Najmniejszy żółw na świecie zamieszkał we wrocławskim zoo

Samice rozmiarem nie przekraczają 11 centymetrów, samce są jeszcze mniejsze. W polskich ogrodach zoologicznych takiego jeszcze nie było. Niezwykle rzadki żółw plamisty został przekazany wrocławskiemu zoo przez holenderską fundację zajmującą się ochroną tych gadów. To duży kredyt zaufania i duża odpowiedzialność - przyznają pracownicy zoo i liczą, że już niedługo do malca dołączy samica, z którą stworzą razem parę hodowlaną.

"Przelana czara goryczy". Policjanci rozpoczną protest

Oflagowane jednostki i niewypisywanie mandatów - między innymi takie działania zapowiada Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, który zdecydował o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Ma się ona oficjalnie rozpocząć 10 lipca. MSWiA mówi, że chce dialogu. O tym zapewniają też sami funkcjonariusze, ale chcą zmian.

"Czarny piątek" w służbie zdrowia. Protest personelu medycznego

Fizjoterapeuci, psycholodzy, dietetycy, oraz inni pracownicy medyczni i niemedyczni stanęli dziś na znak protestu na schodach poznańskiego szpitala. Ubrani na czarno, mówią wprost: czujemy się oszukani. Mówią, że minister w lutym obiecał dialog z wszystkimi zawodami medycznymi, a do tej pory nie udało im się porozmawiać. - Naszym głównym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, skrócenie kolejek, poprawa warunków pracy i płacy wszystkich grup zawodowych - apeluje jedna z protestujących.

"Wszyscy trochę wygrali"

Kompromis osiągnięty na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.

Premier: zasadniczo wzrosła pozycja Grupy Wyszehradzkiej

Negocjacje w sprawie systemu relokacji uchodźców były bardzo trudne, ale zakończyły się ogromnym sukcesem Polski i potwierdzeniem w pełni naszego stanowiska w tej sprawie - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzrosła także pozycja Grupy Wyszehradzkiej.

Dużo pytań, mało odpowiedzi. Milczenie wicemarszałka Sejmu

Są różne opinie, więc my kierujemy się opinią, że zmiana na stanowisku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest możliwa - w ten sposób wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odniósł się w czwartek do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w której podkreślono, że Małgorzata Gersdorf pozostaje - zgodnie z konstytucją - Pierwszym Prezesem SN do 2020 roku. Dzień później, kiedy wątpliwości i pytań było coraz więcej, szef klubu PiS był znacznie mniej rozmowny. Na pytania reporterki TVN24 Agaty Adamek o to, czy jest jeszcze szansa na zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym odpowiedział jedynie milczeniem. I odszedł.

Senat wybrał ławników Sądu Najwyższego. Karczewski: czuję niedosyt

Senat w czwartek przeprowadził głosowanie dotyczące wyboru ławników do Sądu Najwyższego. Senatorowie oddawali głosy za pomocą kart do głosowania wrzucanych do urny. Po głosowaniu ogłoszono przerwę. Wyniki podano przed południem. Na ławników wybrano 13 osób. To tyle, ile zarekomendowała senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

Szczerski: Trybunał Konstytucyjny zajmie się "artykułami ukraińskimi" ustawy o IPN

Część wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie ulega umorzeniu - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do styczniowego wniosku prezydenta o zbadanie zgodności zapisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z konstytucją. - Część dotycząca tak zwanych artykułów ukraińskich nie ulega umorzeniu i dalej oczekuje na rozpatrzenie - dodał.

Kaczyński o ustawie o IPN: była martwa

Uchylone przepisy "były martwe" i "trudno byłoby je zastosować bez bardzo negatywnych konsekwencji dla kraju" - oświadczył w piątek Jarosław Kaczyński, odnosząc się do znowelizowanej ustawy o IPN. Błyskawiczne tempo wprowadzenia zmian prezes PiS uzasadniał tym, że w przypadku dłuższej dyskusji "znalazłyby się na świecie siły, które by to zablokowały".

"Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi, że głęboko się myli"

Ustawa o IPN zmieniona po legislacyjnym sprincie. Premier chwalił się w środę sukcesem, sięgając również do historycznych odniesień. Padło wiele słów, ale zdaniem historyków nie wszystkie oddawały rzeczywistość. - Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi naszego kraju, że głęboko się myli - komentuje profesor Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej PAN. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Mój przykład wskazuje, że nie ma niezależności sądów"

Historia prezesa sądu w Toruniu to przykład, jak politycy mogą zmuszać sędziów do wykonywania poleceń. I co może się stać, gdy polecenia nie zostaną wykonane. Sprawa profesora Jerzego Naworskiego dotyczy nie tylko sędziów, ale też obywateli, których sprawy do sądu trafią. Czy będzie to sąd niezawisły? O tym z byłym już prezesem toruńskiego sądu rozmawiał reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec.

"Uratowali nam życie. Nigdy tego nie zapomnę"

Tytułami i medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uhonorowano w czwartek w Bieczu dwie polskie rodziny i siostry zakonne, które podczas Holokaustu ratowały Żydów. - Uratowali nam życie. Nigdy tego nie zapomnę - podkreślał 90-letni Ira Goetz, ocalony w czasie wojny przez rodzinę Kosibów. - Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych - mówiła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Prezydent: reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół

Polskie szkoły na Łotwie reprezentują bardzo wysoki poziom - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką przebywa z wizytą w tym kraju. Reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół w tym kraju - takie zapewnienie od premiera Łotwy usłyszał Duda. Prezydent mówił o tym na czwartkowym spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Łotwie.

"Sejm stał się atrapą"

Procedowanie stało się procederem. Sejm staje się atrapą. Dowiedzieliśmy się na godzinę przed o tym, że będzie w ogóle procedowany ten projekt, przez pewien czas nie mieliśmy w ogóle dostępu do niego. Jeden wielki skandal - mówiła w "Kropce nad i" posłanka Joanna Mucha o środowych pracach nad nowelizacją ustawy o IPN. - Nas martwi, że ta ustawa została zmieniona wskutek ingerencji obcego mocarstwa - dodał Marek Jakubiak z Kukiz'15.

Prezydenci Polski i Izraela "chcą budować silne relacje"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuwen Riwlin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Podkreślili, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu deklaracji ogłoszonej w środę przez premierów obu państw - poinformowała kancelaria prezydenta.

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podaje w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła. Powodem tej decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.

"Przyszłość polskiej gospodarki widzę raczej w ciemniejszych barwach"

Tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do roku poprzedniego, ale w kolejnym ta dynamika trochę osłabnie - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Jerzy Hausner, były wicepremier, były minister gospodarki, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Natomiast jest pytanie, co będzie od 2020 roku. Tutaj znaków zapytania jest więcej - dodał.

Profesor Norman Davies: prawo w Polsce już nie jest prawem

Nikt nie wie, czy zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest dobrym kierunkiem czy nie. Prawo w Polsce już nie jest prawem. Była ustawa, teraz jest nowy wariant, a za dwa miesiące może być następny - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN profesor Norman Davies.

Azari: wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków

Od początku mówiłam, że dwa tak przyjacielskie narody, znajdą drogę do współpracy. Znaleźliśmy tę drogę - powiedziała w czwartek ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, komentując nowelizację ustawy o IPN, która wcześniej przewidywała kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

"Konieczność podjęcia niezwłocznych działań". Kulisy nagłego zwrotu w sprawie ustawy o IPN

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej była "rozpoznaniem bojem" - mówi doradca prezydenta. Efekt tego rozpoznawczego boju był taki, że było "trzeba się wycofać" - co przyznaje wicemarszałek Sejmu. Po wycofaniu przepisów karnych z ustawy, premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację, co Mateusz Morawiecki uznał za "ogromny sukces". Opozycja i eksperci mówią jednak raczej o ogromnych stratach, jakie poniosła Polska na arenie międzynarodowej w ciągu pięciu miesięcy, jakie upłynęły od uchwalenia ustawy do skreślenia przepisów karnych.

"Koń trojański w Gdańsku", czyli awantura o równe traktowanie

Gdańsk będzie miejscem przyjaznym dla każdej osoby bez względu na jej płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, pochodzenie i religię – przekonują władze miasta. Gdańscy radni przyjęli "Model na rzecz Równego Traktowania". Przeciwko przyjęciu dokumentu protestuje wiele środowisk konserwatywnych.

"Prawnicy zawsze mają różne pomysły na każdy temat"

- Są różne opinie, więc my kierujemy się opinią, że zmiana na stanowisku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest możliwa - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Skomentował w ten sposób uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w której podkreślono, że Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją pierwszym prezesem SN do 2020 roku.