Od niedzieli wchodzi w życie ustawa o pomocy niepełnosprawnym. Hartwich: to jest bubel prawny

My nazwaliśmy tę ustawę wydmuszką, dlatego że już dzisiaj wiemy, że osoby niepełnosprawne nie dostaną się bez kolejki do lekarzy specjalistów - powiedziała w rozmowie z TVN24 jedna z liderek osób, które protestowały w Sejmie Iwona Hartwich. Odniosła się w ten sposób do ustawy, która miała pomóc niepełnosprawnym, jednak - jak się okazało - wyklucza dzieci do 16. roku życia. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w sobotę, że rząd "zrobi wszystko, żeby placówki były coraz bardziej dostępne na różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne".

Są wstępne ustalenia po karambolu na S7

Kierowca samochodu ciężarowego z nieustalonych przyczyn zjechał na prawy pas i z impetem wbił się w cztery samochody stojące na pasie wyjazdowym - to wstępne ustalenia policji w sprawie karambolu na S7. W wypadku zginęła jedna osoba, pięć zostało rannych.

Samochód zderzył się z pociągiem. Kierowca uciekł

Samochód osobowy wjechał tuż pod nadjeżdżający pociąg. W wagonach podróżowało 69 osób, nikomu nic się nie stało. Nie wiadomo, kto prowadził auto. - Kierujący pojazdem osobowym oddalił się z miejsca zdarzenia jeszcze przed przybyciem służb. Na tę chwilę ustalamy uczestników zdarzenia - informuje policja.

Pies zaatakował dzieci. "Nastąpił błąd w procesie adopcyjnym"

Ten pies nie powinien trafić do domu z dziećmi. To jest podstawowy problem tej sytuacji - powiedziała w TVN24 behawiorystka zwierząt Justyna Sikorska-Krupowicz, odnosząc się do wydarzeń spod Mławy. Amstaff pogryzł tam dwoje małych dzieci. Pies miał trafić do rodziny dzień przed atakiem.

Akt oskarżenia przeciwko senatorowi Platformy

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście akt oskarżenia przeciwko Maciejowi Grubskiemu (zgadza się na podawanie pełnego nazwiska). Zarzuca senatorowi PO popełnienie czterech przestępstw.

Sopot bez mola? Był taki plan. Pomógł Bierut

Sztorm zniszczył sopockie molo. Nie pierwszy i nie ostatni raz. To się przecież naprawi! Siedemdziesiąt lat temu to wcale nie było takie pewne. Towarzysze z urzędu wojewódzkiego chcieli rozebrać wizytówkę Sopotu. Deska po desce. Bo komu potrzebny ten symbol "niemieckiej przeszłości miasta"?

Ekspert: grozi nam chaos. Gersdorf powinna trwać na stanowisku

Małgorzata Gersdorf powinna trwać na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego. W ten sposób wysyła wyraźny komunikat do zdezorientowanego społeczeństwa - ocenił profesor Marcin Matczak. W "Tak jest" w TVN24 ostrzegł on, że wydarzenia wokół Sądu Najwyższego grożą "chaosem" i "dwuwładzą".

RODO budzi strach. Rodzicom odmówiono informacji o zdrowiu dzieci

RODO paraliżuje. Strach przed złamaniem nowych przepisów jest tak ogromny, że niektórych doprowadza do absurdu. Zdarzają się przypadki blokowania dostępu do informacji publicznych, a nawet zakazy informowania rodziców o stanie zdrowia ich dzieci. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Smutny symbol modernizacji polskiej floty

Podpisano umowę na dokończenie prac przy okręcie Ślązak i dostarczenie go Marynarce Wojennej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Okręt, który najpierw miał być silnie uzbrojoną korwetą, a teraz ma być symbolicznie uzbrojonym patrolowcem, powstaje już od 2001 roku i jest negatywnym symbolem modernizacji polskiej floty. Po licznych perypetiach, ma trafić w ręce marynarzy w marcu 2019 roku.

