"Poseł Marchewka jest w szale jakimś, pan Kierwiński nabuzowany"

Osiem lat waszych rządów skończyło się dziesiątkami postępowań prokuratorskich - powiedział w czasie obrad nad zmianami PiS do zmian w sądownictwie Paweł Grabowski z Kukiz'15, zwracają się do posłów Platformy Obywatelskiej. Podczas jego wystąpienia słychać było okrzyki sprzeciwu z ław PO, na co zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Pośle Kierwiński, jak pan chce iść na bazar, to zapraszam. A teraz spokój - powiedział. - Pan poseł Marchewka jest w szale jakimś, pan Nitras pokrzykuje, pan Kierwiński jakiś nabuzowany, wyluzujcie, spokojnie - komentował wicemarszałek.

"Pogłębią istniejący kryzys". Kolejne zmiany w sądach forsowane przez PiS

Będzie możliwe manipulowanie Sądem Najwyższym przez prezydenta i premiera - ostrzega rzecznik praw obywatelskich. Próbę niedozwolonego pisania prawa na skróty zarzucają posłom PiS sędziowie z Iustitii. Instrumentalnemu wykorzystywaniu prawa do rozwiązywania bieżących problemów politycznych sprzeciwia się Sąd Najwyższy. Sejm przystąpił w czwartek do kolejnej serii zmian w sądach zawartych w (to nie pomyłka) projekcie "zmiany ustawy Prawo o prokuraturze i niektórych innych ustaw".

Szukają śladów kolegiaty, znaleźli warkocz sprzed kilku wieków

Archeolodzy, którzy szukają śladów dawnej poznańskiej kolegiaty, dokopali się do... warkocza. Znalezione włosy mają rudawy kolor. Mimo upływu setek lat, splot zachował się niemal nienaruszony. - Na razie nie wiadomo, czy włosy należały do mężczyzny, czy do kobiety - mówi Marcin Ignaczak.

TOPR ostrzega. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!"

W środę przez Polskę przeszły burze i ulewy. Najsilniejsze były na południu kraju. Warunki w górach są bardzo niebezpieczne, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!" - zaapelowało do turystów. O niebezpiecznej sytuacji alarmował też Tatrzański Park Narodowy. "W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki" - podał w komunikacie.

Zamknięty w nocy, obawiano się, że runie. Most na zakopiance przetrwał ulewę

Most w Białym Dunajcu przetrwał nocne nawałnice, nad ranem ponownie wpuszczono na niego auta osobowe - informuje z Białego Dunajca reporter TVN24 Marcin Kwaśny. Most w nocy został zamknięty z powodu napierających mas wody i niesionych nurtem konarów. Obawiano się, że może zostać zerwany. Nad ranem poziom wody w rzece jednak obniżył się, a inżynierowie stwierdzili, że konstrukcja mostu nie uległa uszkodzeniu. Deszcz na Podhalu słabnie, jednak bilans nocnych ulew jest poważny - tylko w Małopolsce doszło do blisko 500 interwencji strażaków.

"Prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody"

- Próbujemy opanować sytuację z drogami i potokami. Jak to się uspokoi, będziemy wypompowywać wodę z piwnic, bo na odcinku 300 metrów prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody - relacjonuje Stanisław Andrzej Łukaszczyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Po gwałtownych ulewach, jakie przeszły w środę i w nocy ze środy na czwartek w całej gminie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie ogłoszono również w gminach Biały Dunajec, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.

Będziemy płacić za wjazd do centrum. Nowe prawo wchodzi w życie

Płatny wjazd do centrum wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę, która zezwala miastom na pobieranie opłat od kierowców, którzy chcą wjechać do śródmieścia samochodem spalinowym i z silnikiem diesla. Tak zwaną strefę czystego transportu szykuje już Kraków. Na czym będzie polegać i co na to inne miasta? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gwałtowne ulewy. "Potoki niesamowicie wezbrały, zagrożenie zniszczenia budynków"

Na terenie całego powiatu limanowskiego od środy wieczorem obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopionych jest wiele budynków i dróg. Ewakuowano cztery osoby z domów zagrożonych podtopieniami. W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W Białym Dunajcu zamknięto tymczasowy most na Zakopiance. Podtopione zostały wsie na Podhalu.

