taki kształt przepisów był błędem

Doszliśmy do wniosku, że trzeba dokonać racjonalnej i leżącej w głębokim interesie Polski korekty - stwierdził wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, komentując przyjętą w środę nowelizację ustawy o IPN. - Nie doceniliśmy kontekstu międzynarodowego i tego, w jaki sposób nasze intencje i brzmienie przepisów zostanie odebrane przez naszych partnerów - tłumaczył, podkreślając, że tak sformułowane przepisy były "błędem".

Wiceszef MSZ: kształt ustawy na żadnym etapie nie był negocjowany z Izraelem

Warto było wejść w kryzys, warto było wywołać trudną, bolesną debatę, która wymagała kilku miesięcy fermentacji i znalazła rezultat we wspólnej deklaracji premierów - tak Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych i szef rządowego zespołu do spraw dialogu polsko-izraelskiego, komentował w czwartek przyjętą w środę nowelizację ustawy o IPN. Zapewnił, że jej kształt "na żadnym etapie nie był przedmiotem negocjacji z Izraelem".

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".