Trybunał rozpatrzy "przepisy ukraińskie" ustawy o IPN

Trybunał Konstytucyjny umarza postępowanie, gdy zaskarżony przepis utracił moc obowiązującą. Zatem zaskarżone przez prezydenta przepisy, które nie zostały uchylone podczas ostatniej nowelizacji ustawy o IPN, podlegają rozpatrzeniu przez Trybunał - przekazał PAP pełniący obowiązki rzecznika Trybunału Konstytucyjnego Jakub Kozłowski.

"To dziwne, że sędziowie nie uznają ustawy"

Pani prezes Małgorzata Gersdorf potrafiła wykorzystać pewne przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które są dla niej wygodne - mówił w "Tak jest" prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. - Nie wiem, dlaczego nie wystąpiła jak kilkunastu innych sędziów z wnioskiem do prezydenta - dodał.

"Myślę, że czeka nas znowu gorący lipiec. Tak jak rok temu"

Unia Europejska straciła cierpliwość wobec rządów PiS-u - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, komentując nieoficjalne informacje o tym, że Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak dodał, wiceminister do spraw europejskich Konrad Szymański nikogo w Brukseli nie przekonał. - I to jest jakaś ostateczność - stwierdził.

Generał Andrzejczak nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Generał dywizji Rajmund Andrzejczak został mianowany przez prezydenta na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i awansowany do stopnia generała broni - poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jednocześnie prezydent, na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka, odwołał generała Leszka Surawskiego z tego stanowiska.

Sędzia o ławnikach: to się nie może dobrze skończyć

Na całym świecie ławnicy są na tym etapie postępowania, w którym ustala się fakty, czyli w postępowaniu przed sądem I instancji. Nam zafundowano ławników, którzy mają orzekać w Sądzie Najwyższym, w Izbie Dyscyplinarnej - mówił w TVN24 rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński. - To jest tak, jakby za stery samolotu pasażerskiego wstawiać osobę, która ma prawo jazdy. To nie może się, niestety, dobrze skończyć - dodał.

Demolowaliśmy Niemcom poligon. Jako jedyni na konkurs pojechaliśmy z ostrą amunicją

Kiedy strzelały czołgi amerykańskie, francuskie czy niemieckie, to pociski przebijały tarczę i z impetem ryły w ziemię wzbijając fontanny piachu. Gdy strzelali Polacy, trafienie oznaczało silny wybuch i odłamki latające po okolicy. Na niemiecki poligon zabraliśmy regularną amunicję bojową, a nie ćwiczebną. - To pokazuje słabość naszego przemysłu amunicyjnego - mówi tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, niegdyś dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której czołgi brały udział w konkursie.

Prezydent: Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa

Ważne jest, żeby Służba Więzienna była formacją nowoczesną, która odpowiada na wszystkie wyzwania nowoczesnego świata, przede wszystkim wyzwania w formie zagrożeń - mówił prezydent podczas obchodów święta Służby Więziennej. - Chce z całą mocą powiedzieć jedno: pełnicie jedną z absolutnie najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa - podkreślił.

"Nie wiem, jaki tytuł będzie miała Gersdorf, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym"

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego o pozostaniu Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego nic nie wnosi, ona nie ma żadnych podstaw prawnych - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Po 4 lipca Gersdorf nie będzie już prezesem sądu, nie wiem, jaki będzie miała tytuł, żeby przebywać w Sądzie Najwyższym - wtórował mu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Z kolei zdaniem byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego, sędziom "należy się uznanie za ich postawę". - Żaden demokratyczny kraj tego nie ćwiczył - dodał.

Więzienie za zamieszki po śmierci Igora Stachowiaka

Sześć miesięcy więzienia i obowiązek wykonywania prac społecznych przez pół roku - taki wyrok usłyszał mężczyzna, który dwa lata temu wziął udział w zamieszkach przed komisariatem policji Wrocław-Stare Miasto. Protestowano tam po śmierci Igora Stachowiaka. Wyrok nie jest prawomocny.