Timmermans: jesteśmy cały czas krytyczni wobec skargi nadzwyczajnej

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej wprowadzonej reformą wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze. Wcześniej tego samego dnia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił, że "nie ma mowy o rezygnacji ze skargi nadzwyczajnej", bo była to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej

Zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - to główne założenie projektu ustawy, który posłowie Nowoczesnej składają w poniedziałek w Sejmie. Klub zwrócił się również z wnioskiem do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby.

Złodzieja ruszyło sumienie. Oddał telewizor, który ukradł

Wykorzystał remont budynku szkoły w Gorzowie Wielkopolskim i po rusztowaniu wszedł do góry, wyłamał okno i - wraz z kolegą - wyniósł telewizor. Ale po blisko miesiącu złodzieja dopadły wyrzuty sumienia. I w dzień egzaminów gimnazjalnych podrzucił do szkoły karton, w którym oddał skradziony sprzęt. A wraz z nim list z przeprosinami.

Prokurator rozszerzył zarzuty dla nożownika ze Stalowej Woli

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu rozszerzyła zarzuty dla nożownika ze Stalowej Woli. Konrad K., który w październiku ubiegłego roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, z których jedna zmarła, usłyszał 18 zarzutów, w tym jeden zabójstwa i dziewięć usiłowania zabójstwa.

Szydło traci, Ziobro zyskuje. Sondaż zaufania do polityków

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (70 procent) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 61 procent zaufania, a szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wicepremier Beata Szydło - po 49 procent. Liderem rankingu nieufności jest przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, nie ufa mu 46 procent.

Dwa promile alkoholu i czołowe zderzenie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Blisko dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 20-latek, który spowodował poważny wypadek w Żorach (woj. śląskie). Młody kierowca stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w inny samochód i dachował. Dwie ciężko ranne osoby trafiły do szpitala. Policja opublikowała fragment nagrania z kamer monitoringu, które zarejestrowały zderzenie.

Tusk: nie jest rolą premiera zajmowanie się detalami organizacyjnymi

Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - mówił przed warszawskim sądem były premier Donald Tusk. Podkreślił też, że "nie leży w kompetencji premiera zajmowanie się stroną logistyczną tego rodzaju przedsięwzięć i inicjatyw". Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał w poniedziałek w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników w sprawie organizacji wizyt państwowych w Katyniu w kwietniu 2010 roku.

W Sejmie protest, wicepremier od spraw społecznych na tratwie

Nie spotkała się z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych, ale od tematu nie uciekła. Na spotkaniu z wicepremier Beatą Szydło odpowiedzialną w rządzie PiS za sprawy społeczne, pojawił się w niedzielę ojciec 18-letniego Piotra cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną. Razem z synem protestował cztery lata temu w Sejmie. W tym roku - jak powiedział - nie został wpuszczony do budynku parlamentu.

Tusk przed sądem o Arabskim. "Jego pracę oceniam jak najwyżej"

Przez ponad dwie godziny były premier Donald Tusk odpowiadał pa pytania przed sądem w procesie Tomasza Arabskiego, byłego szefa jego kancelarii i innych urzędników. Sprawa dotyczy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu z 10 kwietnia 2010 roku. Około godziny 13 poinformowano, że dalsza część przesłuchania odbywać się będzie w trybie niejawnym.

Kaczyński i Tusk w jednym sądzie. Zeznają w różnych procesach

W poniedziałek po godzinie 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęło się przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Jak dowiedziała się TVN24, tego samego dnia, przed godziną 10, w tym samym sądzie pojawił się także Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zeznaje w procesie Zbigniewa Stonogi.

"Radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe"

Przygotowanie dobrego projektu ustawy, nie takiego, który będzie bublem prawnym, poddanie go konsultacjom, również ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, wymaga czasu - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Rozsądek podpowiada, że takie radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe - dodał. Pytany o możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, stwierdził: - Nie widzę powodu i nie widzę potrzeby, żeby takie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu zwoływać.

Minister z niespodziewaną wizytą, emocje w Sejmie. "Rząd jest z kamienia"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w niedzielę wieczorem z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Spotkanie trwało około 15 minut, a rozmowie towarzyszyły emocje. - Myślałam, że będzie spokojnie - mówiła Rafalska. - Nie ma żadnej wrażliwości, rząd jest z kamienia - komentowała rozżalona jedna z matek.