"Pan realizuje misję polityczną". Piotrowicz przerywa Bodnarowi i kończy obrady

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchiwała w środę informacji Rzecznika Praw Obywatelskich o jego działalności oraz stanie przestrzegania wolności i praw człowieka. Rzecznik mówił między innymi, że "nie można liczyć na niezależność Trybunału Konstytucyjnego". Tę wypowiedź przerwał przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz. - To jest potwierdzenie tego, że pańskie wystąpienie było i jest manifestem politycznym - powiedział. I zakończył posiedzenie komisji, mimo protestów posłów opozycji.

"Nigdy o żadnym parasolu nie słyszałem"

Jeżeli Marcin P. był słupem, a wszystko było zorganizowane przez jakieś mądrzejsze od niego osoby, to na pewno, gdyby miał kłopoty z urzędami skarbowymi, by mu pomogły - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski, który w środę przez dziewięć godzin zeznawał przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Zapewnił też, że "nigdy nie słyszał" o "parasolu politycznym", który miałby być roztoczony nad szefami spółki.

"Nie ma przeszkód, aby prezydent ułaskawił sam siebie". Wyrok nowego Trybunału i pytania o skutki

Więcej pytań niż jasnych odpowiedzi – tak najkrócej można podsumować opinie prawników po wtorkowym wyroku nowego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego prezydenckiego prawa łaski. Z wyroku płynie wniosek, że prawa łaski konstytucja praktycznie nie ogranicza, a ustawą ograniczyć go nie wolno. Łaska prezydenta może więc dotknąć każdego obywatela w każdej sprawie. O ile tylko prezydent zechce.

"To jedna z najbardziej groźnych zmian". "Iustitia" o nowym projekcie PiS

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczący między innymi zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym i przepisach o ustroju sądów stanowi narzędzie bieżącej polityki w sferze sądownictwa i nie przemawiają za nim żadne istotne względy merytoryczne - oceniło w środę Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Rosjanka oskarżona o szpiegostwo. Pod lupą "ulubiony kongresmen Putina"

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia 29-letnią Rosjankę Marię Butinę. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała. W kręgu podejrzeń znalazł się kongresmen Dana Rohrabacher.

"Niedemokratyczne jest zmienianie ordynacji pod siebie"

Projekt noweli Kodeksu wyborczego dotyczącej wyborów do Parlamentu Europejskiego po drugim czytaniu w Sejmie został skierowany do dalszych prac w komisji. Podczas środowej debaty posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów złożyli wnioski o odrzucenie projektu, argumentując to złamaniem zasady proporcjonalności.

Płoną lasy. Nagroda za wskazanie podpalacza

Od początku roku w okolicach Węglińca odnotowano 10 pożarów lasu, które - według lokalnych służb - najprawdopodobniej były wywołane celowo. Nadleśnictwo nie chce dłużej zwlekać, dlatego wyznaczyło nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za przekazanie informacji, dzięki którym udałoby się namierzyć sprawcę - bądź sprawców - podpaleń.

Policjant, który zrzucał konfetti, ma awansować

Policjant, który osobiście zrzucał konfetti na głowę wiceministra Jarosława Zielińskiego, ma awansować do Komendy Głównej Policji na dyrektorskie stanowisko - dowiedział się tvn24.pl. Do sprawy odniósł się w środę, pytany o to przez TVN24, sam wiceminister.

Zmiany w obsadzaniu stanowisk w Sądzie Najwyższym. Nowe pomysły PiS w Sejmie

Sejm zajmie się projektem Prawa i Sprawiedliwości zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem zmian w Prawie o prokuraturze, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz rządowym projektem ustawy o Polskim Instytucie Ekonomicznym - zadecydowali w środę posłowie. Sejm nie rozpatrzy zmian w Regulaminie izby.